اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

جایگاه یک مهندس الکترونیک در ایران!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جایگاه یک مهندس الکترونیک در ایران!

سلام
    دانشجوی الکترونیک هستم.
    یک سوال داشتم از دوستانی که در حال حاضر در زمینه الکترونیک مشغول به فعالیت هستند یا در این زمینه تحصیلات آکادمیک دارند و کار گیرشون نیومده یا از کارشون راضی نیستند!
    میخاستم بپرسم اگر الان به عقب برگردید باز هم این راه رو یعنی کار و تحصیل در زمینه الکترونیک رو انتخاب میکنید؟
    آیا در ایران به اندازه زحمتی که در این زمینه کشیده میشود بها داده میشود؟
    راستش من خودم خیلی درگیر این رشته هستم و دارم اکثر وقتم را در این زمینه میگزارم.
    ولی جدیدا چیزهایی شنیدم که واقعا ناامید شدم!!!!

مثلا این که حقوق و دست مزد در این رشته بسیار پایین است.(مثلا حقوق یک طراح مدارات میکروکنترلری یا مدارات آنالوگ و....)
    البته بعضی دوستان میگن که نباید همه چیز رو با پول مقایسه کرد اما من نمیتونم قبول کنم که چند سال از عمرم را و لحظات عمرم را روی یک مطلبی بزارم و بعدش کسانی که یک سوم من هم تلاش نکردند و در رشته های ساده دیگر تحصیل کرده اند یا اصلا بی سواد هستند چندین برابر من درآمد داشته باشند و ببخشید به ریش من بخندند!

از طرف دیگر میگویند که مثلا بازار اشباع شده است.مثلا توی بحث منابع تغذیه وارد میشی میبینه وارد میشه.توی بحث طراحی مدارات میکروکنترلری وارد میشی میبینی همه دیگه کار با AVR و PIC و حتی ARM رو بلدند و دست مزد کار در این زمینه ها هم بسیار کم است.(در مقابل شغل های شریف دیگر در جامعه!!)

خلاصه کلا ناآمید شدیم!
    حالا میخواستم سوالی که بالا پرسیدم رو بپرسم:اگر الان به چند سال پیش برگردید باز هم رشته الکترونیک یا برق را انتخاب میکردید یا وارد زمینه ی تحصیلی و کاری دیگری میشدید؟ (:|

پاسخ : جایگاه یک مهندس الکترونیک در ایران!

نوشته اصلی توسط like_electronic
    سلام

مثلا این که حقوق و دست مزد در این رشته بسیار پایین است.(مثلا حقوق یک طراح مدارات میکروکنترلری یا مدارات آنالوگ و....)
    البته بعضی دوستان میگن که نباید همه چیز رو با پول مقایسه کرد اما من نمیتونم قبول کنم که چند سال از عمرم را و لحظات عمرم را روی یک مطلبی بزارم و بعدش کسانی که یک سوم من هم تلاش نکردند و در رشته های ساده دیگر تحصیل کرده اند یا اصلا بی سواد هستند چندین برابر من درآمد داشته باشند و ببخشید به ریش من بخندند!
    شما کارت رو درست انجام بده خدا بهت برکت میده

دیدگاه

اگر کسی برای پول وارد هر رشته دانشگاهی میشه 100درصد اشتباه کرده راه های پول درآوردن با دیپلم و حتی سیکل بسیار زیاده .افرادی که میاند دانشگاه اکثرا امید به کارمندی و استخدامی دارند یا اینکه فقط برای خود مدرک اومدند .الکترونیک یعنی علاقه .
      هیچ ارتباط مستقیمی بین رشته و تحصیلات و درآمد نه تو ایران نه هیچ جای دیگه دنیا نیست .

اگر در درجه اول برای پول و دوم علاقه اومدید الکترونیک بدونید اشتباه کردید از همین حالا در حد14-15 شدن درس بخونید ودر مقابل بزنید به کارهای دیگه که به قول خودتون بی سواده اما پول داره

آیا در ایران به اندازه زحمتی که در این زمینه کشیده میشود بها داده میشود؟
      شما ممکنه به نظر خودتون خیلی زحمت می کشید اما واقعیت چیز دیگه باشه چون میزان سنجشی برای زحمت کشیدن نیست پس نمیشه به این سوال جواب داد

آقا من از منبر بیام پایین حالا همه فکر می کنند من 40-50سالمه :mrgreen:
      ولی جدیدا چیزهایی شنیدم که واقعا ناامید شدم!!!!
      اکثر افراد تنبل فکشون زیاد کار میکنه برای همین هرجا می بیندشون دارند آیه یاس می خونند برای اینکه تنبلی خودشون را توجیه کنند برای همین زیاد باهاشون کاری نداشته باشید تا نا امید نشوید

