اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میزان افت ولتاژ و جریان در انتهای یک کابل 50 متری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میزان افت ولتاژ و جریان در انتهای یک کابل 50 متری

سلام

قراره خروجی یک منبع تغذیه 12 ولت 1 امپری از طریق دو رشته سیم (از همون نوعی که در سیمکشی ساختمون استفاده میشه) تا فاصله 50 متر کشیده بشه. وسیله ای که در انتهای این کابل قرار میگیره مصرفی برابر 500 میلی امپر داره. حالا میخوام بدونم میزان افت ولتاژ در انتهای این کابل چقدره؟ میتونم همون ولتاژ 12 ولت رو بگیرم اگر نه به صورت تقریبی چقدر افت ولتاژ داریم؟

سوال دوم اینکه این کابل چقدر جریان رو تلف میکنه؟ یعنی ممکنه میزان جریانی که دستگاه مصرف میکنه و میزانی که تلف میشه از مقدار خروجی منبع تغذیه ما بالاتر بزنه؟

ممنون

پاسخ : میزان افت ولتاژ و جریان در انتهای یک کابل 50 متری

نوشته اصلی توسط pckho0r
    سلام

قراره خروجی یک منبع تغذیه 12 ولت 1 امپری از طریق دو رشته سیم (از همون نوعی که در سیمکشی ساختمون استفاده میشه) تا فاصله 50 متر کشیده بشه. وسیله ای که در انتهای این کابل قرار میگیره مصرفی برابر 500 میلی امپر داره. حالا میخوام بدونم میزان افت ولتاژ در انتهای این کابل چقدره؟ میتونم همون ولتاژ 12 ولت رو بگیرم اگر نه به صورت تقریبی چقدر افت ولتاژ داریم؟

سوال دوم اینکه این کابل چقدر جریان رو تلف میکنه؟ یعنی ممکنه میزان جریانی که دستگاه مصرف میکنه و میزانی که تلف میشه از مقدار خروجی منبع تغذیه ما بالاتر بزنه؟

ممنون
    سایز کابل مهمه شما دو رشته سیم 50 متری داری یعنی 100 متر باید ببینی مقاومتش چقدر میشه که به سایز سیم بستگی داره
    وقتی مقاومت سیم رو بدست آوردی در حداکثر جریان مصرفی ضرب افت ولتاژ بدست میاد
    به طور مثال اگر مقاومت سیم بشه 4 اهم و جریان 500 میلی آمپر بشه افت ولتاژ میشه 2ولت اگر این مقدار افت قابل قبول هست
    میتونید از سیم مورد نظر استفاده کنید وگر نه باید سایز سیم رو بزرگتر در نظر بگیرید
    و را دیگه اینه که شما منبع رو ببرید کنار مصرف کننده و برق 220 ولت رو به محل مورد نظر انتقال بدبد تا تلفات کم بشه
    جریان هم مصرف نمیشه و توی کل سیم ثابته

دیدگاه

سلام
      1:
      مقاومت کابل رو اندازه گیری کنید.افت ولتاز دوسر کابل میشه:
      12 تقسیم بر مقاومت اندازه گیری شده=جریان کابل
      جریان کابل*مقاومت کابل=ولتاز افتاده دوسر کابل
      ولتاز افتاده دوسر کابل-12=افت ولتاز در انتهای کابل
      2:
      اگه مصرف کننده 500 میلی مصرف میکنه.کابل ممکنه جریان مصرفی رو کاهش بده ولی موجب افزایش جریان کشیده از منبع نخواهد شد.
      قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

