ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2013/01/19
    17
    0

مشکل باتغذيه و فلاشر تابلو ثابت

با سلام به همه دوستان... :agree:

من يک تابلو ثابت دارم که از led قرمز که به صورت 3 تا 3 تا سري و مقاومت330 استفاده کردم.

جريان کل تابلو(بدون فلاشر) که با امپر متر اندازه گرفتم 3.11 بود.
    اين تابلو 8 کاناله سيم بندي کردم و 2تا از کانالاش که به صورت تکي امپرشو گرفتم و از همه بيشتر ال اي دي داشت جرياناش 0.77 و ديگري 0.85 که به يک امپرم نميرسن.

يک سوالم اينجاست که با اين شرايط يک اداپتور 10 امپر گذاشتم اداپتور 10 امپر داغ ميکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek:

و سوال ديگم اينکه وقتي فلاشر رو به مدار وصل ميکنم جريان کل ميشه 2.88 امپر که چرا اين جوري ميشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek:

و ديگه اين که تو فلاشرم از ترانزيستور tip122 استفاده کردم با مقاومت 560 اهم ... چرا ترانزيستور tip122 که جريان کلکتورش 5 امپره و من حداکثر 1 امپر(0.85 امپر بالا گفتم) عبور ميدم داغ ميکنه ......... يعني مال مقاومت سري شده با اونه که ترانزيستور رو به حالت اشباه کامل نميبره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek: از چه مقاومتي استفاده کنم.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تشکر تشکر اگه کامل جواب بدين.
    2013/08/26
    553
    31

پاسخ : مشکل باتغذيه و فلاشر تابلو ثابت

سلام
    1-بعضي از داپتورها بدون بار هم داغ ميکنن!
    2-زماني که فلاشر ميزاريد لا اي دي ها ثابت روشن نيستن وطبيعيه که جريان کمتري مصرف بشه.
    3- پنج امپر حداکثر جريان قابل تحمل ترانزيستور هست و به اين معني نيست که زماني که 5 امپر ازش جريان بکشيد بايد گرم بشه.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.
    2013/01/19
    17
    0

تشکر از جواب
    اما داغ کردن اداپتور به حي است که شايد يک روز باشه پلاستيک بدنه خودشو اب کنهو همچنين ترانزيستور دست رو ميسوزونه...
    و براي جريان کمتر شدن با فلاشر. من به ميکرو برنامه دادم که فقط set باشه که جريانشو اندازه بگيرم يعني بدون خاموش بودن ال اي دي ها جريان کل کم ميشه.
    و اما براي مقاومت بيس چيزي نگفتين ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    2014/03/18
    53
    0

سلام
    این مشکل داغ شدن آداپتور (از نوع بین راهی ) رو منم دارم مثلا وقتی از آداپتور 12 ولت 6 آمپر حدود 4 آمپر میکشم بیش از حد داغ میکنه.
    منبع خوب چی سراغ دارید؟(البته در همون ابعاد آداپتور نه پاور کامپیوتر)
    کسی میدونه برای led های smd معمولا از چه نوع منبعی استفاده میشه؟
    تشکر از شما!
    2009/11/27
    194
    18