این جمله را که خوندم بازم همون توصیه اولم را می کنم
      شما دیگه بیشتر تو این رشته کار نکنید بروید دنبال پول البته ببخشید رک میگم .اما وقتی ریش خند عده ای نادان که همه زندگی را پول می دونند برای شما مهمه
      پس شما برای پول دارید درس می خونید و این اشتباه چون چند سال دیگه نه پول دارید نه علم

از طرف دیگر میگویند که مثلا بازار اشباع شده است.مثلا توی بحث منابع تغذیه وارد میشی میبینه وارد میشه.توی بحث طراحی مدارات میکروکنترلری وارد میشی میبینی همه دیگه کار با AVR و PIC و حتی ARM رو بلدند و دست مزد کار در این زمینه ها هم بسیار کم است.(در مقابل شغل های شریف دیگر در جامعه!!)
      اشباع یعنی زیاد شدن رقابت بهترین ها هیچ وقت اشباع نمی شوند .اشباع مال افرادیه که حال تکون دادن به خودشون را ندارند و فکر می کنند تا آخر عمرشون با همون 10تا کتاب یک خط در میون خونده می تونند به همه جا برسند

الان اکثر شرکتها نیاز به نیروی متخصص دارند اما نیروی متخصص یا توهم تخصص داره یا انتظار داره راه 100ساله مالی را یک شبه طی کنه .نمونه شرکتهای نیازمند به نیروی متخصص همین سایت خودمون
      حالا میخواستم سوالی که بالا پرسیدم رو بپرسم:اگر الان به چند سال پیش برگردید باز هم رشته الکترونیک یا برق را انتخاب میکردید یا وارد زمینه ی تحصیلی و کاری دیگری میشدید؟ (:|
      همین الان کارم زیاد با الکترونیک مربوط نیست .اما اگر زمان برگرده رشته الکترونیک و اکثر رشته های فنی مهندسی را انتخاب نمی کردم می دونید چرا؟چون الکترونیک را با اینترنت هم میشه یاد گرفت با کلاس رفتن هم میشه یاد گرفت اما هیچ وقت شما با اینترنت و کلاس و آموزشگاه نمی تونید پزشک یا دندان پزشک بشوید .می رفتم پزشکی و اگر علاقه ای برام می موند از طریق نت به یادگیری الکترونیک می پرداختم .البته تصور اینکه اینترنت اینقدر پیشرفت می کنه برای من سخت بود

یک نکته بگم رشته برق برای کسی که واقعا درس خونه مثل ریاضی ذهنو پرورش میده و این ذهن پرورش یافته توانایی بیشتری داره و در هر زمینه ای وارد بشه می تونه موفق تر باشه .
      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
      ولتر

دیدگاه

در هر زمینه ای که کار کنی، وقتی موفق خواهی بود که کاری رو بتونی انجام بدی که باقی نتونن انجام بدن.
        متاسفانه توی ایران همه منتظر هستن یکی کاری رو راه بندازه باقی برن ازش کپی کنن و اصلا حاضر نیستن ذره ای ریسک یا حتی فکر کنند.
        من خودم به شخصه اگر برگردم به 18 سالگی سریع خودم رو به خدمت مقدس مجبوری معرفی میکردم بعد از مجبوری هم می نشستم برای خودم مطالعه و کار میکردم و برای اینکه خیلی هم از قمپوز جامعه عقب نمونم میرفتم در یکی از رشته های بدون کنکور علمی کاربردی شرکت میکردم. اصلا هم خودم رو درگیر این اساتید دانشگاه و چرت و پرت هایی که یاد میدن نمیشدم.
        به شخصه از 141 واحد لیسانس با اینکه در یک دانشگاه روزانه و متوسط به بالا بودم 10 واحدش هم به دردم نخورد. البته بگم در دوران لیسانس هم 80 درصد کلاس ها رو بیشتر از یک جلسه نرفتم و باقی زمان رو کار و مطالعه میکردم و شب امتحان هم جزوه و شب بیداری و باقی قضایا. و از این تصمیم و رویه هم بسیار راضی هستم چون واقعا چیزهایی که به دست اوردم خیلی بیشتر از کلاس های چرت و پرت اساتید بود.
        تنها نکته ناراحت کننده کنکور کارشناسی بود که اون همه استرس و وقت گذاشتم درحالی که میشد اون رو صرف کارهای مفیدتر و بهتر کرد.
        ارشد هم نشستم از پایه خودم خوندم و نتیجه گرفتم. کار هم الحمدالله چیزی بدونی که مختص خودت باشه و کپی از دیگران نباشه، خدا هم کمک میکنه و همیشه هست.
        خیالت راحت انسانی که کاری رو بلد باشه هیچ وقت بیکار نمیمونه و همه میخوانش.
        اکثر بیکاری هایی که در جامعه هست ناشی از مدرک گرایی و عدم سواد کافی هست.
        تعارف که نداریم. شغل دولتی که پ میخواد. صنایع و شرکت های خصوصی هم کسی رو میخوان که سرمایه اشون رو زیاد کنه نه این که هدر بده.
        به همین خاطر توصیه اکید میکنم به یادگیری عملی و مطالعه و تجربه :smile:
        ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

