ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24
    2009/09/09
    178
    2

تحليل روبات نورياب بدون برنامه

سلام دوستان

ممکنه يه نفر يه تحليلي روي اين مدار انجام بده.
    داخل يک کتابي نوشته بود که دو تا ديود IR که داريم هر کدوم ولتاژ بيشتري داشته باشن موتور سمت مقابل سرعتش بيشتر ميشه و به طرف نور حرکت ميکنه. اما خيلي برام مبهمه چون دو تا سنسور وصل شدن به دو تا ورودي يک اپ امپ فکر کنم تفاضلشون ميره تو خروجي نه؟! مگه نبايد ولتاژ هر ديودي رو با يه اپ امپ تقويت کنيم؟
    اگر در مورد ترانزيستور و رله هم توضيح بديد ممنون ميشم.
    فکر کنم هر وقت کليد bump switch که کشيده وصل ميشه بايد موتور جهتش عوض بشه يا يه همچين اتفاقي بيافته ولي نميفهمم چطوري اين اتفاق مي افته.
    2009/05/05
    916
    133

پاسخ : تحليل روبات موشي نورياب (روبوموشي)

نيازي نيست هردو سنسور به يک پ امپ جدا وصل بشن.
    اين مداري که گذاشتي به اين صورته که سنسورها به صورت تفاضلي وصل شدن و براساس نوري که هرکدوم دريافت ميکنن باعث ميشه پ امپ وارد اشباع + يا - بشه. وقتي پ امپ وارد اشباع شد سر مشترک موتورها + يا _ ميشه که در اين حالت رله وظيفه داره سر ديگر موتورها رو به + باتري يا - وصله کنه (تا موتور روشن بشه).
    وقتي کليد هم وصل بشه خازن شارژ ميشه بعد که قطع بشه تا يک مدت زماني ترانزيستور رو روشن نگه ميداره و بعد قطع ميشه.
    توي توضيح روبات نوشته بود کليد رو براي چي فشار ميدن؟؟؟
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ*هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ*ها، خاطره همتآ*هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ*البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)
    2009/09/09
    178
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
    نيازي نيست هردو سنسور به يک پ امپ جدا وصل بشن.
    اين مداري که گذاشتي به اين صورته که سنسورها به صورت تفاضلي وصل شدن و براساس نوري که هرکدوم دريافت ميکنن باعث ميشه پ امپ وارد اشباع + يا - بشه. وقتي پ امپ وارد اشباع شد سر مشترک موتورها + يا _ ميشه که در اين حالت رله وظيفه داره سر ديگر موتورها رو به + باتري يا - وصله کنه (تا موتور روشن بشه).
    وقتي کليد هم وصل بشه خازن شارژ ميشه بعد که قطع بشه تا يک مدت زماني ترانزيستور رو روشن نگه ميداره و بعد قطع ميشه.
    توي توضيح روبات نوشته بود کليد رو براي چي فشار ميدن؟؟؟
    پس چطور به طرف نور ميچرخه؟ اينطوري که ورودي هر دو موتور يکيه. مگه اينکه رله تعيين کنه کدوم طرفي بره اما چطوري؟
    اون طوري که من فهميدم کليد وسطيه واسه مانعه اگه به مانع برخورد کنه يه اتفاقي مي افته که دقيقا نميدونم چيه احتمالا مسيرش عوض ميشه. کليد قرمزه سمت چپم واسه روشن خاموش کردن روباته.
    2009/05/05
    916
    133

در حالت عادي وقتي مدار روشن بشه و نور يکساني به سنسورها برسه ربات مسير مستقيم رو ميره. بعد که نور يک سنسور زياد بشه ولتاژ خروجي پ امپ به سمت +شدن يا - شدن ميره که باعث ميشه يکي از موتورها سرعت بيشتر و ديگري سرعت کمتري داشته باشه.
    در مورد نقشه پايه هاي رله چيزي نذاشته؟؟؟؟
    مشترک کدومه؟؟؟ در حالت عادي کدوم وصل هستن کدوم قطع؟؟؟؟؟
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ*هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ*ها، خاطره همتآ*هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ*البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)
    2009/09/09
    178
    2

در حالت عادي وقتي مدار روشن بشه و نور يکساني به سنسورها برسه ربات مسير مستقيم رو ميره. بعد که نور يک سنسور زياد بشه ولتاژ خروجي پ امپ به سمت +شدن يا - شدن ميره که باعث ميشه يکي از موتورها سرعت بيشتر و ديگري سرعت کمتري داشته باشه.
    در مورد نقشه پايه هاي رله چيزي نذاشته؟؟؟؟
    مشترک کدومه؟؟؟ در حالت عادي کدوم وصل هستن کدوم قطع؟؟؟؟؟
    خوب خروجي به هر سمتي بره به هر دو تا موتور وصله چطوري سرعت يکيشونو کم ميکنه؟!
    يه ديتاشيتي پيدا کردم از رله فقط همين يه عکسو از شماره پايه هاش داشت.
    2009/05/05
    916
    133

قاعدتا خروجي پ امپ در حالت عادي بايد يک ولتاژ 4.5 ولت داشته باشه. يک حد وسط که باعث ميشه هردو موتور با اختلاف پتانسيل برابر و در نتيجه سرعت برابر حرکت کنند.
    وقتي يکي از سنسورها نور بيشتري دريافت ميکنه باعث ميشه ولتاژ خروجي به سمت صفر يا 9 ولت حرکت کنه که همين باعث افزايش سرعت يکي از موتورها و کاهش سرعت ديگري ميشه.
    رله هم براي همينه که وقتي با مانعي برخورد کرد، جاي قطب موتورها رو عوض کنه و موتورها عکس بچرخن و به عقب حرکت کنن البته براي چند لحظه به اندازه زمان دشارژ خازن و مقاومت.

