اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار فلشر 4 کانال 220 ولت با ترانزیستور. تست شده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار فلشر 4 کانال 220 ولت با ترانزیستور. تست شده

دوستان عزیز سلام . این مدار برای کنترل کردن مثلا 50 LED با میکروکنترل AVR میباشد میخوام 50 تا رو با هم خاموش و روشن کنم و برق تغذیه هم برق یکسو و صاف شده 220 ولتی شهر است که میشه 300 ولت DC
    حالا 2 تا سوال اول اینکه از چه ترانزیستوری استفاده کنم؟ و دوم اینکه مقاومت ها و جریان Ic رو چطور محاسبه کنم؟

(LED ها رو بر عکس کشیدم البته :icon_razz

برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

پاسخ : برای این مدار سوییچ از چه ترانزیستوری استفاده کنم؟

با سلام اگه قصد دارید لامپ ها را بصورت چشمک زن روشن کنید از ترایاک استفاده کنید ومدار زیر هم تست شده و خوب جواب گرفته
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=25011.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43117.0
    دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
    بانك اطلاعاتي سنسورها
    ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
    تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
    [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید رضا ریاحی
      با سلام اگه قصد دارید لامپ ها را بصورت چشمک زن روشن کنید از ترایاک استفاده کنید ومدار زیر هم تست شده و خوب جواب گرفته
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=25011.0
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43117.0
      البته چون اینجا برق دی سی داریم فکر کنم ترانزیستور بهتر باشه چون سرعت سوییچ ترایاک خیلی پایینه. مثلا میتونن از 13001 یا 13003 استفاده کنن که سرعت خیلی بالایی دارن + مقاومت به میکرو و اگه بخوان ایزوله از میکرو باشه میتون با اوپتو کوپلر رو کلکتور بیس ترانزیستور به صورت (اگه اشتباه نکنم های ساید میگن) ببندن. نظرتون چیه؟
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
        البته چون اینجا برق دی سی داریم فکر کنم ترانزیستور بهتر باشه چون سرعت سوییچ ترایاک خیلی پایینه. مثلا میتونن از 13001 یا 13003 استفاده کنن که سرعت خیلی بالایی دارن + مقاومت به میکرو و اگه بخوان ایزوله از میکرو باشه میتون با اوپتو کوپلر رو کلکتور بیس ترانزیستور به صورت (اگه اشتباه نکنم های ساید میگن) ببندن. نظرتون چیه؟
        بلاخره ایشون میخاد 220 متناوب را dc کنه حالا میتونه همون ولتاز متناوب را با تریاک سوئیچ کنه اخه تو فلاشر ها هم سرعت خیلی زیادی نمیخایم البته هر کدوم راحتی را انتخاب کن
        دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
        بانك اطلاعاتي سنسورها
        ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
        تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
        [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
          آقای ریاحی ممنون از راهنماییتون من تایپیک آقای چمنی رو کامل خوندم. میخوام بدونم چطور همچین مداری رو ببندم میخوام ازش استفاده کنم. و به عنوان فلشر با میکرو تعداد زیادی LED رو کنترل کنم. آقای محمد شاهی اگه از 13001 استفاده کنم چه مقاومتی در بیس و امیتر استفاده کنم آیا مقاومت امیتر جریان LED ها رو تنظیم میکنه یا باید از Rc هم استفاده کنم؟ دوستان راهنمایی کنید ممنون

برخی آدمها[ تنها ] به یک دلیل از مسیر زندگی ما می گذرند [ تا ] به ما درسهایی بیاموزند ؛ که اگر می ماندند هرگز [ آن درسها را ] یاد نمی گرفتیم …

