اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

باطری خورشیدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

باطری خورشیدی

میشه در مورد هزینه های سیستم باطری خورشیدی و مقدار بازدهی اون در سطح متر مربع توضیح بدید؟
    ممنون

باطری خورشیدی

سلام دوس عزیز . من دقیقا از قیمت ساخت و کلا بازدهی اون خبر ندارم . ولی خودم یکبار شدیدا برای انجام یک پروژه احتیاج به باطری خورشیدی پیدا کردم . توی تهران با اون عظمتش بزرگترین باطری خورشیدیش 3 وات بود (البته حرف 3 سال پیشه) یه جا هم 70 واتشو دیدم که قیمتش 120000 تومن بود . چد سال بعد هم توی همین تبریز خودمون بهم گفتن که یه مهندسی داره باطری خورشیدی به صورت انبوه و در حالت صنعتی میسازه .. سعی کردم با ایشون تماس بگیرم ولی نشد .

و اطلاعاتیکه در این زمینه پیدا کردم اینه که
    هر چه سلولهای خورشیدی داخل باطری ریزتر باشند و تعداد بیشتری از اونها در روی یک صفحه جا بگیرند طبیعتا ولتاژ بیشتری رو نسبت به اندازشون تولید می کنند .
    و هر چه تکنولوژی ساخت پیشرفته تر داشته باشه وات بیشتر و قیمتش هم بیشتر میشه .
    خلاصه کلام اینکه به درد دانشجو جماعت نمی خوره(از نظر قیمت)
    البته از اون موقع من خودم دنبال باطری خورشیدی نگشتم ولی توی این مدتی هم که توی بازارهای الکترونیک می گشتم چیزی زیاد باحالی به چشمم نخورده!!!!
    البته اینم بگم که اگر جایی هست که باطری خورشیدی به صورت خرده می فروشه .. دوستان محلشو بگن!!!!

دیدگاه

باطری خورشیدی

نگاه اجمالی
      باتری خورشیدی یا سلولهای فوتو ولتایی ابزارهایی الکترونیکی هستند که با استفاده از پدیده فوتو ولتائیک ، نور یا فوتون را مستقیما به جریان و ولتاژ الکتریکی تبدیل میآ‌کنند. دانشمندان اولین باتری خورشیدی را در سال 1954 ، با استفاده از ماده نیمه رسانای سیلیسیوم ، در آزمایشگاههای تلفن بل ساختند.

سیر تحولی و رشد
      دانشمندان و مهندسان بلافاصله به ارزش باتریهای خورشیدی برای تأمین انرژی ماهوارهآ‌ها پیآ‌بردند، زیرا این باتریها جرم کمی دارند و هیچ بخش متحرک مکانیکی ندارند. نخستین ماهواره آمریکایی در فضا به باتریهای خورشیدی از جنس سیلیسیوم مجهز شد. و امروزه هم سلول فوتو ولتایی سیلیسیومی هنوز منبع قدرت همه سفینهآ‌های فضایی هستند. البته در این میان کاوشگرهایی که به فراسوی منظومه شمسی و مکان میانی که نور خورشید در آنجا ضعیف است رهسپار میآ‌شوند، استثنا هستند.
      تهیه باتری خورشیدی
      باتری خورشیدی اولیه از تک بلور سیلیسیوم (Si) ساخته میآ‌شد که روی صفحات تختی کنار هم قرار میآ‌گرفت. کاربرد این روش ، برای مصارف عمومی و تولید انرژی در فضایی بزرگ ، بسیار گران تمام میآ‌شود. هر چند ماده خام SiO2 برای تهیه Si فراوان است، اما پالایش شن و خالص سازی کافی Si برای تهیه باتریهای خورشید پر هزینه است. برش قطعات بلوری منفرد به صورت قطعهآ‌ نازکی که ویفر نام دارند، نیازمند بریدن با الماس ، پرداخت بیشتر و بالاخره چندین عمل اضافی برای افزودن ناخالصیهای مناسب است.
      کاهش هزینه ساخت
      یک روش ممکن برای کاهش هزینه ، که در مورد بلوری گران قیمت نظیر Si و اخیرا گالیوم ارسنید (GuAs) ، استفاده از عدسی بزرگ و ارزان قیمت فرنل برای تمرکز نور روی سلول کوچک است. ضرایب تمرکز 25 تا 1000 با موفقیت بکار گرفته شده است. اگر چه طراحی تمرکز دهندهآ‌ها نیاز به ردگیری دو بعدی وضعیت خورشید در طول روز است.

