ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: گرم شدن tip41

2008/08/02
    تهران
    1,292
    13

گرم شدن tip41

سلام دوستان
    7 عدد led پاور سه رنگ رو به طور سری به هم وصل کردم و هر کدوم را با یک ترانزیستور TIP41 کنترل میکنم.
    حالا دو تا ترانزیستور مربوط به رنگ سبز و آبی خیلی معمولین اما ترانزیستور مربوط به رنگ قرمز به شدت داغ میشه به طوری که بعد از 30 ثانیه دیگه نمیشه بهش دست زد.
    ولتاژ من 24 ولت هستش.
    جای ترانزیستور ها رو هم که عوض میکنم بازم ترانزیستور مربوط به قرمز خیلی گرم میشه.
    جریان هر کانال رو اندازه گرفتم
    قرمز650 میلی
    سبز 410 میلی
    آبی350 میلی
    لازم به ذکره جریان کلکتور tip41، 6 آمپره
    حالا من با این معضل چه کنم؟
    گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی
    2007/06/28
    721
    16

پاسخ : گرم شدن tip41

اول اينکه اگر ال اي دي ها از نوع 1وات باشند مقاومت مناسب انتخاب نکرديد و جريان زيادي داريد ازشون عبور ميديد، مخصوصا رنگ قرمز که ولتاژش پايين تر هست!!
    اينکه جريان کلکتور در ديتاشيت 6 آمپر هست هم دليل بر اين موضوع نيست که شما هر جريان کمتري ازش عبور بديد داغ نشه، اگر مطمئن هستيد طراحي ترانزيستور هاتون درست هست و داغ ميشن با قرار دادن هيت سينک مناسب روي ترانزيستورها حرارتشون رو دفع کنيد، اگر فضا براي هيت سينک ندارند از ترانزيستورهاي فت مثلا سري IRF استفاده کنيد که ديگه هيت سينک هم نخواد براي اين مقدار جريان گرم هم نميشن. ول به طور کلي اگر ال اي دي هاتون 1وات هست با اين جريان هايي که نوشتيد عمر زيادي نمي کنند!
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید
    2008/08/02
    تهران
    1,292
    13

آقا خیلی خیلی ممنون
    300 میلی آمپر خوبه از هر Led بگذره؟
    2007/06/28
    721
    16

قربان شما، بله 300 ميلي آمپر جريان مناسبي هست که معمولا درايورهاي ال اي دي هم همين جريان رو فيکس ميکنند و درون ال اي دي هاي سري شده جاري ميکنند، شما که منبع ولتاژ داري حتي ميتوني با انتخاب مقاومت مناسب کمي پايينتر بگيري که اگر بر اثر گرماي هر بخش جريان کمي بالاتر رفت باز هم فشاري به ال اي دي نياد.
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید
    2013/08/26
    بوشهر
    1,260
    378

سلام براي راه اندازي TIP41 يا هر ترانزيستور ديگه بايد به جدول . Collector Saturation Region و يا . DC Current Gain مراجعه کنيد تا حد اقل جريان بيس ترانزيستور براي جريان کلکتور رو به دست بياريد. مشکل داغ شدن زيادي هم همينه که شما نميتونيد جريان لازم بيس تامين کنيد و به همين خاطر ولتاژ زيادي ميفته روي کلکتور-اميتور و تلفات زيادي داريم. به طور مثال براي TIP41 حداقل جريان لازم بيس براي 1 آمپر 18 ميلي. 2.5 آمپر 80 ميلي . 5 آمپر 300 ميلي بايد به بيس بديد تا ترانزيستور به طور کامل باياس بشه. البته بهتره جريان بيس رو کمي بالاتر در نظر بگيريد مثلا به جاي 80 ميلي 100 ميلي بديد. اگه اين کار رو انجام بديد حتي اگه 5 آمپر هم بکشيد باز هم مشکلي نداره ولي به اندازه 3 وات تلفات داريد که نياز به هيتسينک مناسب داره.
    پس همون طور که دوستان فرمودند براي جريان هاي بالا از ماسفت هايي مثل irfz44 استفاده کنيد.
    اگه آرايش ال اي دي هارو بذاريد ميتونيم بگيم چي کار کنيد و از چه ترانزيستور يا ماسفتي استفاده کنيد
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.
    2008/08/02
    تهران
    1,292
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهي
    سلام براي راه اندازي TIP41 يا هر ترانزيستور ديگه بايد به جدول Figure 9. Collector Saturation Region و يا Figure 8. DC Current Gain مراجعه کنيد تا حد اقل جريان بيس ترانزيستور براي جريان کلکتور رو به دست بياريد. مشکل داغ شدن زيادي هم همينه که شما نميتونيد جريان لازم بيس تامين کنيد و به همين خاطر ولتاژ زيادي ميفته روي کلکتور-اميتور و تلفات زيادي داريم. به طور مثال براي TIP41 حداقل جريان لازم بيس براي 1 آمپر 18 ميلي. 2.5 آمپر 80 ميلي . 5 آمپر 300 ميلي بايد به بيس بديد تا ترانزيستور به طور کامل باياس بشه. البته بهتره جريان بيس رو کمي بالاتر در نظر بگيريد مثلا به جاي 80 ميلي 100 ميلي بديد. اگه اين کار رو انجام بديد حتي اگه 5 آمپر هم بکشيد باز هم مشکلي نداره ولي به اندازه 3 وات تلفات داريد که نياز به هيتسينک مناسب داره.
    پس همون طور که دوستان فرمودند براي جريان هاي بالا از ماسفت هايي مثل irfz44 استفاده کنيد.
    اگه آرايش ال اي دي هارو بذاريد ميتونيم بگيم چي کار کنيد و از چه ترانزيستور يا ماسفتي استفاده کنيد
    ممنون
    حداقل جریان بیس رو در نظر گرفتم
    ممنون
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6