اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال در مورد منبع تغذیه 24 ولت 20 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال در مورد منبع تغذیه 24 ولت 20 آمپر

سلام.

آقایون مهندسین برای یه پروژه نیاز به به منبع 24 ولت 20 آمپر دارم. دیدم ترانسشو دارم گفتم خودمم مدارشو ببندم.

به نظر شما این کار به صرفه ای است یا نه؟
    کسی هست که بتونه کمکه من کنه؟
    www.icesi.ir

پاسخ : یه سوال در مورد منبع تغذیه 24 ولت 20 آمپر

www.icesi.ir

دیدگاه

با سلام

آیا شما به ولتاژ رگوله شده نیاز دارید؟ اگر نه که دیگه کاری نداره یه پل دیود که ۲۰ امپر رو تحمل کنه و با یه خازن خیلی عظیم مشکل حله دیگه، فکر کنم اندازه خازن باید حدود ۵۰۰۰۰ میکرو فاراد باشه!!!!!

اگر ولتاژ رگوله شده مورد نیاز است فکر کنم بهتره از یه مدار سوئیچینگ استفاده کنید که تلفات مدار کم بشه (البته در این حالت فکر کنم برای راندمان بیشتر باید ولتاژ ورودی بالاتر باشد مثلا حداقل ۳۰ ولت)! یه رگولاتور خطی اگر فقط ۲ ولت هم اختلاف پتانسیل دوسرش باشه با جریان ۲۰ امپر باید بتونه حدود ۴۰ وات تلف کنه! البته جریان مورد نیاز شما به نسبت بالا است حتی در مدار سوئیچینگ در قسمت پایانی دیودآ‌های شاتکی که قرار است خروجی را dc کنند باید توانی حدود 0.6*20=12W داشته باشند! مگر اینکه به جای دیودآ‌ها از ماسفت استفاده کنید که اون هم یکم طراحی رو مشکل میآ‌کنه.
      روی نوشتهآ‌های من درباره منبع سوئیچینگ به عنوان یک فرد با تجربه حساب نکنید. من به شخصه تا به حال منبع سوئچینگ نساختم فقط یکم کنجکاوی درباره سوئیچینگ داشتم!
      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

نه ولتاژ خیلی رگوله نمیخوام. دستت درد نکنه . 24 ولت باشه ولی نباید با کشیدن جریان ولتاژش افت کنه.
        www.icesi.ir

دیدگاه

با توجه به اینکه با AVR کار می کنی یه پیشنهاد بهت میدم :

برو سراغ ATTiny26 .

من منابع سویچینگ زیادی رو هم با IC های سوپیچینگ وهم با کنترولر از انواع مختلف ومعمولا با توانهای خیلی بالا ساختم و تولید هم شده . طراحیه منبعی که شما می خوایدهم وقت زیادی از من نمی گیره . اما از اونجاییکه شما دنبال کارای پروزه ای وتحقیقاتی هستین فکر می کنم در حد پیشنهادی که بهتون دادم کفایت کنه . :smile:
          آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
          سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

با توجه به اینکه با AVR کار می کنی یه پیشنهاد بهت میدم :

برو سراغ ATTiny26 .

من منابع سویچینگ زیادی رو هم با IC های سوپیچینگ وهم با کنترولر از انواع مختلف ومعمولا با توانهای خیلی بالا ساختم و تولید هم شده . طراحیه منبعی که شما می خوایدهم وقت زیادی از من نمی گیره . اما از اونجاییکه شما دنبال کارای پروزه ای وتحقیقاتی هستین فکر می کنم در حد پیشنهادی که بهتون دادم کفایت کنه . icon_smile
            با سلام
            شما که تجربه در مورد منبع ولتاژ سویچینگ دارید میآ‌شه لطفا کمی درباره ترانسآ‌آ‌ها توضیح بدهید. مثلا اگر شما قرار بود همین منبع رو طراحی کنید ترانسش رو چه کار میآ‌کردید و به چه صورت میآ‌پیچیدید؟؟ از چه هستهآ‌ای استفاده میآ‌کردید؟ تعداد سیمآ‌های اولیه و ثانویه و همچنین ضخامت آنها رو چقدر در نظر میآ‌گرفتید؟؟ شرمنده که کلی پشت سر هم سوال کردم، تجربه زیاد شما در طراحی SMPS ما رو به طمع انداخت!
            من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

سلام.

