اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

به بچه های 7 الی 12 سال تو کلاس روباتیک چی درس بدم؟ منتظر نظرات ارزشمندتان هستم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

به بچه های 7 الی 12 سال تو کلاس روباتیک چی درس بدم؟ منتظر نظرات ارزشمندتان هستم

سلام به اساتید و دوستان گرامی. یه کلاس روباتیک گرفتم برای بچه های دبستان حدود 7 تا 12 سال. جلسه اولشو برگذار کردم اونارو با لامپ و باتری و موتور و استفاده از کلید و اینکه چگونه جهت چرخش موتور رو با تغییر قطب عوض کنیم آشنا کردم. به خودشون هم دادم که ببندن البته نه رو برد بورد . قراره آخر کار یه روبات ماز هم براشون بسازم. متاسفانه به دلیل بالا بودن هزینه بسته های آموزشی که حدود 50 تومن درمیاد نمیشه که تک تک بچه ها داشته باشن.
    حالا از اساتید و دوستان عزیز انجمن میخوام بپرسم که چه مباحث ساده ای رو پیشنهاد میکنید براشون بگم که درخور سن و سالشون باشه و بازدهی آموزش رو بالا ببره؟ ازشون پرسیدم تا حالا با باتری لامپ روشن کردید؟ همه گفتن نه! این بچه ها با همین چیزای ساده کلی ذوق کرده بودن! یه موتورگیربکس چرخدار آوردم روشنش که میکردیم سفره رو میز رو جمع و جور میکرد. بهش میگفتن سفره جمع کن. . خلاصه این بچه ها با کار عملی خیلی بیشتر حال میکنن تا این که بخوای رو تابلو براشون سخنرانی کنی.
    به نظر خودم تو این 10 جلسه نمیتوم حتی اونارو با ترانزیستور هم آشنا کنم. فوقش مقاومت. فکر میکنم بهتر باشه با قطعات ساده و پلاستیکی و موتور گیربکس های پلاستیکی باهاشون کار کنیم و این که چطور با این قطعات شکل های مختلفی رو بسازیم. در نهایت هم یه ماز براشون میسازم.
    حالا منتطر نظرهای اساتید و دوستان گرامی هستم. صمیمانه پذیرای پیشنهادات شماییم :mrgreen:
    اگه فایلی هم داشتید اگه امکانش هست بذارید.
    از پاسختون پیشاپیش بی پایان سپاسگذارم -O<
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

پاسخ : به بچه های 7 الی 12 سال تو کلاس روباتیک چی درس بدم؟ منتظر نظرات ارزشمندتان هستم

فکر کنم شما هم بسته های آموزشی رباتیک آراد رو میخواید آموزش بدید درسته؟؟/
    من تجربه آموزش رباتیک به بچه ها رو دارم البته رنج سن برای من از پیش دبستانی بود تا کلاس پنجم که مجبور بودم تکنیک های عمو پورنگ رو هم اجرا کنم و همیشه لباس شاد بپوشم.
    اما بیشتر قضیه به خلاقیت خودت بستگی داره اما چندتا تجربه ای که دارم رو برات میگم.
    اول اینکه به هیچ وجه نباید وارد تئوری بشی و فقط فقط از چیزهایی که در زندگی بچه ها باهاش سروکار دارن باید مثال بزنی.
    مثلا من led رو بهشون یاد دادم که چطوری روشنش کنن و برای اینکه براشون جذابتر بشه گفتم از اینها توی تلویزیون led استفاده میشه (البته به لطف تبلیغات صدا و سیما که بچه ها رو با همه چی آشنا کرده) یا از همین ها توی روشنایی موبایل استفاده میشه و از این مثال ها.
    دوم اینکه سعی کن بچه ها رو توی تعلیق نگه داری و به قول روانشناس ها ذهنشون رو زخمی کنی تا خودشون برن دنبال جواب.
    مثلا در آموزش (درس بسیار سنگین led ) برای اینکه نشون بدم led با بیشتر سه ولت میسوزه براشون یکی رو سوزوندم تا با بوی led سوخته آشنا بشن. البته همین باعث شد تا هفته بعد تمام led های پک آموزشی رو بسوزونن.
    سوم اینکه فقط فقط بهشون یاد بده چطور مدار رو ببندن و تئوری هیچ چیزی نگو. همین یک قلم رو یادشون بدی رسالت اموزشیت رو انجام دادی و بعدا خودشون میرن تئوری رو هم یاد میگیرن. به عنوان یک مدار ساده هم led با پتانسیومتر یا فتوسل که نور دیود رو کم و زیاد کنه جذابیتی زیادی براشون داره. :nice:
    سون سگمنت هم براشون جذابه.
    بیزر هم براشون ببندی خیلی حال میکنن مخصوصا که خیلی ساده است.
    اگر هم بتونی چندتا انیمیشن از مکانیزم های حرکتی پیدا کنی و براشون نشون بدی خیلی عالی میشه.
    سعی کن با موتور گیربکس یک مکانیزم مثلا دورانی به خطی رو اجرا کنی.
    به عنوان مطلب آخر هم یه سرچی به انگلیسی در مورد آموزش به کودکان بزن کلی مطلب و انیمیشن هست.
    برای کلاس چهارم به بعد هم میتونی اگر کشش داشتن و بلد بودن قشنگ مدار ببندن چشمک زن و یا حتی یک آژیر ساده رو اجرا کنی.
    البته کلاسی که من داشتم بیشترشون تنبل بودن و پک آموزششیشون رو سالم میوردن و سالم میبردن. فقط 2 تاشون خیلی کار میکردن که باورت نمیشه یکیشون پیش دبستانی بود و یک بار که براش توضیح میدادم مدار رو قشنگ روی برد بورد میبست و جواب میگرفت :applause:. بعد هم کلاسی داشتم که برد بورد رو میدید هنگ میکرد
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