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PouYa007
            آقای محمد شاهی اگه از 13001 استفاده کنم چه مقاومتی در بیس و امیتر استفاده کنم آیا مقاومت امیتر جریان LED ها رو تنظیم میکنه یا باید از Rc هم استفاده کنم؟ دوستان راهنمایی کنید ممنون
            به مقاومت R1 رو نباید اینجا قرار بدید. مستقیم به گراند بدید. مقاومت کنترل جریان رو باید رو کلکتور یا بین ال ای دی ها یا بین خروجی 300 ولت و ال ای دی ببندید. چون در این صورت نمیتونید با میکرو ترانزیستور رو بایاس کنید. در ضمن مقاومت کنترل جریان ال ایدی نباید 180 اهم باشه چون شما 50 تا ال ای دی دارید که اگه فرض کنیم سفید باشه 150 ولت میخواد و 150 ولت دیگه باید رو مقاومت بیفته که تقسیم بر جریان ال ای دی فرض کنیم 0.015 باشه مقدار مقاومت میشه150/0.015 یعنی 10 کیلو اهم. توانش هم میشه 150*0.015=2.25 وات که همون 3 وات در نظر بگیریم.
            برای مقاومت بین بیس و میکرو هم با توجه به بتای 13001 در این محدوده جریان=20 پس جریان بیس باید حد اقل 0.015/20=0.00075. حالا 5 ولت میکرو منهای 0.7 بیس میشه 4.3. حالا 4.3 تقسیم بر 0.00075 میشه5.7 کیلو اهم. ولی شما برای بایاس کامل ترانزیستور باید چند برابر کمتر در نظر بیرید و بهتره زیر 2.2 کیلو بذارید. مثلا بین 330 و 1 کیلو خیلی خوبه.

دیدگاه

داداش این مدار نمی تونه جواب بده چون تحمل ولتاژ کلکتور امیتر خاموشی برا ترانزیستور نهایتا 100 ولته اونوقت 300 ولت میخوای بدی؟
              از ماسفت 830 استفاده کن

دیدگاه

پاسخ : برای این مدار سوییچ از چه ترانزیستوری

دوستان از یکسو ساز نیم موج استفاده کردم ولتاژی که بهمون میده 300 ولت
                هر LED 3ولت افت داره و کلا روی 150 ولت میشه برا LED ها مقاومت امیتر هم 180 اهم جریان هم 15mA هست که ولتاژ روش میشه 2.7V که از 150 کم میشه ولتاژ کمتر به LED برسه بهتره.حالا با این تفاسیر مقاومت بیس رو چطوری حساب کنیم؟
                اگه 13001 جواب نمیده از 13003 استفاده کنیم ولی من تو دیتا شیتش خوندم 480 ولت رو ج میده

این خوبه الان ؟

دیدگاه

پاسخ : برای این مدار سوییچ از چه ترانزیستوری

نوشته اصلی توسط PouYa007
                  دوستان از یکسو ساز نیم موج استفاده کردم ولتاژی که بهمون میده 150 ولت هست نه 300 ولت
                  هر LED 3ولت افت داره و کلا روی 150 ولت میشه برا LED ها مقاومت امیتر هم 180 اهم جریان هم 15mA هست که ولتاژ روش میشه 2.7V که از 150 کم میشه ولتاژ کمتر به LED برسه بهتره.حالا با این تفاسیر مقاومت بیس رو چطوری حساب کنیم؟
                  اگه 13001 جواب نمیده از 13003 استفاده کنیم ولی من تو دیتا شیتش خوندم 480 ولت رو ج میده

این خوبه الان ؟ ولتاژ Vcc هم میشه 150 ولت چون یکسوساز نیم موج هستش

دوست عزیز داری اشتباه میکنی وقتی داری یکسوسازی انجام میدی فرقی نداره تمام موج باشه یا نیم موج. فقط تو نیم موج باید خازن بزرگ تری انتخاب کنی. اگه باورت نمیشه با مولتی متر اندازه گیری کن.

