اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی نحوه بستن فیدبک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی نحوه بستن فیدبک

سلام به تمامی اساتید و خسته نباشید. با احترام من سوالی رو مطرح میکنم راجع به بستن حلقه فیدبک در یک دستگاه جوش که در حال حاضر مشغول ساختنش هستم. تو این طرح من از یک آی سی SG3525 میخام استفاده کنم که یک ترانس تیروئید رو به صورت Full-bridge راه اندازی میکنه و همینطور نحوه گرفتن فیدبک رو هم توسط یک ترانس جریان با هسته تیروئید انتخاب کردم که در مسیر سیم پیچ پرایمر قرار میگیره. حالا مشکل من انتخاب نوع فیدبک مورد نیاز برای این کاربرد است که من در این رابطه زیاد تحقیق کردم اما در نهایت واقعا گیج وگنگ شدم که تفاوتهای آنها با هم تو چیه وفقط اینرو فهمیدم که کنترلر PID از همه بهتره. در این رابطه خیلی با اساتید مربوطه در دانشگاه صحبت کردم که متاسفانه هیچکدام از تجربه عملی بهره مند نبودند و در نهایت برای بدون پاسخ نگذاشتن من یه سری مطالب و فرمولهایی رو ارائه میکردند که در نهایت نصف پارامترهای مسئله مجهول بود وعملا مسئله بی پاسخ میموند. راستش رو بخاید نمیتونم درک کنم که نمودار بد bod plot و یاphase margin یعنی چی.البته در این رابطه من به یک سایت رسیدم که تمامی این فیدبک هارو به طور کامل محاسبه میکنه و در نهایت تمامی منحنی هارو هم میکشه ولی من نمیتونم ازش استفاده کنم چون نمیتونم درکشون کنم. در نهایت درخواست من از شما اینه که در این رابطه به من کمک کنید که اگر روشهای عملی و کاربردی برای بدست آوردن این مقادیر مقاومت ها و خازنها وجود داره به من آموزش بدید و یا از روی این منحنی ها چه طور میتونم بفهمم که مقادیری که این سایت داره محاسبه میکنه درسته و مشکل من رو حل میکنه. در نهایت این هم آدرس اون سایت هستش که گفتم: http://sim.okawa-denshi.jp/en/opampkeisan.htm
    هميشه ابرها ميبارند انسانها عاشق ستاره ها ميشوند, يادمان باشد چشمک ستاره ها گريه ابرها را از يادمان نبرد.

پاسخ : چگونگی نحوه بستن فیدبک

حرفهای شما درسته کلا تو اینترنت و تو اینجا هم درمورد فیدبک و نحوه طراحی و محاسبه اون اطلاعات خیلی کمه از اساتید باید تقاضا کنیم این تایپیک را کمک کن تا مشکل فیدبک حل بشه کسی اطلاعات در این مورد داره :sad:

دیدگاه

پاسخ : چگونگی نحوه بستن فیدبک

نوشته اصلی توسط beheshtiam
      سلام به تمامی اساتید و خسته نباشید. با احترام من سوالی رو مطرح میکنم راجع به بستن حلقه فیدبک در یک دستگاه جوش که در حال حاضر مشغول ساختنش هستم. تو این طرح من از یک آی سی SG3525 میخام استفاده کنم که یک ترانس تیروئید رو به صورت Full-bridge راه اندازی میکنه و همینطور نحوه گرفتن فیدبک رو هم توسط یک ترانس جریان با هسته تیروئید انتخاب کردم که در مسیر سیم پیچ پرایمر قرار میگیره. حالا مشکل من انتخاب نوع فیدبک مورد نیاز برای این کاربرد است که من در این رابطه زیاد تحقیق کردم اما در نهایت واقعا گیج وگنگ شدم که تفاوتهای آنها با هم تو چیه وفقط اینرو فهمیدم که کنترلر PID از همه بهتره. در این رابطه خیلی با اساتید مربوطه در دانشگاه صحبت کردم که متاسفانه هیچکدام از تجربه عملی بهره مند نبودند و در نهایت برای بدون پاسخ نگذاشتن من یه سری مطالب و فرمولهایی رو ارائه میکردند که در نهایت نصف پارامترهای مسئله مجهول بود وعملا مسئله بی پاسخ میموند. راستش رو بخاید نمیتونم درک کنم که نمودار بد bod plot و یا phase margin یعنی چی.البته در این رابطه من به یک سایت رسیدم که تمامی این فیدبک هارو به طور کامل محاسبه میکنه و در نهایت تمامی منحنی هارو هم میکشه ولی من نمیتونم ازش استفاده کنم چون نمیتونم درکشون کنم. در نهایت درخواست من از شما اینه که در این رابطه به من کمک کنید که اگر روشهای عملی و کاربردی برای بدست آوردن این مقادیر مقاومت ها و خازنها وجود داره به من آموزش بدید و یا از روی این منحنی ها چه طور میتونم بفهمم که مقادیری که این سایت داره محاسبه میکنه درسته و مشکل من رو حل میکنه. در نهایت این هم آدرس اون سایت هستش که گفتم: http://sim.okawa-denshi.jp/en/opampkeisan.htm
      سلام بر دوستان عزیز
      اول از همه باید بگم منم در مورد فیدبک هیچی نمیدونم ولی اون چیزایی که تو سه چهار سال اخیر در مورد فیدبک فهمیدم میخوام براتون توضیح بدم!