اگر کسی برای پول وارد هر رشته دانشگاهی میشه 100درصد اشتباه کرده راه های پول درآوردن با دیپلم و حتی سیکل بسیار زیاده .
          اول این که این قضیه فکر کنم فقط توی اینجا صادق باشه.شما میدونید درآمد یک مهندس برق توی کشورهای دیگه چقدره؟؟

به نظر شما کسی به غیر از پول هدف دیگری برای درس خواندن و دانشگاه رفتن دارد؟(البته همیشه استثنا وجود دارد)
          اگر الان (به فرض محال) دولت بگه که من به تمام شهروندان ماهی 10 میلیون میدم(و قیمت ها هم ثابت میمونه) و اعلام کنه که از راه درس پول درنمیاد،کسی پیدا میشه که مثلا به عشق تحصیل علم و کسب مکارم اخلاقی و عمل به حدیث اُطلِبُوا العِلمِ مِنَ المَهدِ اِلَی اللَّحد بره به دانشگاه ؟
          اگر در درجه اول برای پول و دوم علاقه اومدید الکترونیک بدونید اشتباه کردید
          در درجه اول پول نیست اما اگر قرار باشه اکثر وقتم رو بزارم پای این کار و آخرش درآمدم به اندازه کسی باشه که بی سواده،واقعا ناامید کننده است! (:|
          شما ممکنه به نظر خودتون خیلی زحمت می کشید اما واقعیت چیز دیگه باشه چون میزان سنجشی برای زحمت کشیدن نیست پس نمیشه به این سوال جواب داد
          منظورم اینه که مثلا کسی که میر مغازه میزنه یا دلالی میکنه یا.... باید یه فرقی با منی که رفتم عمرم را پای درس و دانشگاه گزاشتم بکنه!
          واقعا نباید یه فرقی بین من نوعی که نصف عمرم را صرف درس و دانشگاه کردم و اونی که سیکل داره و رفته توی کار باشه؟
          یعنی توی کشورهای دیگه هم درآمد یه مهندس به اندازه یک آدم بی سواد هست؟(حالا کاشکی مساوی بود آدم میبینه درآمد بعضی ها 5 برابر یک مهندس یا پزشک هست!)
          اکثر افراد تنبل فکشون زیاد کار میکنه برای همین هرجا می بیندشون دارند آیه یاس می خونند برای اینکه تنبلی خودشون را توجیه کنند برای همین زیاد باهاشون کاری نداشته باشید تا نا امید نشوید
          من اکثر آدم های حتی موفق که مثلا خودشون شرکت دارند رو میبینم که میگن توی ایران پول توی دلالی هست!
          مثلا یکی از استاد های یکی از معروف ترین دانشگاه های صنعتی ایران یک شرکت توی دبی داره و فقط توزیع کننده هست(توزیع هارد و رم و....)و میلیاردها دلار turn over داره!
          شما دیگه بیشتر تو این رشته کار نکنید بروید دنبال پول البته ببخشید رک میگم .اما وقتی ریش خند عده ای نادان که همه زندگی را پول می دونند برای شما مهمه
          پس شما برای پول دارید درس می خونید و این اشتباه چون چند سال دیگه نه پول دارید نه علم
          من هدف اصلی ام پول نیست که اگر بود همان طور که خودتان میدانید راه های دیگر و آسان تر از درس هست اما هدف پول+خدمت+عزت کاری هست!
          اصلا هم خودم رو درگیر این اساتید دانشگاه و چرت و پرت هایی که یاد میدن نمیشدم.
          به شخصه از 141 واحد لیسانس با اینکه در یک دانشگاه روزانه و متوسط به بالا بودم 10 واحدش هم به دردم نخورد. البته بگم در دوران لیسانس هم 80 درصد کلاس ها رو بیشتر از یک جلسه نرفتم و باقی زمان رو کار و مطالعه میکردم و شب امتحان هم جزوه و شب بیداری و باقی قضایا. و از این تصمیم و رویه هم بسیار راضی هستم چون واقعا چیزهایی که به دست اوردم خیلی بیشتر از کلاس های چرت و پرت اساتید بود.
          به شدت با این حرفتون موافقم.
          لامصب میگن مثلا 3 بار بیشتر نمیشه غیبت کرد!
          ولی چه کنیم که توی این مملکت هرکی مدرک داره باسواده و هرکی مدرک نداره بی سواده!
          خیالت راحت انسانی که کاری رو بلد باشه هیچ وقت بیکار نمیمونه و همه میخوانش.
          درسته اما همان طور که در نام تاپیک هم نوشته ام نکته مهم این است که آیا جایگاه یک مهندس برق واقعا اون چیزی که باید باشه(و توی دنیا هست) هست یا نه؟
          الان مثلا من فکر میکنم برم توی فلا موضوع وقت بزارم و میدونم برای این که توی اون موضوع مسلط بشم باید چندسالی به صورت مداوم کار کنم.
          بعد میرم میبینم گهی های استخدامی که چنین کسی را با چنین تخصصی میخواهند حقوقی که میدهند 800 تومان هست! یعنی چی؟ الان درآمد یک کارگر شهرداری چقدر هست؟ واقعا با 800 تومان یا 1 تومن توی این دوره زمونه چه کار میشه کرد؟ این چیزا رو که آدم میبینه واقعا هنگ میکنه! oo:
          ------------------------------
          پس فکر کنم طبق نظر دوستان که گفتند اگر به گذشته برگردند توی این رشته نمی آیند ، این رشته جایگاه واقعی خودش را در ایران ندارد!