اگر مصرف کنندتون با ولتاژ 12 ولت 0.5 آمپر جریان میکشه بنابراین مقاومتش 24 اهم است
        از طرفی اگر فرض کنیم قطر سیم 3 میلیمتر باشه و طولش 100 متر اونوقت مقاومت سیم میشه 0.25 اهم و با محاسبات داریم:
        جریانی که از مدار میگذره خواهد شد 495 میلی آمپر
        ولتاژ دو سر مصرف کنندت میشه 11.88 یعنی
        جریان حدود 5 میلی آمپر و ولتاژ حدود 0.12 ولت کاهش پیدا میکنند و میتوان گفت
        حدود 0.6 میلی وات توان اتلافیمونه
        [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
        [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
        [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
        [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
        صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
          سایز کابل مهمه شما دو رشته سیم 50 متری داری یعنی 100 متر باید ببینی مقاومتش چقدر میشه که به سایز سیم بستگی داره
          وقتی مقاومت سیم رو بدست آوردی در حداکثر جریان مصرفی ضرب افت ولتاژ بدست میاد
          به طور مثال اگر مقاومت سیم بشه 4 اهم و جریان 500 میلی آمپر بشه افت ولتاژ میشه 2ولت اگر این مقدار افت قابل قبول هست
          میتونید از سیم مورد نظر استفاده کنید وگر نه باید سایز سیم رو بزرگتر در نظر بگیرید
          و را دیگه اینه که شما منبع رو ببرید کنار مصرف کننده و برق 220 ولت رو به محل مورد نظر انتقال بدبد تا تلفات کم بشه
          جریان هم مصرف نمیشه و توی کل سیم ثابته
          مصرف کننده ما یه دوربین مدار بسته است و تنها راهی که میتونم منبع تغذیه رو کنار دوربین ببرم استفاده از محفظه پلاستیکی و نصب در کنار دوربین هست که تا حدودی ظاهر کار رو خراب میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pckho0r
            مصرف کننده ما یه دوربین مدار بسته است و تنها راهی که میتونم منبع تغذیه رو کنار دوربین ببرم استفاده از محفظه پلاستیکی و نصب در کنار دوربین هست که تا حدودی ظاهر کار رو خراب میکنه.
            خوب اگر دوربین ها خیلی حساس هستند شما میتونید ولتاژ منبع تغذیه رو مقداری بالاتر ببرید تا جریان به 500 میلی آمپر برسه اینطوری اختلاف پتانسیل دو سر دوربین هم 12 میشه
            [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
            [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
            [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
            [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
            صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

سلام

فرمول محاسبه سطح مقطع کابل برای ولتاژ DC ( تو AC فرق میکنه آآآآآآ)

[img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?S%3D2LI/%5CDelta%20V*56[/img]

L= طول مسیر چون مسیر رفت و برگشتی هست در 2 ضرب میشه
              I=حداکثر جریان
              V=افت ولتاز
              56=مقاومت ویژه کابل مسی

حالا با این فرمول میتونی محاسبه کنی چقدر افت ولتاژ داری

مهندس جان چیزی به عنوان افت جریان نداریم با توجه به این که توان ثابت هست ی منبع مناسب براس انتخاب کنی

همه چی حل میشه
              بزرگي سراسر به گفتار نيست

دو صد گفته چون نيم کردار نيست

دیدگاه

سلام.
                اگه مصرف کننده 500 میلی میکشه.
                ولتاژو 24 بکن.هر چقدرم افت کنه 12 رو میده.از اونورم بده یک رگلاتور 7812.
                به همین سادگی.
                ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

سلام من همین مشکل رو با مودم ایرانسل دارم با ۳۰ متر کابلcat6به سوییچ ۱۲ ولت ۱ آمپر وصل شده و از سوییچ وصل شده به روتر ولی اینترنت نمیده در صورتی که با کابل کوتاه در پشت بام مشکلی نیست در ضمن وقتی با کابل ۳۰ متری وصلش میکنم بعضی وقت ها چراغ lanروی روتر روشن نمیشه .امثانش هست راهنمایی کنید چه باید بکنم؟ میتونم آداپتور سوییچ رو که ۱۲ ولت ۱ آمپر هست بکنم ۲۴ ولت دو آمپر مودم آسیب نمیبینه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pouria1482 نمایش پست ها
                    سلام من همین مشکل رو با مودم ایرانسل دارم با ۳۰ متر کابلcat6به سوییچ ۱۲ ولت ۱ آمپر وصل شده و از سوییچ وصل شده به روتر ولی اینترنت نمیده در صورتی که با کابل کوتاه در پشت بام مشکلی نیست در ضمن وقتی با کابل ۳۰ متری وصلش میکنم بعضی وقت ها چراغ lanروی روتر روشن نمیشه .امثانش هست راهنمایی کنید چه باید بکنم؟ میتونم آداپتور سوییچ رو که ۱۲ ولت ۱ آمپر هست بکنم ۲۴ ولت دو آمپر مودم آسیب نمیبینه؟
                    با سلام و احترام
                    بهتره دو مورد را بررسی کنید. اول اینکه آیا جنس کابلی که استفاده میکنید مرغوب هست یا نه؟ متاسفانه اغلب کابلها جدیدا جنس مناسبی ندارند و کمتر در اونها مس پیدا میکنید. مورد بعد هم سوکتی که زده شده رو چک کنید و مطمئن بشید که تمام رشته ها بدرستی وصل باشند. از اونجایی که جنس سیمها و حتی سوکتها معمولا مناسب نیست سوکت زدن هم خیلی سخت شده و ممکنه بنظر بیاد بدرستی انجام شده ولی در عمل اینطور نباشه و اتصال بدرستی برقرار نشه. اگر تستر دارید بهتره حتما از اتصال درست سوکتها مطمئن بشید.
                    موفق باشید.