همونطور که گفتم به جای 180 اهم 10 کیلو 3 وات قرار بده.خازن هم زیاد گذاستی باید حدود 10 میکرو قرار بدی. ترانزیستور هم مشکلی نداره. اگه دیود رو همینجوری بزنی به برق بعد از یه مدت دیود میسوزه. اصولیش اینه که یه مقاومت اهم پایین وات بالا با دیود سری بشه تا لحظه استارت جریان پیک بالایی به دیود اعمال نشه. یه مقاومت زیر 5 اهم 1 وات بذار خوبه.( این سوختن دیود رو من عملا تجربه کردم و دلیلش همین بوده)
                  چون شما نیم موج یکسو کردی و 4.5 وات توان کلتونه باید به ازای هر وات 2 تا 3 میکرو خازن قرار بدی پس خازن رو 10 میکرو میذاری. اگه یکسوسازی تمام موج انجام بدی به نفعته چون خازن کمتری باید بذاری. تازه خازن بزرگتر گرون تر از 3 تا دیود اضافی در میاد.
                  اگه یه ال ای دی بسوزه و اتصال باز بشه همه ی مدار میسوزه و برای جلو گیری از این مساله میتونی همون کاری رو که تو یه پست دیگه قبلا برات توضیح داده بودم انجام بدی.

دیدگاه

شرمنده کردی من اشباه بچه گانه ای کردم پس فکر میکردم اگه یکسوساز نیم موج باشه چون یه سیکل رو فقط خروجی میده پس ولتاژ هم نصف میشه منم فکر میکردم اگه نیم موج باشه نصف بشه. :icon_razz:

آقا محسن منم سوادم تو این زمینه کمه ببخشید دیگه. حالا طبق گفته شما کشیدم ببینید خوبه؟ میخوام از این به عنوان فلاشر استفاده کنم آیا ج میده واسه 4 تا 8 کانال
                    قسمت تغذیه و یکسو ساز که همون باشه و برای هر کانال ترانزیستور ها و LED ها تکرار میشه. خوبه؟
                    (باز هم عجله ای کشیدم پل دیود بر عکسه پلاریته اش :biggrin

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=25011.msg118065#msg118065
                      آقا محسن این فرمول ها رو یه نگاه بکنید همون نیم موج رو خروجیش 100 ولت دی سی محاسبه کرده به نظرم درست گفته باشم یه سری به لینک بزن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PouYa007
                        شرمنده کردی من اشباه بچه گانه ای کردم پس فکر میکردم اگه یکسوساز نیم موج باشه چون یه سیکل رو فقط خروجی میده پس ولتاژ هم نصف میشه منم فکر میکردم اگه نیم موج باشه نصف بشه. :icon_razz:

آقا محسن منم سوادم تو این زمینه کمه ببخشید دیگه. حالا طبق گفته شما کشیدم ببینید خوبه؟ میخوام از این به عنوان فلاشر استفاده کنم آیا ج میده واسه 4 تا 8 کانال
                        قسمت تغذیه و یکسو ساز که همون باشه و برای هر کانال ترانزیستور ها و LED ها تکرار میشه. خوبه؟
                        (باز هم عجله ای کشیدم پل دیود بر عکسه پلاریته اش :biggrin
                        خواهش میکنم. به ازای هر شاخه 2 یا 3میکروفاراد خازن در نظر بگیر. و بهتره به جای مقاومت 1 وات 1.5 اهم 5.6 اهم بذبذاری. اون دیود رو هم برای حفاظت از میکرو در برابر سوختن ترانزیستور گذاشتم.

نوشته اصلی توسط PouYa007
                        آقا محسن این فرمول ها رو یه نگاه بکنید همون نیم موج رو خروجیش 100 ولت دی سی محاسبه کرده به نظرم درست گفته باشم یه سری به لینک بزن
                        اشتباه کرده در کل.ولتاژ میشه 310 پس همین پیک میره تو خازن ذخیره میشه و میفته دو سر لامپ ها(البته با ریپل بزرگی همراهه) که برای جبران ریپل در نیم موج باید خازن بزرگتر استفاده بشه. در مورد محاسبات مقاومت در حالت بدون خازن اشتباه کرده چون ال ای دی هم ولتاژ صفر رو دریافت میکنه هم 310 و همین 310 باعث سوختن ال ای دی میشه و تازه گفته خازن هم استفاده بشه که اوضاع رو بدتر هم میکنه و باعث میشه ولتاژ حدود 310 بهش برسه. در کل چه یکسوسازی نیم موج باشه چه تمام موج پیک همان 310 هست و خازن هم 310 ولت خواهد گرفت.

