اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با سنسور نظامی مادون قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با سنسور نظامی مادون قرمز

سلام . وقت همگی بخیر
    من یه سنسور مادون قرمز نظامی سه پایه رو با LM358 راه اندازی کردم

مشکلم اینه که led مربوط به خروجی یه لحظه بیشتر روشن نمی مونه . باید فرستنده رو مدام خاموش و روشن کنم که خرجی مدارم خاموش و روشن بشه
    من میخوام تا زمانی که ارتباط بین فرستنده وگیرنده به وسیله مانعی قطع نشده خروجی داشته باشم که در صورت قطع شدن ارتباط بتونم متوجه بشم یه چیزی از بین سنسور ها گذشته . دقیقا مثل شمارش اشیا رد شده از سنسور .
    (( به جای سنسور مادون قرمز معمولی که توی شماتیک هست من نظامی ( فلزی ) سه پایه گذاشتم )) با معمولی جواب میده اما با سه پایه نظامی اون مشکل رو دارم

پاسخ : مشکل با سنسور نظامی مادون قرمز

سلام
    مداری شماتیکی شبیه سازی چیزی بگذار بدونیم چی بستی دوست عزیز تا اگر مشکلی بود راهنماییت کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مومنی تزنگی
      سلام
      مداری شماتیکی شبیه سازی چیزی بگذار بدونیم چی بستی دوست عزیز تا اگر مشکلی بود راهنماییت کنیم
      ممنون از توجه تون
      این شماتیکی هست که بستم

مشکلم اینه که led مربوط به خروجی یه لحظه بیشتر روشن نمی مونه . باید فرستنده رو مدام خاموش و روشن کنم که خرجی مدارم خاموش و روشن بشه
      من میخوام تا زمانی که ارتباط بین فرستنده وگیرنده به وسیله مانعی قطع نشده خروجی داشته باشم که در صورت قطع شدن ارتباط بتونم متوجه بشم یه چیزی از بین سنسور ها گذشته . دقیقا مثل شمارش اشیا رد شده از سنسور . (( به جای سنسور مادون قرمز معمولی که توی شماتیک هست من نظامی ( فلزی ) سه پایه گذاشتم )) با معمولی جواب میده اما با سه پایه نظامی اون مشکل رو دارم

دیدگاه

یه عکس از گیرنده بذاری بهتره
        اما احتمالا منظور شما این گیرنده های 38 کیلوهرتز هست.
        اگر اینطور باشه باید روی فرستنده یه فرکانس 38 کیلو بندازید تا درست بشه. میتونید این کار رو با 555 انجام بدید
        AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
          یه عکس از گیرنده بذاری بهتره
          اما احتمالا منظور شما این گیرنده های 38 کیلوهرتز هست.
          اگر اینطور باشه باید روی فرستنده یه فرکانس 38 کیلو بندازید تا درست بشه. میتونید این کار رو با 555 انجام بدید
          دوست عزیز همین شماتیک که گذاشتم مربوط به گیرنده ام هست دیگه .
          این شماتیک با ir معمولی سیاه رنگ جواب میده . اما وقتی ir نظامی سه پایه میزارم . ارتباط بین فرستنده و گیرنده پایدار نیست و فقط با قطع و وصل کردن فرستنده می تونم خروجی رو ببینم .
          حالا به نظر شما اگه من به فرستنده ام 555 وصل کنم گرنده ام میتونه به طور مدام فرستنده رو ببینه و نیاز به قطع و وصل کردن نباشه؟؟؟؟؟؟؟
          خوب چرا با ir معمولی مشکلی ندارم اما با نظامی جواب نمیده؟؟؟؟ فرقشون چیه مگه؟؟؟؟؟

ممنون از توجه تون

دیدگاه

من شماتیک رو نمیگم
            میگم یه عکس از گیرنده بذارید تا ببینیم چیه!
            مثلا شبیه اینه؟؟
            http://www.bhashatech.com/83-257-thickbox/tsop-1738-infrared-sensor.jpg

AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
              من شماتیک رو نمیگم
              میگم یه عکس از گیرنده بذارید تا ببینیم چیه!
              مثلا شبیه اینه؟؟
              http://www.bhashatech.com/83-257-thickbox/tsop-1738-infrared-sensor.jpg
              ببخشید . من اشتباه متوجه شدم
              اینم عکس از گیرنده ام

دیدگاه

با سلام
                این سنسور شما فقط یه دیود نیست. بلکه یه ماژول گیرنده س. فقط اگه مادون قرمز ورودی با فرکانس 38 کیلو هرتز مدوله شده باشه از خودش عبور میده. اینکار برای حذف تداخلات با امواج مادون محیطی مثل نور خورشید و مهتابی و غیره س.

بنا بر این برای استفاده ازش باید فرستنده تونو با یه پالس 38 کیلو مدوله کنین.
                کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

اگه اشتباه نکنم ترتیبش به صورت out gnd vcc هستش
                  مقاومت سر پایه vcc و اون خازن 4.7 میکرو بین vcc و gnd رو حتما بذارید

یه 555 بذارید و روی 38 کیلوهرتز تنظیمش کنید. و با یه ترانزیستور بدید به فرستنده.
                  این گیرنده ها به هر نور مادون قرمزی جواب نمیدن. باید حتما فرکانسش 38 کیلو باشه. به درایور هم توی قسمت گیرنده احتیاجی نیست. خودش اگه 38 کیلو رو ببینه 0 و اگه نبینه 1 میده(شاید برعکس باشه)
                  البته برد این گیرنده ها خیلی زیادتر از گیرنده های معمولیه. با یه دست یا یه کاغذ معمولی احتمالا نشه جلوی دیددش رو گرفت
                  موفق باشید
                  AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza

یه 555 بذارید و روی 38 کیلوهرتز تنظیمش کنید. و با یه ترانزیستور بدید به فرستنده.
                    این گیرنده ها به هر نور مادون قرمزی جواب نمیدن. باید حتما فرکانسش 38 کیلو باشه. به درایور هم توی قسمت گیرنده احتیاجی نیست. خودش اگه 38 کیلو رو ببینه 0 و اگه نبینه 1 میده(شاید برعکس باشه)
                    البته برد این گیرنده ها خیلی زیادتر از گیرنده های معمولیه. با یه دست یا یه کاغذ معمولی احتمالا نشه جلوی دیددش رو گرفت
                    موفق باشید
                    خیلی خیلی ممنون از پاسخ تون.
                    من خودم سرچ کردم چیزی دست گیرم نشد . آخه خیلی سر در نمیارم از الکترونیک ( میدونم که زیاده خواهیه) :redface: :cry: .
                    اگه زحمتی نیست لطف کنید یه شماتیک واسه 555 بهم معرفی کنید که بتونم 38 کیلو هرتز رو بدم به فرستنده ام و خلاص شم.
                    ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza

