اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای انجام پروژه ی تاسیسات الکتریکی یک ساختمان مسکونی 4 طبقه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای انجام پروژه ی تاسیسات الکتریکی یک ساختمان مسکونی 4 طبقه

سلام دوستان
    درس تاسیسات الکتریکی داشتم که قرار شد تاسیسات الکتریکی یه ساختمون رو انجام بدیم اما قبل از هر چیز تمیدونم که از کجا باید شروع کنم یعنی مراحل انجام کار رو بلد نیستم و دقیقا نحوه ی انجام کار رو بلد نیستم
    حالا کمک می خوام

پاسخ : کمک لرای انجام پروژه ی تاسیسات الکتریکی یک ساختمان مسکونی 4 طبقه

نوشته اصلی توسط miladeng98
    سلام دوستان
    درس تاسیسات الکتریکی داشتم که قرار شد تاسیسات الکتریکی یه ساختمون رو انجام بدیم اما قبل از هر چیز تمیدونم که از کجا باید شروع کنم یعنی مراحل انجام کار رو بلد نیستم و دقیقا نحوه ی انجام کار رو بلد نیستم
    حالا کمک می خوام
    من دارم یه ساختمان 4 طبقه را از ابتدا انجام میدم . هر جاش مشکل داری بگو
    من ابتدا نقششو تو کد تهیه کردم با دربدری . :biggrin: و بعد الان رفتم جنس هاشو اوردم شده 2 میلیون .
    حالا دارم گرتو خاک میخورم تا بعد . :mrgreen: :mrgreen:

دیدگاه

پاسخ : کمک برای انجام پروژه ی تاسیسات الکتریکی یک ساختمان مسکونی 4 طبقه

در کل مشکلم اینه که هیچ الگویی از شروع و چگونگی اجرای کار ندارم

دیدگاه

در کل مشکلم اینه که هیچ الگویی از شروع و چگونگی اجرای کار ندارم
        سلام
        اگه دیر جواب میدم سر پروژها هستم و نمیرسم بیام .
        نمیدونم منظورت از الگو چیه؟ ولی وقتی شما میخوایین یه ساختمان را سیم کشی کنید اول از همه نقشه اونو همونطور که گفتم تهیه میکنید . پس ابتدا نقشه معماری اون ساختمون را باید از صاحبش بگیری و پلان های مختلف را بررسی کنی مثلا پلان طبقات . پلان طبقه همکف . پلان طبقه اول تا الی اخر . بعد براش تو اتو کد و راحت تر تو پروف کد نقشه برقش را برای پلان های مختلف میکشی مثلا پلان پریز ها برن به یه جعبه فیوز و پلان روشنایی و کلید ها همینطور جدا گانه و الی اخر اینا هم ادامش هست توجه کن ........ :nerd: :nerd:

معمولا ترتیب انجام کارهای برق ساختمان به صورت زیر است :
        مرحله اول :
        1 - کشیدن نقشه ساختمانی شامل سیستمهای روشنائی – سیستم های صوتی - سوکتهای برق – تلفن – آنتن – آیفون – فن کوئیل ها – اطفاء حریق – برق اضطراری و موتور خانه.
        2- اجرای نقشه روی کار.
        3- تراز کردن کل قوطی کلیدها و کشیدن خطِ تراز با چک لاین.
        4- شیار زدن مسیر لوله ها با شابلون ودستگاه شیارزن .
        5- کندن قوطی کلیدها با دستگاه .
        6- سوراخ کردن روشنائی سقفی توسط دستگاه ( در مورد سقف کاذب، روی سقف ساپورت خورده و روی آن لوله فیکس میشود).
        7- نصب قوطی کلید روی دیوار توسط شابلون و تراز کردن دقیق آنها.
        8- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه فیوز آورده می شود.
        9- جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله های که داخل جعبه آنتن و تلفن آورده می شود.
        10- اجرای لوله پولیکا گذاری توسط گرما و خم کاری توسط مشعل و فنر و آب بندی آن توسط چسب پولیکا.
        11- جوشکاری و ساخت ساپورت برای سینی برق بر روی داکت مشخص شده از روی نقشه ( این سینی برق ها برای ورود کابل های برق تلفن آنتن ماهواره و ....... نیازهای ساختمان به طور مجزا داخل داکت های ساختمان فیکس و وارد باکس های مورد نیاز خود می شود).
        12- پوشش کامل روی لوله پولیکا های که در کف ساختمان کار شده است.
        13- نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.
        14- نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.
        15- تامین ارتینگ ساختمان( نصب پلیت و سیم مسی وزغال ونمک برای راه اندازی چاه ارت و ازآنجا به سینی برق و به مصرف کننده ها)
        16- لوله فولادی گذاری در شرایطی که نقشه تعیین کرده است(در پارکینگ های اداره جات داخل روشنائی آسانسور وروشنائی موتور خانه).

