اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر محافظ برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیر محافظ برق

با سلام بر عزیزان
    محافظ برق ای که دارم کار نمیکنه!!! یعنی 2 تا led هاش روشن نمی شوند و تاخیر اش کار نمی کنه!!! و برق هم نداره پریزهاش!! میخواستم بدونم علت از چی هست؟؟؟؟ مشکل از دیود هست یا رله یا ترانزیستور!!!

لطفا راهنمایی کنید!
    سپاس

پاسخ : تعمیر محافظ برق

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    با سلام بر عزیزان
    محافظ برق ای که دارم کار نمیکنه!!! یعنی 2 تا led هاش روشن نمی شوند و تاخیر اش کار نمی کنه!!! و برق هم نداره پریزهاش!! میخواستم بدونم علت از چی هست؟؟؟؟ مشکل از دیود هست یا رله یا ترانزیستور!!!

لطفا راهنمایی کنید!
    سپاس
    سلام
    اون یکی دوتایی که من تعمیر کردم مشکل از آی سی بود
    همون 234 معروف!

فکر کنم باید سوال رو در قسمت تعمیرات میپرسیدین
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

همون 234 معروف!
      ممنون: منظور شما 324 هست!!!
      همین هست!!
      http://eshop.eca.ir/op-amp/428-LM324.html
      نیار به تعویض خازن ایا هست؟؟؟
      راستی چرا توی محافظ فیوز شیشه ای نیست!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
      سپاس

دیدگاه

ممنون: منظور شما 324 هست!!!
        همین هست!!
        http://eshop.eca.ir/op-amp/428-LM324.html
        نیار به تعویض خازن ایا هست؟؟؟
        سپاس
        آره =))
        شرمنده، اشتباه لپی هست که همیشه پیش میاد(یادم نمیاد یه بار شماره اینو درست گفته باشم )
        بعله خودشه
        باید ببینید سالمه یا نه
        عکس تاره ولی از نظر ظاهری هم خازنها هم بقیه قطعات مشکلی ندارن(جز اون مقاومت سمت راست پایین که احتمالا مربوط به تغذیه هست، پس اول اونو چک کنید)
        آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

باید ببینید سالمه یا نه
          عکس تاره ولی از نظر ظاهری هم خازنها هم بقیه قطعات مشکلی ندارن(جز اون مقاومت سمت راست پایین که احتمالا مربوط به تغذیه هست، پس اول اونو چک کنید)
          ممنون دوست عزیز: من رشته ام الکترونیک نیست ولی قبلا تفننی کار می کردم!! خیلی وقت که از دنیای الکترونیک دور بودم!!! الان چند سئوال داشتم !! شاید خنده دار باشد ولی خوشحال میشم راهنمایی کنید!!
          1. برای تست قطعات ایا باید مدار به برق 220 ولت وصل باشد(برق نگیره ما را :surprised: :mrgreen؟؟؟؟ مثلا برای تست مقاومت؟؟؟ دقیقا باید چه کار کرد؟؟؟همینکه مقدار اهم یک مقاومت با مولتی متر به دست امد!! کفایت می کند؟؟؟
          لطفا یکم توضیح بدهید!
          2. من اگر سوکت 14 پایه معمولی برای ای سی قرار بدهم ایا مشکلی پیش می اید؟؟
          سپاس

دیدگاه

سلام
            ۱.خازن mkt تغذیه.
            ۲.خازن الکترولیت بعد پل دیود.
            ۳.آی سی
            ۴.دیود هرزگرد سر رله.
            ۵.پل دیود تغذیه.
            چک کن حله
            امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
            از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من رشته ام الکترونیک نیست ولی قبلا تفننی کار می کردم!! خیلی وقت که از دنیای الکترونیک دور بودم!!! الان چند سئوال داشتم !! شاید خنده دار باشد ولی خوشحال میشم راهنمایی کنید!!
              1. برای تست قطعات ایا باید مدار به برق 220 ولت وصل باشد(برق نگیره ما را :surprised: :mrgreen؟؟؟؟ مثلا برای تست مقاومت؟؟؟ دقیقا باید چه کار کرد؟؟؟همینکه مقدار اهم یک مقاومت با مولتی متر به دست امد!! کفایت می کند؟؟؟
              لطفا یکم توضیح بدهید!
              2. من اگر سوکت 14 پایه معمولی برای ای سی قرار بدهم ایا مشکلی پیش می اید؟؟
              سپاس
              خواهش میکنم
              خیر لازم نیست یه 220 وصل باشه
              با مولتی متر دو سر مقاومت رو بگیرید اگه با رنگ بندی روش یکی بود سالمه(بهتره یک پایش رو از مدار جدا کنید)
              خیر مشکلی پیش نمیاد، حتما سوکت بذارید

