اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Silicon Lab 8051

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

Silicon Lab 8051

سلام
    می خواستم ببینم کسی با 8051 های Silicon Lab کار کرده؟ تو ایران دیده اصلا؟ پروگرمرش رو سراغ داره؟

پاسخ : Silicon Lab 8051

سلام .اتفاقا بنده هم به پروگرمری برای این ایسی نیاز دارم.پروگرمر مربوط به خود 8051 نتونستم گیر بیارم.پس مجبوریم از پروگرمرای یونی.ریال با قیمت بالاااااا استفاده کنیم.
    do your best please !

دیدگاه

متاسفانه در کشور ما 8051 یعنی میکروکنترلری از رده خارج شده با سرعت کم که کار کردن باهاش سخت هست و هیچ امکاناتی هم ندارد و هیچ تاجر و وارد کننده ای هم جنسی رو که عموم مردم فکر کنند بدرد نخور هست وارد نمیکنه!!
      کلا در ابتدای ورود AVR ها تو کشور ما یکی از اولین کتاب هایی که براشون اومد همین کتاب مهندس کاهه بود و چون زبانش بیسیک و راحت بود اکثریت دانشجوها و افراد و حتی کسانی که قبل از اون با 8051 کار میکردند به صرف کار با این کامپایلر به این نتیجه رسیدند که ای وی ار راحت تر از 8051 هست چون 8051 رو تقریبا اون زمان همه با اسمبلی کار میکردند، و علاوه بر اون میکروهای AVR با داشتن پریفرال هایی مثل مبدل آنالوگ به دیجیتال، سریال I2C و SPI و EEPROM داخلی و اجرای دستورات 1 سیکل ماشین کلا به عنوان یک میکروکنترلر برتر جایگزین شدند و هم وارد کننده ها هم مصرف کننده ها 1جورایی بیخیال 8051 شدند، با زیاد شدن طرفداران AVR مخصوصا سری مگا وارداتش بیشتر و قیمت هاش کمتر شد، خلاصه وجود کامپایلرهای زبان سطح بالا با آسان کردن کار برنامه نویسی و داشتن امکانات جانبی در خود این میکروها و داشتن حافظه بالا و سرعت بیشتر باعث شد که کلا 8051 هایی که از اتمل در کشور ما بود 1 جورایی تعطیل بشوند و فقط در بعضی دانشگاه ها تدریس بشوند که اون هم با اعتراض دانشجویان روبرو میشد معمولا که آقا این روزا همه AVR کار میکنند این چیه یاد میدید و ...
      خلاصه اینجوری شد که ما در زمینه 8051 در میکروکنترلری ماندیم که سرعتش نزدیک 10 برابر کمتر از AVR هست، ADC , پریفرال های ارتباطی دیگه و EEPROM نداره، برنامه نویسیش سخت تر هست و ... در حالی که واقعیت قضیه اینچنین نیست.
      از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
      هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
      اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
      اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
      شاد و موفق باشید