دیدگاه

:applause: محسن جان خیلی از کمک هات ممنونم وقتی ساختم حتما نتیجه کار رو میزارم امیدوارم بتونم از این مدار به عنوان یه فللشر خوب استفاده کنم نتیجش رو میزارم که بقیه دوستان هم استفاده کنن. :applause:

دیدگاه

سلام
                            مدارت خوبه :applause: ولی راجع به عملکرد صحیح مدار زیاد مطمئن نباش چون پروتوس (که فکر کنم تو هم با اون مدارت رو کشیدی ) زیاد توهم می زنه همین الان به کلکتور ترانزیستورت یک گیگاولت بده اگه آخ گفت . بعد خوب کاری کردی اون مقاومت رو گذاشتی تو بیس (بهتر بود تو امیتر می شد تا فیدبک برقرار شه) میدونی که ترانزیستور های BJT فیدبک مثبت حرارتی دارن نمیشه همینطوری مستقیم ولتاژ بدی به بیس گرم میکنه بیشتر جریان میکشه و باز گرم میشه و بیشتر جریان میکشه تا بسوزه
                            ولی به نظر من بهتر بود یه جایی این یک ترانزیستور معمولی رو می دادی به خروجی دیجیتالت بعد خروجی کلکتورش رو می دادی به یک سوییج قدرت بعد خروجی اون رو بین تغذیه و دیود هات قرار می دادی الان اون مقاومت 10 کیلویی بیخود توان مصرف میکنه هان ضمنا چرا از Inverter آماده استفاده نمی کنی ؟ اونقدر برا کاری که شما می خواید خرج برنمی داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmmsss2
                              سلام
                              مدارت خوبه :applause: ولی راجع به عملکرد صحیح مدار زیاد مطمئن نباش چون پروتوس (که فکر کنم تو هم با اون مدارت رو کشیدی ) زیاد توهم می زنه همین الان به کلکتور ترانزیستورت یک گیگاولت بده اگه آخ گفت . بعد خوب کاری کردی اون مقاومت رو گذاشتی تو بیس (بهتر بود تو امیتر می شد تا فیدبک برقرار شه) میدونی که ترانزیستور های BJT فیدبک مثبت حرارتی دارن نمیشه همینطوری مستقیم ولتاژ بدی به بیس گرم میکنه بیشتر جریان میکشه و باز گرم میشه و بیشتر جریان میکشه تا بسوزه
                              ولی به نظر من بهتر بود یه جایی این یک ترانزیستور معمولی رو می دادی به خروجی دیجیتالت بعد خروجی کلکتورش رو می دادی به یک سوییج قدرت بعد خروجی اون رو بین تغذیه و دیود هات قرار می دادی الان اون مقاومت 10 کیلویی بیخود توان مصرف میکنه هان ضمنا چرا از Inverter آماده استفاده نمی کنی ؟ اونقدر برا کاری که شما می خواید خرج برنمی داره.
                              سلام. دوست عزیز من اصلا این مدار رو تو پروتئوس تست نکردم فقط بخاطر شماتیکش کشیدم. و با همکاری آفا محسن تکمیلش کردیم اصلا به پروتئوس واسه مدارات ترانزیستوری اعتقادی ندارم درست شبیه سازی نمیکنه. در مورد مقاومت 10کیلویی ولتاژ کلمون 300 ولته (برق شهر) و 50 تا led داریم مقاومت کار تقسیم ولتاژ و جریان لازم led ها رو انجام میده. در رابطه با یه ترانزیستور معمولی باهات موافقم. من میخوام خودم یه مدار سوییچ (فلاشر ) ارزون قیمت واسه تابلو led درست کنم البته این برای تابلو هایی هست که با 220 کار میکنن. اگه نظری راجبه تغییر مدار داری بگو

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X