اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه تشخیص آریتمی های قلبی از روی سیگنال ECG با استفاده از شبکه عصبی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه تشخیص آریتمی های قلبی از روی سیگنال ECG با استفاده از شبکه عصبی

سلام دوستان عزیز،
    از دوستان کسی هست که در زمینه" نحوه تشخیص آریتمی های قلبی از روی سیگنال ECG با استفاده از شبکه عصبی" کار کرده باشه یا مقاله یا M file مطلب داشته باشه؟
    ممنون می شم اگه کمکم کنین.

پاسخ : نحوه تشخیص آریتمی های قلبی از روی سیگنال ECG با استفاده از شبکه عصبی

سلام.
    من شبکه عصبی کار کردم، کاری که شما میخواهید بکنید رو بیشتر توضیح بدید شاید تونستیم با هم کار رو پیش ببریم.
    فکر میکنم قدم اول اینه که یه دیتابیس کافی از سیگنال های ECGآ‌ تهیه کنید، این دیتابیس رو دارید؟
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام
      من هم تو این زمینه دارم کار می کنم.شما چه نوع آریتمی رو می خواین با شبکه تشخیص بدبن؟
      بیشتر توضیح بدین تا من مقالات مربوط به اونو براتون بفرستم

دیدگاه

سلام،
        خیلی ممنون جناب آقای نحوی و کاربر fereshte که به سوال من جواب دادین.
        خدمت آقای نحوی بگم که من دیتابیس انواع سیگنال های ECG را از سایت phsionet گرفتم، راستش دقیقا نمی دونم از کجا باید شروع کنم ، چون من دانشجوی ارشد کنترلم و از کار مهدسین پزشکی سر رشته ی زیادی ندارم،اما شبکه عصبی یه چیزایی بلدم، اگر یه نمونه پروژه عملی یا مقاله مفید گیر بیارم، فکر می کنم ان شاء ا.. راه بیافتم،آقای نحوی عزیز، اگر شما مقاله ای دارین که بتونه یه مقدار این حالت ابهام رو ازم بگیره،برام بفرستین ممنون می شم.
        -----------------------------------------------------
        کاربر fereshte محترم،
        راستش رو بخواین فرقی برام نمی کنه،هر کدام ساده تر باشه بهتره،چون من ارشدم کنترله ،از پزشکی سررشته ای ندارم،اگه بتونین راه رو نشونم بدین یا مقاله یا Mfile ای که راهم بندازه بدین خیلی ممنون می شم، سعی می کنم خودم روش کارکنم و کمتر وقت دوستان رو بگیرم.

دیدگاه

سلام.
          خب اگه شبکه عصبی کار کردید پس من خیلی کمکتون نمیتونم بکنم، فکر میکنم fereshte جان بیشتر بتونن کمک کنن.
          fereshte جان میتونید یه توضیحی در مورد آریتمی های قلبی بدید، بعدش سه تایی در مورد نحوه تشخیص اون با شبکه عصبی کار کنیم.
          farmad جان امکانش هست یه نمونه از داده ها تون رو بذارید ببینیم به چه صورتی هست؟

دیدگاه

سلام
            آریتمی های قلبی موجب تغییراتی در سیگنال ecgمی شوند که از تحلیل آن ها می توان متوجه شد که شخص مبتلا به آریتمی هست یا نه
            به عنوان مثال در کم خونی تغییراتی در قسمت t waveبه وجود می آید.مثلا طول قطعه stنسبت به حالت نرمال تغییر می کند.
            برای شروع کار ابتدا باید سیگنال های دانلود شده از سایت رو تو matlabباز کنی.در واقع به فرمتی تبدیل کنی که تو matlabبتونی از اون استفاده کنی .یکی از روش ها استفاده از نرم افزار wfdbاست روش دیگه استفاده از یه mfileکه تو سایتmatlabمی تونی پیداش کنی.این mfileسیگنال رو از فرمتdat.به فرمتmatتبدیل می کنه.بهد از اون باید نویزشو بر طرف کنی بعد بای ویژگی هایی از سیگنال رو استخراج کنی.مقالات زیادی برای روش های استخراج ویژگی وجود داره.یکی از این روشها استفاده از ویولته.
            بعد استخراج ویژگی،باید این ویژگی هارو به عنوان ورودی شبکه عصبی در نظر می گیری.
            راستش من خودم دانشجوی ارشد الکترونیکم و دارم رو این پروژه کار می کنم.خودم هنوز نتونستم از ویولت ویژگی های مناسبی استخراج کنم تا جایی که اطلاعاتی داشتم گفتم.چند تا مقاله هم براتون می فرستم امیدوارم تونسته باشم برای شروع کمکتون کرده باشم.