دیدگاه

سلام
        وقت بخیر
        نوشته اصلی توسط Study
        متاسفانه در کشور ما 8051 یعنی میکروکنترلری از رده خارج شده با سرعت کم که کار کردن باهاش سخت هست و هیچ امکاناتی هم ندارد و هیچ تاجر و وارد کننده ای هم جنسی رو که عموم مردم فکر کنند بدرد نخور هست وارد نمیکنه!!
        کلا در ابتدای ورود AVR ها تو کشور ما یکی از اولین کتاب هایی که براشون اومد همین کتاب مهندس کاهه بود و چون زبانش بیسیک و راحت بود اکثریت دانشجوها و افراد و حتی کسانی که قبل از اون با 8051 کار میکردند به صرف کار با این کامپایلر به این نتیجه رسیدند که ای وی ار راحت تر از 8051 هست چون 8051 رو تقریبا اون زمان همه با اسمبلی کار میکردند، و علاوه بر اون میکروهای AVR با داشتن پریفرال هایی مثل مبدل آنالوگ به دیجیتال، سریال I2C و SPI و EEPROM داخلی و اجرای دستورات 1 سیکل ماشین کلا به عنوان یک میکروکنترلر برتر جایگزین شدند و هم وارد کننده ها هم مصرف کننده ها 1جورایی بیخیال 8051 شدند، با زیاد شدن طرفداران AVR مخصوصا سری مگا وارداتش بیشتر و قیمت هاش بیشتر شد، خلاصه وجود کامپایلرهای زبان سطح بالا با آسان کردن کار برنامه نویسی و داشتن امکانات جانبی در خود این میکروها و داشتن حافظه بالا و سرعت بیشتر باعث شد که کلا 8051 هایی که از اتمل در کشور ما بود 1 جورایی تعطیل بشوند و فقط در بعضی دانشگاه ها تدریس بشوند که اون هم با اعتراض دانشجویان روبرو میشد معمولا که آقا این روزا همه AVR کار میکنند این چیه یاد میدید و ...
        خلاصه اینجوری شد که ما در زمینه 8051 در میکروکنترلری ماندیم که سرعتش نزدیک 10 برابر کمتر از AVR هست، ADC , پریفرال های ارتباطی دیگه و EEPROM نداره، برنامه نویسیش سخت تر هست و ... در حالی که واقعیت قضیه اینچنین نیست.
        ضمن عرض تشکر از جناب "study" ، درسته که در صنعت الکترونیک ایران ، به جهاتی ، اکثریت فعال دربخش میکروکنترولری ، این تغییر و جایگزینی را انجام داده اند ،
        منتها هنوز هم خانواده مشهور و معظم "8051 " در بسیاری از موارد ، از جمله مودمهای پر سرعت ، انواع هاب ، سویچ ، کنترولر های موتور .....، و همینطور در صنعت و خودرو ، بسیار قدرتمند است .

صرفا جهت مطالعه و مقایسه ....!!
        http://www.silabs.com/products/mcu/m...051F12x3x.aspx

با احترام
        93/11/7

دیدگاه

بله منظور بنده هم این بود که متاسفانه در زمینه 8051 بازار ما با کمرنگ شدن 89C51 کلا متوقف شد اما معماری 8051 با وجود اینکه بیش از 30 سال از پیدایشش میگذره هنوز که هنوزه در میکروهایی از شرکت های بزرگ داره تولید میشه و مرتب هم پیشرفت داره. به هر حال اگر از دوستان کسی هر خانواده از این نوع میکروکنترلرها را از مکانی تهیه کرد یا فروشگاهی پیدا کرد ما رو هم بیخبر نگذاره.
          ممنون
          از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
          هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
          اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
          اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
          شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ariahope
            سلام
            می خواستم ببینم کسی با 8051 های Silicon Lab کار کرده؟ تو ایران دیده اصلا؟ پروگرمرش رو سراغ داره؟
            سلام،
            تو بازار ما که نیست اما ما چند سال پیش دیباگرش رو وارد کردیم و باهاش میکرو رو پروگرام و دیباگ کردیم. این دیباگرش هست:
            http://www.silabs.com/products/mcu/Pages/USBDebug.aspx
            There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

به به آفا رضای گل، از اینکه هنوز اینجا فعالیت دارید خوشحالم، وجود دوستانی چون شما باعث دلگرمی و حضور ماها در انجمن هست.
              وارد کردنش محصولاتش مشکل خاصی نسبت به میکروهای دیگه داره که وارد نمیشه؟ بین میکروهای 8 بیتی محصولات خوبی داره من که شخصا به معماری 8051 و دستورالعمل هاش علاقه خاصی دارم. حالا این به کنار دیگه میکروهای سری 89LP تک سیکل از اتمل یا میکروهای 89LPC از NXP که دیگه ازشون میکروهای دیگری در کشورمون هست اونارو چرا وارد نمیکنند؟؟!!
              شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
                به به آفا رضای گل، از اینکه هنوز اینجا فعالیت دارید خوشحالم، وجود دوستانی چون شما باعث دلگرمی و حضور ماها در انجمن هست.
                وارد کردنش محصولاتش مشکل خاصی نسبت به میکروهای دیگه داره که وارد نمیشه؟ بین میکروهای 8 بیتی محصولات خوبی داره من که شخصا به معماری 8051 و دستورالعمل هاش علاقه خاصی دارم. حالا این به کنار دیگه میکروهای سری 89LP تک سیکل از اتمل یا میکروهای 89LPC از NXP که دیگه ازشون میکروهای دیگری در کشورمون هست اونارو چرا وارد نمیکنند؟؟!!
                سلام،
                ممنون، شما لطف دارید. :smile:
                فکر نمی کنم مشکل خاصی داشته باشه، حداقل ما مشکلی نداشتیم.
                There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X