اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی مبدل آنالوگ به دیجیتال 16f873a

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی مبدل آنالوگ به دیجیتال 16f873a

چه تفاوتی بین دستورات لازم برای راه اندازی مبدل آنالوگ به دیجیتال 16f73 و 16f873a میتونه وجود داشته باشه.ظاهرا نباید هیچ تفاوتی داشته باشن.اما برنامه مبدلی که در 73 جواب میده در 873 جواب نمیده.چرا؟

پاسخ : راه اندازی مبدل آنالوگ به دیجیتال 16f873a

کدتون رو قرار بدین
    AYRIC

دیدگاه

از توجه کاربر roboreza به سوال مطرح شده متشکرم.اما میخوام بگم عجب متخصصین توانایی تو این قسمت pic داریما :applause:.اگر امار گیری درستی از میزان بازدیدها و جوابها داشته باشیم نتایج در خور توجهی بدست میاد.هر PICکاری اگر این دو IC رو کالبدشکافی کنه میدونه که این دو IC چه تفاوتها و تشابهاتی باهم دارن.حالا چرا برنامه ای که با 16F73A بخوبی و بدون خطا جواب میده چرا با 16F873Aمطلقا جواب نمیده حالا با توجه به اینکه مبدل 873 ده بیتی است و مبدل 73 هشت بیتی و لذا دقت 873 از دقت 73 بیشتر است و این دقت بیشتر تنها منجر به نتایج متفاوت میشد نه اینکه دیگه اصلا جوابی از خروجی نداشته باشیم. (خروجی صفر).طبق اصول حاکم براین میکرو ها باید و باید جواب میداد .این ماجرا برام بسیار تعجب برانگیز بود که فکردم از علوم وافر اساتید این تاپیک میشه استفاده کرد.که اونم جوابی نشد ولذا در پی دلایل گشتم تا اینکه به این نتیجه رسیدم. میزان نویز پذیری 16F873A بسیار بیشتر از 16F73Aهست همین. ( در مداری که در مدت چندین سال کارکرد بدون خطا با مدیریت 16F73A کار میکرد خواستم از 16F873A استفاده کنم که نتونستم از مبدلش جواب بگیرم.در حالیکه هر دو IC دقیقا ساخت یک کارخانه بود. بعد از نویز گیری احتمالی که شاید در 16F873A بر خلاف 16F73A تاثر گذار باشدمدار عین ساعت کار کرد. هر چند که تدابیر لازم برای نویز گیری در 16F73A نیز رعایت شده بود اما ظاهرا برای دومی کافی نبوده!!!)

دیدگاه

با سلام

دوست عزیز اینجا هیچ کسی علم وافر نداره. شما برای مشکلی که باهاش سر و کله میزنین فقط یه خط سئوال نوشتین و توقع دارین جوابشو بذارن کف دستتون.

اینجا کمکها فقط بصورت دادن ایده انجام میشه و بقیه کارها با خود کسیه که سئوال پرسیده. اگه واقعا دارین الکترونیک کار میکنین باید بدونین که حجم و تنوع ریزه کاریهای این رشته انقدر زیاده که تقریبا هیچ کسی نمیتونه با نسبت به مشکل کس دیگه نظر قطعی بده، مگه اینکه دقیقا به همون مشکل خورده باشه.

بنا بر این توقعاتتون رو با شرایط انجمن تنظیم کنین.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

این ماجرا برام بسیار تعجب برانگیز بود که فکردم از علوم وافر اساتید این تاپیک میشه استفاده کرد.که اونم جوابی نشد ...
          قابلی نداشت. بازم به ما سر بزن!
          (پسر یعنی توقع بعضی ها بلا های بد سر یه حیوون زبون بسته میاره!)

تا اینکه به این نتیجه رسیدم. میزان نویز پذیری 16F873A بسیار بیشتر از 16F73Aهست همین.
          در ضمن نتیجه گیری ات هم به درد خودت میخوره.

دیدگاه

(فکنم این مسئله به دوستان برخورده.)!!!.توضیح اینکه :جناب نورسیده از بذل توجه شما به مشکل مطرح شده کمال تشکر رو دارم اما اولا عرض کنم خدمت حضرتعالی که بنده مطلقا انتظار نداشتم و ندارم که بعد از مطرح کردن سوال جوابش رو بزارن کف دستم .شما چطوری به این نتیجه رسیدید جای سوال دارد!! :surprised:دوما تو همان یه خط نوشته شده مشکل تماما و کمالا مطرح شده و اگرم نیاز به توضیحی داشته باشه این رو باید کسی که میخواست راهنمایی بکنه باید ازم می پرسید که ما ندیدیم. ثالثا خود جنابعالی اگر واقعا قصد کمک داشتید میتونستید لااقل بعد از مطرح کردن دفاعیتون راهکاری حتی در حد احتمال اراعه دهید که اونم نکردید.رابعا در خور توجه است که برای جواب و اراعه راهکار (نمیتونید یا نمیخواهید یا وقت ندارید یا احیانا سوال مطرح شده برایتان اهمیتی نداشته) کسی پیدا نمیشود اما برای اراعه انواع دفاعیات اعم از تذکر (نورسیده) و توهین(Freedom_truth)همه از مدیر بخش گرفته تا بقیه بسیج میشوند!!!!!
            خدمت استاد freedom_truth عارضم که حضرتعالی بیشتر نیاز به تادیب دارید تا نظریه پردازی میکرو پیک.جالبتر اینکه مدیرتونم تشویقتون کرده. :eek:

9

دیدگاه

نوشته اصلی توسط leader
              (فکنم این مسئله به دوستان برخورده.)!!!.توضیح اینکه :جناب نورسیده از بذل توجه شما به مشکل مطرح شده کمال تشکر رو دارم اما اولا عرض کنم خدمت حضرتعالی که بنده مطلقا انتظار نداشتم و ندارم که بعد از مطرح کردن سوال جوابش رو بزارن کف دستم .شما چطوری به این نتیجه رسیدید جای سوال دارد!! :surprised:دوما تو همان یه خط نوشته شده مشکل تماما و کمالا مطرح شده و اگرم نیاز به توضیحی داشته باشه این رو باید کسی که میخواست راهنمایی بکنه باید ازم می پرسید که ما ندیدیم. ثالثا خود جنابعالی اگر واقعا قصد کمک داشتید میتونستید لااقل بعد از مطرح کردن دفاعیتون راهکاری حتی در حد احتمال اراعه دهید که اونم نکردید.رابعا در خور توجه است که برای جواب و اراعه راهکار (نمیتونید یا نمیخواهید یا وقت ندارید یا احیانا سوال مطرح شده برایتان اهمیتی نداشته) کسی پیدا نمیشود اما برای اراعه انواع دفاعیات اعم از تذکر (نورسیده) و توهین(Freedom_truth)همه از مدیر بخش گرفته تا بقیه بسیج میشوند!!!!!
              اخوی!
              اولا - لحن کلامتون اینطور نشون میده، ولی اگه واقعا ابنجوری نبوده که خب خیلی خوبه.
              دوما - تو پست قبلی در مورد رشته الکترونیک عرض کردم و نیازی به تکرار نیست.
              ثالثا - اگه دقت کنین بنده تاپیک رو بعد از اینکه شما ظاهرا مشکلتون رو حل کردین دیدم.
              رابعا - اینم نشونه توقعات زیادتونه. طبیعیه که جواب هر سئوالی رو فقط کسی که میدونه میده. ولی جواب اهانت به جمع رو همه میدن.

به هر حال از اینکه مشکلتون حل شده خوشحالم. گرچه از بعد فنی، دلیلی که براش آوردین، منطقی به نظر نمیرسه.
              کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

دوست گرامی جناب leader ؛ قبل از هر چیزی، اول پاسخ سوالتون:

خودتون تقریبا جواب کامل رو فرمودین. 16F73 مبدل 8 بیتی داره، ولی 16F873 مبدل 10 بیتی. اما میتونین مبدل 10 بیتی رو به شکل 8 بیت استفاده کنین. کافیه تنظیمات مبدل ADC رو به شکل چپ چین یا Left justified تنظیم کنین تا بیت های پرارزش تو رجیستر ADRESH ذخیره بشن و دو بیت کم ارزش هم تو بیتهای 7و6 رجیستر ADRESL ذخیره بشن.(بیتهای5 تا 0 رجیستر ADRESL صفر میشن)
                اون نوسانی هم که مشاهده میکردین به خاطر این هست که با فرض ولتاژ رفرنس 5 ولت، مبدل 8 بیتی دقتش 19.53125 میلی ولت هست ولی مبدل 10 بیتی دقتش 4.8828125 میلی ولت. خب طبیعیه که کوچکترین نوسان روی ADC موجب ناپایدار به نظر رسیدن نتیجه ی تبدیل میشه.

خب تا اینجا صحبتمون دوستانه بود،از این به بعد برادرانه. من جای برادر کوچیک شما، ازتون انتظار دارم که وقتی یه سوالی رو میپرسین و پاسخی براش دریافت نمیکنین و با تلاش خودتون به پاسخ میرسین، بدون ادبیات طلبکارانه، اون جواب رو مطرح بکنین. تو این انجمن، هیچکسی در قبال کسی دیگه موظف نیستش که برادر من... :redface:
                کاربرهایی هم که ازشون انتقاد کردین، بالاخره هرچی که باشه، لااقل اومدن یه جوابی نوشتن.حداقل میدونین که کسی هست توجه بکنه به تاپیک!
                نوشته اصلی توسط freedom_truth
                در ضمن نتیجه گیری ات هم به درد خودت میخوره.
                من از این حرف خنده م گرفت، واسه همین تشکر کردم!

و در نهایت اینکه متاسفانه یا خوشبختانه، انجمن PIC مراجعه کننده ی کمی داره تا انجمن AVR . دیر جواب گرفتن یه خرده دور از انتظار نیست.هرچند سعی کردم و میکنم تاپیک هایی که ایجاد میشه و برای ایجاد کننده جوابی دارم، نگذارم بدون جواب بمونه و سریع جواب بدم، باز هم مواقعی پیش میاد که نمیرسم زود جواب بدم...

موفق باشید.

دیدگاه

از جوابتون متشکرم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X