ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2012/08/09
    88
    0

کمک برای انجام پروژه ی تاسیسات الکتریکی یک ساختمان مسکونی 4 طبقه

سلام دوستان
    درس تاسیسات الکتریکی داشتم که قرار شد تاسیسات الکتریکی یه ساختمون رو انجام بدیم اما قبل از هر چیز تمیدونم که از کجا باید شروع کنم یعنی مراحل انجام کار رو بلد نیستم و دقیقا نحوه ی انجام کار رو بلد نیستم
    حالا کمک می خوام
    2013/07/10
    611
    29

پاسخ : کمک لراي انجام پروژه ي تاسيسات الکتريکي يک ساختمان مسکوني 4 طبقه

نقل قول نوشته اصلی توسط miladeng98
    سلام دوستان
    درس تاسيسات الکتريکي داشتم که قرار شد تاسيسات الکتريکي يه ساختمون رو انجام بديم اما قبل از هر چيز تميدونم که از کجا بايد شروع کنم يعني مراحل انجام کار رو بلد نيستم و دقيقا نحوه ي انجام کار رو بلد نيستم
    حالا کمک مي خوام
    من دارم يه ساختمان 4 طبقه را از ابتدا انجام ميدم . هر جاش مشکل داري بگو
    من ابتدا نقششو تو کد تهيه کردم با دربدري . :biggrin: و بعد الان رفتم جنس هاشو اوردم شده 2 ميليون .
    حالا دارم گرتو خاک ميخورم تا بعد . :mrgreen: :mrgreen:
    2012/08/09
    88
    0

پاسخ : کمک برای انجام پروژه ی تاسیسات الکتریکی یک ساختمان مسکونی 4 طبقه

در کل مشکلم اینه که هیچ الگویی از شروع و چگونگی اجرای کار ندارم
    2013/07/10
    611
    29

پاسخ : کمک براي انجام پروژه ي تاسيسات الکتريکي يک ساختمان مسکوني 4 طبقه

در کل مشکلم اينه که هيچ الگويي از شروع و چگونگي اجراي کار ندارم
    سلام
    اگه دير جواب ميدم سر پروژها هستم و نميرسم بيام .
    نميدونم منظورت از الگو چيه؟ ولي وقتي شما ميخوايين يه ساختمان را سيم کشي کنيد اول از همه نقشه اونو همونطور که گفتم تهيه ميکنيد . پس ابتدا نقشه معماري اون ساختمون را بايد از صاحبش بگيري و پلان هاي مختلف را بررسي کني مثلا پلان طبقات . پلان طبقه همکف . پلان طبقه اول تا الي اخر . بعد براش تو اتو کد و راحت تر تو پروف کد نقشه برقش را براي پلان هاي مختلف ميکشي مثلا پلان پريز ها برن به يه جعبه فيوز و پلان روشنايي و کليد ها همينطور جدا گانه و الي اخر اينا هم ادامش هست توجه کن ........ :nerd: :nerd:

معمولا ترتيب انجام کارهاي برق ساختمان به صورت زير است :
    مرحله اول :
    1 - کشيدن نقشه ساختماني شامل سيستمهاي روشنائي – سيستم هاي صوتي - سوکتهاي برق – تلفن – آنتن – آيفون – فن کوئيل ها – اطفاء حريق – برق اضطراري و موتور خانه.
    2- اجراي نقشه روي کار.
    3- تراز کردن کل قوطي کليدها و کشيدن خطِ تراز با چک لاين.
    4- شيار زدن مسير لوله ها با شابلون ودستگاه شيارزن .
    5- کندن قوطي کليدها با دستگاه .
    6- سوراخ کردن روشنائي سقفي توسط دستگاه ( در مورد سقف کاذب، روي سقف ساپورت خورده و روي آن لوله فيکس ميشود).
    7- نصب قوطي کليد روي ديوار توسط شابلون و تراز کردن دقيق آنها.
    8- جوشکاري و ساپورت زدن براي فيکس کردن لوله پوليکاهاي که براي ورودي و خروجي لوله هاي که داخل جعبه فيوز آورده مي شود.
    9- جوشکاري و ساپورت زدن براي فيکس کردن لوله پوليکاهاي که براي ورودي و خروجي لوله هاي که داخل جعبه آنتن و تلفن آورده مي شود.
    10- اجراي لوله پوليکا گذاري توسط گرما و خم کاري توسط مشعل و فنر و آب بندي آن توسط چسب پوليکا.
    11- جوشکاري و ساخت ساپورت براي سيني برق بر روي داکت مشخص شده از روي نقشه ( اين سيني برق ها براي ورود کابل هاي برق تلفن آنتن ماهواره و ....... نيازهاي ساختمان به طور مجزا داخل داکت هاي ساختمان فيکس و وارد باکس هاي مورد نياز خود مي شود).
    12- پوشش کامل روي لوله پوليکا هاي که در کف ساختمان کار شده است.
    13- نصب جعبه فيوز و تراز کردن آن در جاهاي مشخص توسط نقشه.
    14- نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن آن در جاهاي مشخص توسط نقشه.
    15- تامين ارتينگ ساختمان( نصب پليت و سيم مسي وزغال ونمک براي راه اندازي چاه ارت و ازآنجا به سيني برق و به مصرف کننده ها)
    16- لوله فولادي گذاري در شرايطي که نقشه تعيين کرده است(در پارکينگ هاي اداره جات داخل روشنائي آسانسور وروشنائي موتور خانه).

مرحله دوم:
    (بعد از کف سازي و کاشي کاري و سفيد کاري ديوار)
    1- تميز کردن قوطي کليدها وبريدن لوله هاي اضافي روي کار.
    2- سيم گذاري داخل لوله پوليکا (رنگ سيم ها و قطر سيم ها و جنس سيم ها از روي استاندارد انتخاب ميشود)
    3- انداختن کابل شيلد دار براي بلندگوها وازآنجا به ولوم هاي همان اتاق و از آنجا به فيشهاي پشت آمپلي فايرها.
    4-کابل کشي برق از داخل جعبه فيوز و رد کردن داخل سيني برق و بست زدن و از آنجا به زير کنتور(درصورت داشتن ديزل ژنراتوراين کابل ها داخل موتور خانه و وارد تابلو هاي مخصوص خودش ميشود).
    5- کابل کشي تلفن –آنتن ماهواره وآيفون ازتابلوهاي مخصوص خودش و رد کردن داخل سيني مخصوص خودش و بست زدن کابل ها و از آنجا به باکس هاي مخصوص خودشان.
    6- اتصالات سر سيم ها در داخل قوطي کليد- جعبه فيوزها – روشنائيها – توکارها – و جعبه آنتن – ماهواره- تلفن - اطفاء حريق- ups(نصب دستگاه هاي تغذيهups به شرکتهاي مسئول مرتبط ميشود)
    7- قلع اندود کردن کل اتصالات و سر سيم ها توسط حوضچه قلع
    8- عايق کاري اتصالات توسط وارنيش حرارتي (جايگزين لنت برق).
    9- اجراي کابل کشي مربوط به بيرون ساختمان نصب نور افکن ها در نما.