دیدگاه

سلام
              :mrgreen: فکر کنم من فقط در همون شبکه عصبی میتونم کمک کنم، البته اگه نیاز باشه،
              ویولت کار نکردم ولی با FFT کار کردم اگه کمکی از دستم بر میومد در خدمت.
              (یه مطلبی Freshte جان شما میتونی یه توضیحی در مورد خود سیگنال ECG بذارید؟ اگه به صورت فایل ورد بدید تبدیلش می کنیم به مقاله فکر کنم خیلی مفید باشه چون خیلی از کاربرا دنبال این هستن.)
              با سپاس

دیدگاه

سلام جناب آقای نحوی عزیز و کاربر محترم فرشته؟
                خیلی ممنونم که وقتتون را برای جواب دادن پستهای من میزارین.خانم/آقای فرشته من هنوز مقالاتی که فرموده بودین رو دریافت نکردم ( ایمیلم : digital_farmad@yahoo.com) ان شاء ا... فرصت کنین بفرستین ممنون می شم.توضیحاتی که فرمودین مفید بودند، ممنونم، خیلی کمکم کردن، مراحلی که فرمودین رو انجام داده بودم ، من اطلاعات رو از روی ساین phisionet گرفتم و با همان mfile مطلب تبدیلش کردم. حالا چیزی که دارم یه ماتریس مثلا 1 سطر در 400 ستون دارم.
                سوالی که مطرح اینه که (قابل توجه محمد آقای عزیز (با اجازه صمیمی شدم)) حالا از چه الگوریتمی استفاده کنم ، مثلا این ماتریس ورودی رو به شبکه BackPropagation که تو مطلب دستورش newff است چه جوری بدم؟
                هدف شبکه اینه : یه سیگنال ECG ناشناس ( معلوم نیست سالمه یا اگه سالم نیست په آریتمی داره؟) به شبکه بدیم و شبکه مثلا بگه بیماری شماره 1 یا 2 یا 3 رو داره که اونجا خودمون می دونیم عدد 1 یعنی فلان آزیتمی قلبی .:::: به نظر عزیزان اصلا این تحلیلی که من کردم درسته ، نظرتون چییه؟
                چه طور می تونم به شبکه آموزش بدم ؟ آیا مثلا باید ماتریس هایی رو که هر سطرش ECG یک آدم (حالا سالم یا بیمار) است رو به شبکه بدم؟ ممنون

دیدگاه

سلام دوستان

کار شما در واقع شامل سه مرحله است:
                  1. Feature Extraction: که می بایست بررسی کنید که آریتمی های قلبی روی کدامیک از مشخصه های سیگنال تاثیر دارند.
                  2.ّFeature Selection: در واقع پس از مرحله اول مشخص می کنیم کدامیک از Featur ها مناسب هستند . می توان از ایم مرحله صرفنظر کرد.
                  3. مرحله آخر طراحی . تعلیم و تست یک Classifier است . که می توان از شبکه های عصبی استفاده کرد.

یه چند مقاله براتون ,Upload کردم فکر کنم مفید باشه . یه نگاهی بیاندازید بد نیست.
                  http://rapidshare.com/files/111182095/ECG.rar.html
                  این لینک رو براتون email هم کردم.

