ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2013/11/27
    44
    2

زاه اندازي موتور انکودر دار EMG30

سلام

براي شمارش تعداد پالس هاي 2عدد موتورEMG30 (يک موتور انکودر دار داراي دو سنسور هال 360پالس 170 RPM ) بهترين روش براي اندازه گيري تعداد پالس چيه؟ وقفه -کانتر ؟ اگر از وقفه استفاده بشه از چند کانال وقفه استفاده کنيم در کل 4 تا خروجي دارم 4 وقفه يا دو وقفه يا 1 وقفه . من ميخوام تمام حالت هاي قرار گيري سنسور رو بتونم اندازه بگيرم يعني 2^4=16 جوري که مثلا سنسور ها روي حالت 1000 باشه وقتي روي حالت 1100 بره سنسور شماره 2 بصورت مستقل شمارش کنه . اگر کسي نمونه برنامه داره چه C چه بسکام لطفا راهنمايي کنه استفاده کنيم.من فقط تونستم جوري برنامه ريزي کنم که وضعيت خروجي سنسور ها ابتدا 0000 بشه و بعد روي هرکدوم از حالت ها 1 تا 15 ديگه بره شمارش کنه . مشکل از حالت هاي رندومي که هر وضعيتي مابين 1 تا 15 وجود داره هست . مثلا فرض کنيد 4 عدد باتوم کليد داريم حالت اوليه 0000 هست با زدن هرکدوم از حالت هاي 1 تا 15 يه کد درست ميشه که ميتونم تعداد هر پالس کليد را اندازه بگيرم اما مشکلي که هست فرض بر اينه که کليد اول گرفته شده وکليد 2 فشره بشه يعني از وضعيت 1000 به 1100 حالا ميخوام تو اين شرايط هم کانت انجام بشه. لطفا راهنماييتون در حد عمل باشه نه تئوري. مرسي.
    2014/01/07
    328
    5

پاسخ : زاه اندازي موتور انکودر دار EMG30

من این موتور را راه انداختم . این موتور دارای دو انکودر با اختلاف فاز 90 درجه است .
    شما باید برای راه اندازی یک موتور یکی از خروجی های A و B را به یک وقفه مثلا INT1 وصل می کنی و خروجی بعدی را به یک پایه ی آزاد میکرو وصل می کنید .
    حال یک برنامه می نویسید که اگر وقفه ی خارجی فعال شد پایه ی بعدی را جک کنید اگر یک بود به یک متغیر اضافه و اگر صفر بود آن را کم کنید .
    اگر سوال دیگری داشتید بگید .
    باد می وزد ...
    میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
    تصمیم با تو است ...
    2013/11/27
    44
    2

يه سوال ديگه من 4 تا موتور دي سي دارم 2 تاش 7 RPM 2 تاش 20 RPM 4 تا اپتو کانتر روي اونا نصب کردم ميخوام هرکدوم از اين موتور ها رو موقعيت يابي کنم بر اساس پالس هاي اپتو کانتر براي نحوي خواندن پالس ها چطوري عمل کنم با يه وقف ميکتونم 4 تا کد رو بخونم يا خروجي هاي اپتو کانتر رو به 4 تا وقفه وصل کنم؟ يا اصلا بدونه استفاده از وقفه ميشه با برنامه نويسي شمار ش کنم؟
    2014/01/07
    328
    5

سلام
    یک نکته را دقت کن این موتور انکدر افزایشی داره یا کلا اپتوکانتر ها افزایشی هستند بنابر این نمی توان فهمید موتور در چه درجه ای است فقط کاری کرد که x درجه به کدام سمت بچرخد .
    باد می وزد ...
    میتوانی در مقابلش هم دیوار بسازی ، هم آسیاب بادی
    تصمیم با تو است ...
    2013/11/27
    44
    2

نه سوال دومم مال يه پروژه ديگست که 4 تا موتور دي سي رو با پره و اپتوکانتر انکودر دارش کردم. حالا ميخوام وضغيت 4 تا پالس سنسور ها رو در هر حالتي که لاشند بخونم . از اين 4 تا موتور 2 تاشون 7 ار پي ام و 2 تا 20 ار پي امه دنبال يه سخت افزاريم که 4 پيني که پالس ميگيرند بطور مستقل شمارش کنند . حداقل امکان با وفقه باشه. با يه وقفه .2 وقفه يا 4 تا رو به 4 وقفه متصل کنم. ساده ترين و بهينه راحش چي ميتونه باشه. يه کاري که عملي باشه نه در حد تئوري باشه .
    2011/12/30
    421
    20

بنده هنوز متوجه منظور شما نشدم.
    آيا مي خواهيد انکودر مطلق بسازيد؟ يعني مي خواهيد موقعيت فعلي موتور را بدونيد يا فقط مي خواهيد بدونيد چقدر حرکت کرده؟(در واقع بنده متوه نميشم چرا روي يک موتور 4 انکودر متصل کرديد)

عملي ترين راه استفاده از انکودر افزايشي يا اينه که از يه ميکروکنترلر که سخت افزارش را داره استفاده کنيد(مثل dsPIC و يا Xmega)

ويا اينکه با استفاده از يه فليپ فلاپ هر دو خروجي را به 2 پايه کانتر ميکروکنترلر بديد.

يک سري آيسي هايي هم هستند که اين کار را انجام مي دهند و شما فقط با استفاده از يک ارتباط مثل SPI عدد انکودر را مي خونيد.
    2013/11/27
    44
    2

ببينيد بحث انکودر emg 30 با انکودر اپتو کانتر 2 تا پروژه جدا گانه هست . من دارم 2 تا پروژه انجام ميدم. يکيش کنترل مکانه emg 30 که بابت راهنماييتون ممنون . در ارتباط با پروژه دوم من 4 تا موتور دي سي دارم که روي هرکدوم يک عدد اپتو کانتر نصب کردم.براي شمارش پالس و کنترل مکانه اونا. حالا سوالي که در ميون هست اينه که بهترين روش براي شمارش 4 خروجي 4 تا موتور که پالس هاي اپتو کانتر هستند بهترين روش براي گرفتنه کد ها چي ميتونه باشه. استفاده 4 وقفه ؟ استفاده 4 عدد کانتر يا اينکه ميشه با يه وقفه 4 بيت کد رو خوند؟
    2011/12/30
    421
    20

چون ممکنه توي وقفه ها تداخل پيش بياد بهتره از 4 تا کانتر استفاده کنيد.
    2013/11/27
    44
    2

يه مشکي که پيدا کردم براي کنترل 2 عدد موتور دي سي emg 30 اگر از دو تا وقفه و 2 تا پايه ازاد واسه چک کردن پالس هاي سنسور دوم استفاده کنم تداخلي تو وقفه ها بوجود نمياد؟ من ميخوام مکان شفت 2تا موتور را با هم کنترل کنم.کسي اين کار رو کرده . دارم با اي سي atmega128 در فرکانس 16 مگا هرتز کار ميکنم.
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9