اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار با ماژول GPS U-blox NEO-6M

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کار با ماژول GPS U-blox NEO-6M

:read:با سلام به دوستان عزیز و علاقه مند به کسب علم. :read:

با وارد شدن ماژول neo-6m به فروشگاه سایت به نظرم آمد که خوبه تا یک موضوع برای این کار ایجاد بشه تا همه بتونن با آن کار کنند و آشنا بشند.
    اینکه میبینید عکس ماژول هست.

اینم لینکش تو فروشگاه: http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-gps-gsm-gprs/1718-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-gps-u-blox-neo-6m.html#idTab29

خوب دوستان تا اینجا عرض کنم که این ماژول با این پروتکل ها کار میکنه: :wow:
    0-(DDC (I2C compatible
    1-UART 1
    2-UART 2
    3-USB
    4-SPI
    5-reserved
    وجود این پروتکل ها کار را آسان میکنه.مخصوصا وجود پروتکل سریال. :agree:
    طبق دیتاشیت هم ولتاژ ماژول 2.7 تا 3.6 هست.این را هم اضافه کنم که پسوند های ماژول که بعد از عدد 6 میاید مهمه و ویژگی های ماژول را مشخص میکند.
    خدا را شکر سخت افزارش پیچیده نیست. :applause:

حالا کسایی که پایه هستن هم بیان کمک تا بتونیم پا به پایه هم این ماژول را راه بندازیم.در ضمن اگر کسی براش pcb یا برنامه ی نمونه با هر دو زبان basic و c داره قرار بده تا همگان فیض ببرند.
    ادامه دارد... :nerd:

[glow=red,2,300]بياييد با كمك هم الكترونيك را گسترش دهيم[/glow]
    [glow=yellow,2,300]AVR & ARM[/glow]
    [glow=green,2,300]عشق است و برنامه نويسي [/glow]

پاسخ : کار با ماژول GPS U-blox NEO-6M

سلام
    اول از همه ی چیز بگم که بچه ها به مشکل نخورند
    این ماژول پروتکل SPI رو ساپورت نمیکنه
    و سوالی که خودم دارم این هست که ایا ایپرام های شرکت اتمل رو ساپورت میکنه یانه؟
    چون من هر بردی که دیدم روش ایپرام های شرکت ST بود و توی دیتاشیت
    میکروچیپ و اس تی و دو شرکت دیگه رو نام برده بود

دیدگاه

سلام.

برنامش فکر نکنم خیلی کار سختی باشه چون ماژول خودکار اطلاعات را میفرسته و ما فقط باید با ارتباط سریال دریافتش کنیم.

اما چند تا مشکل
      1- PCB را چه جوری باید بکشم. آیا نکته خاصی برای طراحی هست؟
      2-آیا این آنتن های اکتیو مخصوص gps که توی فروشگاهه با این ماژول همخوانی داره؟
      3- آیا حتما باید eeprom بهش وصل کنیم؟
      4- چه مدار خاصی برای آنتن لازمه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadeghmojtabaei
        سلام.

برنامش فکر نکنم خیلی کار سختی باشه چون ماژول خودکار اطلاعات را میفرسته و ما فقط باید با ارتباط سریال دریافتش کنیم.

اما چند تا مشکل
        سلام.
        دوستان ممکنه یه کمکی به بنده بکنند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sadeghmojtabaei
          سلام.

اما چند تا مشکل
          سلام.
          متاسفانه هنوز ماژول به دستم نرسیده.قرار بوده یکی از دوستان برام بیاره هنوز نیاورده.وقتی به دستم رسید کامل راهش میندازیم.
          1.pcb را باید با التیوم دیزاینر طراحی کرد.اگه ماژول به دستم رسید طراحی میکنم.
          2.فکر کنم باید اینجوری باشه.
          3.دقیقا نمیدونم.باید امتحان بشه.
          4.فکر نکنم مدار خواصی بخواهد.احتمالا انتنش مثل sim900 مستقیم وصل میشه.

شما خودتان ماژولو خریدید؟
          [glow=red,2,300]بياييد با كمك هم الكترونيك را گسترش دهيم[/glow]
          [glow=yellow,2,300]AVR & ARM[/glow]
          [glow=green,2,300]عشق است و برنامه نويسي [/glow]

دیدگاه

بله ماژول به دستم رسیده. یه manual هم پیدا کردم به نام NEO6 Hardware integration manual که در مورد pcb گفته. به خاطر اینکه فرکانس آنتن حدود 1.5 گیگاهرتزه یه سری تمهیداتی توی کشیدن PCB نیاز داره. من فعلا دارم دنبال یه فوتپرینت برای آنتن می گردم. آنتنی که من خریدم از نوع اکتیو هست و سوکتش پنج تا پایه داره که 4 تاش GND هست. آنتن SIM900 را نمیدونم چه جوریه.

اکر دوستانی که کار کردن کمک می کردن خیلی خوب می شد.

دیدگاه

دوستان کسی هست که به زبان بیسیک بتونه با این ماژول ارتباط برقرار کنه.

