ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    14

آموزش ايگل از پايه

با سلام به همه دوستان داشتم مطالب انجمن ايگل رو ميديدم که متوجه شدم اکثر موضوعات قديمي هست يا ديگه فعال نيستن
    گفتم اينجا محلي بشه براي شروع بحث آموزش نسخه هاي جديد اين نرم افزار
    از دوستان اگر کسي هست که بخواد کمک بکنه هم بسيار ممنون ميشم
    اگر دوستان مايل باشند از فردا شب اين مطلب ادامه پيدا کنه
    فعلا براي شروع از شماتيک شروع ميشه بعد ميريم سر طراحي pcb و بعد دستورات اجرايي محيط کامند و باقي ماجرا
    اگر موضوع خاصي هم مد نظر هست بگيد تا از قلم نيوفته :mrgreen:
    براي دوستاني که آشنايي با ايگل ندارن هم بگم که
    ايگل يه نرم افزار طراحي شماتيک و ساخت pcb هست در خارج از ايران به خاطر رايگان بودن بعضي نسخه هاش به شدت طرفدار داره و بسيار پراستفاده هست
    کار باهاش خيلي خيلي راحت هست سريع و نسبتا بي دردسر هست جاييهم اگه کم و کاستي داره اول به بزرگي خودتون ببخشيدش دوم تو نت پيدا ميشه که اونها رو هم بعدا در موردش بحث ميکنيم
    لطفا با نظرات خودتون بگين که چقدر از اين بخش استقبال ميکنيد
    پست ها در حال ويرايش هستند و به مرور کامل ميشن
    ممنون
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    14

بخش اول

بخش اول
    نصب ايگل و ايجاد پروژه جديد:
    براي نصب بهترين کار اينه که از سايت ايگل آخرين نسخه اون رو بگيريد
    در صورتي که نرم افزار رو ميخريد که هيچ :job:
    در غير اين صورت از ايگل ميشه به صورت محدود استفاده کرد
    بزرگترين محدوديتش (واسه من زياد پيش نيومده) ابعاد کاره که 8*10 بيشتر نميشه باقي قسمت ها بدون محدوديت هستند به جز تعداد لايه هاي pcb که اگه اشتباه نکنم حدود 4 تا بود . براي مشاهده کار بقيه محدوديتي ندارين و ميتونين ببينين
    ولي اگه خدايي نکرده داريد کرک ميکنيد :biggrin: همه چي حلله
    فقط آخرين نسخه ها سخت کرکش پيدا ميشه
    بعد از نصب و باز کردن نرم افزار eagle (من از 6.4 استفاده ميکنم) با اين پنچره مواجه ميشيد
    خب براي شروع اول اين کارو ميکنيم
    file >new > project
    وقتي اين کارو ميکنيد توي قسمت project يه فولدر جديد ميسازه و از شما اسمش رو ميخواد
    ما براي آموزش يه مدار منبع تغذيه با lm317 رو ميسازيم .
    اسمشم ميزاريم PSU
    بعد از اين کار روي پوشه راست کليک ميکنيم و از قسمت new گزينه schematic رو ميزنيم
    بلافاصله پنجره محيط شماتيک باز ميشه .
    بعد از باز شدن اولين کار اينه که قطعات لازمه رواظافه کنيم
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    14

پاسخ : آموزش ايگل از پايه

قبل از هرچيزي يه نکتهآ*ي مهم :
    اسم ابزار ها به فارسي ترجمه نميشه چون اکثرا با همون اسمشون به عنوان کامند هم استفاده ميشن سعي کنيد با اسم ها آشنا بشيد و ياد بگيريدشون
    قبل از اظافه کردن قطعات محيط کاربري رو بررسي ميکنيم

سمت چپ نوار ابزار هست بالا منو ها هستن وسط محيط ورود دستورات
    و در پايين محل قرار گيري قطعات
    تصاوير به مرور اظافه ميشن
    در قسمت ابزار ها تقريبا تمام چيزهايي که لازم داريم هست ولي به مرور ميبينيم که استفاده از دستورات کار رو سريعتر و راحت تر ميکنه

info براي ديدن مشخصات قطعه هست
    show براي ديدن يک قطعه خاص به صورت هاي لايت يا ديدن يک مسير سيم کشي به شکل مشخص استفاده ميشه
    display براي ديدن يا نديدن لايه هاي خاص

