اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هسته های توروئیدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هسته های توروئیدی

سلام
    کسی راجب هسته های توروئیدی مطالبی نداره راجب طرز سیم پیچیشون توانشون اندازشون وهمینطورمحاسبه تعداددوروقطرسیم پیچیشون.
    خواهشاهرکی مطلبی مقاله ای داشت همینجابزاره .
    سفارش سوئیچینگ آمپلی فایر ماشین پذیرفته میشود.

پاسخ : هسته های توروئیدی

نوشته اصلی توسط emparator
    سلام
    کسی راجب هسته های توروئیدی مطالبی نداره راجب طرز سیم پیچیشون توانشون اندازشون وهمینطورمحاسبه تعداددوروقطرسیم پیچیشون.
    خواهشاهرکی مطلبی مقاله ای داشت همینجابزاره .
    باید یه کم علمی و یه مقدار زیاد عملی باهاشون کار کنی تا دستت بیاد. معمولا هسته های داخل از سازنده های متفرقه ای هستن که دیتا شیت و اطلاعات خاصی در موردشون نیست و فقط باید با یه سری محاسبات کلی، اندازه تقریبی مورد نظر تون رو پیدا کرده و بعدش با آزمون و خطا به مقدار درست نزدیک شد.

پیچیدنشون هم یه کم حوصله میخواد.
    دستگاه تروید پیچ هم هست ولی هر جایی نداره.

غیر از فرکانس کاری و ولتاژ کاری، نوع سیستم هم مهمه. مثلا در صورتی که مدار به صورت رزونانسی کار کنه، سطح مقطع کوچکتری میشه استفاده کرد (نسبت به هارد سوییچ).
    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

سلام
      دوستان توهسته های سوئیچینگ که ترانس ومی خوایم سیم پیچی کنیم اولیه اگه دوتا4دورباشه اول یه 4دورومیپیچیم بعدکل ثانویه رومی پیچیم بعدش دوباره 4دوراولیه روروی اون مپیچیم.
      حالااگه هستمون فریت باشه چجوریه بازم این مدلیه یافرق داره خواهشاراهنمایی کنید.

دیدگاه

با سلام
        این هم نرم افزار برای محاسبه سیم پیچ تروئید
        for link Downlod:
        http://speedy.sh/F8Bb2/amitor11.exe
        http://speedy.sh/sapHR/minirk12-install.exe

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nabidoust
          با سلام
          این هم نرم افزار برای محاسبه سیم پیچ تروئید
          for link Downlod:
          http://speedy.sh/F8Bb2/amitor11.exe
          http://speedy.sh/sapHR/minirk12-install.exe
          ممنون دوست عزیزولی من این نرم افزارودارم مشکلیم با محاسبه تعداددوروهمینطورنمره سیم ندارم مشکل من فقط توطرزسیم پیچیشه مثلااول بایستی اولیه روبپیچیم یاثانویه؟ثانویه روکه میدونم نصفش بایستی تونصف هسته پیچیده بشه نصفشم توکل هسته میمونه اولیه اگه کسی اطلاعاتی داره حتمااینجاقراربده الان لنگ همینم تاپروزم کامل بشه.

دیدگاه

این مطلبم خودم اضافه می کنم:

انقلاب هستهآ‌های فریت

هسته فریت تفاوت بسیاری با هسته ترانسآ‌های قدیمی دارد و به دلیل بالا بودن مقاومت الکتریکی، فرکانس اشباعش بسیار بالاتر است. در واقع بالا بودن مقاومت الکتریکی، کاهش چشمآ‌گیر جریان گردابی هسته را در پی دارد. در نتیجه توان بسیار کمتری در هسته تلف میآ‌شود.

منحنی هیسترزیس هسته، طالبی نیست و مانند خط ابروی یار نازک است. و توان اتلافی آن در هر سیکل جریان بسیار پایینآ‌تر از هستهآ‌های معمولی است.

به همین دلیل است که مهندسان الکترونیک توانستند با قدرت بسیار بیشتری بر روی عناصر و مدارهای فرکانس بالا کار کنند. برای مثال حجم دستگاهآ‌های جوش بسیار کمآ‌تر شده و کیفیت جوش آنآ‌ها نیز بالاتر رفته. چرا که میآ‌توانند در فرکانسآ‌های بسیار بالاتری نسبت به قبل (۵۰ هرتز) کار کنند.
            همینآ‌طور دیگر منابع تغذیه سوئیچینگ توان تولید بسیار بالاتر و حجم دستگاه آنآ‌ها نیز بسیار کوچکتر شده.

هسته فریت جنسی سخت و ترد دارد. جنس داخل آن از یک اکسید فلزی است (فریت از Ferrum) به همراه یک نیکل-روی یا نیکل-منگنز (یا عناصر دیگر)
            فریتآ‌های نرم تا فرکانس ۱ مگاهرتز میآ‌توانند عمل کنند.
            سه کلاس منابع تغذیه:
            ۱۰۰Hz
            ۴۰۰Hz
            ۱٫۶kHz

هسته فریت برای اولین بار توسط مهندسان ژاپنی در سال ۱۹۳۰ اختراع شد.

