اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل پروگرمرها و ولتاژ 9 ولت Vpp در میکرو های جدید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل پروگرمرها و ولتاژ 9 ولت Vpp در میکرو های جدید

سلام دوستان
    توی یه سری میکروهای نسبتاً جدید مثلاً PIC16F1937 ولتاژ Vpp برای پروگرم کردن به جای 12 ولت، 8 تا 9 ولت هست.(به پایه Vpp/MCLR اعمال میشه)
    از اونجا که اکثر پروگرمر ها مثل PICKit 2 و ICD2 و ... ولتاژ 12 اعمال می کنند ممکنه به آیسی آسیب بزنه.
    توی دیتاشیت همون PIC16F1937 یه مدار کوچیک با TL431 پیشنها داده که ولتاژ Vpp رو محدود میکنه.

من قبلاً این موضوع رو نمیدونستم و PIC18F26K22 رو با PICKit2 محصول ECA پروگرم کردم و ظاهراً مشکلی پیش نیومد.
    همین امروز تو دیتاشیتش دیدم Vpp رو زده 8.5 ولت. در مورد مدار کاهنده هم هیچ صحبتی نکرده.
    میخواستم ببینم کسی میدونه جریان چیه؟

پاسخ : مشکل پروگرمرها و ولتاژ 9 ولت Vpp در میکرو های جدید

من بعداً یک سرچی کردم در این مورد و به این لینک در انجمنهای میکروچیپ رسیدم.: http://www.microchip.com/forums/m409832.aspx

طبق گفته یکی از همکاران میکروچیپ این مشکل فقط در مورد ICD2 وجود داره. PIcKit 2 , PICKit 3 , ICD3 و بقیه مدار محدود کننده نمیخان.
    البته این حکم در مورد پروگرمرهای ارجینال میکروچیپ صدق می کنه.
    برای پروگرمر های تولید شخص ثالث باید بررسی بشه.
    در واقع من شانس آوردم که PICKit2 محصول ECAی من Vppش 9 ولت بود. وگرنه کلی اسکل می شدم!

خودمونیم میکروچیپ هم ریده ها!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط freedom_truth

در واقع من شانس آوردم که PICKit2 محصول ECAی من Vppش 9 ولت بود. وگرنه کلی اسکل می شدم!

خودمونیم میکروچیپ هم ریده ها!
      ممنون از اطلاعاتی که دادید-

دیدگاه

با سلام و تشکر از اطلاع رسانیتون

من هم با TNM ، هم 1937 و هم 1823 رو پروگرم کردم. مشکلی نشون نداد. ولی حالا باید VPP رو چک کنم ببینم چقدر میندازه روش.

ویرایش 10 خرداد: چک کردم. همون 9 ولت رو میندازه.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام

ممنونم بابت این تاپیک مفید

یه سوال: توی دیتا شیت 1973 زده 8 تا 9 ولت... من از MPLABICD2 استفاده میکنم کلا این پروگرامرهایی که این مشکل رو دارن میشه با روش زیر مرتفع کرد به جز استفاده از روش lm431 گفته شده توسط help نرم افزار mplab 8.8

گذاشتن یک مقاومت بار کوچک در حد 330 اهم (مثلا) و استفاده از دیود زنر 8 تا 9 ولت در حد نیم وات به عنوان رگولاتور ولتاژ 12 ولت VPP به 9 ولت
          دیگه رو زمین جا نیست... باید رفت....

دیدگاه

یه موردی رو دیدم گفتم با دوستان در میون بذارم

توی MPLAB وقتی میکرو رو مثلا 16f877 یا 16f876 انتخاب میکنم و میرم توی تنظیمات power پروگرامر ولتاژ خونده شده vpp توسط mplab حدود 11.8 ولت تا 12.2 ولت هستش....

حالا میکروی 1937 رو انتخاب میکنم mplab هشدار مربوط به 12 ولت بودن vpp رو میده... وقتی میرم توی تنظیمات پاور پروگرامر میبینم که ولتاژ vpp به 10.5 تا 10.8 رسید

حدودا 1.5 ولت اختلاف میانگین هستش.... آیا دلیل خاصی داره؟؟ فک نکنم بشه 1973 رو پروگرام کرد چون بیشتر از 9 ولت هستش :NO: :NO:

دیدگاه

بعضی ها از دیود زنر+مقاومت استفاده میکنند.
              در مورد سوالتون که میشه با 10.5 ولت پروگرم کرد یا نه نمیدونم. مطمئن تر اینه که با محدود کننده استفاده کنید.
              اگر هم عجله دارید میتونید یکی از آیسی ها رو برای تست قربانی کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط freedom_truth
                بعضی ها از دیود زنر+مقاومت استفاده میکنند.
                در مورد سوالتون که میشه با 10.5 ولت پروگرم کرد یا نه نمیدونم. مطمئن تر اینه که با محدود کننده استفاده کنید.
                اگر هم عجله دارید میتونید یکی از آیسی ها رو برای تست قربانی کنید.
                نه بابا واسه چی قربونی کنم وقتی میشه با یه مقاومت و زنر جلوی خرابی رو گرفت :cry2:

فقط این برام جالب بود که MPLAB بعد از انتخاب 1937 ولتاژ VPP رو میاره پایین تر ولی نه در حد مجاز ( که احتمالا مربوط به محدودیت قسمت تنظیم ولتاژه VPP هست)

بابت راهنمایی در مورد فیوز بیتها ممنونم.. حتما از این میکروی ارزشمند استفاده میکنم که علاوه بر امکانات خیلی بیشتر از سری 16f8xxx قیمت فوق العاده ای دارد....... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X