ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    368

به بچه هاي 7 الي 12 سال تو کلاس روباتيک چي درس بدم؟ منتظر نظرات ارزشمندتان هستم

سلام به اساتيد و دوستان گرامي. يه کلاس روباتيک گرفتم براي بچه هاي دبستان حدود 7 تا 12 سال. جلسه اولشو برگذار کردم اونارو با لامپ و باتري و موتور و استفاده از کليد و اينکه چگونه جهت چرخش موتور رو با تغيير قطب عوض کنيم آشنا کردم. به خودشون هم دادم که ببندن البته نه رو برد بورد . قراره آخر کار يه روبات ماز هم براشون بسازم. متاسفانه به دليل بالا بودن هزينه بسته هاي آموزشي که حدود 50 تومن درمياد نميشه که تک تک بچه ها داشته باشن.
    حالا از اساتيد و دوستان عزيز انجمن ميخوام بپرسم که چه مباحث ساده اي رو پيشنهاد ميکنيد براشون بگم که درخور سن و سالشون باشه و بازدهي آموزش رو بالا ببره؟ ازشون پرسيدم تا حالا با باتري لامپ روشن کرديد؟ همه گفتن نه! اين بچه ها با همين چيزاي ساده کلي ذوق کرده بودن! يه موتورگيربکس چرخدار آوردم روشنش که ميکرديم سفره رو ميز رو جمع و جور ميکرد. بهش ميگفتن سفره جمع کن. . خلاصه اين بچه ها با کار عملي خيلي بيشتر حال ميکنن تا اين که بخواي رو تابلو براشون سخنراني کني.
    به نظر خودم تو اين 10 جلسه نميتوم حتي اونارو با ترانزيستور هم آشنا کنم. فوقش مقاومت. فکر ميکنم بهتر باشه با قطعات ساده و پلاستيکي و موتور گيربکس هاي پلاستيکي باهاشون کار کنيم و اين که چطور با اين قطعات شکل هاي مختلفي رو بسازيم. در نهايت هم يه ماز براشون ميسازم.
    حالا منتطر نظرهاي اساتيد و دوستان گرامي هستم. صميمانه پذيراي پيشنهادات شماييم :mrgreen:
    اگه فايلي هم داشتيد اگه امکانش هست بذاريد.
    از پاسختون پيشاپيش بي پايان سپاسگذارم -O<
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2009/05/05
    916
    133

پاسخ : به بچه هاي 7 الي 12 سال تو کلاس روباتيک چي درس بدم؟ منتظر نظرات ارزشمندتان هستم

فکر کنم شما هم بسته هاي آموزشي رباتيک آراد رو ميخوايد آموزش بديد درسته؟؟/
    من تجربه آموزش رباتيک به بچه ها رو دارم البته رنج سن براي من از پيش دبستاني بود تا کلاس پنجم که مجبور بودم تکنيک هاي عمو پورنگ رو هم اجرا کنم و هميشه لباس شاد بپوشم.
    اما بيشتر قضيه به خلاقيت خودت بستگي داره اما چندتا تجربه اي که دارم رو برات ميگم.
    اول اينکه به هيچ وجه نبايد وارد تئوري بشي و فقط فقط از چيزهايي که در زندگي بچه ها باهاش سروکار دارن بايد مثال بزني.
    مثلا من led رو بهشون ياد دادم که چطوري روشنش کنن و براي اينکه براشون جذابتر بشه گفتم از اينها توي تلويزيون led استفاده ميشه (البته به لطف تبليغات صدا و سيما که بچه ها رو با همه چي آشنا کرده) يا از همين ها توي روشنايي موبايل استفاده ميشه و از اين مثال ها.
    دوم اينکه سعي کن بچه ها رو توي تعليق نگه داري و به قول روانشناس ها ذهنشون رو زخمي کني تا خودشون برن دنبال جواب.
    مثلا در آموزش (درس بسيار سنگين led ) براي اينکه نشون بدم led با بيشتر سه ولت ميسوزه براشون يکي رو سوزوندم تا با بوي led سوخته آشنا بشن. البته همين باعث شد تا هفته بعد تمام led هاي پک آموزشي رو بسوزونن.
    سوم اينکه فقط فقط بهشون ياد بده چطور مدار رو ببندن و تئوري هيچ چيزي نگو. همين يک قلم رو يادشون بدي رسالت اموزشيت رو انجام دادي و بعدا خودشون ميرن تئوري رو هم ياد ميگيرن. به عنوان يک مدار ساده هم led با پتانسيومتر يا فتوسل که نور ديود رو کم و زياد کنه جذابيتي زيادي براشون داره. :nice:
    سون سگمنت هم براشون جذابه.
    بيزر هم براشون ببندي خيلي حال ميکنن مخصوصا که خيلي ساده است.
    اگر هم بتوني چندتا انيميشن از مکانيزم هاي حرکتي پيدا کني و براشون نشون بدي خيلي عالي ميشه.
    سعي کن با موتور گيربکس يک مکانيزم مثلا دوراني به خطي رو اجرا کني.
    به عنوان مطلب آخر هم يه سرچي به انگليسي در مورد آموزش به کودکان بزن کلي مطلب و انيميشن هست.
    براي کلاس چهارم به بعد هم ميتوني اگر کشش داشتن و بلد بودن قشنگ مدار ببندن چشمک زن و يا حتي يک آژير ساده رو اجرا کني.
    البته کلاسي که من داشتم بيشترشون تنبل بودن و پک آموزششيشون رو سالم ميوردن و سالم ميبردن. فقط 2 تاشون خيلي کار ميکردن که باورت نميشه يکيشون پيش دبستاني بود و يک بار که براش توضيح ميدادم مدار رو قشنگ روي برد بورد ميبست و جواب ميگرفت :applause:. بعد هم کلاسي داشتم که برد بورد رو ميديد هنگ ميکرد
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ*هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ*ها، خاطره همتآ*هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ*البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)
    2011/09/20
    بجنورد
    973
    49