حسین جان من اینو باید بسازم و برای یه دستگاه صنعتی هستش و حدود 10 تا 25 عدد شیر کنترلی هیدرولیک رو باید تحریک کنه.
              ترانسش آماده دارن من موندم چی کار کنم. سوئیچینگ یا یه مدار ساده (دیود پل و خازن)

به نظر شما چی کار کنم؟
              اگه کمکم کنی ممنون میشم.
              www.icesi.ir

دیدگاه

با سلام
                به هر حال اگر شما ولتاژ غیر رگوله نیاز داشته باشی میآ‌تونی از یکآ‌سو ساز معمول استفاده کنی البته باید ببینی که چقدر سیگنال ریپل توی مدار میآ‌تونی تحمل کنی بر اساس اون خازن رو تهیه کنی! چون به نظرم یکی از قطعات مهم اینجا خازنه! علاوه بر این چون رگولاتور نداری ولتاژ خروجی احتمالا خیلی متغییر خواهد بود.

دیدگاه

سلام میلاد جان خوبی دوست عزیز ؟ :biggrin:
                  وهمچنین manian عزیز :nerd:

ببخشید من دیر به دیر می تونم بیام تو فرام :icon_razz:

دارم یه بحث جامع اموزشی با شروع بسیار اسان از ساده ترین منابع سویچینگ تا پیشرفته ترین انواع اونها که شامل منابع ZCS و ZVS هست رو به همراه فایلهای مربوط به PCB که بهینه شده می باشد رو برای فرام اماده می کنم . کار یه مقدار پر حجم هست چون اول با چیپ های مخصوص سویچینگ مثل UC3845 یا Tl494 که از نوع Turn on with clock / turn off with loop هستند و تحلیل جز به جز و اینکه اصلا چه طوری کار می کنند و بعد با کنترولرهای AVR به همراه فرمولهای محاسباتی و نحوه استفاده از اونها رو در عمل دارم توضیح می دم . همچنین روشهای کاهش نویز در PCB که از اهمیت فوق العاده ای برخورداره . علاوه بر اون 3 تا از منابعی رو که خودم طراحی کردم رو داخلش قرار می دم که اولی 50 وات دومی 500 وات وسومی 5000 وات هست . وکاملا صنعتی هستند .

اما در حال حاضر به دلیل کمبود وقت وحجم کاریه زیاد نمی تونم کمک چندانی بکنم . چون من از روشهای کاملا منحصر به فرد استفاده می کنم . کتابی که گفتم اگر حاضر بشه فکر می کنم در این زمینه بی نظیر باشه . ( چون بالاخره زبون هموطن رو هموطن بهتر می فهمه ) ...
                  آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه ردند
                  سلطانی دو عالم باشد از آن آن کس سلطان بیامدست و درویش رفته باشد

دیدگاه

سلام میلاد جان خوبی دوست عزیز ؟ icon_biggrin
                    وهمچنین manian عزیز nerd

ببخشید من دیر به دیر می تونم بیام تو فرام icon_razz

دارم یه بحث جامع اموزشی با شروع بسیار اسان از ساده ترین منابع سویچینگ تا پیشرفته ترین انواع اونها که شامل منابع ZCS و ZVS هست رو به همراه فایلهای مربوط به PCB که بهینه شده می باشد رو برای فرام اماده می کنم . کار یه مقدار پر حجم هست چون اول با چیپ های مخصوص سویچینگ مثل UC3845 یا Tl494 که از نوع Turn on with clock / turn off with loop هستند و تحلیل جز به جز و اینکه اصلا چه طوری کار می کنند و بعد با کنترولرهای AVR به همراه فرمولهای محاسباتی و نحوه استفاده از اونها رو در عمل دارم توضیح می دم . همچنین روشهای کاهش نویز در PCB که از اهمیت فوق العاده ای برخورداره . علاوه بر اون 3 تا از منابعی رو که خودم طراحی کردم رو داخلش قرار می دم که اولی 50 وات دومی 500 وات وسومی 5000 وات هست . وکاملا صنعتی هستند .

اما در حال حاضر به دلیل کمبود وقت وحجم کاریه زیاد نمی تونم کمک چندانی بکنم . چون من از روشهای کاملا منحصر به فرد استفاده می کنم . کتابی که گفتم اگر حاضر بشه فکر می کنم در این زمینه بی نظیر باشه . ( چون بالاخره زبون هموطن رو هموطن بهتر می فهمه ) ...
                    با سلام
                    خیلی عالی است. ما که منتظر هستیم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X