جریان کمتر بخاطر :
    1-فلاشر منفی هاش که میره تو ماسفت یا ترانزیستور که سویچ میکنه هست ممکنه منفی مدار فلاشر نتونه جریانو بکشه
    2-بخاطر نوع ترانزیستور باشه tip41 افت ولتاژ داره واگه با مقاومت یک کیلو راه اندازی بشه بیش از یک امپر تا 1.4 امپر نمیتونه جریان بده وبشدت داغ میکنه پیشنهاد من irf540n هست تا 5 امپر بدون هیچ مشکلی جریان میده
    3- سیمکشی تابلو ممکنه ضعیف باشه که بخصوص از سیم تلفنی همکارا استفاده میکنن اگه قطرش کم بشه جریانو واقعی نمیکشه
    بعدشم شما وقتی تئوری یه محاسبه میکنین مثلا کارتون میشه 8 امپر ولی تو عمل میبینین4 امپر بیشتر نمیکشه
    یه چیز دیگه من تجربه کردم همون سیمهای امپر متر هست مثلا مال من تا رنج 10 امپر اندازه گیری میکنه ولی خودتون سیمها رو ببینی اگه 10 امپر ازش بگذره ذوب میشه پیشنهاد میشه از سیم2.5 یا 4 به امپر مترتون بزنین میبینین جریان بیشتری رو نشون میده
    2013/01/19
    17
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رسول21
    جريان کمتر بخاطر :
    1-فلاشر منفي هاش که ميره تو ماسفت يا ترانزيستور که سويچ ميکنه هست ممکنه منفي مدار فلاشر نتونه جريانو بکشه
    2-بخاطر نوع ترانزيستور باشه tip41 افت ولتاژ داره واگه با مقاومت يک کيلو راه اندازي بشه بيش از يک امپر تا 1.4 امپر نميتونه جريان بده وبشدت داغ ميکنه پيشنهاد من irf540n هست تا 5 امپر بدون هيچ مشکلي جريان ميده
    3- سيمکشي تابلو ممکنه ضعيف باشه که بخصوص از سيم تلفني همکارا استفاده ميکنن اگه قطرش کم بشه جريانو واقعي نميکشه
    بعدشم شما وقتي تئوري يه محاسبه ميکنين مثلا کارتون ميشه 8 امپر ولي تو عمل ميبينين4 امپر بيشتر نميکشه
    يه چيز ديگه من تجربه کردم همون سيمهاي امپر متر هست مثلا مال من تا رنج 10 امپر اندازه گيري ميکنه ولي خودتون سيمها رو ببيني اگه 10 امپر ازش بگذره ذوب ميشه پيشنهاد ميشه از سيم2.5 يا 4 به امپر مترتون بزنين ميبينين جريان بيشتري رو نشون ميده
    با تشکر از پاسختون
    من در فلاشراز tip 122 استفاده کردم و برد اون رو چاپ کردم .

حالا سوال من اينجاست که اين ماسفت چجوري تغذيه ميشه ؟

ميتونم جاي همون ترانزيستور بزارمش؟

ايا براي پايه گيت بايد مقاومتي سري کنم يا خروجي ميکرو که 5 ولت است کافيه؟
    2009/11/27
    194
    18

irf540nوtip41مثل هم هستن بدین ترتیب که وقتی از روبرو نگاه میکنی و هیت سینک پشت قرار داره پایه یکسمت چپ قرار میگیره این پایه با یه مقاومت یک کیلو به خروجی میکرو وصل میشه پایه 2 یا همون وسطی خروجیه و میره به منفی ال ای دیها و پایه سه سمت راستی میره به منفی فلاشرتون ترتیب tip122 v, رو نمیدونم ببینید با این مشخصات به فلاشرتون میخوره؟
    2013/01/19
    17
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رسول21
    irf540nوtip41مثل هم هستن بدين ترتيب که وقتي از روبرو نگاه ميکني و هيت سينک پشت قرار داره پايه يکسمت چپ قرار ميگيره اين پايه با يه مقاومت يک کيلو به خروجي ميکرو وصل ميشه پايه 2 يا همون وسطي خروجيه و ميره به منفي ال اي ديها و پايه سه سمت راستي ميره به منفي فلاشرتون ترتيب tip122 v, رو نميدونم ببينيد با اين مشخصات به فلاشرتون ميخوره؟
    دستتون درد نکنه
    بله tip 122 & tip41c به صورت npn و به يک صورت ميباشند.
    اگر اين رو بجاي tip 41 يا tip 122 قرار بدم حل ميشه ديگه...
    منظورم از حرارته...

اضافه شده در تاریخ :
    دوستان من اين مشکل رو با کم کردن امپر به 5 امپر حل کردم.
    هم ترانزيستور داغ نميکنه و هم خود اداپتور...
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8