دیدگاه

درسته اما همان طور که در نام تاپیک هم نوشته ام نکته مهم این است که آیا جایگاه یک مهندس برق واقعا اون چیزی که باید باشه(و توی دنیا هست) هست یا نه؟
            الان مثلا من فکر میکنم برم توی فلا موضوع وقت بزارم و میدونم برای این که توی اون موضوع مسلط بشم باید چندسالی به صورت مداوم کار کنم.
            بعد میرم میبینم گهی های استخدامی که چنین کسی را با چنین تخصصی میخواهند حقوقی که میدهند 800 تومان هست! یعنی چی؟ الان درآمد یک کارگر شهرداری چقدر هست؟ واقعا با 800 تومان یا 1 تومن توی این دوره زمونه چه کار میشه کرد؟ این چیزا رو که آدم میبینه واقعا هنگ میکنه!
            نگاه کنید ما در مورد ایران صحبت میکنیم که شرایط و موقعیت های خاص خودش رو داره و باید براساس اون تصمیم گرفت. کلا مهندسی برق در دنیا جایگاه خوبی داره حتی توی ایران ولی به شرطی که کاری رو بلد باشی که دیگران نتونن انجام بدن.
            از الان خیالت رو راحت کنم. حقوق 800 تومن واقعا ایده آله. هر رشته ی مهندسی به قول صنعتی ها مهندسش یک setup time داره که به زبون خودمون میشه دوره خرکاری یا مفت کاری یا هرچی که بخواید اسمش رو بذاری و باید این دوره رو طی کنی تا چیزهایی که در تئوری یاد گرفتی بتونی به عمل برسونی و بعدش با کسب تجربه بتونی حرف برای گفتن داشته باشی.
            این چیزی نیست که در دانشگاه یاد بدن و باید هرچه زودتر با قدم گذاشتن در جاده عمل چیزهایی که یاد گرفتید رو عملی کنید. بعد که به تدریج تجربه اتون زیاد شد و دیدتون نسبت به مسائل گسترش پیدا کرد میتونید متوجه بشید که کشور یا دنیا به چه مباحثی احتیاج داره و در اون زمینه حسابی کار کنید.
            به همین خاطر از الان تجربه عملیتون رو ببرید بالا موقع فارغ التحصیلی و رفتن سر کار بیشتر از حقوق اداره کار رو انتظار نداشته باشید و فقط به چسبید به کار. کلا تا 30 سالگی فقط سن تجربه است و باید تجارب خودتون رو بالا ببرید و توقع درآمد چندانی نداشته باشید.
            کلا درس خوندن یک سرمایه گذاری طولانی مدته و در بهترین حالت که خوب تلاش کنید باید از 35 سالگی به بعد انتظار ثمر دادن داشته باشید.
            درس خوندن هم عشق علاقه میخواد. اما الان در جامعه به دلیل راحت طلبی همه روی اوردن به درس خوندن به این امید که با مدرک بتونن کاری جور کنن که البته اینطور نیست و کسی براشون نمیگه درس خوندن واقعی چقدر تلاش میخواد.
            توصیه نهایی: توقع رو کم کن. سخت تلاش کن مخصوصا تجربه ات رو ببر بالا و مطالعه کن و به آینده امید داشته باش و توکل کن.
            ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نگاه کنید ما در مورد ایران صحبت میکنیم که شرایط و موقعیت های خاص خودش رو داره و باید براساس اون تصمیم گرفت. کلا مهندسی برق در دنیا جایگاه خوبی داره حتی توی ایران ولی به شرطی که کاری رو بلد باشی که دیگران نتونن انجام بدن.
              این که درآمد این رشته در کشورهای در حال توسعه خیلی خیلی بیشتر از ایران هست به نظر من شکی نیست.
              سالانه تعداد زیادی از فارغ التحصیل های این رشته apply میکنند و میروند.
              با بعضی ها ارتباط دارم و چیزهایی میگن که میخوام شاخ دربیارم!
              مثلا یکی از دوستان که توی کار طراحی PCB بود و تقریبا خیلی خوب طراحی می کرد اما خیلی حرفه ای نبود که مثلا فکر کنید چشم بسته میکشید!
              با Altium designer کار میکرد.
              رفتش توی یکی از کشورهای غربی.اونجا رفته توی یکی از شرکت های معروف توی بخش طراحی pcb با altium designer و وقتی دستمزدش را گفتم باور نمیشد و فکر میکردم شوخی میکنه!!
              حالا الان طراحی pcb بلد باشی ، چندتا چیز دیگم بلد باشی روی هم رفته شاید 700 یا 800 تومن بگیری!
              توصیه نهایی: توقع رو کم کن. سخت تلاش کن مخصوصا تجربه ات رو ببر بالا و مطالعه کن و به آینده امید داشته باش و توکل کن.
              بله، به نظر میرسه این بهترین کار است.
              من شنیدم رشته مدیریت هم به نظر خوب هست.
              به نظر شما بعد از لیسانس خوب هست که بریم مثلا مدیریت بخونیم؟