پاسخ : به بچه هاي 7 الي 12 سال تو کلاس روباتيک چي درس بدم؟ منتظر نظرات ارزشمندتان هستم

به نظر بنده همین مفاهیم ساده و المان های پایه رو به روش آزمایش به بچه ها بشناسونی بهتره ، مثلا برای آشنایی با موتور الکتریکی اول یه آهنربا سر کلاس بیار و بگو این آهنربا هستش و دو قطب داره و . . . بعد با یه سیم پیچ یه آهن ربای الکتریکی درست کن و همن طور مرحله به مرحله پیش برو تا برسی به موتور البته با صبر و حوصله خودت رو بالا ببری
    یا همین طور برای خازن اول یه منبع آب ( یه شیشه نوشابه خانواده ) بیار سر کلاس بگو این یه منبع سادس نمیشه یهو اون رو پر و خالی کرد و . . . بعد همین مطلب رو برای خازن شرح بده مثلا اول خازن رو شارژ کن و با یه led بهشون نشون بده که خازن برای دشارژ شدن زمان میبره
    البته قبل اینا باید یه چند جلسه ای برای فهموندن مفاهیمی مثل جریان و ولتاژ و . . . وقت بزاری :icon_razz:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
    [hr]
    2013/02/02
    بی سرزمین تر از باد
    523
    31

به بچـــهآ*های تو و من
    وقتی یه روز بزرگ شدن
    فردا که میآ*خوان بدونن
    کجا به دنیـــا اومـدن
    بگو جوابمون چیه
    حرف حسابمون چیه
    تکلیف اون خونهآ*ای که
    شــده خرابمون چیه

تکلیف اون خونهآ*ای که
    شــده خرابمون چیه

به بچهآ*هامون چی بگیم
    بگیم که بیآ*هویتیم
    گدای حق خودمون
    پشت درهای غربتیـم

2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    368

نقل قول نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
    AliRezaDAVE
    خيلي ممنون از وقتي که گذاشتيد و جواب داديد نکات خيلي خوبي بود :applause:. والا نميدونم دقيقا از چه جور پکيجي استفاده کنم ولي خوب يه چيزي که تو شهرمون(بوشهر) گير بياد ميگيرم راستي قيمتش چقدره؟. اون مداراي ساده هم به نظر من خيلي ازشون لذت ببرن. البته فکر نکنم بتونم همه اينارو تو 10 جلسه انجام بدم ولي سعي ميکنم با قطعات الکترونيکي ساده تا جايي که ميتون آشناشون کنم.سوال ايجاد کردن تو ذهن بچه ها و کنجکاو کردنشون هم خيلي نکته خوبي بود :mrgreen:
    نقل قول نوشته اصلی توسط امين غفاري
    به نظر بنده همين مفاهيم ساده و المان هاي پايه رو به روش آزمايش به بچه ها بشناسوني بهتره ، مثلا براي آشنايي با موتور الکتريکي اول يه آهنربا سر کلاس بيار و بگو اين آهنربا هستش و دو قطب داره و . . . بعد با يه سيم پيچ يه آهن رباي الکتريکي درست کن و همن طور مرحله به مرحله پيش برو تا برسي به موتور البته با صبر و حوصله خودت رو بالا ببري
    يا همين طور براي خازن اول يه منبع آب ( يه شيشه نوشابه خانواده ) بيار سر کلاس بگو اين يه منبع سادس نميشه يهو اون رو پر و خالي کرد و . . . بعد همين مطلب رو براي خازن شرح بده مثلا اول خازن رو شارژ کن و با يه led بهشون نشون بده که خازن براي دشارژ شدن زمان ميبره
    البته قبل اينا بايد يه چند جلسه اي براي فهموندن مفاهيمي مثل جريان و ولتاژ و . . . وقت بزاري :icon_razz:
    ممنون از اينکه وقت گذاشتيد و پاسخ داديد :applause:. روش هاي شما خيلي عاليه چون بچه ها کنجکاون که بدونن نحوه عمل کرد يه وسيله چيه و داخلش چي هست. :mrgreen:
    نقل قول نوشته اصلی توسط ديجت

