اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال ابتدایی در مورد مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال ابتدایی در مورد مدار

سلام
    نمی دونم تاپیکم رو در محل مناسبی ایجاد کردم یا نه
    دوستان من یک سوال دارم
    سوالم خیلی ابتدایی هست
    می خواستم بدونم که چجوری میشه یک مدار طراحی کرد که شامل یک میکروکنترلر باشه
    مثلا تو مدار ها چجوری قطعاتی مقل دیود و مقاومت و ای سی و خازن و خیلی از قطعات دیگه رو در جای مناسبشون قرار می دن؟
    با تشکر

پاسخ : سوال ابتدایی در مورد مدار

اول باید ببینی مدارت رو برای چی میخوای؟؟؟
    بعد براساس نیازت طراحیش کنی و اون موقع مشخص میشه چه المانهایی احتیاج داری و باید کجاها قرارشون بدی.
    خیلی کلی سوال کردی :smile:
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

سلام
      سوالتون خیلی کلی هست.

نوشته اصلی توسط Armin1992
      مثلا تو مدار ها چجوری قطعاتی مقل دیود و مقاومت و ای سی و خازن و خیلی از قطعات دیگه رو در جای مناسبشون قرار می دن؟
      خوب هر قطعه ای یه کاربردی داره و هر مداری برای یه هدفی طراحی میشه که برای براورده کردن اون نیاز باید قطعات خاصی رو در جای مناسبی استفاده کرد.
      می خواستم بدونم که چجوری میشه یک مدار طراحی کرد که شامل یک میکروکنترلر باشه
      کلا طراحی مدار رو میشه از یه نظر به مدارات دیجیتال و مدارات انالوگ تقسیم کرد.و بسیاری از مدارات قسمت های انالوگ و دیجیتال رو باهم دارن.فکر نمیکنم بتونید یه روش کلی برای طراحی همه مدارها پیدا کنید.
      قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

ممنون
        حرف شما درسته
        به عنوان مثال یک مداری باشه از یه سنسور دما + میکروکنترلر استفاده بشه
        مثلا وقتی دما از یه حد معینی بالا رفته یه کاری مثل بوق زدن رو انجام بده
        پس باید یک میکروکنترلر بگیریم + بلندگو + سنسور دما
        میکروکنترلر به طور دائم دما رو کنترل می کنه و وقتی از یه حدی که ما به اون برنامه دادیم بالا رفت به بلندگو فرمان میده
        درست گفتم؟
        این مدارش رو چجوری میشه طراحی کرد
        البته این مثال بود

دیدگاه

مثال ها و پروزه های کاملی برای سنسور دما در این انجمن هست برای فهمیدن جزییات یه سرچ بزنید و اون پروزه ها رو ببینید.
          بطور کلی حسگر ها کمیت فیزیکی رو به کمیت الکتریکی (معمولا جریان-ولتاز-مقاومت-ظرفیت خازنی-ظرفیت القایی-فرکانس و... هستن) تبدیل میکنند. و در اکثر مواقع سیگنالهای خروجی حسگر ها بهمون صورتی که هستن مورد استفاده قرار نمی گیرن.و توسط مبدل ها و مداراتی بصورت قابل استفاده ای درمیان.
          چون در میکرو ها و کامپیوترها پالس های دیجیتال استفاده میشن در این سیستم ها از مبدل های انالوگ به دیجیتال و دیجیتال به انالوگ (که گاهی بصورت یک امکان جانبی در خود میکروکنترلر موجود هست)استفاده میشن.به این علت ما سیگنال های غیر الکتریکی رو به الکتریکی تبدیل میکنیم که امکانات زیادی برای پردازش و تحلیل این سیگنال ها توسط مدارات الکترونیکی هست.

دیدگاه

با فرض اینکه میکروکنترلر همون امکانات جانبی رو داشته باشه
            من مقاومت و سایر قطعات رو چجوری در مکان مناسبش قرار بدم؟

دیدگاه

با فرض اینکه میکروکنترلر همون امکانات جانبی رو داشته باشه
              من مقاومت و سایر قطعات رو چجوری در مکان مناسبش قرار بدم؟
              مثلا برای راه اندازی سنسور LM35 که سه پایه داره به ازای هر یک درجه سانتی گراد افزایش دما 10میلی ولت ولتاز پایه خروجی زیاد میشه.خروجی سنسور رو به یکی از پایه های ADC میکرو وصل میکنیم.و اگه ال سی دی برای نمایش دما داشتیم اونو به یه پورت دیگه میکرو وصل میکنیم....
              ---------------------
              اینکه هر سنسوری به چه المان هایی نیاز داره باید به دیتا شیت اون قطعه مراجعه کنید و با توجه به خروجی سنسور و امکانات میکرو و نوع ارتباط قطعات مناسب رو انتخاب و استفاده کنید.