پاسخ : به بچه های 7 الی 12 سال تو کلاس روباتیک چی درس بدم؟ منتظر نظرات ارزشمندتان هستم

به نظر بنده همین مفاهیم ساده و المان های پایه رو به روش آزمایش به بچه ها بشناسونی بهتره ، مثلا برای آشنایی با موتور الکتریکی اول یه آهنربا سر کلاس بیار و بگو این آهنربا هستش و دو قطب داره و . . . بعد با یه سیم پیچ یه آهن ربای الکتریکی درست کن و همن طور مرحله به مرحله پیش برو تا برسی به موتور البته با صبر و حوصله خودت رو بالا ببری
      یا همین طور برای خازن اول یه منبع آب ( یه شیشه نوشابه خانواده ) بیار سر کلاس بگو این یه منبع سادس نمیشه یهو اون رو پر و خالی کرد و . . . بعد همین مطلب رو برای خازن شرح بده مثلا اول خازن رو شارژ کن و با یه led بهشون نشون بده که خازن برای دشارژ شدن زمان میبره
      البته قبل اینا باید یه چند جلسه ای برای فهموندن مفاهیمی مثل جریان و ولتاژ و . . . وقت بزاری :icon_razz:
      خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
      [hr]

دیدگاه

به بچـــهآ‌های تو و من
        وقتی یه روز بزرگ شدن
        فردا که میآ‌خوان بدونن
        کجا به دنیـــا اومـدن
        بگو جوابمون چیه
        حرف حسابمون چیه
        تکلیف اون خونهآ‌ای که
        شــده خرابمون چیه

تکلیف اون خونهآ‌ای که
        شــده خرابمون چیه

به بچهآ‌هامون چی بگیم
        بگیم که بیآ‌هویتیم
        گدای حق خودمون
        پشت درهای غربتیـم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
          AliRezaDAVE
          خیلی ممنون از وقتی که گذاشتید و جواب دادید نکات خیلی خوبی بود :applause:. والا نمیدونم دقیقا از چه جور پکیجی استفاده کنم ولی خوب یه چیزی که تو شهرمون(بوشهر) گیر بیاد میگیرم راستی قیمتش چقدره؟. اون مدارای ساده هم به نظر من خیلی ازشون لذت ببرن. البته فکر نکنم بتونم همه اینارو تو 10 جلسه انجام بدم ولی سعی میکنم با قطعات الکترونیکی ساده تا جایی که میتون آشناشون کنم.سوال ایجاد کردن تو ذهن بچه ها و کنجکاو کردنشون هم خیلی نکته خوبی بود :mrgreen:
          نوشته اصلی توسط امین غفاری
          به نظر بنده همین مفاهیم ساده و المان های پایه رو به روش آزمایش به بچه ها بشناسونی بهتره ، مثلا برای آشنایی با موتور الکتریکی اول یه آهنربا سر کلاس بیار و بگو این آهنربا هستش و دو قطب داره و . . . بعد با یه سیم پیچ یه آهن ربای الکتریکی درست کن و همن طور مرحله به مرحله پیش برو تا برسی به موتور البته با صبر و حوصله خودت رو بالا ببری
          یا همین طور برای خازن اول یه منبع آب ( یه شیشه نوشابه خانواده ) بیار سر کلاس بگو این یه منبع سادس نمیشه یهو اون رو پر و خالی کرد و . . . بعد همین مطلب رو برای خازن شرح بده مثلا اول خازن رو شارژ کن و با یه led بهشون نشون بده که خازن برای دشارژ شدن زمان میبره
          البته قبل اینا باید یه چند جلسه ای برای فهموندن مفاهیمی مثل جریان و ولتاژ و . . . وقت بزاری :icon_razz:
          ممنون از اینکه وقت گذاشتید و پاسخ دادید :applause:. روش های شما خیلی عالیه چون بچه ها کنجکاون که بدونن نحوه عمل کرد یه وسیله چیه و داخلش چی هست. :mrgreen:
          نوشته اصلی توسط دیجت

