اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش تست سالم بودن خازن ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش تست سالم بودن خازن ها

یا سلام بر عزیزان
    میخواستم بدونم بهترین روش برای اینکه بفهمیم که ایا خازن خراب هست یا نه !! چی هست؟؟؟
    روش شارژ و دشارژ یا سنجیدن ظرفیت خازن؟؟ کدام بهتر هست؟؟؟

سپاس

پاسخ : روش تست سالم بودن خازن ها

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
    یا سلام بر عزیزان
    میخواستم بدونم بهترین روش برای اینکه بفهمیم که ایا خازن خراب هست یا نه !! چی هست؟؟؟
    روش شارژ و دشارژ یا سنجیدن ظرفیت خازن؟؟ کدام بهتر هست؟؟؟

سپاس
    خازن سنج (بهترین روش)
    تست بازر

با یه باطری شارژ میشه با یه سیم دشارژ میشه

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: میشه بیشتر توضیح بدهی!! که به چه صورت هست؟؟
      سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: میشه بیشتر توضیح بدهی!! که به چه صورت هست؟؟
        سپاس
        با خازن سنج : مولتی مترت رو توی رنج cap بزار بعد پاراب های مولتی مترت رو به دوسر خازن وصل کن ( توی خازن های الکترولیتی جای پاراب ها باید درست بزنی ... پاراب قرمز به پلاریته مثبت و مشکی به پلاریته منفی) عدد روی مولتی متر نشون میدن حتی ممکنه کمتر یا بیشتر باشه ولی در کل خازن سنج ها تا 10 درصد خطا دارن پس دقیق نیستن ولی بالاخره عددی رو که نشون میدن باید نزدیک به مقدار نوشته شده روی خازن باشه غیر از این بود خازن خرابه

خازن روی مدار با خازن سنج همین کارو که گفتم انجام بده اگر عدد نشون داد خازن سالمه اگر چیزی نشون نداد بگرد حالا یا اون خازن یا خازن های کناری اون خراب شده چون توی مدار ممکنه خازن با خارن دیگه موازی باشه
        تست بازر :مولتی متر رو روی تست بوق بزار بعد به دوسر خازن وصل کن اگر هیچ صدایی شنیده نشد یا یه لحظه صدا شنیدی بعد زود قطع شد خازن سالمه اگر مولتی مترت صدا داد خازن خرابه توی مدار هم به همین صورته

برای شارژ خازن یه باطری 1.5 ولتی رو با رعایت قطب مثبت و منفی به دوسر خازن وصل کن وبعد ولتاژ خازنو اندازه بگیر باید همون 1.5 باشه

برای دشارژ خازن .پایه های خازن شارژ شده رو با یه تکه سیم به هم وصل کن عمل دشارژ انجام میشه

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: میشه روش تست سالم بودن خازن های پلی استر و mkt را هم توضیح بدهی!!! اینها فرق می کنند؟؟
          سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: میشه روش تست سالم بودن خازن های پلی استر و mkt را هم توضیح بدهی!!! اینها فرق می کنند؟؟
            سپاس
            خازن های mkt و پلی استر خازن خشک هستن پلی استر ها معمولا ولتاژ بالا هستن و نشتی کمتر و عمر بالاتری نسبت به الکترولیتی ها دارن و روش تستشون با الکترولیت ها زیاد فرق نمیکنه ولی چون بعضی خازن سنج ها ظرفیت های پایین رو اندازه گیری نمیکنن بهتره با همون تست بازر تستشون کنی .

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من یک خازن پلی استر دارم ولی هر چی میخوام تست کنم نمیشه!!! یعنی بازر جواب نمبده!!! ان روشی که گفتید را انجام دادم!! ولی اصلا صدای بوق در نمیاد!! و ولتاژی هم نشان نمی دهد!!! از این خازن هم اصلا تا حالا استفاده نکردم!!
              سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: من یک خازن پلی استر دارم ولی هر چی میخوام تست کنم نمیشه!!! یعنی بازر جواب نمبده!!! ان روشی که گفتید را انجام دادم!! ولی اصلا صدای بوق در نمیاد!! و ولتاژی هم نشان نمی دهد!!! از این خازن هم اصلا تا حالا استفاده نکردم!!
                سپاس
                دوست عزیز، خازن های MKT معمولا ظرفیت پایینی دارن (در حد چند میکرو). به همین دلیل، وقتی مولتی متر رو وصل میکنین، خیلی زود شارژ شده و شما صدایی نمیشنوید. در ضمن این روش تست فقط برای تشخیص اتصال کوتاه شده خازن بدرد میخوره. بهترین روش همون استفاده از خازن سنج یا LCR متر هست.
                به هر حال وقتی که بازر صدا نمیده، حتما خازن ها تون سالمن.
                خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