مرحله دوم:
        (بعد از کف سازی و کاشی کاری و سفید کاری دیوار)
        1- تمیز کردن قوطی کلیدها وبریدن لوله های اضافی روی کار.
        2- سیم گذاری داخل لوله پولیکا (رنگ سیم ها و قطر سیم ها و جنس سیم ها از روی استاندارد انتخاب میشود)
        3- انداختن کابل شیلد دار برای بلندگوها وازآنجا به ولوم های همان اتاق و از آنجا به فیشهای پشت آمپلی فایرها.
        4-کابل کشی برق از داخل جعبه فیوز و رد کردن داخل سینی برق و بست زدن و از آنجا به زیر کنتور(درصورت داشتن دیزل ژنراتوراین کابل ها داخل موتور خانه و وارد تابلو های مخصوص خودش میشود).
        5- کابل کشی تلفن –آنتن ماهواره وآیفون ازتابلوهای مخصوص خودش و رد کردن داخل سینی مخصوص خودش و بست زدن کابل ها و از آنجا به باکس های مخصوص خودشان.
        6- اتصالات سر سیم ها در داخل قوطی کلید- جعبه فیوزها – روشنائیها – توکارها – و جعبه آنتن – ماهواره- تلفن - اطفاء حریق- ups(نصب دستگاه های تغذیهups به شرکتهای مسئول مرتبط میشود)
        7- قلع اندود کردن کل اتصالات و سر سیم ها توسط حوضچه قلع
        8- عایق کاری اتصالات توسط وارنیش حرارتی (جایگزین لنت برق).
        9- اجرای کابل کشی مربوط به بیرون ساختمان نصب نور افکن ها در نما.

مرحله سوم ( بعد از نقاشی و کف تمام شده)
        1- بستن کلید و پریز و تراز کردن آنها
        2- بستن ترمینال روی سر سیم ها.
        4- نصب دتکتور های دود و شستی آنها روی جاهای تعیین شده
        .5- نصب فیوزها داخل جعبه فیوز و وایرشو زدن سرسیم ها و فیوز بندی آنها
        6- نصب آیفون تصویری بستن سوکتها و شستی های مربوط به آن.
        7- نصب آنتن مرکزی و سوئچینگهای مربوط به آن
        8- نصب سوئچینگهای ماهواره ( نصب و راه اندازی ماهواره برعهده شرکت های مربوط میباشد)
        9- نصب چشم لایتینگ در راه پله و پارکینگ ها
        10- نصب چشم لایتینگ در سرویسها برای هود مرکزی ( این چشم ها پس از عمل کردن به کنتاکتور و سپس کنتاکتور به سانتیفوژ فرمان داده و باعث تهویه سرویسها می شود)
        11- نصب نور مخفی های داخل سقف کاذب و کفی های روی سرامیک.
        نصب تجهیزات برقی:
        - نصب تابلوی برق موتورخانه (تجهیزات داخل تابلوبرق بر اساس نیازهای موتور خانه انتخاب و توسط تابلو ساز ساخته میشود)
        - نصب پایه سینی برق روی دیوار وفیکس کردن سینی برق روی آن.
        - نصب لوله زیرسینی برق وازآنجا روی الکتروموتورها و ترموستات ها و مصرف کننده های دیگر.
        - کابل کشی از تابلوبرق روی سینی برق و داخل لوله ازآنجا سرالکترو موتورها و ترموستات ها و مصرف کننده ها.
        - وایرشوزدن و شماره زدن سر سیم ها و بستن آن روی تخته کِلِم الکتروموتورها وترموستات ها و مصرف کننده ها واز آنجا به ترمینال زیر تابلو برق.