خیلی ممنون دیجت جان از پاسختون. :biggrin:. آره منم دقیقا همینو میخوام بسازم ولی شکل سوسکیشو دیگه به ذهنم نرسیده بود! خیلی عالیه :applause:
          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

راستش پک آموزشی که به ما دادن، مال یک شرکت مشهدی بود به اسم آراد که توی تلویزیون هم تبلیغش رو میکنن که دو سال پیش 55000 تومن پولش بود که اصلا نمی ارزید.
            اگر خودت بتونی وسایل ساده رو براشون به تعداد جمع و جور کنی ارزون تر درمیاد. مثلا یک برد بورد کوچیک با کلی مقاومت و خازن و Led و بیزر و سون سگمنت و فتوسل و پتانسیومتر یا ولوم 5000 درمیاد.
            برای قطعات مکانیکی هم بگردی گیربکس خیلی ساده و موتور و لینک پیدا کنی هم شاید بشه با 15000 جمعش کرد البته اگر به تعداد باشه که کلا میشه 20000. بهتر از این پکهای آماده است چون فقط پول مفت و اضافی میگیرن و آخرش هم قطعات خراب میذارن. :smile:

... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

منم با این سنم روباتیک درس میدم(در حد آنالوگ)
              تجربه ی من : بچه های زیر 10 سال 80 درصدشون دنبال این هستن که یه چیزی بسازن و پز بدن و حال کنن 5 درصد بزور و صرفا برای پر کردن وقت اومدن 15 درصد هم علاقه مندن
              از این 15 درصد 5 درصد پیش زمینه ی قبلی دارن
              پس برای اکثر بچه های زیر 10 سال باید کار عملی همراه با مثال های ساده انجام بدین
              بالای 10 سال اول کار عملی بعد تئوری (یکم)
              من برای 10 جلسه ی اول میام یکم تئوری و اسم قطعات رو یاد میدم (علاقه مندا میرن دنبال بقیش)بعد کار عملی با الیدی و دیود 4001 و کلید و موتور گیربکس و لحیم کاری بعد یه ربات ساده با کنترل سیمی میسازن(منم تو سوراخ کاری و ساخت بدنه کمکشون میکنم) که هم چپ میره هم راست هم جلو
              برای ترم دوم هم ربات مسیر یاب با ترانزیستور
              برای ترم 3 ربات بازو = مقدمات برنامه نویسی
              ترم 4 ربات آتش یاب
              ترم 5 تابلو روان
              ترم 6 (اگه بچه ها به تعداد کافی موندن ) چندتا پیشنهاد میدیم بچه ها خودشون انتخاب میکنن ایندفعه ربات کنترل از راه دور با HMTوHMR.
              نکته:با بچه ها همیشه صمیمی باش و تا وقتی سوال اضافه نپرسیدن بهشون چیز اضافه یاد نده
              وظیفه ی تو فقط آشنایی و استارت کاره بقیه با خودشونه
              به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
              الکترونیک قدرت
              الکترونیک آنالوگ
              طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
              ---------------------BMCELEC@-------------------
              ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
              ---------------www.bmc-elec.com--------------
              ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام
                دوست عزیز من 4 سال هست تجربه تدریس دارم
                من با این سن برنامه نویسی کار میکنم که بازده بسیار عالی داره
                البته نه زبان بیسیک یا سی و...
                این زبان رو خودم درستش کردم که ربات به کامپیوتر وصل میشه و خودشون برنامه اش مینویسن

دیدگاه

من هم یک دوره کلاس آموزشی 12 جلسه ای گذاشتم برای بچه های اول تا ششم دبستان.
                  یک پک آموزشی بود که 4 تا حیوان مختلف رو آموزش میداد که بسازن و حرکت کنه.
                  به این سن فقط باید عملی بگی کار کنن.فقط ساختن و درگیر شدن با کارای عملی میتنه براشون مفید باشه.

فقط خودم از کیفیت بسته ها راضی نبودم و دوست داشتم بیشتر بهشون چیزی یاد بدم.
                  پک آموزشی خوبی تو بازار ندیدم.خودتم که بوای بسازی خیلی دردسر داره.

دیدگاه

می تونی مدار های ساده تشکیل شده از led و دیود و خازن و هم چین چیز هایی مانند مدار چشمک زن و ... به آن ها درس بدی که مداراش هم توی اینترنت زیاد هست .
                    باد می وزد ...
                    میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
                    تصمیم با تو است ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X