استفاده از مواد در باتری خورشیدی
      طرح بسیار نوید بخش دیگری برای سلول فوتو ولتایی ، کاربرد ورقهآ‌های فیلمهای بسیار نازکی است که روی مواد نظیر شیشه یا فولاد زنگ نزن نشانده میآ‌شوند. سه ماده که به صورت ورقهآ‌های نازک (به ضخامت تقریبی 1 تا 3 میکرومتر) نتایج فوتوولتایی خوبی بدست دادهآ‌اند. عبارتند از: سیلیسیوم هیدروژن دار آدورف (α - Si:H) ، سی اندپوم دی سلیند (CuLnSe2 یا بطور ساده CIS) و کادمیوم تلورید (CdTe). مادهآ‌ α - Si:H به صورت ورقهآ‌های نازک با ساختار آمورف ، ساختار چند بلوری با دانهآ‌هایی به صورت ورقهآ‌های نازک با ساختار بلوری با دانهآ‌هایی به اندازه حدود 1 میکرومتر کاربرد دارند.
      خورشید فوتو ولتایی در باتری خورشیدی CdTe
      فرآیند فوتو ولتایی در باتری خورشید CdTe در شکل زیر داده شده است. هر کوانتوم نور (فوتون) دارای انرژی hv است که در آن h ثابت پلانک و v بسامد نور است. (υ = C/λ) که در آن C سرعت نور و λ طول موج نور است). چنانچه انرژی فوتون بیشتر از گاف انرژی نیم رسانا (فاصله میان نوارهای نوارهای ظرفیت و رسانش) باشد، به آن صورت فوتون جذب ماده میآ‌شود و الکترونی را از نوار ظرفیت برانگیخته میآ‌کند و به نوار رسانش میآ‌برد که الکترون در آنجا میآ‌تواند آزادانه درون بلور به حرکت در آید.

الکترون بار منفی دارد، اما حفره ایجاد شده در نوار ظرفیت دارای بار مثبت است. وقتی که الکترون حفره به سرعت از هم جدا نشوند، الکترون جذب حفره مثبت میآ‌شود و بدون ایجاد هیچ جریانی نابود خواهد شد. بنابراین لازم است که میدان الکتریکی برای جداسازی بارها برقرار شود. این کار با افزودن مقدار کمی ناخالصی آلاییده به نیم رسانا و ایجاد پیوندگاهی میان مناطق نوع n (که ذرات حامل بار در آن بار منفی دارند) و نوع p (که با ذرات حامل در آن مثبت است) انجام میآ‌شود، شکل 1 پیوند ناهمگنی را نشان میآ‌دهد که کادمیوم سولفید (CdS) نوع n و کادمیوم تلورید (CdTe) نوع p تشکیل شده است.

هنگامی که فوتون ، زوجهای الکترون - حفره را در نزدیکی این پیوندگاه n - p که در آن میدان الکتریکی قوی برقرار است ایجاد کند، فرآیند فوتو ولتایی بیشترین بازدهی را خواهد داشت. باتری خورشیدی در این حال حفظ به اتصال های فلزی نیاز دارد. تا با سیم هایی که به جریان الکتریکی در وسیله ای خارجی امکان عبور می دهند مرتبط شود. برای باتری CdS/CdTe ، اکسید قلع (SnO2) به عنوان اکسید رسانشی شفاف (TCO) برای اتصال به CdS نیز نیکل ، گرانیت ، یا طلا برای اتصال CdTe کاربرد دارند.

مزیت یا بازده باتریهای خورشیدی
      باتری خورشیدی معمولا ولتاژهای قلهآ‌ای تولید میآ‌کند که تقریبا معادل دو سوم گاف انرژی نیم رسانا است. گاف انرژی بهینه برابر 1.0 ev و 1.7 ev است. در روز صاف و هنگامی که آفتاب بالای سر است شدت نور خورشید تقریبا برابر 1000 w/m² است. مدول خورشیدی با بازدهی 10% ، در روز آفتابی توانی در حدود 100 ولت تولید میآ‌کند. با تابش خورشیدی بدون ابر ، در حد متوسط 6 ساعت در روز ، تعدادی مدول خورشیدی با مساحت 60 متر مربع تقریبا 1000 کیلو وات ساعت برق در هر ماه تولید میآ‌کند، این در همان حدود مقدار مصرفی است که در خانوادهآ‌های کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا دارد.

دیدگاه

باطری خورشیدی

اینم آدرس یه جا توی تهران
        میتونید قینتها رو از اونجا هم بپرسید!!