دیدگاه

سلام و عرض ادب ممنون از پاسخ.والا جنس کابل که فروشنده ادعا داشت عالی.ولی سوکت رو خودم هم شک دارم .ببینید زمانیکه کابل lanرو مستقیم میزنم به لپ تاپ اینترنت دارم سرعتشم بد نیست ولی بدون هیچ تغییر و طوریکه سوکت ها تکون نخوره وصل میکنم به روتر چراغ لن روی روتر روشن نمیشه سوکت رو از محل اتصال به سوییچ د یه حالت خاص قرار میدم چراغ لن روشن میشه ولی اینترنت خبری نیست باز بدن اینکه لن رو تکون بدم میزنم لپ تاپ و میبینم در حالت خاص سوکت کابل که چراغ لن روی روتر رو روشن میکنه اینترنت ندارم باز سوکت رو به حالت عادی قرار میدم اینترنت وصل میشه به طبع دوباره بزنم به روتر چراغ لن خاموش.نمیدونم متوجه منظورم شدید یا نه سعی کردم کامل توضیح بدم.داشتم فکر میکردم نکنه بخاطر طول سیم افت ولتاژ دارم و این مشکل بخاطر اونه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

با تغییر ولتاژ خازن های توی آداپتور میتونم ولتاژ رو بالاتر ببرم؟

شرمنده یه سوال دیگه .اگه از ماژول افزاینده ۳۵ ولت ۳.۵ آمپر استفاده کنم به مودم آسیبی وارد نمیشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pouria1482 نمایش پست ها
                        سلام و عرض ادب ممنون از پاسخ.والا جنس کابل که فروشنده ادعا داشت عالی.ولی سوکت رو خودم هم شک دارم .ببینید زمانیکه کابل lanرو مستقیم میزنم به لپ تاپ اینترنت دارم سرعتشم بد نیست ولی بدون هیچ تغییر و طوریکه سوکت ها تکون نخوره وصل میکنم به روتر چراغ لن روی روتر روشن نمیشه سوکت رو از محل اتصال به سوییچ د یه حالت خاص قرار میدم چراغ لن روشن میشه ولی اینترنت خبری نیست باز بدن اینکه لن رو تکون بدم میزنم لپ تاپ و میبینم در حالت خاص سوکت کابل که چراغ لن روی روتر رو روشن میکنه اینترنت ندارم باز سوکت رو به حالت عادی قرار میدم اینترنت وصل میشه به طبع دوباره بزنم به روتر چراغ لن خاموش.نمیدونم متوجه منظورم شدید یا نه سعی کردم کامل توضیح بدم.داشتم فکر میکردم نکنه بخاطر طول سیم افت ولتاژ دارم و این مشکل بخاطر اونه

با تغییر ولتاژ خازن های توی آداپتور میتونم ولتاژ رو بالاتر ببرم؟

شرمنده یه سوال دیگه .اگه از ماژول افزاینده ۳۵ ولت ۳.۵ آمپر استفاده کنم به مودم آسیبی وارد نمیشه؟
                        با سلام مجدد
                        با توجه به مواردی که نوشتید احتمال درست وصل نبودن سوکت بیشتره. حتی بهتره یکبار ترتیب رنگبندی سیمها رو هم در دو سوکت چک کنید.
                        اول از صحت سوکت مطمئن بشوید بعد به فکر کارهای دیگه بیفتید و به این مسئله هم توجه کنید که طول 30 متر خیلی زیاد نمیباشد و حتی اگر جنس کابل هم بد باشد در این طول نمیتواند خیلی نتایج عجیبی ایجاد کند.
                        آیا میتوانید مقاومت دو سر یکی از هشت رشته سیم را روی سوکتها اندازه بگیرید؟
                        موفق باشید.

دیدگاه

با سلام
                          چند روز پیش من یه کابل یو اس 1 متر با کیفیت متوسط(شایدم یکم پایین) رو روش آزمایش انجام دادم.که مجموع مقدار سیم رفت و برگشت میشه 2 متر
                          با جریان کشی حدود 500 میلی آمپر تقریبا 0.3 ولت ولتاژش افت کرد!
                          از یه سیم با کیفیت تر استفاده کردم اینبار تقریبا 0.15 ولت افت کرد.
                          با 4 تا منبع یو اس بی مختلف امتحان کردم نتیجه تقریبا یکسان بود.
                          با این توصیف من گمون میکنم طولانی بودن سیم بشدت تاثیر گذاره
                          جدیدترین ویرایش توسط msm_a_b_e; ۱۹:۳۳ ۱۴۰۱/۰۳/۱۰. دلیل: اعداد تصحیح شد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X