دیدگاه

سلام
          به کاریکه میخوایید انجام بدید فکر کنید هر سوالی تاکید میکنم هر سوالی تو ذهنتون اومد مطرح کنید.
          GOOD LUCK

دیدگاه

فکر کنم بهتره یه ذره بیشتر توضیح بدم
            راستش شاید عجیب و خنده دار باشه اما من قرارنیست نه از اتوکد نه از دیالوکس یا هر نرم افزار دیگه ای استفاده کنم ؛ من قراره تنها محاسبات رو روی کاغذ و به صورت تماما دستی انجام بدم که برای این کار کلا دو هفته وقت دارم
            خب اما بریم سراغ کار
            من الان پلان های مختلف این ساختمون اعم از پلان طبقات ،پلان تجهیزات ،پلان از نماهای جنوبی و پلان پشت بوم و پارکینگ رو همشو دارم
            این ساختمان 4 طبقه در هر طبقش یک واحده و راه پله و آسانسور ؟
            الان مثلا برای روشنایی یک واحد من نحوه ی قرارگیری لامپ ها رو نمیدونم که باید کجای سقف بذارم یا چراغ های دیواری مثل مهتابی رو هم نمیدونم که کجا باید بذارم البته اینو میدونم که مثلا چراغ سقفی باید روی قطر قرار بگیره اما اینکه چه نوع چراغی باید انتخاب کنم رو نمیدونم البته همه ی این ها رو من باب بحث محاسبات روشنایی مطرح کردم
            فکر کنم تاهمین حا فعلا کافی باشه :redface:
            بازم سوال دارم :biggrin:

دیدگاه

راستش شاید عجیب و خنده دار باشه اما من قرارنیست نه از اتوکد نه از دیالوکس یا هر نرم افزار دیگه ای استفاده کنم ؛ من قراره تنها محاسبات رو روی کاغذ و به صورت تماما دستی انجام بدم که برای این کار کلا دو هفته وقت دارم
              خب اما بریم سراغ کار
              من الان پلان های مختلف این ساختمون اعم از پلان طبقات ،پلان تجهیزات ،پلان از نماهای جنوبی و پلان پشت بوم و پارکینگ رو همشو دارم
              الان مثلا برای روشنایی یک واحد من نحوه ی قرارگیری لامپ ها رو نمیدونم که باید کجای سقف بذارم یا چراغ های دیواری مثل مهتابی رو هم نمیدونم که کجا باید بذارم البته اینو میدونم که مثلا چراغ سقفی باید روی قطر قرار بگیره اما اینکه چه نوع چراغی باید انتخاب کنم رو نمیدونم البته همه ی این ها رو من باب بحث محاسبات روشنایی مطرح کردم
              اینا باید اقای MDF 123 جواب بدن .
              ولی اگه از من میشنوی .
              خوب این که چه نوع چراغی باشه . فکر کنم بیشتر بر میگرده به اون مکان و اتاق از ساختمون . مثلا برای یه مکانی که خوب به ساختمون رسیدن و عالی و طبق اصول ساخته شده و براش پول خرج شده . نمیان یه دونه از این چراغ های اویز کم مصرف قرار بدن . حالا کار به توانش نداریم . کلا برای نمای اون اتاق زشت میشه . ولی اگه ساختمون معمولیه و زیاد براش خرج نشده و برای صاحبش هم مهم نیست و فقط نیاز به روشنایی داره . یه دونه سر پیچ وردار و یه دونه هم از این کم مصرف ها 60 وات بنداز خودتو خلاص کن . اینا همش بر میگرده به نوع سلیقت و شناختت از ساختمون و البته طبق استاندارد هم باید شدت روشنایی برای اون اتاق در نظر بگیری که تو نشریه هست .

دیدگاه

خب اما بریم سراغ کار
                سلام
                اگه نقشه واحدها رو بزارید بهتر میشه کمک کرد.اما در کل: سقفیو که خودتون گفتید.برای دیواری هم وسط دیوار.شکل و اندازه هر اتاق-پذیرایی و راهرو هم مهمه.اینکه اتاقها نور گیر باشن یا نه هم اهمیت داره.میتونید از ترکیب هالوژن-سقفی- دیواری و نور مخفی استفاده کنید.تو پذیرایی میتوید دور تا دور سقف رو هالوژن و نور مخفی کار کنید.(بقیه قسمتها رو خواستید بگید تا بگم) نوع لامپ ها هم میشه led و smd باشه.لامپ های که برای روشنایی استفاده میشه از تنوع زیادی برخورداره که هم تو اینترنت میتونید سرچ کنید و هم تو لاله زاز تهران پیدا کنید(با توجه به میزان روشنایشون lux)سعی کنید از نظرات مالک هم استفاده کنید.برقکاری پای خودتون هست یا ناظر بر کار برقکارید؟
                برای قسمت های مختلف ساختمون میتونید از این مثال هم استفاده کنید:
                میزان روشنایی پذیرایی 500 لوکس-دستشویی و حمام 100--راه رو 50-اشپزخانه 300-اتاقهای خواب 300

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X