اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

زاه اندازی موتور انکودر دار EMG30

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

زاه اندازی موتور انکودر دار EMG30

سلام

برای شمارش تعداد پالس های 2عدد موتورEMG30 (یک موتور انکودر دار دارای دو سنسور هال 360پالس 170 RPM ) بهترین روش برای اندازه گیری تعداد پالس چیه؟ وقفه -کانتر ؟ اگر از وقفه استفاده بشه از چند کانال وقفه استفاده کنیم در کل 4 تا خروجی دارم 4 وقفه یا دو وقفه یا 1 وقفه . من میخوام تمام حالت های قرار گیری سنسور رو بتونم اندازه بگیرم یعنی 2^4=16 جوری که مثلا سنسور ها روی حالت 1000 باشه وقتی روی حالت 1100 بره سنسور شماره 2 بصورت مستقل شمارش کنه . اگر کسی نمونه برنامه داره چه C چه بسکام لطفا راهنمایی کنه استفاده کنیم.من فقط تونستم جوری برنامه ریزی کنم که وضعیت خروجی سنسور ها ابتدا 0000 بشه و بعد روی هرکدوم از حالت ها 1 تا 15 دیگه بره شمارش کنه . مشکل از حالت های رندومی که هر وضعیتی مابین 1 تا 15 وجود داره هست . مثلا فرض کنید 4 عدد باتوم کلید داریم حالت اولیه 0000 هست با زدن هرکدوم از حالت های 1 تا 15 یه کد درست میشه که میتونم تعداد هر پالس کلید را اندازه بگیرم اما مشکلی که هست فرض بر اینه که کلید اول گرفته شده وکلید 2 فشره بشه یعنی از وضعیت 1000 به 1100 حالا میخوام تو این شرایط هم کانت انجام بشه. لطفا راهنماییتون در حد عمل باشه نه تئوری. مرسی.

پاسخ : زاه اندازی موتور انکودر دار EMG30

من این موتور را راه انداختم . این موتور دارای دو انکودر با اختلاف فاز 90 درجه است .
    شما باید برای راه اندازی یک موتور یکی از خروجی های A و B را به یک وقفه مثلا INT1 وصل می کنی و خروجی بعدی را به یک پایه ی آزاد میکرو وصل می کنید .
    حال یک برنامه می نویسید که اگر وقفه ی خارجی فعال شد پایه ی بعدی را جک کنید اگر یک بود به یک متغیر اضافه و اگر صفر بود آن را کم کنید .
    اگر سوال دیگری داشتید بگید .
    باد می وزد ...
    میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
    تصمیم با تو است ...

دیدگاه

یه سوال دیگه من 4 تا موتور دی سی دارم 2 تاش 7 RPM 2 تاش 20 RPM 4 تا اپتو کانتر روی اونا نصب کردم میخوام هرکدوم از این موتور ها رو موقعیت یابی کنم بر اساس پالس های اپتو کانتر برای نحوی خواندن پالس ها چطوری عمل کنم با یه وقف میکتونم 4 تا کد رو بخونم یا خروجی های اپتو کانتر رو به 4 تا وقفه وصل کنم؟ یا اصلا بدونه استفاده از وقفه میشه با برنامه نویسی شمار ش کنم؟

دیدگاه

سلام
        یک نکته را دقت کن این موتور انکدر افزایشی داره یا کلا اپتوکانتر ها افزایشی هستند بنابر این نمی توان فهمید موتور در چه درجه ای است فقط کاری کرد که x درجه به کدام سمت بچرخد .
        باد می وزد ...
        میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
        تصمیم با تو است ...

دیدگاه

نه سوال دومم مال یه پروژه دیگست که 4 تا موتور دی سی رو با پره و اپتوکانتر انکودر دارش کردم. حالا میخوام وضغیت 4 تا پالس سنسور ها رو در هر حالتی که لاشند بخونم . از این 4 تا موتور 2 تاشون 7 ار پی ام و 2 تا 20 ار پی امه دنبال یه سخت افزاریم که 4 پینی که پالس میگیرند بطور مستقل شمارش کنند . حداقل امکان با وفقه باشه. با یه وقفه .2 وقفه یا 4 تا رو به 4 وقفه متصل کنم. ساده ترین و بهینه راحش چی میتونه باشه. یه کاری که عملی باشه نه در حد تئوری باشه .

دیدگاه

بنده هنوز متوجه منظور شما نشدم.
            آیا می خواهید انکودر مطلق بسازید؟ یعنی می خواهید موقعیت فعلی موتور را بدونید یا فقط می خواهید بدونید چقدر حرکت کرده؟(در واقع بنده متوه نمیشم چرا روی یک موتور 4 انکودر متصل کردید)

عملی ترین راه استفاده از انکودر افزایشی یا اینه که از یه میکروکنترلر که سخت افزارش را داره استفاده کنید(مثل dsPIC و یا Xmega)

ویا اینکه با استفاده از یه فلیپ فلاپ هر دو خروجی را به 2 پایه کانتر میکروکنترلر بدید.

یک سری آیسی هایی هم هستند که این کار را انجام می دهند و شما فقط با استفاده از یک ارتباط مثل SPI عدد انکودر را می خونید.

دیدگاه

ببینید بحث انکودر emg 30 با انکودر اپتو کانتر 2 تا پروژه جدا گانه هست . من دارم 2 تا پروژه انجام میدم. یکیش کنترل مکانه emg 30 که بابت راهنماییتون ممنون . در ارتباط با پروژه دوم من 4 تا موتور دی سی دارم که روی هرکدوم یک عدد اپتو کانتر نصب کردم.برای شمارش پالس و کنترل مکانه اونا. حالا سوالی که در میون هست اینه که بهترین روش برای شمارش 4 خروجی 4 تا موتور که پالس های اپتو کانتر هستند بهترین روش برای گرفتنه کد ها چی میتونه باشه. استفاده 4 وقفه ؟ استفاده 4 عدد کانتر یا اینکه میشه با یه وقفه 4 بیت کد رو خوند؟

دیدگاه

چون ممکنه توی وقفه ها تداخل پیش بیاد بهتره از 4 تا کانتر استفاده کنید.

دیدگاه

یه مشکی که پیدا کردم برای کنترل 2 عدد موتور دی سی emg 30 اگر از دو تا وقفه و 2 تا پایه ازاد واسه چک کردن پالس های سنسور دوم استفاده کنم تداخلی تو وقفه ها بوجود نمیاد؟ من میخوام مکان شفت 2تا موتور را با هم کنترل کنم.کسی این کار رو کرده . دارم با ای سی atmega128 در فرکانس 16 مگا هرتز کار میکنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X