اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برسی مدار SAMWON Automatic Temperature Controller

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برسی مدار SAMWON Automatic Temperature Controller

با سلام خدمت همه عزیزان و اساتید محترم

مداری که در زیر آمده همانطور که از اسمش مشخصه مدار یک کنترلر دمای صنعتی ساخت شرکت SAMWON کره است که در صنعت استفاده میشه ، از اساتید محترم درخواست دارم که با کمک هم این مدار را یه برسی اجمالی داشته باشیم

این عکس اول که کلیه عناصر مورد بحث را شماره گذاری کردم

1 - The HA17431 series is temperature-compensated variable shunt regulators. The main application of these
    products is in voltage regulators that provide a variable output voltage.

خوب این حالا یعنی چه و چه کار می کنه ؟ یعنی ما چطوری توسط این ایسی میتونیم سنسور PT100 که یه مقاومت متغییر با دماست را اندازه گیری کنیم ؟ یا حتی یک ترموکوبل.

2 - The NJM072B/082B & NJM072/082 are dual JFET input
    operational amplifiers.

یعنی با این خروجی مرحله اول را تقویت کردنند ؟

3 - نمیدونم چیه پارت نامبرش 6n607 هست ، شاید یک ماسفت باشه

4 - KA331 This voltage to frequency converter provides the output
    pulse train at a frequency precisely proportional to the
    applied input voltage.

یعنی چی ؟ خوب چرا با ADC اندازه گیری نکردنند ولتاژ را ؟

5 - PIC16C7X Microcontroller به همراه ADC داخلی ، چرا PIC استفاده کردنند ؟

6 - EEPROM خوب این معلومه واسه ذخیره تنظیمات چون خود میکرو EEPROM نداره :wow:

7 - LMC7660
    Switched Capacitor Voltage Converter
    The LMC7660 is a CMOS voltage converter capable of con-verting a positive voltage in the range of +1.5V to +10V to
    the corresponding negative voltage of −1.5V to −10V.

به نظرتون برای چی به این احتیاج داشتنند ؟

8 - 7805 خوب چرا از ایسی رگولاتور خطی استفاده کردنند ؟

9 - چرا از ترانس به جای منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده کردنند ؟ البته ولتاز 12.5 ولتش معلومه واسه اینکه ولتاز کاری مدار 110 تا 240 هستش :wow:

اما چنتا سوال دیگه این که چطور از یه مسیر هم ترموکوبل که ولتاژ خروجی میده و RTD که یک مقاوت هست را میخونه ؟ و اینکه اصلا راه درست خواندن PT100 چیه ؟

اینم چنتا عکس دیگه از مدار.

پاسخ : برسی مدار SAMWON Automatic Temperature Controller

3 تا عکس گذاشتم اگه لود نشد بگید تا سرورشون را عوض کنم.

دیدگاه

چی شد کسی نمیتونه راهنمایی کنه ؟

دیدگاه

عکس ها رو یک جای دیگه پلود کن :smile:
        ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

امیدوارم درست شده باشه ؟

دیدگاه

من با این دماسنج + تایمر کار کردم.
            چندتا از سوال ها رو میتونم جواب بدم.
            احتمال زیاد از jfet به دلیل امپدانش ورودی بالا و اینکه ولتاژ ایجاد شده توسط ترموکوپل خیلی کوچک هست استفاده شده.
            برای اینکه در محیط صنعتی قراره از این دماسنج استفاده بشه به همین خاطر استفاده از adc ممکنه خیلی دقیق نباشه و در کارش اختلال ایجاد بشه
            مدار هم مصرف زیادی نداره به همین خاطر استفاده از رگولاتور خطی تفاوت چندانی نمیکنه هرچند منبع سوئیچینگ بود ممکن بود ایجاد اختلال کنه اما از طرفی میکرو استفاده شده Pic هست و مقاوم هست.

... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE
              من با این دماسنج + تایمر کار کردم.
              چندتا از سوال ها رو میتونم جواب بدم.
              احتمال زیاد از jfet به دلیل امپدانش ورودی بالا و اینکه ولتاژ ایجاد شده توسط ترموکوپل خیلی کوچک هست استفاده شده.
              برای اینکه در محیط صنعتی قراره از این دماسنج استفاده بشه به همین خاطر استفاده از adc ممکنه خیلی دقیق نباشه و در کارش اختلال ایجاد بشه
              مدار هم مصرف زیادی نداره به همین خاطر استفاده از رگولاتور خطی تفاوت چندانی نمیکنه هرچند منبع سوئیچینگ بود ممکن بود ایجاد اختلال کنه اما از طرفی میکرو استفاده شده Pic هست و مقاوم هست.
              از جوابتون تشکر می کنم ،