موفق باشید
                      بازم تشکر میکنم
                      راستی دوست عزیز. به این نکته توجه داشته باشید که من با فرستنده سه پایه ام ( بدون 555) که ارسال میکنم یک لحظه گیرنده فعال میشه و سریع غیرفعال میشه
                      یعنی اگر من مدام فرستنده رو خاموش و روشن کنم گیرنده خاموش و روشن میشه . ولی نیاز به یه ارتباط مدام و دائمی بین فرستنده و گیرنده دارم
                      با این اوصاف باز هم به نظرتون با 555 مشکلم حل میشه؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                        ابتدا با 555یک اسیلاتور در حد 40هرتز بسازید سپس با یک 555 دیگه یک اسیلاتور با فرکانس 38 کیلو هرتز بسازید حالا خروجی اسیلاتور اول روبه عنوان vcc اسیلاتور دوم استفاده کنید یعنی اسیلتور دوم باید توسط خرجی اسیلاتوراول بایاس بشه منظورم این که پایه 3 اسیلاتور اول به 4 یا 8 اسیلاتور دوم وصل میشه به این ترتیب اسیلاتور دوم پالس 38 کیلو هرتز رو دائم نمیده بلکه با فرکانس 40هرتز پالس 38 کیلو رو قع و وصل میکنه .
                        حالا خروجی اسیلاتور دوم رو به فرستنده با یک مقاومت 100اهم وصل میکنید. این از مدار فرستنده حالا به سراغ گیرنده میریم
                        برای گیرنده باید یک دمودولاتور طراحی کنیم به این صورت که خروجی گیرنده مادون قرمز نظامی رومثلا به پایه 2 آی سی 358 میدیدو پایه 3 همین آی سی رو با تقسم ولتاژ توسط دو مقاومت مساوی به ولتاژ نصف vcc میرسونید. خروجیش که میشه پایه 1 توسط یک دیود به یک خازن مثلا 10میکرو میدید(سر دیگه خازن زمین وصل میشه) واین خازن با یک مقامت 22کیلو موازی شده باشه حالا از سر خازن که به دیود هم وصل شده میدید به پایه 5 همین آی سی وپایه 6 مثل پایه 3 باید به ولتاژ نصف vcc برسه با تقسیم ولتاژ.
                        حالا پایه 7 که خروجی میشه میتونید به عنوان خروجی مطلوب استفاده کنید مثلا با یک مقاومت 100اهم به یک ال ای دی وصل کنید.
                        نحوه کار به این صورت هست که وقتی فرستنده مقابل گیرنده قرار بگیره در خروجی گیرنده نظامی عینا همون پالس تولید میشه که ما توسط دمودولاتور فقط پوش این سیگنال رو آشکار میکنیم بنابر این تا زمانی که فرستنده بتونه به گیرنده پالس بده خروجی نهایی یک میشه و یک میمونه(قطع نمیشه)و وقتی مانعی بین آنها قرار بگیره خروجی نهایی صفر میشه و همون چیزی که شما میخواهید!
                        واما چن تا نکته این که اگه سرعت عمل براتون مهمه باید مقامت 22کیلو که با خازن موازی شده رو کمتر کنین مثلا بشه در حد 5 کیلو تا زمان غیر فعال شدن خروجی کم بشه و سرعت خاموش شدن بره بالا که با سعی و خطا مقدار مطلوب به دست بیاد.
                        جاهایی که مثلا مقاومت سر راه فرستنده یا ال ای دی هست اگه vcc یا همون منبع تغذیه مدار بیشتر از 5ولت هست برای اینکه این قطعات نسوزن مقاومت ها به جای 100 بیشتر بزارین تا جریانشون کمتر بشه ونسوزن. مثلا اگه 12 ولت استفاده میکنین مقاومت نیم کیلو یا یه کم بیشتر کافیه.
                        واما در رابطه با برد مدار بگم که به طرز باور نکردنی برد همین مدار به 15 الی 16 متر میتونه برسه!!!!
                        اگه سوالی بود در خدمتم.
                        زکات علم نشر دادن آن است

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مشکل با سنسور نظامی مادون قرمز