مرحله سوم ( بعد از نقاشي و کف تمام شده)
    1- بستن کليد و پريز و تراز کردن آنها
    2- بستن ترمينال روي سر سيم ها.
    4- نصب دتکتور هاي دود و شستي آنها روي جاهاي تعيين شده
    .5- نصب فيوزها داخل جعبه فيوز و وايرشو زدن سرسيم ها و فيوز بندي آنها
    6- نصب آيفون تصويري بستن سوکتها و شستي هاي مربوط به آن.
    7- نصب آنتن مرکزي و سوئچينگهاي مربوط به آن
    8- نصب سوئچينگهاي ماهواره ( نصب و راه اندازي ماهواره برعهده شرکت هاي مربوط ميباشد)
    9- نصب چشم لايتينگ در راه پله و پارکينگ ها
    10- نصب چشم لايتينگ در سرويسها براي هود مرکزي ( اين چشم ها پس از عمل کردن به کنتاکتور و سپس کنتاکتور به سانتيفوژ فرمان داده و باعث تهويه سرويسها مي شود)
    11- نصب نور مخفي هاي داخل سقف کاذب و کفي هاي روي سراميک.
    نصب تجهيزات برقي:
    - نصب تابلوي برق موتورخانه (تجهيزات داخل تابلوبرق بر اساس نيازهاي موتور خانه انتخاب و توسط تابلو ساز ساخته ميشود)
    - نصب پايه سيني برق روي ديوار وفيکس کردن سيني برق روي آن.
    - نصب لوله زيرسيني برق وازآنجا روي الکتروموتورها و ترموستات ها و مصرف کننده هاي ديگر.
    - کابل کشي از تابلوبرق روي سيني برق و داخل لوله ازآنجا سرالکترو موتورها و ترموستات ها و مصرف کننده ها.
    - وايرشوزدن و شماره زدن سر سيم ها و بستن آن روي تخته کِلِم الکتروموتورها وترموستات ها و مصرف کننده ها واز آنجا به ترمينال زير تابلو برق.
    2013/05/12
    462
    7

سلام
    به کاریکه میخوایید انجام بدید فکر کنید هر سوالی تاکید میکنم هر سوالی تو ذهنتون اومد مطرح کنید.
    GOOD LUCK
    2012/08/09
    88
    0

فکر کنم بهتره یه ذره بیشتر توضیح بدم
    راستش شاید عجیب و خنده دار باشه اما من قرارنیست نه از اتوکد نه از دیالوکس یا هر نرم افزار دیگه ای استفاده کنم ؛ من قراره تنها محاسبات رو روی کاغذ و به صورت تماما دستی انجام بدم که برای این کار کلا دو هفته وقت دارم
    خب اما بریم سراغ کار
    من الان پلان های مختلف این ساختمون اعم از پلان طبقات ،پلان تجهیزات ،پلان از نماهای جنوبی و پلان پشت بوم و پارکینگ رو همشو دارم
    این ساختمان 4 طبقه در هر طبقش یک واحده و راه پله و آسانسور ؟
    الان مثلا برای روشنایی یک واحد من نحوه ی قرارگیری لامپ ها رو نمیدونم که باید کجای سقف بذارم یا چراغ های دیواری مثل مهتابی رو هم نمیدونم که کجا باید بذارم البته اینو میدونم که مثلا چراغ سقفی باید روی قطر قرار بگیره اما اینکه چه نوع چراغی باید انتخاب کنم رو نمیدونم البته همه ی این ها رو من باب بحث محاسبات روشنایی مطرح کردم
    فکر کنم تاهمین حا فعلا کافی باشه :redface:
    بازم سوال دارم :biggrin:
    2013/07/10
    611
    29

