اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

..:: کنترل جریان الکتریکی ::..

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

..:: کنترل جریان الکتریکی ::..

با سلام
    من دانشجوی مهندسی مکانیک هستم و برای پروژه روی thermo electric cooler کار میکنم. این دستگاه طوری است که جریان برق را می گیرد و اختلاف دما ایجاد می کند. با ادامه ی اینکار مقاومت داخلی آن تغییر میکند.
    این دستگاه به منبع ولتاژ 12 ولت dc متصل است و به دلیل تغییرات مقاومت داخلی، نمی توانم برای کنترل جریان از یک مقاومت سری استفاده کنم!
    آیا روش و یا دستگاهی وجود دارد تا فقط یک جریان خاص -مثلا فقط 2 آمپر- را از خود عبور دهد؟ ترجیح در این است که دستگاه passive باشد و نیازی به برنامه نویسی روی IC و ... نباشد.
    با تشکر

پاسخ : ..:: کنترل جریان الکتریکی ::..

سلام
    بوسیله منابع جریان که با ترانزیستور-مقاومت- دیود ساخته میشن میشه یه جریان ثابت با پایداری حرارتی مناسب داشت(ولی جریان 2 امپر زیاده باید از ترانزیستور های قدرت بالا به همراه هیتسینک استفاده کنید که نسبت با استفاده از مقاومت تنها هزینه بیشتر و فضای بیشتری پر میکنه) :read:
    موفق باشید
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

با سلام
      تا اونجایی که میدونم TEC ها با ولتاژ کار میکنن. اگه شما یه جریان ثابت ازشون عبور بدین، وقتی مقاومتشون تغییر کنه ولتاژ دوسرشون هم تغییر میکنه و اگه این تغییرات زیاد باشه در عملکردشون اختلال ایجاد می کنه.

میتونم بپرسم چرا میخواین ازش جریان ثابت عبور بدین؟
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
        با سلام
        تا اونجایی که میدونم TEC ها با ولتاژ کار میکنن. اگه شما یه جریان ثابت ازشون عبور بدین، وقتی مقاومتشون تغییر کنه ولتاژ دوسرشون هم تغییر میکنه و اگه این تغییرات زیاد باشه در عملکردشون اختلال ایجاد می کنه.

میتونم بپرسم چرا میخواین ازش جریان ثابت عبور بدین؟
        با سلام و تشکر
        مشکل اینجاست که نمودار عملکردی آن به صورتی است که با ولتاژ دو سر TEC هم به جریان بستگی داره و هم به اختلاف دما... که ما فقط می توانیم جریان را کنترل کنیم

دیدگاه

با اینکه فکر میکنم 2 آمپر براش کمه، ولی اگه خوب و کامل بررسی کردین روشش ساخت یه منبع جریانه. نقشه ش رو هم میذارم.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X