[TODO:add_picture]
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    14

پاسخ : آموزش ايگل از پايه

خب در مرحله اول بايد ببينيم چي کار ميخوايم بکنيم :redface: قرار شد منبع تغذيه با lm317 بسازيم کاري که اول ميکنيم اينه که قطعات لازم و نقشه مدار رو تهيه ميکنيم
    در اين مورد از طرح خود ديتاشيت استفاده ميکنيم ديتاشيت شرکت st به همراه مطعلقات :read:
    خب با با زدن دکمه ADD يا نوشتن دستور add و زدن اينتر کتابخونه ي فايل ها براي ما باز ميشه
    معمولا بار اول که پروژه ميسازيد يا محيط کتابخونه رو مياريد يکم طول ميکشه تا ليست کتابخونه ها براتون کامل باز بشه
    ايگل کتابخونه خيلي بزرگي داره بعضي وقتا با سرچ کردن تو کتابخونه نميشه راحت قطعه رو پيدا کرد و بهتره که دستي بگرديم Lm317 رو در قسمت Linear (رگلاتور هاي خطي) ميشه پيدا کرد بعد از باز کردن شاخه اون ميبينيد که 3 پکيج مختلف داره براش که اکثرا از پکيج Lm317t استفاده ميکنيم انتخاب پکيج مناسب تو اين قسمت خيلي مهمه چون تو محيط بورد ما با همين شکل سر و کار داريم و از در دسر تعويض پکيج راحت ميشيم تو سمت راست شکل سمبوليک و شماي کلي قطعه رو هم ميبينيم که باهاش تو محيط بورد کار داريم
    نکته ي اين بخش اينه که براي اظافه کردن قطعه خيلي راحت تو همون محيط کاري ميتونيد از دستور add 317T استفاده کنيد براي اينکه بدونيد اسم قطعه چيه روش راست کليک ميکنيم propertis رو ميبينيم که براي اين پکيج و قطعه 317T نوشته شده همه ي قطعات رو به همين شکل ميشه استفاده کرد
    براي مقاومت خازن و سلف از کتابخونه RCL استفاده ميشه به هيچ وجه از کتابخونه Docu_dummy استفاده نکيند چون اون يه استفاده خيلي خاص داره واسه وقتي که يه شماتيک خيلي ساده ميخوايد نشون بديد حتي مقدار هم نميتونيد بديد بهش پس کاربردي نيست براي ما چون تو طراحي بورد نشون داده نميشن
    باقي قطعات که خازن و مقاومت هست رو بر حسب احتياج و اندازه مورد نظرتور از RCL وارد کنيد براي منبع تغذيمون من پل بريدج و کانکتور فونيکس هم گذاشتم شما اگه علاقه ندارين صرف نظر کنيد
    چون مقادير در داخل عکس ديتاشيت موجود هست از گفتن اونها صرف نظر ميکنم فقط يادتون باشه براي مقدار دادن به قطعاتي که مياريد تو صفحه با دستور value مقدار مثلا پتانسيومتر رو 5کيلو کنيد تا بعدا راخت قطعه ها رو تشخيص بديم و پيدا کنيم و بتونيم ليست بگيريم ازشون
    بعد از اضافه کردن متوجه ميشيد که کتابخونه پتانسومتر هايي که ما تو ايران بهش ميگيم ولوم موجود نيست ولي تا دلتون بخواد پتانسومتر هاي که تو عمرمون نديدم موجوده :angry:
    در اصل اسم اين پتانسومتر ها که ما بهش ميگيم ولوم پتانسومتر آلفا هست بعدا ياد ميگيريم چطور قطعات ناموجود رو کتابخونه بسازيم براش ولي واسه اين جور قطعه ها که صرف نداره ميشه 2 تا کار کرد
    يه سر بريم سايت شرکت

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

قسمت لايبرري سايت مرببوط به پکيج هايي هست که
    تو خود سايت نيستن و مردم اونارو ساختن و اونجا گذاشتن اگه اينجا پيدا شد که دانلود ميکنيم براي آلفا پت تا جايي که يادم هست موجود نبود
    پسس ميريم سر راه دوم يعني گشتن توي گوگل من حالا اين و ميسپارم به خودتون که دفعه بعدي اگه چيزي پيدا نکرديد اينکارو بکنيد براي اين آموزش
    کتابخونه پتانسيومتر رو ميتونيد از اين آدرس بگيريد

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

خب اينم از اين
    براي اتصال قطعات به هم از دستور net استفاده ميکنيم طبق شماتيک قطعات رو متصل ميکنيم
    خوشگل ميکنيم مرتب ميکنيم تا همه چي واظح باشه

عکس ها به مرور اظافه ميشوند
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4