دیدگاه

خیر لازم نیست یه 220 وصل باشه
                با مولتی متر دو سر مقاومت رو بگیرید اگه با رنگ بندی روش یکی بود سالمه(بهتره یک پایش رو از مدار جدا کنید)
                خیر مشکلی پیش نمیاد، حتما سوکت بذارید
                بسیار ممنون: دوست عزیز:
                لطف کنید تست خازن اکترولیتی یا همان شیمیایی را هم توضیح بدهید!! یعنی چطوری باید بفهمم سالم هستند؟؟؟ ایا برای تست خازنها :مدار باید به برق 220 ولت وصل باشد؟؟؟
                راستی یک خازن دیگه هم داره که شبیه مستطیل هست!! رویش نوشته!! mkp !!! نحوه تست :سالم بودن این خازن چطوری هست؟؟؟

سپاس فراوان

دیدگاه

بسیار ممنون: دوست عزیز:
                  لطف کنید تست خازن اکترولیتی یا همان شیمیایی را هم توضیح بدهید!! یعنی چطوری باید بفهمم سالم هستند؟؟؟ ایا برای تست خازنها :مدار باید به برق 220 ولت وصل باشد؟؟؟
                  راستی یک خازن دیگه هم داره که شبیه مستطیل هست!! رویش نوشته!! mkp !!! نحوه تست :سالم بودن این خازن چطوری هست؟؟؟

سپاس فراوان
                  سلام
                  شما بهتره تمام مواردی رو که جناب Charger فرمودن رو چک کنید
                  خیر به 220 وصل نکنید، یه راه ساده تست خازن ها اینه که اول دو پایه اونو بهم اتصال کوتاه کنید تا دشارژ کامل بشه بعد با اهم متر(یا تست دیود) بگیرید
                  در لحظه اول خازن باید اتصال کوتاه باشه و به تدریج عدد اهم متر زیاد بشه
                  ولی راه درست اینه که اونو خارج کنید و با خازن سنج(همون تست خازن مولتی متر) تست کنید
                  این راه مطمئن هست و برای همه خارنها جواب میده
                  نشانه های ظاهری خرابی خازن باد کردن یا ترکیدن یا خارج شدن مایع الکترولیت داخلش هست

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                    ه راه ساده تست خازن ها اینه که اول دو پایه اونو بهم اتصال کوتاه کنید تا دشارژ کامل بشه بعد با اهم متر(یا تست دیود) بگیرید
                    یعنی اول 2 تا پایه خازن را از مدار در بیاورم به وسیلع قلع کش: و بعدش جفت پایه خازن را به هم متصل کنم؟؟؟ تا دشارژ بشود؟؟؟ درسته؟؟ نیازی به ولتاژ دادن به خازن هست؟؟؟ بعد اش چطوری هست؟؟ با اهم متر تست می شود مقدارش؟؟؟
                    ولی راه درست اینه که اونو خارج کنید و با خازن سنج(همون تست خازن مولتی متر) تست کنید
                    این راه مطمئن هست و برای همه خارنها جواب میده
                    من مولتی متر ام تا 20 میکرو فاراد را مقدار اش را می سنجد!! و خازنهایی را که توی مدار هستند همه اش مقدارشان بالای 20 هستند!!! باید چه کرد؟؟؟ باید خازن سنج به صورت جدا بخرم؟؟؟
                    راستی برای سنجش مقدار خازن ها ایا باید خازن را از مدار بیرون بکشیم؟؟

نشانه های ظاهری خرابی خازن باد کردن یا ترکیدن یا خارج شدن مایع الکترولیت داخلش هست
                    ظاهر خازن ها سالم هست!!! ولی یک مقاومت هست که رنگ اش کدر هست !!! یک جوری هست!! انگار سوخته!!
                    نشانه سوختن مقاومت ها چطور هست؟؟؟

سپاس فراوان

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:یعنی اول 2 تا پایه خازن را از مدار در بیاورم به وسیلع قلع کش: و بعدش جفت پایه خازن را به هم متصل کنم؟؟؟ تا دشارژ بشود؟؟؟ درسته؟؟ نیازی به ولتاژ دادن به خازن هست؟؟؟ بعد اش چطوری هست؟؟ با اهم متر تست می شود مقدارش؟؟؟
                      نیازی به در آوردنش نیست
                      در این روش خازن با ولتاژ خروجی مولتی متر شارژ میشه و شارژ شدنش رو میتونید روی مولتی متر ببینید
                      بازم میگم این روش زیاد قابل اطمینان نیست
                      من مولتی متر ام تا 20 میکرو فاراد را مقدار اش را می سنجد!! و خازنهایی را که توی مدار هستند همه اش مقدارشان بالای 20 هستند!!! باید چه کرد؟؟؟ باید خازن سنج به صورت جدا بخرم؟؟؟
                      راستی برای سنجش مقدار خازن ها ایا باید خازن را از مدار بیرون بکشیم؟؟
                      نیازی به خریدن نیست
                      با همون مولتی متر خودتون و با داشتن خازن سالم و سری موازی کردن فکر کنم بشه محاسبه کرد
                      دوستان لطفا بگن چیکار باید کرد تا منم یاد بگیرم
                      بهتره از برد در بیارید چون ممکنه قطعات دیگه در اندازه گیری خطا ایجاد کنن
                      ظاهر خازن ها سالم هست!!! ولی یک مقاومت هست که رنگ اش کدر هست !!! یک جوری هست!! انگار سوخته!!
                      نشانه سوختن مقاومت ها چطور هست؟؟؟

