اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در ساخت درایور موتور پله ای با ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در ساخت درایور موتور پله ای با ماسفت

با سلام.
    من یک موتور پله ای دارم که در حالت استوپ (عدم دوران) در ولتاژ +5V، به مقدار 2A جریان میکشه. همانطور که می ددانید در دور های بالا برای حفظ گشتاور و جریان موتور باید ولتای موتور را افزایش داد. حالا کلاً من یک مشکل دارم که درحال حاظر با آن دست و پنجه نرم می کنم و همچنین یک سوال مجزای دیگر دارم:

1- همان طور که می دانید برای راه اندازی ماسفت هایی مانند IRF540 یا IRF9540، برای روشن شدن کامل ماسفت باید اختلاف ولتاژی در حدود 15v بین سورس و گیت ایجاد کنیم. ولی مشکل اینجاست که من حتی اگر 25v هم به ورودی مدارم بدم (به عنوان منبه تغذیه ی موتور)، موتور از منبع تغذیه جریان میکشه و ولتاژ را تا 6v پایین می آورد. لذا ماسفت ها به طور کامل روشن نمی شوند و شروع به گرم شدن می کنند. حالا به نظر شما این مشکل را چگونه باید حل کرد؟
    توضیحات تکمیلی مربوط به سوال اول :
    الف) قسمت کنترل مدار متشکل از یک میکروکنترل است که از قسمت قدرت به طور کامل ایزوله شده.
    ب) برای درایو کردن ماسفت ها از مدار پوش-پول ترانزیستوری استفاده کردم که به نحو احسنت کار م کنند و هیچ مشکلی باهاشون ندارم.
    ج) گرم شدن ماسفت ها هیچ ربطی به فرکانس کاری ندارد، چون ماسفت ها در حالت سکون شفت موتور گرم می شوند.
    د) راه حلی که خودم پیشنهاد کردم و تست هم کردم و جواب هم ازش گرفتم این بود که : منبع ولتاژ درایو کردن ماسفت ها رو از منبع تغذیه ی موتور جدا کنم. اما مشکلی که ایجا میشه اینه که در پایان کار من برای راه اندازی مدارم نیاز به سه منبع تغذیه ی کاملاً مجزا و ایزوله دارم (مجزا شده هم از طرف زمین و هم از طرف خروجی مثبت)، یکی برای قسمت کنترل و دیجیتال مدار، یکی برای درایو کردن ماسفت ها، و یکی برای موتور ها. البته همان طور که گفتم من این مورد را تست کردم و خوشبختانه کاملاً جواب داد و دیگر ماسفت ها گرم نشد. ولی لزوم وجود سه عدد منبع تغذیه برای راه اندازی خیلی جالب نیست.

2- برای کنترل جریان موتور (رگولاتور جریان) چه مداری را پیشنهاد می کنید. آیا این امکان وجود دارد که من جریان ورودی به درایور را (جریان مربوط به منبع در نظر گرفته شده برای موتور ها را) با PWM میکرو و یک ماسفت کنترل کنم؟ (به مانند کنترل دور موتور های DC)

با تشکر

پاسخ : مشکل در ساخت درایور موتور پله ای با ماسفت

با سلام
    بنده قبلا این کارو کردم، یه درایور کامل براش ساختم، البته همونطور که میخوای با ماسفت.
    میتونی پست منو توی این تاپیک بخونی:
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...5498#msg555498
    انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X