1. هدف از طراحی فیدبک چیه؟
      پاسخ : هدف از طراحی فیدبک حذف صفرها و قطبهای ایجاد شده توسط بلوک قدرت ( که در کتب سوئیچینگی با نام Power Stage ازش یاد میشه) است. این صفر و قطبها باعث ایجاد اختلاف فاز 90 و یا 180 درجه ی میشه که باید این اختلاف فاز رو هم یه جورایی جبران کنیم.

2. حالا این صفر و قطبها از کجا میان!!!؟
      پاسخ: اگه ولتاژ ورودی (بعده پل دیود و خازن که مقدار DC هست) رو Vin و ولتاژ خروجی رو Vout در نظر بگیریم نسبت خروجی به ورودی Vout/Vin میشه تابع تبدیل مدار قدرت( Power Stage )، حاصل در آخر یک معادله کسری هست که اگه ریشه صورت رو بدست بیاریم صفر تابع تبدیل بدست میاد و اگه ریشه مخرج رو بدست بیاریم قطبها بلوک قدرت بدست میاد.

3. آقا نیوفتاد! بیشتر در مورد صفر و قطب بلوک قدرت توضیح بده!!!
      پاسخ: بطور خلاصه باید گفت که قطب و یا قطبهای بلوک قدرت به مقدار بار خروجی بستگی داره! که این مقدار از قانون اهم بدست میاد V=IR ولی صفر بلوک قدرت به مقدار ESR خازن خروجی بستگی داره.

4. حالا اینا رو چطوری حذف کنیم؟!!
      پاسخ: ما فرض میکنیم که مدار فیدبک ما در خروجی از آیسی TL431 تشکیل شده باشه! داخل این آیسی رو یک پ-امپ در نظر میگیریم، حال نکته ی اصلی این است که ه ه ه ه ه ما باید تابع تبدیل TL431 را طوری طراحی کنیم که قطبی برابر با فرکانس صفر بلوک قدرت و صفری برابر با فرکانس قطب بلوک قدرت داشته باشد oo: یا به عبارت بهتر قطب TL431 صفر بلوک قدرت و صفر TL431 قطب بلوک قدرت رو حذف میکنه و با تغییر مکان این صفر و قطبها اختلاف فاز ما نیز جبران میشه و اگه تابع تبدیل بلوک قدرت و TL431 و تقویت کننده ی خطای ( Error Amp ) آیسی سوئیچینگ درست محاسبه بشه با بررسی معیارهای پایداری یک سیستم پایدار خواهیم داشت.

من توصیه میکنم که بخش فیدبک کتابهای زیر رو بخونید تا مفهوم کلی فیدبک رو متوجه بشین:

Power Supply Cookbook by MARTY BROWN
      High Frequency Switching Power Supplies Theory and Design-George Chryssis
      Switching Power Supply Design, 3rd Ed

من خودم از چندتا Application Note شروع کردم ولی آخر سر متوجه شدم که اگه این 3تا رو میخوندم وقتم کمتر تلف میشد! یه کتاب دیگه ای هم هست که فقط و فقط در مورد فیدبک توضیح داده که اگه رفرنسهای بالا رو نخونی تو درک مطالب این کتاب با مشکل روبرو میشی

Designing Control Loops for Liner and Switching Power Supplies - A Tutorial Guide - By Chritophe Basso

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X