یعنی تو صنعت همیشه به جای ADC از تبدیل ولتاژ به فرکانس استفاده می کنند ؟

ی

دیدگاه

چه کار خوبی
                خیلی خوبه ک محصولات پر مصرف خارجی رو تو یک گروه دونه دونه بررسی کنیم
                به کار خوبت ادامه بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Michka
                  چه کار خوبی
                  خیلی خوبه ک محصولات پر مصرف خارجی رو تو یک گروه دونه دونه بررسی کنیم
                  به کار خوبت ادامه بده
                  بله خوبه ولی به شرطی که دوستان و اساتید گرامی همکاری کنند و اگه اطالاعاتی دارنند در اختیار همه قرار بدنند ، من تو نیروگاه کار می کنم و اونجا تجهیزات خیلی سنگین و حساسی (داخلی و خارجی) دارنند با مثلا یه Atmega 64 کار می کنند که باور کردنش سخته و فکر می کنم خیلی خوب بشه اگه بتونیم اینجا با کمک هم یه برسی روشون داشته باشیم ، من میتونیم عکس از همه قسمتشهاشون و حتی مشخصات و کاتولوگشون را در اختیارتون قرار بدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed.t
                    بله خوبه ولی به شرطی که دوستان و اساتید گرامی همکاری کنند و اگه اطالاعاتی دارنند در اختیار همه قرار بدنند ، من تو نیروگاه کار می کنم و اونجا تجهیزات خیلی سنگین و حساسی (داخلی و خارجی) دارنند با مثلا یه Atmega 64 کار می کنند که باور کردنش سخته و فکر می کنم خیلی خوب بشه اگه بتونیم اینجا با کمک هم یه برسی روشون داشته باشیم ، من میتونیم عکس از همه قسمتشهاشون و حتی مشخصات و کاتولوگشون را در اختیارتون قرار بدم.
                    اگر این کار رو انجام بدید. عالی میشه. فقط یک بار به جرم جاسوسی نگیرنت. :cry2:

دیدگاه

حتما ، فقط یکی یکی فعلا همین به نتیجه برسه تا بعد.

دیدگاه

هیچکس اطلاعات دیگه ای نداره ؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed.t
                          هیچکس اطلاعات دیگه ای نداره ؟!
                          میشه بگی کجا کاربرد داره؟
                          فکر کنم برای جاهایی مثل کره ها هست که نیازه وضعیت مشعل بل دما کنترل بشه .
                          تا جایی که می دونم برای انتقال سیگنال ها یه راه ها رو داریم ( با استفاده از ولتاژ - جریان - فشار هوا - فیبر نوری - فرکانس)
                          اینا هر کدوم یه سری مزاریا دارند . فیبر نوری در برابر نویز کاملا مقاوم هست و سرعت بالایی داره ولی گرون هست.
                          جریان در برابر نویز نسبتا مقاوم هست ولی طراحیش سخته. ولتاژ ساده ترین راه هست ولی در برابر نویز کاملا آسیب پذیر
                          و فرکانس هم دربرابر نویز مقاوم هست ولی طراحیش پیچیدست

برای خوندن دما توسط ترموکوپل باید ولتاژش رو تقویت کنید که خیلی ناچیز هست و باید از یه تقویت کننده خیلی خوب استفاده بشه و برای RTD هم اول باید یره داخل یه پل و بعد تقئیت بشه که باز به OP-AMP نیازه و این OP-AMP هم به ولتاژ متقرن نیاز داره
                          مورد بعد شما میتونید از شوییچ آنالوگ برای راه اندازی هم زمان ترموکوپل و RTD استفاده کنی
                          وقتی نویز خیلی اهمیت پیدا میکنه استفاده از سوییچینگ خیلی مطلوب نیست و از بین بردن نویز سوییچینگ هزینش از یه ترانس و رگولاتور خطی بیشتر میشه
                          در مورد PIC هم فرق نداره از چی استفاده بشه شما از ARM استفاده کن ولی هرچه قدر ADC دقت بیشتری داشته باشه بهتر هست

امید وارم جواب سولات رو داده باشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
                            میشه بگی کجا کاربرد داره؟
                            فکر کنم برای جاهایی مثل کره ها هست که نیازه وضعیت مشعل بل دما کنترل بشه .
                            تا جایی که می دونم برای انتقال سیگنال ها یه راه ها رو داریم ( با استفاده از ولتاژ - جریان - فشار هوا - فیبر نوری - فرکانس)
                            اینا هر کدوم یه سری مزاریا دارند . فیبر نوری در برابر نویز کاملا مقاوم هست و سرعت بالایی داره ولی گرون هست.
                            جریان در برابر نویز نسبتا مقاوم هست ولی طراحیش سخته. ولتاژ ساده ترین راه هست ولی در برابر نویز کاملا آسیب پذیر
                            و فرکانس هم دربرابر نویز مقاوم هست ولی طراحیش پیچیدست

برای خوندن دما توسط ترموکوپل باید ولتاژش رو تقویت کنید که خیلی ناچیز هست و باید از یه تقویت کننده خیلی خوب استفاده بشه و برای RTD هم اول باید یره داخل یه پل و بعد تقئیت بشه که باز به OP-AMP نیازه و این OP-AMP هم به ولتاژ متقرن نیاز داره
                            مورد بعد شما میتونید از شوییچ آنالوگ برای راه اندازی هم زمان ترموکوپل و RTD استفاده کنی
                            وقتی نویز خیلی اهمیت پیدا میکنه استفاده از سوییچینگ خیلی مطلوب نیست و از بین بردن نویز سوییچینگ هزینش از یه ترانس و رگولاتور خطی بیشتر میشه
                            در مورد PIC هم فرق نداره از چی استفاده بشه شما از ARM استفاده کن ولی هرچه قدر ADC دقت بیشتری داشته باشه بهتر هست

امید وارم جواب سولات رو داده باشم
                            سلام یه چیزایی دستگیرم شد ولی اخرش نفهمیدم اون مبدل ولتاژ به فرکانس و رگلاتور شنت واسه چی استفاده شدنند؟

دیدگاه

دوستان کسی نمیتونه راهنماییم کنه ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X