اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار 7 segment که 12 رقمی هست ولی چشمک زن نیست!!!!!!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار 7 segment که 12 رقمی هست ولی چشمک زن نیست!!!!!!!!

با سلام خدمت همه دوستان
    حقیقت شاید 6 ماه هست که درگیر نمایش 3 عدد 4 رقمی بر روی 7seg هستم. اما مشکل جشمک زدن رو نتونستم برطرف کنم.
    هر چند با گذاشتن لچ برای هر رقم این مشکل رو برطرف کردم ، اما تعداد 12 تا آی سی معقول به نظر نمیاد. بهمین خاطر IC Max 7219 را پیدا کردم که واقعا عالیه اما در ایران نیست. اما پروژه ای در سایت زیر دیدم که وقتی دیدم واقعا برام عجیب بودبا اینکه مدار 16 رقم سون سگمت مالتی پلکسری داره. اما خبری از چشمک زدن نیست. لطفا توضیح بدید که با برنامه نویسی مشکل رو حل کردن یا با مدار و اینکه به هرحال چطور این کار انجام شده. :eek:

http://rmsat.blogfa.com
    سالار

پاسخ : مدار 7 segment که 12 رقمی هست ولی چشمک زن نیست!!!!!!!!

ببخشید اصلاح کنم لینک سایت رو
    http://rmsat.blogfa.com/post/105
    سالار

دیدگاه

برنامه و مداری که ساخته اید را بگذارید تا ببینیم مشکل کجاست
      باد می وزد ...
      میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
      تصمیم با تو است ...

دیدگاه

شما فرکانس جاروب سون سگمنت ها رو بالا ببر من خودم برای چهار تا سون سگمنت از فرکانس 120 هرتز استفاده می کردم حالا شما همین رو تست کن
        من نمىآ‌توانم فرضیه «بىآ‌اخلاقى انسان» را بپذیرم، و من اخلاق را منحصرا امرى انسانى و متعلق به انسان مىآ‌دانم که هیچ نوع قدرت مافوق انسانى در پشت آن وجود ندارد
        آلبرت اینشتین
        منبع: http://fa.wikiquote.org

دیدگاه

دوستان اینم برنامه ای که نوشتم و فایل پروتئوس
          http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=7f5a5e9f4f5e188e9dbbd0208d383f8b
          سالار

دیدگاه

Try This One

http://s1.picofile.com/file/8124809942/xtimer1.pdf.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط scienceaddict
              Try This One

http://s1.picofile.com/file/8124809942/xtimer1.pdf.html
              نوشته اصلی توسط geladyator600
              حقیقت شاید 6 ماه هست که درگیر نمایش 3 عدد 4 رقمی بر روی 7seg هستم. اما مشکل جشمک زدن رو نتونستم برطرف کنم.
              هر چند با گذاشتن لچ برای هر رقم این مشکل رو برطرف کردم ، اما تعداد 12 تا آی سی معقول به نظر نمیاد.. :eek:

http://rmsat.blogfa.com
              دوست عزیز دقیقا مشکل ما همینه که تعداد آی سی ها کم بشه نه اینکه به ازای هر رقم یک آی سی لچ بذاریم....
              سالار

دیدگاه

با سلام

اون طور که فهمیدیم شما امدبد از delay برای مالتی پلکس کردن استفاده کردید delay اصلا جالب نیست. حالا اگر جوابم بده اون وقت کارای دیگه رو کی میخواید انجام بدید. از تایمر برای مالتی پلکس کردن استفاده کنید. تا هر چند رقم میتونید مالتی پلکس کنید. هر چقدر که تعداد رقم ها بیشتر میشه اون متوسط ولتاژی که به هر رقم میرسه کم میشه که میتونید با انتخاب مناسب مقاومت میزان روشنایی مورد نظرتون رو تنظیم کنید.

دیدگاه

راه معقول راه اندازی این تعداد 7Seg استفاده از آی سی Latch مثل 595 و 244 امثال اون هست. که جریانِ خوبی به LED ها میدن و برنامه میکروکنترلر رو زیاد درگیر نمی کنند.
                  اگه مُصر هستید که حتماً بدون آی سی جانبی و فقط با میکروکنترلر این قضیه رو انجام بدید، به خدمت شما عرض می کنم که به نکات زیر توجه کنید:
                  بخاطر جاروب کردن، نور LED ها 12 برابر کمتر می شه. پس بهتره مقاومتِ سری با هر LED رو به همین نسبت کمتر کنید، و حتماً از ترانزیستور برای راه اندازی پایه مشترک 7Seg استفاده کنید.
                  دوم، برای اینکه چشم آدم جاروب رو نبینه، باید حداقل با سرعت 50Hz جاروب بشه. یعنی هر رقم، 6000 بار در ثانیه. کافیه یه تایمر راه بندازید با فرکانس حدود 6kHz وقفه بده. و بقیه قضایا.
                  با رعایت این دو تا نکته، می تونید فقط با یه میکروکنترلر به همراه 12 تا ترانزیستور این کار رو انجام بدید.
                  بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                    اگه مُصر هستید که حتماً بدون آی سی جانبی و فقط با میکروکنترلر این قضیه رو انجام بدید، به خدمت شما عرض می کنم که به
                    مهندس جان گفتم که کمبود جا دارم...