نه نیاز به هیچ قطعه دیگه ای نیست .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
                مثلا برای راه اندازی سنسور LM35 که سه پایه داره به ازای هر یک درجه سانتی گراد افزایش دما 10میلی ولت ولتاز پایه خروجی زیاد میشه.خروجی سنسور رو به یکی از پایه های ADC میکرو وصل میکنیم.و اگه ال سی دی برای نمایش دما داشتیم اونو به یه پورت دیگه میکرو وصل میکنیم....
                2 سوال پیش می یاد

1.این نسبت زیاد شدن ولت به گرم شدن سنسور که 10 میلی ولت هست رو از کجا متوجه شدید؟
                روی سنسور نوشته؟
                2.الان این مدار نیاز به قطعات دیگه ای نداره؟
                خازن؟
                مقاومت؟
                ترانزیستور؟

دیدگاه

در مثال قبلی یه کار ساده هدف ما بود ومثلا اگه بخوایم دمای منفی و دقت بالاتر و سون سگمنت استفاده کنیم باید از قطعات دیگه ای با توجه به دیتا شیت میکرو-سنسور-قطعات مثلا بصورت زیر استفاده کنیم:

دیدگاه

متوجه شدم
                    یعنی در راهنمای قطعه نوشته که باید از دیود یا خازن استفاده کرد؟
                    درست متوجه شدم؟
                    می شه با مقاومت جریان مورد نظر برای قطعه رو تنظیم کرد

دیدگاه

متوجه شدم
                      یعنی در راهنمای قطعه نوشته که باید از دیود یا خازن استفاده کرد؟
                      درست متوجه شدم؟
                      می شه با مقاومت جریان مورد نظر برای قطعه رو تنظیم کرد
                      بله المان های مورد نیاز سنسور در دیتاشیت همراه با عکس و مثال برای راه اندازی اومده.و بیشتر تفاوت ها در مدارها به نوع استفاده طراح مدار که به تجربه و توانایی وخلاقیت فرد میتونه ایجاد بشه.
                      بله با مقاومت میشه جریان رو کنترل کرد.ولی معمولا شما ولتاز مورد نیاز رو به قطعه میدید و قطعه خودش جریان رو میکشه.

دیدگاه

من وقتی مدار رو طراحی کردم چجوری باید بسازمش؟
                        چند تا آموزش دیدم
                        می تونم بدم بیرون بسازن؟
                        نرم افزار ساده برای طراحی مدار چی هست؟و تست آن
                        نرم افزار رایگانی پیدا میشه؟

دیدگاه

من وقتی مدار رو طراحی کردم چجوری باید بسازمش؟
                          چند تا آموزش دیدم
                          می تونم بدم بیرون بسازن؟
                          نرم افزار ساده برای طراحی مدار چی هست؟و تست آن
                          نرم افزار رایگانی پیدا میشه؟
                          برای تست میتونید از نرم افزار های شبیه ساز مثل پروتوس استفاده کنید.
                          برای طراحی اگه منظورتون برای فیبر مدار چاپی هست که میتونید بانرم افزار های طراحی pcb مثلا التیوم pcb رو طراحی کنید و با روش ها مختلفی که معمولا یه روش ساده و خونگی استفاده از اتو هست نقشه رو روی فیبر مسی منتقل کنید و فیبر رو توی اسید بندازید و مدار رو خودتون بسازید.باز هم روش های مختلف و کامل در انجمن هست :read:.
                          میتونید خوتون با التیوم یا نرم افزار های دیگه طراحی کنید و بدید بیرون.یا کلا میتونید شماتیک مدارتون رو بدید بیرون که طراحی و مونتاز رو براتون انجام بدن.(که البته خیلی از شرکت ها قیمت های بالایی رو برای یه نمونه میگیرن یا اصلا نمونه قبول نمیکنن)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X