خیلی لازم دارم

دیدگاه

کسی نیست کمکم کنه؟

دیدگاه

سلام ممنون از دوستان خواهش میکنم یکی قدم به قدم و با حوصله نحوه راه اندازی این ماژول رو با میکرو توضیح بده اگه قبلا راهش انداختین هم کدش رو بذارین من به زیان C کار میکنم چه جوری اطلاعات مورد نیاز خودم رو استخراج کنم؟ توضیج قدم به قدم و مبتدیانه
                  ممنوووووووون

دیدگاه

سلام

هرچند یه روزی ما اومدیم اینجا هر چی داد زدیم کسی کمک نکرد.اما....

بنده این ماژول را راه انداختم با زبان C میکروکنترلر Xmega128A3U کامپایلر Atmel Studio.

اول از همه باید بردشو بزنید یا ماژلشو اگه پیدا کردید بخرید. برای آنتن هم از این آنتن های اکتیو توی فروشگاه استفاده کنید.یه نمونه برد توی انجمن AVR هست که البته باید از اون الگو بگیرید.

بعد اگه کارتون درست پیش بره وقتی ماژول روشن میشه شروع می کنه یه سری اطلاعات می فرسته از طریق ارتباط سریال که باید دریافتش کنید با میکرو. میتونید برای اول کار مستقیم خروجیش را بریزید روی یه هایپر ترمینالی چیزی که ببینید چی میفرسته.حجم اطلاعات خیلی زیاده (البته برای یک میکرو 8 بیتی با امکانات کم) و هر یک ثانیه یک بار دوباره فرستاده میشه.

در مورد اینکه این اطلاعات چی هست هم خود شرکت U-Blox یه سری منوآل داره هم یه مقاله خیلی خوب توی انجمن هست به زبان فارسی. به طور خلاصه اینا پکت های NMEA هستن که یه استاندارد جهانی برای کارای ناوبریه.

توی برنامه C هم باید با روش های مختلف اطلاعات را از این پکت ها استخراج کنید. مثلا من با تابع Sprintf این کار را کردم.

یاعلی

دیدگاه

سلام خیلی ممنون اما اطلاعات مختصر بود لطفا بیشتر توضیح بدین من میخوام با کد ویژن بنویسم اگه یک نمونه کد بذارین ممنون میشم. من چه جوری از بین اون همه اطلاعات طول و عرض جغرافیایی رو روی LCD نشون بدم؟ من عجله دارم خواهشا کمک کنید

دیدگاه

شما شروع کنید اگه مشکلی بود بگید.

اون همه اطلاعات دسته بندی شدن و خیلی راحت میشه اطلاعات را ازش در اورد. اونطور که یادمه اسم یکی از پکت ها RMC بود که تقریبا تمام اطلاعات ضروری را داشت.اول پکت با GPRMC$ شروع میشه.
                        اگه این پکت را جدا کنید کلی از اون اطلاعات حذف میشن.
                        حالا توی این پکت باید دنبال چیزایی که می خواین بگردین. اطلاعات با کاما از هم جدا میشن.باید تکه تکش کنید. اینم که کدومش اونیه که شما می خواین را گفتم که خود شرکت یه منوآل داره که توش اطلاعات هر پکت نوشته شده.

کد به درد بخور ندارم. در ضمن با عجله خیلی به جایی نمی رسید چون این یکم کار می بره. مخصوصا اینکه اطلاعات خیلی زیاده و باید به خوبی منابع میکرو را مدیریت کنید.

این هم لینک اون منوآلی که گفتم
                        https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=we b&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0CCoQFjA C&url=http%3A%2F%2Fwww.u-blox.com%2Fimages%2Fdownloads%2FProduct_Docs%2Fu-blox6_ReceiverDescriptionProtocolSpec_(GPS.G6-SW-10018).pdf&ei=-O6LVdqxGeWqygOlyY3gCw&usg=AFQjCNFyAlQtVkt-HO1cU4z-PKBdDrpJvA&sig2=zd74vF4-rFrdk6izlgyuaw

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز
                          اون مقاله ای که گفتین توی انجمن هستش رو امکانش هست لینکش رو بزارید؟

دیدگاه

بابا یکی کد بزاره دیگه کلا اسیر این ماژول شدیم چی میشه یکی که بلده 5دیقه وقت بزاره توضیح بده من ماژول اماده شو گرفتم نیاز به زدن پی سی بی ندارم اگه کسی بلده خواهشا کدی چیزی بزاره اینو راه اندازی کنیم دیگه
                            یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت

دیدگاه

با سلام و درود
                              برای انجام تنظیمات و کار با u-blox NEO-6M می توان از نرم افزار u-center استفاده نمود.
                              در این صفحه نرم افزار u-center و راهنمای استفاده از آن موجود است:
                              u-center Windows | u-blox

این مطالب پیرامون کار با u-blox NEO-6M توضیحاتی ارائه داده است:
                              1- Tutorial to Communicate Neo-6M GPS to Arduino : 7 Steps (with Pictures)
                              2- Arduino Ublox GPS: 3 Steps

مطالبی پیرامون کار با قظعات مربوط به GPS و ارتباط آن ها با میکروکنترلر:
                              1- Arduino Playground - GPS
                              2- Connect Your LS20031 GPS Receiver to Google Earth Via PC - All
                              3- Geo Data Logger: Arduino+GPS+SD+Accelerometer to Log, Time-stamp, and Geo-tag Sensor Data - All
                              4- GPS Based Projects Archives - Use Arduino for ProjectsUse Arduino for Projects
                              جدیدترین ویرایش توسط فکر; ۱۱:۵۱ ۱۳۹۶/۰۲/۱۸.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X