اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار به جای رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار به جای رله

سلام
    میخواستم به جای رله از یک مدار ساده الکترونیکی استفاده کنم که کار همون رله را انجام دهد

پاسخ : طراحی مدار به جای رله

نوشته اصلی توسط mostafa6369
    سلام
    میخواستم به جای رله از یک مدار ساده الکترونیکی استفاده کنم که کار همون رله را انجام دهد
    بستگی داره به جریان و ولتاژ
    اگر ac با جریان کم دارید بهترین راه ترایاک هست و اگر جریان زیاد با بار سلفی میشه از دوتا تریستور استفاده کرد
    و توی ولتاژ DC و جریان کم میشه از BJT استفاده کرد ولی توی جریان زیاد باید بری سراغ ماسفت و ولتاژ بالا رو هم میتونی با IGBT سوییچ کنی
    حالا شما میخوای حدود چه جریان و ولتاژی رو سوییچ کنی؟

دیدگاه

ولتاژ من 125 ولت dc با جریان حداکثر 3 امپری.فقط یه مداری میخوام که مثل رله عمل کنه یعنی وقتی بوبینش فعال شد کنتاکت کنه.وقتی هم بوبینش بی برق شد سوئیچ قطع کنه.درضمن یه نکته مهم اینکه اگر تریستور استفاده کنم.به هیچ وجه نباید مصرف کننده من بی برق بشه(یعنی برای عمل کموتاسیون نمیتونم مصرف کننده را قطع کنم تا تریستور خاموش بشه)

دیدگاه

ولتاژ من 125 ولت dc با جریان حداکثر 3 امپری.فقط یه مداری میخوام که مثل رله عمل کنه یعنی وقتی بوبینش فعال شد کنتاکت کنه.وقتی هم بوبینش بی برق شد سوئیچ قطع کنه.درضمن یه نکته مهم اینکه اگر تریستور استفاده کنم.به هیچ وجه نباید مصرف کننده من بی برق بشه(یعنی برای عمل کموتاسیون نمیتونم مصرف کننده را قطع کنم تا تریستور خاموش بشه)
        خوب این کار به سادگی با یه ماسفت قابل انجام هست و گیت رو باید با یه ولتاژ در حد 12-20 ولت دیسی تحریک کنی برو توی فروشگاه سایت و یه ماسفت با جریان
        دوبرابر یا بیشتر جریانی که میخوای رو پیدا کن و ولتاژش هم باید از ولتاژ 120 بیشتر باشه ترجیحا 200ولت یا بیشتر بعد برو سراغ مدار تحریک گیت
        فرمان از طرف میکرو یا آیسی هست یا چیز دیگه؟

دیدگاه

ممنون
          شما خودتون مداری دارین که برام بذارین

دیدگاه

ممنون
            شما خودتون مداری دارین که برام بذارین
            تو انجمن یه سرچ کوچیک بزنی پیدا میشه در مورد پل H و ماسفت سرچ کن و نگفتی مدار رو با چی تحریک میکنی مثلا میخوای جای رله ماسفت بزاری خوب بوبین رله اگه بود با کلید تحریک میسد یا با چیز دیگه مثل میرو یا آیسی دیگه؟
            اگر کلید باشه و 15 ولت بتونی برای مدار تهیه کنی که با یه رگولاتور میشه از 120 ولت گرفت که مشکل حله و به راحتی با این جریان کم درین میشه ماسفت رو درایو کرد
            یه راه دیگه هم SSR هست ولی قیمتش رو ندارم اگر تهران یا شهری مثل اصفهان و ... هستی برو بازار قیمت SSR رو بگیر ببین به صرفه هست یه نه؟

دیدگاه

سلام

فکر کنم از ترانزیستور یا ماسفت فقط بشه به عنوان سوئیچ استفاده کرد نه کلید.
              منظورم اینه که یک سر کلکتور یا امیتر باید ولتاژ منفی با مثبت باشه(بسطه به npn یا pnp بودن ترانزیستور) و نمیشه مثلا سیگنال a رو با هر سطح ولتاژی مثل کلید یا کنتاکتهای رله ازش عبور داد و اونور همون سیگنال رو بدون افت دریافت کرد.
              اگر کسی همچین مداری داره لطف کنه بذاره که منم خیلی دنبالشم.

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nanocycle
                سلام

فکر کنم از ترانزیستور یا ماسفت فقط بشه به عنوان سوئیچ استفاده کرد نه کلید.
                منظورم اینه که یک سر کلکتور یا امیتر باید ولتاژ منفی با مثبت باشه(بسطه به npn یا pnp بودن ترانزیستور) و نمیشه مثلا سیگنال a رو با هر سطح ولتاژی مثل کلید یا کنتاکتهای رله ازش عبور داد و اونور همون سیگنال رو بدون افت دریافت کرد.
                اگر کسی همچین مداری داره لطف کنه بذاره که منم خیلی دنبالشم.

با تشکر
                افت ولتاژ روی قطعه طبیعی هست و هیچوقت به صفر نمیرسه ولی 0.5 ولت در برابر 120 ولت رو میشه صرف نظر کرد
                برای BJT که نیاز به جریان کشی نیست و واسه ماسفت هم یه مدار کوچیک درایور به راحتی بدون نیاز به ولتاژ منفی میشه ساخت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X