خيلي ممنون ديجت جان از پاسختون. :biggrin:. آره منم دقيقا همينو ميخوام بسازم ولي شکل سوسکيشو ديگه به ذهنم نرسيده بود! خيلي عاليه :applause:
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2009/05/05
    916
    133

راستش پک آموزشي که به ما دادن، مال يک شرکت مشهدي بود به اسم آراد که توي تلويزيون هم تبليغش رو ميکنن که دو سال پيش 55000 تومن پولش بود که اصلا نمي ارزيد.
    اگر خودت بتوني وسايل ساده رو براشون به تعداد جمع و جور کني ارزون تر درمياد. مثلا يک برد بورد کوچيک با کلي مقاومت و خازن و Led و بيزر و سون سگمنت و فتوسل و پتانسيومتر يا ولوم 5000 درمياد.
    براي قطعات مکانيکي هم بگردي گيربکس خيلي ساده و موتور و لينک پيدا کني هم شايد بشه با 15000 جمعش کرد البته اگر به تعداد باشه که کلا ميشه 20000. بهتر از اين پکهاي آماده است چون فقط پول مفت و اضافي ميگيرن و آخرش هم قطعات خراب ميذارن. :smile:

... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ*هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ*ها، خاطره همتآ*هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ*البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)
    2013/12/21
    بابل-ایمن آباد
    1,980
    928

منم با این سنم روباتیک درس میدم(در حد آنالوگ)
    تجربه ی من : بچه های زیر 10 سال 80 درصدشون دنبال این هستن که یه چیزی بسازن و پز بدن و حال کنن 5 درصد بزور و صرفا برای پر کردن وقت اومدن 15 درصد هم علاقه مندن
    از این 15 درصد 5 درصد پیش زمینه ی قبلی دارن
    پس برای اکثر بچه های زیر 10 سال باید کار عملی همراه با مثال های ساده انجام بدین
    بالای 10 سال اول کار عملی بعد تئوری (یکم)
    من برای 10 جلسه ی اول میام یکم تئوری و اسم قطعات رو یاد میدم (علاقه مندا میرن دنبال بقیش)بعد کار عملی با الیدی و دیود 4001 و کلید و موتور گیربکس و لحیم کاری بعد یه ربات ساده با کنترل سیمی میسازن(منم تو سوراخ کاری و ساخت بدنه کمکشون میکنم) که هم چپ میره هم راست هم جلو
    برای ترم دوم هم ربات مسیر یاب با ترانزیستور
    برای ترم 3 ربات بازو = مقدمات برنامه نویسی
    ترم 4 ربات آتش یاب
    ترم 5 تابلو روان
    ترم 6 (اگه بچه ها به تعداد کافی موندن ) چندتا پیشنهاد میدیم بچه ها خودشون انتخاب میکنن ایندفعه ربات کنترل از راه دور با HMTوHMR.
    نکته:با بچه ها همیشه صمیمی باش و تا وقتی سوال اضافه نپرسیدن بهشون چیز اضافه یاد نده
    وظیفه ی تو فقط آشنایی و استارت کاره بقیه با خودشونه
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.

---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------
    2013/12/23
    فارس-شيراز
    671
    82

سلام
    دوست عزیز من 4 سال هست تجربه تدریس دارم
    من با این سن برنامه نویسی کار میکنم که بازده بسیار عالی داره
    البته نه زبان بیسیک یا سی و...
    این زبان رو خودم درستش کردم که ربات به کامپیوتر وصل میشه و خودشون برنامه اش مینویسن
    2011/02/09
    مشهد
    485
    18

من هم یک دوره کلاس آموزشی 12 جلسه ای گذاشتم برای بچه های اول تا ششم دبستان.
    یک پک آموزشی بود که 4 تا حیوان مختلف رو آموزش میداد که بسازن و حرکت کنه.
    به این سن فقط باید عملی بگی کار کنن.فقط ساختن و درگیر شدن با کارای عملی میتنه براشون مفید باشه.

فقط خودم از کیفیت بسته ها راضی نبودم و دوست داشتم بیشتر بهشون چیزی یاد بدم.
    پک آموزشی خوبی تو بازار ندیدم.خودتم که بوای بسازی خیلی دردسر داره.
    2014/01/07
    328
    5

می تونی مدار های ساده تشکیل شده از led و دیود و خازن و هم چین چیز هایی مانند مدار چشمک زن و ... به آن ها درس بدی که مداراش هم توی اینترنت زیاد هست .
    باد می وزد ...
    میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
    تصمیم با تو است ...
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10