نورآفرینان امید
        مدیر عامل : علیرضا شاهین فر
        آدرس : تهران - خیابان لاله زار نو - نرسیده به خیابان انقلاب - پاساژ خواجه نوری - طبقه همکف - پلاک 48
        پست الکترونیک : arkan-e-noor@yahoo.com

تلفن : (021) 66711397, (021) 66722925, (021) 66710214
        فکس : (021) 66723587
        زمینه فعالیت : چراغهای خورشیدی - سلولهای خورشیدی - استفاده از انرژی خورشیدی برای روشنایی - چراغهای روشنایی کم مصرف و تزئینی

دیدگاه

باطری خورشیدی

ممنون از راهنمایی تون
          چون این یک کار تجاری هست، قیمتش زیاد اهمیت نداره، ولی ما می خواهیم در کمترین سطح ممکن، در حد دو سه متر اگر بشه خیلی خوبه، توان نسبتا زیادی رو بدست بیاریم، در حدی که بتونه یه آمپلی فایر قوی رو به کار بیاندازه.
          باز هم ممنون

دیدگاه

باطری خورشیدی

با سلام
            فرشادجان من تازه گی تو تبریزسلول خورشیدی دیدم واسه فروش
            درضمن اگه دنبال اون مهندس هستی تا جائیکه من اطلاع دارم تو تبریز یه شرکتی هست (طرف آخونی)
            اسم شرکت سبز الکترونیکه که تو کار نصب و راه اندازی سیستم هاس سلول خورشیدی برای مخابراته
            اگه می خوای تو سایت خودمون یکی از بچه ها هست به اسم آقای یوسف علی حسن پور با اون هماهنگ بکنم
            برو ازشون بپرس؟
            موفق باشی

دیدگاه

پاسخ : باطری خورشیدی

اقا من چطوری میتونم این اقای یوسف علی حسن پور رو پیدا کنم.

دیدگاه

کسی کتابی در مورد طراحی این نوع باطری نداره؟

دیدگاه

فکر کنم یه دونه قبلا توی اینترنت واسه باطری ها رفرنس بود احتمالا توش در مورد این باطری ها اشاره ای شده
                  این اقا در مورد راه اندازی سیستم هایی از سل خورشیدی استفاده می کنند تخصص داره ( همون سایت های مخابراتی که توی بیابون ها هست )
                  شما دقیقا چی کار می خوای بکنی
                  می دونی که هزینه این مورد چقدر برات آب می خوره؟؟ یه کم زیاد تجهیراتشون گرونه

دیدگاه

هزینه رو دانشگاه مایه میزاره.میخوام با استادم یه باطری خورشیدی طراحی کنیم.

دیدگاه

شرکت اونا توی خیابون آخونیه
                      شرکته اسمش وطنه
                      صاحبش مهندس وداد ( اگه اشتباه نکنم )
                      موفق باشی

دیدگاه

آقای بهازین

من در زمینه سل های خورشیدی نسل جدید با بازده بالای 20 درصد از دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا که در دنیا در زمینه سلهای خورشیدی پیشتاز است در دوره دکتری فارغ التحصیل شده ام .برایتان یک پیغام هم فرستادم . در طول دوره دکتری بطور عملی سل خورشیدی نسل جدید با بازده بالا طراحی و ساخته ام. من فردی بودم که لیسانس این دانش را به تیم سامسونگ کره که برای خرید این تکنولوژی به استرالیا آمده بودند طبق گفته سوپر وایزر و رئیس مرکز ( آقای پروفسور گرین ) بطور عملی منتقل کرده و به آنها آموزش دادم. اگر کسی در این رابطه علاقه مند باشد میتواند برای من ایمیل یا پیغام بفرستد.

دیدگاه

سلام جناب دکتر
                          پیام شما را در این سایت دیدم ، خوشحالم که اساتیدی مثل شما هم ایجا تشریف می آورند.
                          ارادتمند

It's not the Strongest that Survive, Nor the Most Intelligence, But the ones Most Responsive to Change
                          گونه هایی که شانس بقا دارند ، نه قویترین هستند و نه باهوشترین بلکه آنهایی هستند که بیشترین آمادگی تغییرات را دارند !
                          چارلز داروین - بنیانگذار نظریه تکامل

دیدگاه

سلام-من از تازه واردها هستم .و در دانشگاه مینسک در دوره دکتری تحصیل میکنم اگر از دوستان کسی ،مقاله یا پایان نامه دکتری در ارتباط با سلول های خورشیدی کادمیوم تلوراید دارد ممنون میشوم معرفی کند.

دیدگاه

سلام
                              امیدوارم اینا بدردتون بخوره

لینک دانلود:
                              http://www.filefactory.com/file/30d4c1/n/SolarHomDum_rar
                              یا
                              http://w13.easy-share.com/1701317279.html
                              یا
                              http://depositfiles.com/en/files/7425449

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X