2009/09/09
    178
    2

قاعدتا خروجي پ امپ در حالت عادي بايد يک ولتاژ 4.5 ولت داشته باشه. يک حد وسط که باعث ميشه هردو موتور با اختلاف پتانسيل برابر و در نتيجه سرعت برابر حرکت کنند.
    وقتي يکي از سنسورها نور بيشتري دريافت ميکنه باعث ميشه ولتاژ خروجي به سمت صفر يا 9 ولت حرکت کنه که همين باعث افزايش سرعت يکي از موتورها و کاهش سرعت ديگري ميشه.
    رله هم براي همينه که وقتي با مانعي برخورد کرد، جاي قطب موتورها رو عوض کنه و موتورها عکس بچرخن و به عقب حرکت کنن البته براي چند لحظه به اندازه زمان دشارژ خازن و مقاومت.
    خوب اينا رو که خودم همون اول نوشته بودم. ميخوام بدونم چطوري اين اتفاق مي افته؟ خروجي اپ امپ وصله به هر دو موتوره اگه زياد و کم بشه رو هر دو بايد اثر بذاره. سر ديگه ي موتورها که به رله وصله چه اتفاقي مي افته که اين کم و زياد شدن خروجي اپ امپ رو هر موتور يه اثري ميذاره يکي رو کم يکي رو زياد ميکنه؟

اضافه شده در تاریخ :
    آهان سر مثبت يه موتور وصله به زمينه سر موتور دیگه وصل به 9 و خروجي اپ امپ 4.5
    خوب اين رله و ترانزيستور چطور جهت موتور رو عوض ميکنه؟ اصلا چطوري کار ميکنه اين رله 8 پايه؟

اضافه شده در تاریخ :
    آهان رله هه رم فهميدم. تو حالت عادي 4 و 6 وصله وقتي تحريک ميشه 6 و 8 وصل ميشه.

اضافه شده در تاریخ :
    ولي يه مشکلي هنوز وجود داره. رله ي ما 5 ولتيه. اما منبع 9 ولتيه.
    2009/05/05
    916
    133

نقل قول نوشته اصلی توسط redown
    ولي يه مشکلي هنوز وجود داره. رله ي ما 5 ولتيه. اما منبع 9 ولتيه.
    خب ديگه اين که مشکلي حادي نيست. رله توسط ترانزيستور و مدار rc اون روشن ميشه و اگر حوصله داشته باشي و مدارش رو تحليل کني مدت زمان زيادي رله روشن نيست و ولتاژ راه اندازش هم از 9 ولت داره هي افت ميکنه

2009/09/09
    178
    2

پاسخ : تحليل روبات موشي

سلام
    اين روبات پدر من رو در آورد. چند روزه دارم روش کار ميکنم هزار جور مشکل داره.
    مهم ترين مشکلم اينه که وقتي موتور وصل نيست ولتاژ خروجي درسته ولي وقتي موتورها رو وصل ميکنم هميشه يه موتور ولتاژ و سرعتش از اون يکي بيشتره و تغييرات ولتاژ با نور خيلي کم و نامحسوسه. موتورها هم از نظر ظاهري کاملا شبيه هم هستن.
    موتورها رو از يه ماشين کنترلي باز کردم که يکيش واسه حرکت ماشين بوده يکيش براي تعيين جهت که خيلي از روبات من سنگين تره اما الان هر دو تا موتور با هم به زحمت روباتو حرکت ميدن. اين دو تا مشکل حل بشه کارم تا حدود زيادي راه مي افته کسي ميدونه دليلش چيه؟
    اپ امپم رو هم عوض کردم به جاش 741 وصل کردم نشد.
    2009/05/05
    916
    133

پاسخ : پاسخ : تحليل روبات موشي

نقل قول نوشته اصلی توسط redown
    سلام
    اين روبات پدر من رو در آورد. چند روزه دارم روش کار ميکنم هزار جور مشکل داره.
    مهم ترين مشکلم اينه که وقتي موتور وصل نيست ولتاژ خروجي درسته ولي وقتي موتورها رو وصل ميکنم هميشه يه موتور ولتاژ و سرعتش از اون يکي بيشتره و تغييرات ولتاژ با نور خيلي کم و نامحسوسه. موتورها هم از نظر ظاهري کاملا شبيه هم هستن.
    موتورها رو از يه ماشين کنترلي باز کردم که يکيش واسه حرکت ماشين بوده يکيش براي تعيين جهت که خيلي از روبات من سنگين تره اما الان هر دو تا موتور با هم به زحمت روباتو حرکت ميدن. اين دو تا مشکل حل بشه کارم تا حدود زيادي راه مي افته کسي ميدونه دليلش چيه؟
    اپ امپم رو هم عوض کردم به جاش 741 وصل کردم نشد.
    سنسور ها رو عوض کردي؟؟؟؟
    اون Led و مقاومت رو بردار ببين تغييري ايجاد ميشه؟؟؟؟
    براي هم سرعت کردن موتورها هم ميتوني يک پتانسيومتر با موتوري که سريعتر ميره سري کني و با تنظيمش دور هر دو موتور رو يکي کني

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24