سپاس فراوان
                      نشانه ظاهری سوختن مقاومت همون کدر شدن یا سیاه شدنش هست
                      همونطور که گفتم اون مقاومت سمت راست عکس که احتمال زیاد مربوط به تغذیه هست دچار مشکل شده
                      با ظاهر سالم نمیشه قضاوت کرد ولی پیشنهاد من اینه که مقاومت و دیودهای ورودی رو اول از همه چک کنید
                      اگه مشکل از اون نبود برید سراغ خازن و...
                      چون هیچ قسمتیش کار نمیکنه احتمال زیاد مشکل از تغذیه هست

دیدگاه

درود.
                        محافظ آورده اند که یک عدد از مقاومت مدار آن جدا شده است.... مشکل چیست؟

اوباش مجازی یا ترول به انگلیسی):Troll) در گفتمان اینترنتی به افرادی گفته می*شود؛ که با رفتار مخرب در فضای وب به دنبال جلب نظر کاربران، ایجاد تشنج و بیان مطالب محرک و توهین*آمیز هستند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط parsa bahrami نمایش پست ها
                          درود.
                          محافظ آورده اند که یک عدد از مقاومت مدار آن جدا شده است.... مشکل چیست؟

https://s6.uupload.ir/files/۲۰۲۲۰۱۲۵_۲۲۱۴۱۲_2ulv.jpg
                          بستگی دارد مقاومت در کجای مدار باشد . اگر در قسمت ابتدایی باشد که همان بلوک تغذیه می باشد ، با توجه به خازنی بودن تغذیه این مدار ، دو نوع مقاومت در ورودی داریم .یکی مقاومت وات بالا برای کاهش ولتاژ استفاده میشه و معمولا چاق تر هست و بار زیادی روی همینه و خیلی موقع ها همین با مشکل سوختن مواجه میشه . در حد اهم باید باشه و کمی درشت . اگر این شکلی بوده تقریبا اینا روی رنج 47 اهم هستن و 1 وات 2 وات اینا . یک مقاومت دیگر هم داریم در ورودی که دقیقا موازی با اون خازن پلی استر در ورودی هست و اون در حد 470 کیلو اهم یا 1 مگا اهم و وات پاینن 125 میلی یا 250 میلی وات هستش . اون بای پس خازن هست و نبودنشم مشکلی ایجاد نمیکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirtevez2 نمایش پست ها
                            بستگی دارد مقاومت در کجای مدار باشد . اگر در قسمت ابتدایی باشد که همان بلوک تغذیه می باشد ، با توجه به خازنی بودن تغذیه این مدار ، دو نوع مقاومت در ورودی داریم .یکی مقاومت وات بالا برای کاهش ولتاژ استفاده میشه و معمولا چاق تر هست و بار زیادی روی همینه و خیلی موقع ها همین با مشکل سوختن مواجه میشه . در حد اهم باید باشه و کمی درشت . اگر این شکلی بوده تقریبا اینا روی رنج 47 اهم هستن و 1 وات 2 وات اینا . یک مقاومت دیگر هم داریم در ورودی که دقیقا موازی با اون خازن پلی استر در ورودی هست و اون در حد 470 کیلو اهم یا 1 مگا اهم و وات پاینن 125 میلی یا 250 میلی وات هستش . اون بای پس خازن هست و نبودنشم مشکلی ایجاد نمیکنه
                            درود.
                            مقاومت مربوطه به تایمینگ آی سی بود..... بجای مقاومت حذف شده یک عدد مقاومت ۱۰ کیلو اهم و ۳.۳ کیلو اهم را بر حسب تجربه سری کردم و جای آن مقاومت قرار دادم..... درحال حاضر محافظ بدرستی عمل کرده و تایم آن حدودا ۴ دقیقه شده است....
                            اوباش مجازی یا ترول به انگلیسی):Troll) در گفتمان اینترنتی به افرادی گفته می*شود؛ که با رفتار مخرب در فضای وب به دنبال جلب نظر کاربران، ایجاد تشنج و بیان مطالب محرک و توهین*آمیز هستند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X