اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی L298

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی L298

سلام
    من برای یه ربات با دوتا موتور از L298 استفاده می کردم و با PWM موتور ها رو کنترل می کردم. :applause:
    الان دارم یه مپربات می سازم که چهار تا موتور داره و هر دوتا موتوری که در یک طرف هستن باید باهم هماهنگ بچرخن. پس هر دوتا موتوری که در یک طرف هستن رو به هم موازی می بندم و بعد وصلش می کنم به یکی از خروجی موتورهای L298!
    وقتی موتورها با سیم به هم وصل باشن(هنوز برد ربات متصل نشده) یکی رو که با دست بچرخونیم بقیه هم به چرخش در میاد(به دلیل تولید جریان مثل نیروگاه) اما خیلی باید نیرو وارد کنیم تا موتور بچرخه!(ظاهرا یه چیزی مانع چرخش میشه) ولی وقتی موتورها اتصالشون قطع میشه به راحتی میشه با دست با یه نیروی کم چرخوندشون و خیلی روان هستن! oo:

حالا سوال اینجاست؟من یه چیزیایی در مورد جریان برگشتی و ... شنیدم! آیا اگه دوتا موتور رو با هم موازی کنیم و به یکی از خروجی های L298 ببندیم جریان برگشتی یا هر چیز دیگه ای که باعث اخلال در کار موتورها بشه به وجود نمی یاد! چرا موتورها سفت می چرخن و مقاومت می کنن؟ این توی عمل تاثیری نداره؟

نکته:l298 دیود هرزگرد دارد!
    نکته:نمی خوام از 2 تا l298 استفاده کنم!(البته اگه مشکلی به وجود نمی یاد!)
    نکته:موتورها جریان کشی زیادی ندارن(فوق غوقش نیم آمپر پس درایور از این لحاظ تحمل می کنه!)

پاسخ : راه اندازی L298

سلام
    تا اونجایی که من میدونم اگه دو سر یک موتور رو به هم وصل کنی موتور ترمز می کنه وقتی هم که موازی میکنی حالتی شبیه اتصال دو سر به هم پیش میاد .
    ولی بهتره از دوتا درایور استفاده کنی چون موتور هات سرعت های مختلفی دارن نمیشه کنترل دقیق روشون داشت.

دیدگاه

میتونی دو تا رو موازی ببندی و مشکلی پیش نمیاد
      البته باید دوتا موتور مشابه باشه
      موتور روئ وقنی به مدار میبندی باعث میشه یه امپدانس خیلی کم بیوفته دو سر
      موتور و موتور میره تو حالت ترمز و در عمل موردی پیش نمیاد

دیدگاه

اوکی
        موتورها دقیقا یکی هستن! تنها سوال همین بود که در عمل روی هم و یا روی L298 اثری بدی دارن یا نه؟
        مرسی

دیدگاه

باید یه پل دیود درست کنی که جریان برگشتی موتور رو از بین ببره.
          1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
          من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
          !Electronic On! Programming On
          هوشمندانه سوال بپرسیم!
          http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X