نوشته اصلی توسط mojtaba elec
                          سلام دوست عزیز
                          ابتدا با 555یک اسیلاتور در حد 40هرتز بسازید سپس با یک 555 دیگه یک اسیلاتور با فرکانس 38 کیلو هرتز بسازید حالا خروجی اسیلاتور اول روبه عنوان vcc اسیلاتور دوم استفاده کنید یعنی اسیلتور دوم باید توسط خرجی اسیلاتوراول بایاس بشه منظورم این که پایه 3 اسیلاتور اول به 4 یا 8 اسیلاتور دوم وصل میشه به این ترتیب اسیلاتور دوم پالس 38 کیلو هرتز رو دائم نمیده بلکه با فرکانس 40هرتز پالس 38 کیلو رو قع و وصل میکنه .
                          حالا خروجی اسیلاتور دوم رو به فرستنده با یک مقاومت 100اهم وصل میکنید. این از مدار فرستنده حالا به سراغ گیرنده میریم
                          برای گیرنده باید یک دمودولاتور طراحی کنیم به این صورت که خروجی گیرنده مادون قرمز نظامی رومثلا به پایه 2 آی سی 358 میدیدو پایه 3 همین آی سی رو با تقسم ولتاژ توسط دو مقاومت مساوی به ولتاژ نصف vcc میرسونید. خروجیش که میشه پایه 1 توسط یک دیود به یک خازن مثلا 10میکرو میدید(سر دیگه خازن زمین وصل میشه) واین خازن با یک مقامت 22کیلو موازی شده باشه حالا از سر خازن که به دیود هم وصل شده میدید به پایه 5 همین آی سی وپایه 6 مثل پایه 3 باید به ولتاژ نصف vcc برسه با تقسیم ولتاژ.
                          حالا پایه 7 که خروجی میشه میتونید به عنوان خروجی مطلوب استفاده کنید مثلا با یک مقاومت 100اهم به یک ال ای دی وصل کنید.
                          نحوه کار به این صورت هست که وقتی فرستنده مقابل گیرنده قرار بگیره در خروجی گیرنده نظامی عینا همون پالس تولید میشه که ما توسط دمودولاتور فقط پوش این سیگنال رو آشکار میکنیم بنابر این تا زمانی که فرستنده بتونه به گیرنده پالس بده خروجی نهایی یک میشه و یک میمونه(قطع نمیشه)و وقتی مانعی بین آنها قرار بگیره خروجی نهایی صفر میشه و همون چیزی که شما میخواهید!
                          واما چن تا نکته این که اگه سرعت عمل براتون مهمه باید مقامت 22کیلو که با خازن موازی شده رو کمتر کنین مثلا بشه در حد 5 کیلو تا زمان غیر فعال شدن خروجی کم بشه و سرعت خاموش شدن بره بالا که با سعی و خطا مقدار مطلوب به دست بیاد.
                          جاهایی که مثلا مقاومت سر راه فرستنده یا ال ای دی هست اگه vcc یا همون منبع تغذیه مدار بیشتر از 5ولت هست برای اینکه این قطعات نسوزن مقاومت ها به جای 100 بیشتر بزارین تا جریانشون کمتر بشه ونسوزن. مثلا اگه 12 ولت استفاده میکنین مقاومت نیم کیلو یا یه کم بیشتر کافیه.
                          واما در رابطه با برد مدار بگم که به طرز باور نکردنی برد همین مدار به 15 الی 16 متر میتونه برسه!!!!
                          اگه سوالی بود در خدمتم.
                          خیلی ممنون . شرمنده کردید با این توضیحات کامل و عملی تون.
                          دوست عزیز حتما باید این روشی که گفتید رو پیاده کنم با دو تا 555؟؟؟؟؟؟
                          هیچ راه بهتر از این نیست؟؟؟؟؟؟؟
                          یکی از دوستان جواب دادن که اگه فقط با یه دونه 555 فرکانس38 کیلو هرتز بسازم و بدم به فرستنده مشکلم حل میشه
                          دلیل اینکه حتما باید دوتا 555 فرکانس و کم و زیاد کنم چیه؟؟؟؟
                          ممنون از توجه تون

دیدگاه

بله، با همون یه دونه هم میشه. استفاده از دومی لزومی نداره.
                            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                              بله، با همون یه دونه هم میشه. استفاده از دومی لزومی نداره.
                              دوستان عزیز خیلی ممنون بابت راهنمایی هاتون
                              حالا از کدوم یکی از این شماتیک ها برای ساخت 38khz استفاده کنم؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X