ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    2014/06/04
    تهران
    26
    0

امواج رادیویی

سلام
    اگه ممکنه لطف بفرمایید بطور مفصل امواج رادیویی رو توضیح بدید.
    توی یه سایتی خوندم که تمام امواج رادیویی بر اثر جرقه الکتریکی ایجاد میشن آیا این درسته؟و با توجه به قدرت قوس الکتریکی امواجی در فضا پخش میشه که دارای برد و فرکانس مشخصی هستند.
    حالا اگه واقعا اینطوره مثلا رادیو تهران باید یه قوس الکتریکی در حد مگا وات (فیزیک حالت جامد خوندم اگه اشتباه میگم ببخشید) تولید کنه یعنی ولتاژهای و جریان های خیلی زیادی یعنی باید یک ترانس خیلی بزرگ باشه که این جرقه یا قوس رو ایجاد کنه تا امواج رادیویی با برد بالا تولید بشه. این حدس منه نمیدونم دیگه.
    اساتید و دوستان گرامی راهنمایی بدند که چکار باید بکنم.
    خیلی خیلی ممنون.
    عجب چیزی بود این الکترونیک و من نمیدونستم.آخ آخ آخ :cry2:
    میخوام پولامو جم کنم از جو زمین بزنم بیرون!
    2013/05/31
    295
    45

پاسخ : امواج راديويي

آره واقعا منم يه مدتيه اين ماهيت و جنس امواج الکترو مغناطيس واسم سوال شده. هر چي دربارش ميخونم نميتونم درکش کنم. امواج چي اند؟ ميدان مغناطيسي قوي هستن؟ ميدان الکتريکي اند؟ چرا آنتن ها چيزي رو جذب خودشون نميکنن؟ و....
    2009/05/05
    969
    158

پاسخ : امواج راديويي

از ديدگاه کلاسيک امواج الکترومغناطيسي، از ميدان هاي الکتريکي و مغناطيسي متغير با زمان تشکيل شده است. يعني شما ميايد يک ميدان الکتريکي متغير با زمان ايجاد ميکنيد اين ميدان الکتريکي براساس قانون دست راست يک ميدان مغناطيسي متغير با زمان و متعامد ايجاد ميکنه و دوباره اين ميدان مغناطيسي متغير خودش يک ميدان الکتريکي متغير با زمان ايجاد و الي آخر...
    از ديدگاه کوانتم هم امواج الکترومغناطيس از ذراتي به اسم فوتون تشکيل شده اند که وارد بحثش نميشيم چون خيلي به کار برقي ها نمياد.
    چيزهايي که من تا حالا گفتم نحوه انتشار امواج بود. شرايط ايجاد و انتشار امواج الکترومغناطيس رو هم بخوام خيلي ساده و عاميانه بگم به اين صورت هست که هرموجي براي انتشار نيازي به محيط براي انتشار داره که بهش موجبر ميگن.
    شما يک مدار الکتريکي رو فرض کنيد که بهش يک منبع تغذيه رو وصل کرديد. اون خطوط مدارچاپي در اين حالت موجبر هاي ما هستن. حالا اگر منبع ما سينوسي باشه و فرکانس کارش طوري باشه که طول موج ايجاد شده از يک چهارم خطوط مدارچاپي کوچکتر باشه در اين حالت پديده انتشار رخ ميده و ديگه قانون جمع ولتاژها و جريان هاي ***شهف براي اون خطوط مدارچاپي صادق نيست و اگر اندازه گيري کنيد مي بينيد که يه چيزي کمه.
    حالا براي اينکه ببينيد چرا يه چيزي کم ميشه بايد به معادلات ماکسول رجوع کنيد که چرا بخشي از موج ايجاد شده منتشر ميشه.(باور کنيد بيشتر از بخوام توضيح بدم ممکنه سردرگم بشيد)
    در مورد آنتن هم استنباطي که خودم داشتم اين بوده(لطفا اساتيد اگر جايي رو اشتباه گفتم تصحيح بفرماييد)
    که آنتن رو ميشه رو به صورت مجموعي از سلف و خازن ها در نظر گرفت که براساس ابعاد فيزيکي(چون ظرفيت خازن و خودالقايي سلف به ابعاد فيزيکي بستگي داره) که دارن در يک بازه فرکانسي تيون شده اند و ميتونند در اثر مجاورت امواجي که در رده فرکانسيشون قرار داره، دچار تشديد بشن و اون رو دريافت کنند. البته اين خيلي ساده شده است و فقط يک شهود است و براي درک بيشتر بايد به کتابهاي آنتن مراجعه کنيد.

... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ*هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ*ها، خاطره همتآ*هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ*البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)
    fsk333kh
    Guest

پاسخ : امواج رادیویی

من یه چیزایی از دکتر شریف بختیار شنیده بودم خوب توضیح داده بودن ولی خوب بنظرم کافی نبود یا دسته کم من متوجه نشدم آخه این مخابرات خیلی سخته و به همون اندازه جالب.
    راستش من خیلی به مباحث مخابراتی علاقه مندم و همچنین رادیو کنترل و کلا کنترل از ره دور رو خیلی دوست دارم خیلی خیلی دوست دارم شایدم بیشتر اما خوب فعلا وقت کار کردن راجب به این موضوع رو ندارم.
    سایت مکتب خونه بسیلر سایت خوبی هستش.maktabkhooneh.org
    2007/10/14
    تهران
    1,335
    41

نقل قول نوشته اصلی توسط MasoudSincere

توی یه سایتی خوندم که تمام امواج رادیویی بر اثر جرقه الکتریکی ایجاد میشن آیا این درسته؟و با توجه به قدرت قوس الکتریکی امواجی در فضا پخش میشه که دارای برد و فرکانس مشخصی هستند.
    حالا اگه واقعا اینطوره مثلا رادیو تهران باید یه قوس الکتریکی در حد مگا وات (فیزیک حالت جامد خوندم اگه اشتباه میگم ببخشید) تولید کنه یعنی ولتاژهای و جریان های خیلی زیادی یعنی باید یک ترانس خیلی بزرگ باشه که این جرقه یا قوس رو ایجاد کنه تا امواج رادیویی با برد بالا تولید بشه.
    امواج الکترومغناطیسی از طریق آنتن پخش میشن ولی قبل از آنتن با استفاده از تقویت کننده، توانش رو بالا میبرن و تا جایی که من میدونم خبری از جرقه و قوس الکتریکی نیست.
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"
    2020/06/18
    15
    4

سلام
    درآغاز آزمایش ارتباط رادیو بعلت این که هنوز لامپ و ترانزیستور اختراع نشده بود با کمک یک آنتن و جرقه ولتاژ بالا امواج را ارسال میکردند...چون وسیله خاصی برای این کار نداشتند اولین فرستنده های رادیویی همین ها بودند و گیرنده ها نیز آنتن هایی با میله بلندی بودند که پیچ و مهره ای کوچک روی آن نصب شده بود هروقت با کمک جرقه آنتن فرستنده امواج ارسال می کرد درفاصله پیچ و مهره میله گیرنده جرقه بسیار کوچکی ارسال می شد،
    امروزه با وجود لوازم کافی با انرژ الکتریکی بسیار کمی که به سختی لامپ چراغ قوه را روشن کند میتوان امواجی تولید کرد که چند ده کیلومتر دورتر قابل دریافت باشد.
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6