اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل باتغذیه و فلاشر تابلو ثابت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل باتغذیه و فلاشر تابلو ثابت

با سلام به همه دوستان... :agree:

من یک تابلو ثابت دارم که از led قرمز که به صورت 3 تا 3 تا سری و مقاومت330 استفاده کردم.

جریان کل تابلو(بدون فلاشر) که با امپر متر اندازه گرفتم 3.11 بود.
    این تابلو 8 کاناله سیم بندی کردم و 2تا از کانالاش که به صورت تکی امپرشو گرفتم و از همه بیشتر ال ای دی داشت جریاناش 0.77 و دیگری 0.85 که به یک امپرم نمیرسن.

یک سوالم اینجاست که با این شرایط یک اداپتور 10 امپر گذاشتم اداپتور 10 امپر داغ میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek:

و سوال دیگم اینکه وقتی فلاشر رو به مدار وصل میکنم جریان کل میشه 2.88 امپر که چرا این جوری میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek:

و دیگه این که تو فلاشرم از ترانزیستور tip122 استفاده کردم با مقاومت 560 اهم ... چرا ترانزیستور tip122 که جریان کلکتورش 5 امپره و من حداکثر 1 امپر(0.85 امپر بالا گفتم) عبور میدم داغ میکنه ......... یعنی مال مقاومت سری شده با اونه که ترانزیستور رو به حالت اشباه کامل نمیبره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek: از چه مقاومتی استفاده کنم.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تشکر تشکر اگه کامل جواب بدین.

پاسخ : مشکل باتغذیه و فلاشر تابلو ثابت

سلام
    1-بعضی از داپتورها بدون بار هم داغ میکنن!
    2-زمانی که فلاشر میزارید لا ای دی ها ثابت روشن نیستن وطبیعیه که جریان کمتری مصرف بشه.
    3- پنج امپر حداکثر جریان قابل تحمل ترانزیستور هست و به این معنی نیست که زمانی که 5 امپر ازش جریان بکشید باید گرم بشه.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

تشکر از جواب
      اما داغ کردن اداپتور به حی است که شاید یک روز باشه پلاستیک بدنه خودشو اب کنهو همچنین ترانزیستور دست رو میسوزونه...
      و برای جریان کمتر شدن با فلاشر. من به میکرو برنامه دادم که فقط set باشه که جریانشو اندازه بگیرم یعنی بدون خاموش بودن ال ای دی ها جریان کل کم میشه.
      و اما برای مقاومت بیس چیزی نگفتین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

سلام
        این مشکل داغ شدن آداپتور (از نوع بین راهی ) رو منم دارم مثلا وقتی از آداپتور 12 ولت 6 آمپر حدود 4 آمپر میکشم بیش از حد داغ میکنه.
        منبع خوب چی سراغ دارید؟(البته در همون ابعاد آداپتور نه پاور کامپیوتر)
        کسی میدونه برای led های smd معمولا از چه نوع منبعی استفاده میشه؟
        تشکر از شما!

دیدگاه

جریان کمتر بخاطر :
          1-فلاشر منفی هاش که میره تو ماسفت یا ترانزیستور که سویچ میکنه هست ممکنه منفی مدار فلاشر نتونه جریانو بکشه
          2-بخاطر نوع ترانزیستور باشه tip41 افت ولتاژ داره واگه با مقاومت یک کیلو راه اندازی بشه بیش از یک امپر تا 1.4 امپر نمیتونه جریان بده وبشدت داغ میکنه پیشنهاد من irf540n هست تا 5 امپر بدون هیچ مشکلی جریان میده
          3- سیمکشی تابلو ممکنه ضعیف باشه که بخصوص از سیم تلفنی همکارا استفاده میکنن اگه قطرش کم بشه جریانو واقعی نمیکشه
          بعدشم شما وقتی تئوری یه محاسبه میکنین مثلا کارتون میشه 8 امپر ولی تو عمل میبینین4 امپر بیشتر نمیکشه
          یه چیز دیگه من تجربه کردم همون سیمهای امپر متر هست مثلا مال من تا رنج 10 امپر اندازه گیری میکنه ولی خودتون سیمها رو ببینی اگه 10 امپر ازش بگذره ذوب میشه پیشنهاد میشه از سیم2.5 یا 4 به امپر مترتون بزنین میبینین جریان بیشتری رو نشون میده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رسول21
            جریان کمتر بخاطر :
            1-فلاشر منفی هاش که میره تو ماسفت یا ترانزیستور که سویچ میکنه هست ممکنه منفی مدار فلاشر نتونه جریانو بکشه
            2-بخاطر نوع ترانزیستور باشه tip41 افت ولتاژ داره واگه با مقاومت یک کیلو راه اندازی بشه بیش از یک امپر تا 1.4 امپر نمیتونه جریان بده وبشدت داغ میکنه پیشنهاد من irf540n هست تا 5 امپر بدون هیچ مشکلی جریان میده
            3- سیمکشی تابلو ممکنه ضعیف باشه که بخصوص از سیم تلفنی همکارا استفاده میکنن اگه قطرش کم بشه جریانو واقعی نمیکشه
            بعدشم شما وقتی تئوری یه محاسبه میکنین مثلا کارتون میشه 8 امپر ولی تو عمل میبینین4 امپر بیشتر نمیکشه
            یه چیز دیگه من تجربه کردم همون سیمهای امپر متر هست مثلا مال من تا رنج 10 امپر اندازه گیری میکنه ولی خودتون سیمها رو ببینی اگه 10 امپر ازش بگذره ذوب میشه پیشنهاد میشه از سیم2.5 یا 4 به امپر مترتون بزنین میبینین جریان بیشتری رو نشون میده
            با تشکر از پاسختون
            من در فلاشراز tip 122 استفاده کردم و برد اون رو چاپ کردم .

حالا سوال من اینجاست که این ماسفت چجوری تغذیه میشه ؟

میتونم جای همون ترانزیستور بزارمش؟

ایا برای پایه گیت باید مقاومتی سری کنم یا خروجی میکرو که 5 ولت است کافیه؟

دیدگاه

irf540nوtip41مثل هم هستن بدین ترتیب که وقتی از روبرو نگاه میکنی و هیت سینک پشت قرار داره پایه یکسمت چپ قرار میگیره این پایه با یه مقاومت یک کیلو به خروجی میکرو وصل میشه پایه 2 یا همون وسطی خروجیه و میره به منفی ال ای دیها و پایه سه سمت راستی میره به منفی فلاشرتون ترتیب tip122 v, رو نمیدونم ببینید با این مشخصات به فلاشرتون میخوره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رسول21
                irf540nوtip41مثل هم هستن بدین ترتیب که وقتی از روبرو نگاه میکنی و هیت سینک پشت قرار داره پایه یکسمت چپ قرار میگیره این پایه با یه مقاومت یک کیلو به خروجی میکرو وصل میشه پایه 2 یا همون وسطی خروجیه و میره به منفی ال ای دیها و پایه سه سمت راستی میره به منفی فلاشرتون ترتیب tip122 v, رو نمیدونم ببینید با این مشخصات به فلاشرتون میخوره؟
                دستتون درد نکنه
                بله tip 122 & tip41c به صورت npn و به یک صورت میباشند.
                اگر این رو بجای tip 41 یا tip 122 قرار بدم حل میشه دیگه...
                منظورم از حرارته...

اضافه شده در تاریخ :
                دوستان من این مشکل رو با کم کردن امپر به 5 امپر حل کردم.
                هم ترانزیستور داغ نمیکنه و هم خود اداپتور...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X