به هر حال وقتی که بازر صدا نمیده، حتما خازن ها تون سالمن
                  دوست عزیز سلام:ممنون بابت پاسخگو یی تان: توی الکترونیک هر کی یکجور حرف میزنه :mrgreen: من نفهمیدم عاقبت چطور باید خازن را شارژ و دشارژ کرد؟؟؟

یک نفر به من گفت اینجوری خازن را تست می کنند!! متن پایین را بخوانید ایا درست هست؟؟

برای اینکار اول نیاز است خازن را از مدار خارج کرده .خازنهای الکترولیت قسمت منفیش با نوار سفید رنگ کاملا مشخص شده اند در الکترولیت ها منفی پراپ اهممتر را به منفی خازن و پراپ مثبت را به پایه مثبت خازن وصل کن (نشانگر اهمتر رو تست دیود باشد)البته در اهم متر دیجیتال یک لحظه سوت کشیده سریعا شارژ میشود و عددها از صفر سیر صعودی پیدا میکند جای پراپ های اهمتر را عوض کنی به همین شکل عمل میکند این عمل نشانگر سالم بودن خازنهاست.منتها باید به شکل خازنها دقت کنی گاهی اوقات خازنها از قسمت بالا باد کرده اند و یا از قسمت پایین رسوب زده و مایع انها خارج شده که باید تعویض شوند.

بهترین روش همون استفاده از خازن سنج یا LCR متر هست.
                  یعنی خازن سنج بخرم؟؟؟

دیدگاه

سلام
                    به غیر از این روش هایی که دوستان عرض کردند . من مولتی متر رو روی حالت اهم میزارم اگه خازن سالم باشه باید ابتدا عدد خوانده شده زیاد بشه و بعد از چند ثانیه شروع به کم شدن بشه .
                    توجه کنید که خازن های الکترولیتی که در خروجی منابع تغذیه سوییچینگ میباشند زود خراب می شوند که از ضاهر انها کاملا پیداست و باد می کنند . شما اول ببنین اونجایی که خازن به کار رفته چه عملی رو داره انجام میده . ( منظور توی فرکانس بالاست یا نه )
                    انجمن LABVIEW
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
                    اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

به غیر از این روش هایی که دوستان عرض کردند . من مولتی متر رو روی حالت اهم میزارم اگه خازن سالم باشه باید ابتدا عدد خوانده شده زیاد بشه و بعد از چند ثانیه شروع به کم شدن بشه
                      ممنون دوست عزیز: ان روش بالایی ایا درست هست؟؟؟
                      روش شما را هم تست کردم :ولی عدد از 1 شروع می شوند و می رود بالا تا مثلا رسید به 3000 : دوباره میاد روی 1 !!! ایا خازن سالم هست؟؟؟
                      به این روش چی می گویند؟؟ESR هست!! مقاومت داخلی خازن!!!

راستی توی محافظ برق: کدام خازن ها بیشتر می سوزند؟؟؟ پلی استر یا mkt یا الکترولیت !!!

سپاس

دیدگاه

روش شما را هم تست کردم :ولی عدد از 1 شروع می شوند و می رود بالا تا مثلا رسید به 3000 : دوباره میاد روی 1 !!! ایا خازن سالم هست؟؟؟

راستی توی محافظ برق: کدام خازن ها بیشتر می سوزند؟؟؟ پلی استر یا mkt یا الکترولیت !!!

سپاس
                        کلا وقتی گذاشتی تو تست بازر اصلا خازن های پلی استر و ام کی تی یه لحظه صدا هم از مولتی متر در نمیاد نباید صدا بده ... سالمه

توی محافظ برق بیشتر اون خازن بزرگه خراب میشه که بهش میگن خازن تغذیه که برق محافظ رو تامین میکنه البته خراب نمیشه ظرفیتش کم میشه که با خازن سنج مشخص میشه

دیدگاه

سپاس
                          دوست عزیز، تمامی روشهای گفته شده فقط در مورد خازن هایی که اتصال کوتاه شده و یا شدیدا آسیب دیده اند (ظرفیت آنها به خیلی کاهش یافته است) کاربرد دارد و عیب های جزئی فقط با ابزار مخصوص مثل LCR متر قابل انجام است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد سازگاران
                            دوست عزیز، تمامی روشهای گفته شده فقط در مورد خازن هایی که اتصال کوتاه شده و یا شدیدا آسیب دیده اند (ظرفیت آنها به خیلی کاهش یافته است) کاربرد دارد و عیب های جزئی فقط با ابزار مخصوص مثل LCR متر قابل انجام است.
                            با نظر شما موافقم ولی CR متر کافیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeed_06
                              با نظر شما موافقم ولی CR متر کافیه
                              اندازه گیرهای خازن (معمولا موجود در مولتی مترها) فقط ظرفیت رو میده. برای تست ESR و EPR باید از LCR متر استفاده بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X