دیدگاه

اول این که این قضیه فکر کنم فقط توی اینجا صادق باشه.شما میدونید درآمد یک مهندس برق توی کشورهای دیگه چقدره؟؟
                تو همون کشورها حتی خود آمریکا اینقدر مهندس به نون شب محتاج می تونید پیدا کنید که قابل شمارش نیست آواز دهل از دور خوشه .متوسط درآمد و وضعیت اون کشورها خیلی بهتر ما است منم انکار نمی کنم اما اینکه هرکسی یدونه مدرک گذاشت زیر بقلش ادعای درآمد داشته باشه هیچ جای دنیا همچین خبری نیست .

به نظر شما کسی به غیر از پول هدف دیگری برای درس خواندن و دانشگاه رفتن دارد؟(البته همیشه استثنا وجود دارد)
                اگر الان (به فرض محال) دولت بگه که من به تمام شهروندان ماهی 10 میلیون میدم(و قیمت ها هم ثابت میمونه) و اعلام کنه که از راه درس پول درنمیاد،کسی پیدا میشه که مثلا به عشق تحصیل علم و کسب مکارم اخلاقی و عمل به حدیث اُطلِبُوا العِلمِ مِنَ المَهدِ اِلَی اللَّحد بره به دانشگاه ؟
                به نظر من الان هدف اصلی اکثر افراد فقط یک دور باطل مدرک گرایی است اگر نه اکثرا می دونند مدرک پول نمیاره اما برای کلاس گذاشتن و داخل جو بودن می روند مدرک می گیرند و هر روز هم زیادترش می کنند

منظورم اینه که مثلا کسی که میر مغازه میزنه یا دلالی میکنه یا.... باید یه فرقی با منی که رفتم عمرم را پای درس و دانشگاه گزاشتم بکنه!
                لزوما همچین چیزی نیست دلالی هم خودش یک علمه .حتی دزدی هم نیاز به مهارت و علم داره دلیل نمیشه چون شما کتاب خوندید از یک مغازه دار درآمد بیشتری داشته باشید اصلا چرا باید این جور باشه؟؟؟؟؟؟؟مغازه دار خوب یا دلال خوب و با انصاف خدمتی که به جامعه می کنه شاید کمتر از یک متخصص نباشه در واقع اونم تو کار خودش متخصص است.
                واقعا نباید یه فرقی بین من نوعی که نصف عمرم را صرف درس و دانشگاه کردم و اونی که سیکل داره و رفته توی کار باشه؟
                اونم با سیکلش رفته کار کرده شما با مغزتون کار کردید اون با بدنش ایرادی داره درآمد اون بیشتر باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!شما بهتون بگم از فردا بیایید تو بازار پادو مغازه بشوید ماهی 400تومن میایید ؟؟؟؟؟اون سیکله اومده و بعد چندسال پادویی چم و خم بازار دستش اومده حالا داره میوه زحمت قبلش را بر می داره .شما انتظار دارید صفر کیلومتر بیایید ماهی 2میلیون هم حقوق تقدیمتون بشه شما راه بیایید اگر دونده بودی اون موقع بهت مدال هم میدهند

یعنی توی کشورهای دیگه هم درآمد یه مهندس به اندازه یک آدم بی سواد هست؟(حالا کاشکی مساوی بود آدم میبینه درآمد بعضی ها 5 برابر یک مهندس یا پزشک هست!)
                از افرادی که اروپا و آمریکا هستند بپرسید درآمد یک لوله کش یا رستوران دار و کلاب دار و......خیلی مواقع از بالاترین مهندسا و دکترا هم بالاتره

من اکثر آدم های حتی موفق که مثلا خودشون شرکت دارند رو میبینم که میگن توی ایران پول توی دلالی هست!
                مثلا یکی از استاد های یکی از معروف ترین دانشگاه های صنعتی ایران یک شرکت توی دبی داره و فقط توزیع کننده هست(توزیع هارد و رم و....)و میلیاردها دلار turn over داره!
                متوجه منظورتون نمیشم حالا که چی؟؟؟؟خوب منم می دونم پول تو دلالی است شما هم می دونید نتیجه؟؟؟؟

