اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل خروجی DC ترانس با تریستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل خروجی DC ترانس با تریستور

سلام
    من یه ترانس 220ولت به 50 ولت( 50 آمپری) تکفاز دارم که با استفاده از یک پل دیودی یه خروجی DC متغیر به من میده در حال حاضر خروجی این ترانس رو با تغییر در سیم پیچی اون بصورت پله ای تغییر میدم ولی بعلت خراب شدن کلید سلکتوری که برای این کار انجام میشه، میخوام با استفاده از تریستور و با کنترل زاویه اتش (و یاهر قطعه ای غیر تریستور) خروجی اونو کنترل کنم. در واقع میخوام سیم پیچی ترانس رو در مقدار ولتاژ حداکثر قرار بدم و با کنترل تریستوری یه خروجی DC متغیر داشته باشم. دوستان کسی میتونه کمکم کنه؟ :smile: مدار کنتری زاویه اتش به چه شکل باید باشه؟ نیاز به دو دیود و دو تریستور دارم یا هر چهار تا بازوی پل باید تریستور باشه؟ :redface: :redface: :redface:

پاسخ : کنترل خروجی DC ترانس با تریستور

کسی نیست جواب بده؟؟؟؟ :sad: :sad: :sad: :sad:

دیدگاه

سلام دوست عزیز

مدار کنتری زاویه اتش به چه شکل باید باشه؟
      در این مورد باید شما مداری داشته باشید که بتواند خط ورودی ولتاژ (Vs) را بخواند و بتواند بر اساس زمانبندی موج آن زاویه آتش دلخواه را برای تریستورها اعمال کند.

نیاز به دو دیود و دو تریستور دارم یا هر چهار تا بازوی پل باید تریستور باشه؟
      هر چهار بازو باید تریستور باشد تا هم بر روی نیم سیکل مثبت و هم نیم سیکل منفی بتوانید کنترل داشته باشید. (یعنی یک مدار تمام مبدل)

دیدگاه

اگر فقط ولتاژ مثبت نیاز داری از یکسو ساز نیمه کنترل شده استفاده کن (دو تا تریستور و دو تا دیود) زاویه آتش رو هم ساده ترین راهش استفاده از میکروکنترلر+آشکار ساز عبور از صفر هستش. البته استفاده از اپتو تریستور یا اپتو تریاک یادت نره.
        ولی کلا" روش ساده تر اینه که پل دیود و خازن بذاری و ماکزیمم DC رو داشته باشی بعد با یک مبدل BUCK خیلی راحت کم و زیادش کنی. :job:

دیدگاه

سلام یعنی باید از 4 تا تریستور استفاده کنیم؟
          نقشه کسی نداره؟
          منم این مدار رو لازم دارم برای 310 ولت دی سی برق شهر که با تریستور کم و زیادش کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
            منم این مدار رو لازم دارم برای 310 ولت دی سی برق شهر که با تریستور کم و زیادش کنم؟
            با سلام

آقا زحمت خودتونو زیاد نکنین. برق شهر رو اول به یه دیمر ساده بدین و بعدش خروجیشو با یه پل دیودی یکسو کنین. همون کار رو میکنه.
            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X