بخاطر جاروب کردن، نور LED ها 12 برابر کمتر می شه. پس بهتره مقاومتِ سری با هر LED رو به همین نسبت کمتر کنید، و حتماً از ترانزیستور برای راه اندازی پایه مشترک 7Seg استفاده کنید.
                    این آی سی uln2803 که استفاده کردم در واقع درایور ترانزیستوری هست و همون کار و انجام میده؟
                    سالار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی-
                      از تایمر برای مالتی پلکس کردن استفاده کنید. تا هر چند رقم میتونید مالتی پلکس کنید.
                      مهندس خوش بینانه ترین حالت فرض کنیم که میکرو هیچ کاری به جز نمایش روی 7seg نداره و بیشترین فرکانس این میشه که در سورسی که گذاشتم، delay اخر رو کلا حذف کنی ، اونوقت بازم چشمک زنه که!!!!!!!!!!!
                      سالار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط geladyator600
                        مهندس جان گفتم که کمبود جا دارم...

این آی سی uln2803 که استفاده کردم در واقع درایور ترانزیستوری هست و همون کار و انجام میده؟
                        بله، ترانزیستوره.
                        از ظواهر امر پیداست که خوشبختانه موفق شدید مشکلتون رو حل کنید.
                        موفق باشید

دیدگاه

از ظواهر امر پیداست که خوشبختانه موفق شدید مشکلتون رو حل کنید.
                          ن مهندس.....این فایل پروتئوس که بالا گذاشتم رو ببینید داخلش uln هست و سورس کدویژن هم که گذاشتم delay رو اصلا حذف کنید(یعنی بهترین حالت که میکرو فقط کار نمایش را برعهده داشته باشد و نیازی به تایمر نباشه) بازهم چشمک زنه......
                          سالار

دیدگاه

دوستان کسی نبود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                            لطفا چک کنید موضوع خیلی جالبیه (حداقل برای من که خیلی جالبه).......
                            چطور در مدار بالا سون سگمنتها چشمک زن نیستن....!!!!!!!!!!!!!
                            سالار

دیدگاه

عزیزم، اگه برای شما جالبه، لطف کنید و خودتون برید دنبالش.
                              برای من اصلاً جالب نیست. یه کارِ ساده و کاملاً ممکن رو دارید سخت جلوه می دید و نفس کِش می طلبید؟!
                              یه حساب کتاب ساده برای شما می کنم، اگه با برنامه نویسی AVR و الکترونیک آشنایی داشته باشید، متوجه می شید؛
                              سخت افزار:
                              8 تا LED داریم و 12 خط انتخاب (با ترانزیستور یا ULN). جریان هر LED رو در نظر می گیریم حدود 48mA که تقسیم بر 12 میشه 4mA برای هر کدوم.
                              نرم افزار:
                              فرکانس میکروکنترلر: 8MHz، فرکانس جاروب: 60Hz، فرکانس وقفه تایمر: 12x60=720Hz، تعداد دستورالعمل ها برای جابجایی اعداد و آرایه ها و اندیس ها و غیره: حدود 500 دستورالعمل

حالا به نظر شما، یه میکروکنترلر AVR معمولی نمی تونه یه وقفه 720Hz تولید کنه؟!! به نظر شما چقد جالبه که یه میکروکنترلر بتونه 500 تا دستورالعمل رو توی تقریباً 1.3ms اجرا کنه؟! به نظر شما چقدر این برنامه سخته؟!!
                              کد:
                              ...
                              timer interrupt()  //720Hz
                              {
                              if(k==0)
                               {PORTB.0=1;
                               PORTD=number[0];}
                              if(k==1)
                               {PORTB.1=1;
                               PORTD=number[1];}
                              ...
                              k++;
                              if(k==12) k=0;
                              }
                              به نظر شما چقدر جالبه که بدونید میکروکنترلر در کمتر از چند ده میکروثانیه این دستورالعمل ها رو اجرا می کنه و به مدت بیش از 90% دیگر مواقع کار دیگه ای رو انجام نمیده؟!!
                              یا کلاً چقدر جالبه که 6 ماه درگیرِ یه چیزِ ساده باشید و از Google هیچ استفاده ای نکنید تا جوابتون رو بگیرید؟!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X