دیدگاه

دوستان اینم یه مقاله راجب طراحی بهینه ترانسفورماتور منابع تغذیه سوئیچینگ:

http://confbank.um.ac.ir/modules/conf_display/conferences//icee12th/PDF/icee_832.pdf

دیدگاه

سلام دوستان من یه سری سلف از تو پاور کامپیوتر در اوردم مثلا میخوام یه سلف با مشخصات 75میکرو هانری 1.5 امپر جریان 20 ولت پیک بسازم اما نمی دونم چطوری حاصل ضرب مساحت ها AP این هسته ها رو حساب کنم از روی d و D و C هسته تورویید لطفا فرمول در حد بیسوادی مثل من بدین ممنونم

دیدگاه

بذارین یه جور دیگه بگم
                  یه سری پارامترا برای هسته داریم مثل Ac,Kg,Ap که کارخونه ها خودشون بر اساس ابعاد هسته اونا رو محاسبه میکنن و شماره های استاندارد دارن تورییدی -ee -ei و غیره
                  حالا ما یه هسته داریم ابعاد ظاهری رو داریم و نمیدونیم شمارش چنده و به دیتا شیت دسترسی نداریم چجوری با همین ابعاد اون ac وkg و ap رو بدست بیاریم فرمولش چیه

دیدگاه

در این شرایط شما باید یک تعداد دور مشخص مثلا ۱۰۰ دور دور هسته سیمپیچی انجام بدید و اندوکتانس و جریان اشباع رو اندازه بزنید . مثلا اگه با 100 دور مقدار اندوکتانس شد 200 میکرو هانری و جریان اشاباع ۱ آمپر و شما نیاز به سلف 60 میکرو داشته باشید تعداد دور سیم پیچی برابر است با sqrt(60/200) ضرب در 100دور اولیه که میشه 54.7 دور و جریان اشباع هم میشه 100/54.7 ضرب در ۱ آمپر جریان اشباع اولیه که میشه 1.8 آمپر
                    اگر با اندازه گیری اندوکتانس و جریان اشباع هم مشکل داشتید بگید تا راهنمایی تون کنم

دیدگاه

سلام داداش ممنون بابت راهنمایی اما بحث من چیزه دیگس مثال زدم ببین تو راهنمای هسته برای مثال هسته شماره 55586 زده
                      Kg=.0742 cm5
                      Ap=1.79cm4
                      Ac=.454cm
                      به ترتیب ضریب هندسه هسته وحاصلضرب مساحت ها و سطح مقطع
                      حالا من یه هسته ترویید فریت دارم با نفوذ پذیری 75 و با کولیس قطر داخلی قطر خارجی و ارتفاع رو میگیرم میخوام با این داده ها ap -ac,و kg رو در بیارم اگه اینا پیدا شه با فرمولای دیگه از کتاب طراحی سلف حق گو میشه راحت حساب کرد .لطفا کمکم کنین ممنون

دیدگاه

داداش اینم راه قشنگیه ولی خب همینو به جای 100 دور میشه 4 دور زد بعد حساب کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mather نمایش پست ها
                          حالا من یه هسته ترویید فریت دارم با نفوذ پذیری 75 و با کولیس قطر داخلی قطر خارجی و ارتفاع رو میگیرم میخوام با این داده ها ap -ac,و kg رو در بیارم اگه اینا پیدا شه با فرمولای دیگه از کتاب طراحی سلف حق گو میشه راحت حساب کرد .لطفا کمکم کنین ممنون
                          دوست عزیز روشهای هوشمندانه تر و قانونی تری برای تبلیغ یک محصول یا کتاب وجود داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط glassybox نمایش پست ها
                            در این شرایط شما باید یک تعداد دور مشخص مثلا ۱۰۰ دور دور هسته سیمپیچی انجام بدید و اندوکتانس و جریان اشباع رو اندازه بزنید . مثلا اگه با 100 دور مقدار اندوکتانس شد 200 میکرو هانری و جریان اشاباع ۱ آمپر و شما نیاز به سلف 60 میکرو داشته باشید تعداد دور سیم پیچی برابر است با sqrt(60/200) ضرب در 100دور اولیه که میشه 54.7 دور و جریان اشباع هم میشه 100/54.7 ضرب در ۱ آمپر جریان اشباع اولیه که میشه 1.8 آمپر
                            اگر با اندازه گیری اندوکتانس و جریان اشباع هم مشکل داشتید بگید تا راهنمایی تون کنم

آقا خیلی لذت بردم از راه حلت.
                            فقط میشه بی زحمت بگی که چطوری جریان اشباع رو اندازه گیری میکنی؟؟
                            ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020 نمایش پست ها
                              دوست عزیز روشهای هوشمندانه تر و قانونی تری برای تبلیغ یک محصول یا کتاب وجود داره
                              داداش من همین کتاب و تو همین سایت بهم معرفی کردن اگه قصدم تبلیغ بود سوال نمیکردم این کتاب نقص داشت که پرسیدم حداقل بلد نیستید جواب بدید لازم نیست متهم کنین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X