.

موفق باشید

دیدگاه

سلام مجدد

این لینک هم خیلی خوبه حتما یه سری بهش بزن
                    http://www.mit.edu/~gari/index.html

موفق باشید
                    حسین

دیدگاه

سلام
                      خب خدا رو شکر داریم یه تیم میشیم برای این پروژه
                      فکر میکنم اگه بتونیم بحث ها رو به درستی اینجا پیگری کنیم یه الگو میشه برای مقاله ها و پایانامه ها در آینده که دوستان بتونن از روی این الگو موضوعات پایانامه ها و ... رو چند نفری دنبال کنن هم کار سریع تر پیش میره هم درآینده عده زیادی از بحث ها سود میبرن.

پارسایی عزیز توی انجمن همه سعی میکنیم مطالب رو توی فروم قرار بدیم که پست ها ثبت بشه و بقیه چه کسانی که الان عضوند و چه کسانی که در آینده عضو میشن بتونن استفاده کنن، اینطوری یه دیتابیس عالی از مطالب مفید خواهیم داشت
                      ----
                      farmad جان در مورد شبکه عصبی همون طور که آقا/خانم پارسایی فرمودند مرحله اول استخراج ویژگی هست، مثلا، شما در دیتابیستون یک پریود از سیگنال های ECG اشخاص رو دارید، اینها با یه دقتی نمونه برداری شدن، مثلا برای هر پریود 1000 تا عدد دارید، این عدد ها رو همینطوری نمیشه داد به شبکه عصبی باید ابتدا استخراج ویژگی بشن، از PCA برای استخراج ویژگی میتونید استفاده کنید.
                      ----

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد نحوی
                        سلام
                        (یه مطلبی Freshte جان شما میتونی یه توضیحی در مورد خود سیگنال ECG بذارید؟ اگه به صورت فایل ورد بدید تبدیلش می کنیم به مقاله فکر کنم خیلی مفید باشه چون خیلی از کاربرا دنبال این هستن.)
                        با سپاس
                        [color=blue]سلام.
                        یه جستجویی کردم دیدم قبلا یکی از دوستان همچین چیزی رو آماده کرده:

لینک دانلود: :nerd:

http://dlc.eca.ir/index.php?act=view&id=131

دیدگاه

خیلی خوبه همچین تاپیکی ایجاد شده و دوستان علاقه مند هم دارن نظراتشون رو اعلام می کنن
                          من هم آمادگی خودم رو اعلام می کنم می تونم در زمینه ی ویولتش کار کنم البته دو هفته ی دیگه الان یه کار فوری دارم که باید تمومش کنم
                          اما یه نکته ای،
                          برای اینکه این کار مقاله بشه باید یک حرف تازه درش وجود داشته باشه.
                          احتمالا این کار قبلا انجام شده(تشخیص آریتمی با شبکه ی عصبی) و حتی مقاله هم کردنش حالا اگه قراره این کار مقاله بشه
                          اولا قراره دقیقا چه کار تازه ای صورت بگیره؟
                          و دوما دوستانی که تمایل دارن گروهی کار کنیم اعلام آمادگی کنن
                          بعد یه سرچی می کنیم ببینیم روی کدوم ویژگی کار کنیم بهتره (یعنی منظورم اینه قبلا روش کار نشده باشه)
                          منتظر نظر دوستان هستم

دیدگاه

خب عالی شد. فکر کنم برای شروع کار بهتره دوستان مقالاتی که در این زمینه دارن برای دیگر اعضای گروه بفرستن تاپس از مطالعه و جمع بندی اونها با هم در رابطه با اینکه چه کار باید کرد بحث کنیم.

دیدگاه

به این لینک هم یه نگاه بندازین. برای شروع کلی خوبه

http://www.clevelandclinic.org/heartcenter/pub/guide/disease/electric/arrhythmia.htm

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X