بعد میرم میبینم گهی های استخدامی که چنین کسی را با چنین تخصصی میخواهند حقوقی که میدهند 800 تومان هست! یعنی چی؟ الان درآمد یک کارگر شهرداری چقدر هست؟ واقعا با 800 تومان یا 1 تومن توی این دوره زمونه چه کار میشه کرد؟ این چیزا رو که آدم میبینه واقعا هنگ میکنه! oo:
                شما خودتون کارفرما :
                وقتی اصلا نمی دونید طرف چیکاره است میایید بگید حقوق ماهی 2تومن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟نه عزیز من شما خودتو نشون بده حقوق هم بهت درست می دهند همین طور که بعضی مهندسها تو شرکتهای خصوصی دارند ماهی بالای5تومن هم حقوق می گیرند

دادا کلا یک چیزی بگم اگر فکر می کنی آینده خوب و آرزوهات اون طرفه از همین حالا بسم الله بگو تمام نیروت را متمرکز کن به خارج شدن و ادامه زندگی و تحصیل در خارج

اگر فکر می کنی که ماهی 800تومن برای یک مهندس کمه همین حالا برو بزن تو کار دلالی از پادوی شروع کن تا چم خم کار دستت بیاد

اگه فکر می کنی دانشگاه به درد نمی خوره از فردا نرو برو دنبال کاری که فکر می کنی درسته

اگه فکر می کنی باید یدونه مدرک برای بستن دهن خیلی ها داشته باشه اندازه مدرک درس بخون بقیه وقتتو بگذار روی کاری که فکر می کنی درسته

اما هر کاری می کنی وقت خودتو به اینکه فلانی چند در میاره یا مدرکش چی بوده و خلاصه به غر غر کردن عمر خودتو تلف نکن شما با ماهی 2تومن با خانومت می تونی یک زندگی متوسط در ایران داشته باشی خیلی از اطرافیان ما هم ماهی 2تومن درآمد دارند اما همش غر غر غر غر و به خودشون تکون نمی دهند فقط غر می زنند

یک سایت بهتون معرفی می کنم مال رتبه یک تحصیل کرده شریف است .سایت جالبی داره من خودم با 30درصد حرفهاش مخالفم اما به نظرم 70 درصد دیگه می تونه مفید باشه گاهی اوقات تفریحی سر بزنید بد نیست
                http://www.shabanali.com/ms/

آقای like_electronicتو حرفام اصلا قصد جسارت ندارم و نداشتم فقط یک مطالبی گفتم که ما هم منبری رفته باشیم

ولتر

دیدگاه

بازهم من رفتم بالای منبر. :angry: اما برای اینکه دیدتون بره بالا مصاحبه دکتر حدیدی رو بخونید. پشیمون نمیشید.

http://karafarini.sharif.ir/index.ph...amp;Itemid=121

بازهم میگم هرجای دنیا باشی تنها چیزی که به دردت میخوره تلاش+تلاش+تلاش

دیدگاه

تو همون کشورها حتی خود آمریکا اینقدر مهندس به نون شب محتاج می تونید پیدا کنید که قابل شمارش نیست آواز دهل از دور خوشه .متوسط درآمد و وضعیت اون کشورها خیلی بهتر ما است منم انکار نمی کنم اما اینکه هرکسی یدونه مدرک گذاشت زیر بقلش ادعای درآمد داشته باشه هیچ جای دنیا همچین خبری نیست .
                    با شما موافقم ولی منظور من کسانی بود که متخصص هستند،درآمد یک متخصص که کار بلد هست در اونجا از اینجا بسیار بیشتر هست.
                    متوجه منظورتون نمیشه حالا که چی؟؟؟؟خوب منم می دونم پول تو دلالی است شما هم می دونید نتیجه؟؟؟؟
                    زمانی این تاسف بار میشه که یک شرکت دانش بنیان با صدها کارمند، مدیر عاملش که خودش دکترا داره و توی شریف درس خونده، میاد میگه که نصف یا جتی بیشتر از سود ما رو دلاله میخوره!
                    وقتی اصلا نمی دونید طرف چیکاره است میایید بگید حقوق ماهی 2تومن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟نه عزیز من شما خودتو نشون بده حقوق هم بهت درست می دهند همین طور که بعضی مهندسها تو شرکتهای خصوصی دارند ماهی بالای5تومن هم حقوق می گیرند
                    یک سایت بهتون معرفی می کنم مال رتبه یک تحصیل کرده شریف است .سایت جالبی داره من خودم با 30درصد حرفهاش مخالفم اما به نظرم 70 درصد دیگه می تونه مفید باشه گاهی اوقات تفریحی سر بزنید بد نیست.
                    اتفاقا قبلا ایشون را در صدا و سیما هم آورده بودند و باهاش مصاحبه کردند.
                    آدمی هست که از همین دوران دانشجویی به سختی کار میکرده و بیشتر وقتش رو برای کار میگزاشته.
                    آقای like_electronicتو حرفام اصلا قصد جسارت ندارم و نداشتم فقط یک مطالبی گفتم که ما هم منبری رفته باشیم
                    ممنون. >-
                    بازهم من رفتم بالای منبر. :angry: اما برای اینکه دیدتون بره بالا مصاحبه دکتر حدیدی رو بخونید. پشیمون نمیشید.
                    مرسی.حتما مطالعه میکنم.