پاسخ : کمک براي انجام پروژه ي تاسيسات الکتريکي يک ساختمان مسکوني 4 طبقه

فکر کنم بهتره يه ذره بيشتر توضيح بدم
    راستش شايد عجيب و خنده دار باشه اما من قرارنيست نه از اتوکد نه از ديالوکس يا هر نرم افزار ديگه اي استفاده کنم ؛ من قراره تنها محاسبات رو روي کاغذ و به صورت تماما دستي انجام بدم که براي اين کار کلا دو هفته وقت دارم
    خب اما بريم سراغ کار
    من الان پلان هاي مختلف اين ساختمون اعم از پلان طبقات ،پلان تجهيزات ،پلان از نماهاي جنوبي و پلان پشت بوم و پارکينگ رو همشو دارم
    اين ساختمان 4 طبقه در هر طبقش يک واحده و راه پله و آسانسور ؟
    الان مثلا براي روشنايي يک واحد من نحوه ي قرارگيري لامپ ها رو نميدونم که بايد کجاي سقف بذارم يا چراغ هاي ديواري مثل مهتابي رو هم نميدونم که کجا بايد بذارم البته اينو ميدونم که مثلا چراغ سقفي بايد روي قطر قرار بگيره اما اينکه چه نوع چراغي بايد انتخاب کنم رو نميدونم البته همه ي اين ها رو من باب بحث محاسبات روشنايي مطرح کردم
    فکر کنم تاهمين حا فعلا کافي باشه :redface:
    اينا بايد اقاي MDF 123 جواب بدن .
    ولي اگه از من ميشنوي .
    خوب اين که چه نوع چراغي باشه . فکر کنم بيشتر بر ميگرده به اون مکان و اتاق از ساختمون . مثلا براي يه مکاني که خوب به ساختمون رسيدن و عالي و طبق اصول ساخته شده و براش پول خرج شده . نميان يه دونه از اين چراغ هاي اويز کم مصرف قرار بدن . حالا کار به توانش نداريم . کلا براي نماي اون اتاق زشت ميشه . ولي اگه ساختمون معموليه و زياد براش خرج نشده و براي صاحبش هم مهم نيست و فقط نياز به روشنايي داره . يه دونه سر پيچ وردار و يه دونه هم از اين کم مصرف ها 60 وات بنداز خودتو خلاص کن . اينا همش بر ميگرده به نوع سليقت و شناختت از ساختمون و البته طبق استاندارد هم بايد شدت روشنايي براي اون اتاق در نظر بگيري که تو نشريه هست .
    2013/05/12
    462
    7

فکر کنم بهتره یه ذره بیشتر توضیح بدم
    راستش شاید عجیب و خنده دار باشه اما من قرارنیست نه از اتوکد نه از دیالوکس یا هر نرم افزار دیگه ای استفاده کنم ؛ من قراره تنها محاسبات رو روی کاغذ و به صورت تماما دستی انجام بدم که برای این کار کلا دو هفته وقت دارم
    خب اما بریم سراغ کار
    من الان پلان های مختلف این ساختمون اعم از پلان طبقات ،پلان تجهیزات ،پلان از نماهای جنوبی و پلان پشت بوم و پارکینگ رو همشو دارم
    این ساختمان 4 طبقه در هر طبقش یک واحده و راه پله و آسانسور ؟
    الان مثلا برای روشنایی یک واحد من نحوه ی قرارگیری لامپ ها رو نمیدونم که باید کجای سقف بذارم یا چراغ های دیواری مثل مهتابی رو هم نمیدونم که کجا باید بذارم البته اینو میدونم که مثلا چراغ سقفی باید روی قطر قرار بگیره اما اینکه چه نوع چراغی باید انتخاب کنم رو نمیدونم البته همه ی این ها رو من باب بحث محاسبات روشنایی مطرح کردم
    فکر کنم تاهمین حا فعلا کافی باشه :redface:
    سلام
    اگه نقشه واحدها رو بزارید بهتر میشه کمک کرد.اما در کل: سقفیو که خودتون گفتید.برای دیواری هم وسط دیوار.شکل و اندازه هر اتاق-پذیرایی و راهرو هم مهمه.اینکه اتاقها نور گیر باشن یا نه هم اهمیت داره.میتونید از ترکیب هالوژن-سقفی- دیواری و نور مخفی استفاده کنید.تو پذیرایی میتوید دور تا دور سقف رو هالوژن و نور مخفی کار کنید.(بقیه قسمتها رو خواستید بگید تا بگم) نوع لامپ ها هم میشه led و smd باشه.لامپ های که برای روشنایی استفاده میشه از تنوع زیادی برخورداره که هم تو اینترنت میتونید سرچ کنید و هم تو لاله زاز تهران پیدا کنید(با توجه به میزان روشنایشون lux)سعی کنید از نظرات مالک هم استفاده کنید.برقکاری پای خودتون هست یا ناظر بر کار برقکارید؟
    برای قسمت های مختلف ساختمون میتونید از این مثال هم استفاده کنید:
    میزان روشنایی پذیرایی 500 لوکس-دستشویی و حمام 100--راه رو 50-اشپزخانه 300-اتاقهای خواب 300
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8