دیدگاه

با سلام

آقای لایک، بالاخره شرایط کار تو این کشور اینطوریه. تو این شرایط، هر کسی باید انتخاب کنه که اولویت اولش چیه و بره دنبال اون.

اگه اولویت براتون پوله همین الان راهی رو انتخاب کنین که بهش برسین و چند سال آینده افسوس عمر گذشته رو نخورین. این تصمیم گیری خیلی مهمه و اگه تو زمان مناسبش انجام بشه ارزش بیشتری داره.

در حال حاضر بیشترین در آمد رو شغل شریف اختلاس داره. بعدش قاچاق مواد مخدر، باجگیری، کلاهبرداری، سرقت و غیره در رده های بعدی هستن .
                      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohamad-h
                        چون الکترونیک را با اینترنت هم میشه یاد گرفت با کلاس رفتن هم میشه یاد گرفت
                        سلام خدمت دوستان
                        دوست عزیز الکترونیک که محدود به این اسباب بازیایی که ما میسازیم نیستش.اینکه کلاس کاری ما(خودم رو به شخصه میگم) پایینه ، دلیل نمیشه کلاس الکترونیک رو هم پایین بیارید.اینا یه مشت بچه بازیه که باید طی بشه.مثه یه بیسیکه.شما به افراد بزرگی نگاه کن که تو سیلیکون ولی دنیا رو دست خودشون گرفتن.یا تو ژاپن یا خیلی جاهای دیگه.الکترونیک دست اوناست.الکترونیک دست کسیه مثه پروفسور بهزاد رضوی که دارپا به وجودش مینازه.الکترونیک اصلی اینه .نه چیزی که با یه سرچ تو اینترنت صدتا مطلب درموردش پیدا میشه.ماها مثه یک اپراتوریم.تازه قویامون. :cry2:هنر میکنیم میتونیم از چیزی که اونا چندین سال قبل ساختن استفاده میکنیم .شدیم بازار مصرف اونا.اونم با منت و هزار تا حرف پشت سرش.
                        ای خدا ، من باید از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از این راه طعنه زنند. باید به آن سنگدلانی که علم را بهانه کرده و به دیگران فخر میآ‌فروشند، ثابت کنم که خاک پای من هم نخواهند شد. باید همه آن تیره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترین و افتاده ترین مرد روی زمین باشم.
                        شهید دکتر مصطفی چمران

دیدگاه

نوشته اصلی توسط phoenix2000
                          سلام خدمت دوستان
                          دوست عزیز الکترونیک که محدود به این اسباب بازیایی که ما میسازیم نیستش.اینکه کلاس کاری ما(خودم رو به شخصه میگم) پایینه ، دلیل نمیشه کلاس الکترونیک رو هم پایین بیارید.اینا یه مشت بچه بازیه که باید طی بشه.مثه یه بیسیکه.شما به افراد بزرگی نگاه کن که تو سیلیکون ولی دنیا رو دست خودشون گرفتن.یا تو ژاپن یا خیلی جاهای دیگه.الکترونیک دست اوناست.الکترونیک دست کسیه مثه پروفسور بهزاد رضوی که دارپا به وجودش مینازه.الکترونیک اصلی اینه .نه چیزی که با یه سرچ تو اینترنت صدتا مطلب درموردش پیدا میشه.ماها مثه یک اپراتوریم.تازه قویامون. :cry2:هنر میکنیم میتونیم از چیزی که اونا چندین سال قبل ساختن استفاده میکنیم .شدیم بازار مصرف اونا.اونم با منت و هزار تا حرف پشت سرش.
                          سلام
                          خوب ما تو این تاپیک در مورد ایران داریم تبادل نظر می کنیم قطعا جاهای دیگه شرایط متفاوته .اما استفاده از قطعات الکترونیک حتی بدون دانستن سیستم سیلیکونی اون خودش دنیای بزرگی است و من نمی تونم اسمشو اسباب بازی بگذارم تو همین ایران ما طراحان الکترونیک قدری داریم با اینکه هیچ کارخانه چیپ سازی نداریم.در هر صورت بحث روی جامعه آماری ایرانه که به نظر من الان رشته های پزشکی -دندان-دارو موقعیت خیلی بهتری دارند هم از لحاظ کلاس کاری و سطح اجتماعی هم متوسط درآمد
                          الان یک پزشک عمومی تازه فارغ التحصیل شده بره مناطق محروم راحت ماهی 2-3میلیون فیش حقوق داره با غذا و اسکان رایگان درحالی که یک مهندس برق خبره به زور ماهی2-3تومن در آمد داره البته اینها میانگین جامعه است اگر نه پزشک به نون شب محتاج و مهندس برق ماهی 200میلیون درآمد داریم.
                          ولتر

دیدگاه

سلام در کل می توانیم بگوییم که: در ایران تحصیل برای شغل یک اشتباه بزرگ است و این چیزی است که باعث بدبختی این نسل شده است!!!!!!!!!!!!

:nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :nerd: :cry2:
                            افکار آدمی آفریننده تمام اتفاقات زندگی او است.

دیدگاه

ارسالهای دوستان رو سر سری خوندم. سوال های اساسی اینها بودن
                              1-با درس خوندن میشود پولدار شد یا نه؟
                              2-حقوق پایه مهندس در کشور های صنعتی با کارگر ساده متفاوت است یا نه ؟
                              3-زمینه شغلی استخدامی و خوداشتغالی یک مهندس در ایران چیه ؟
                              4- زمینه مناسب کسب علم چیه ؟
                              5- یک جوان سرباز فراری یا (دختر شوهر فراری ) در این مملکت چه خاکی میتونه سرش بریزه ؟
                              6- 7- 8- این ها رو هم شما کامل کنید ..

اما جوابها
                              1- یکی از همین دوستان انجمن جمله قشنگی گفت . اون گفت که چیزی که یک فرد را پولدار میکنه مهارت در علم پزشکی یا مهندسی برق یا مکانیک یا حقوق یا بقالی و فروشندگی نیست . بلکه علم اقتصاد است .( تو تبریز) پزشک جراح کم سواد داریم 6 ماه بعد برا ویزیت وقت میده . پزشک جراح دانا داریم سالی 11 ماه بیکاره .( بر مبنای آمار سر انگشتی عمل های جراحی با درصد موفق میگم )
                              پزشک اول ثروتمند و پزشک دوم در حد یک کارگر ساده دستمزد داره . تفاوت کجاست ؟ تفاوت اینجاست که پزشک قوی رگ خواب ایرانی جماعت دستشه .هرچی دورتر وقت بده ملت بیشتر حریص تر و حشریتر میشه .این هم یکی از مبانی علم اقتصاد هست .اپل تو فروش آیفن هم از همین تکنیک استفاده میکنه .

2- این هم یک باور غلط است . کشور های صنعتی دارن مهندسین و دانشمندان کشورهای بدبخت رو استثمار میکنن . یکی از آشنا ها رفته هلند .شرکت فلیپس .طرف برا خودش مخ بود. یک ضرب از تیزهوشان تا کارشناشی ارشد تو سراسری رفت . 8 سال تو تهران تو خونه مجردی یا تو دانشگاه روزی 16 ساعت مفید - فرمول و مقاله میخوند .الان رفته هلند باهاش صحبت میکردم میگفت حقوقش 16 میلیون تومن در ماه است . اینو شما به یورو تبدیل کنی میشه 3800 یورو . خوب همون پایه حقوق هلند برا کار گر است .
                              حالا ببین ما چقدر بدبختیم. مخ های ما میرن زیر فشار شدیدبا فرمولهای پیچیده و ریاضیات عالی و نرم افزارهای بسیار مشکل - کار تحقیقاتی وحشتناک سوده انجام میدن برا فیلیپس با حقوق همون آبدارچی که تو همون شرکت چای دم میکنه .

3-ایران یک کشور تولید کننده در زمینه برق نیست .نتنها تولید کننده علم نیست بلکه تولید کننده صنعتی هم نیست . در نهایت در بهترین حالت یک منتاژ کننده 30 درصدی است که 70 درصد علم منتاز و ماشین آالات منتاز رو هم وارد میکنه .بنا بر این آینده استخدامی یک مهندس برق میتونه در واحد سرویس و نگهداری یا کنترل کیفیت یا خرید و فروش یا تدریس باشه .. برای این نوع کار ها هم معلومه حقوق یک مهندس پرداخت نمیشه حقوق یک تکنسین یا کارمند ساده دفتری پرداخت میشه . یک نتیجه دیگه هم میشه از این که ایران تولید کننده برقی نیست میشه گرفت اینه که
                              تو ایران مهندسی برق یک ویژگی بدی هم نیست به سایر علوم مثلا نسبت به مهندسی مکانیک داره اینه که مهندسی برق خیلی کم میتونه تو رده های مدیریت بالاتر از مدیریت فنی بره . حداکثر مدیر فنی یک واحد میشه . اکثر و رده های مدیر اجرایی یا مدیر عاملی راه ندارن .

بقیش هم بمونه برا بعد

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X