اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درمورد استفاده از خروجی atmega16

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درمورد استفاده از خروجی atmega16

سلام دوستان ، پروژه ی من سیستم ایربگ هست که با میکرو atmega16 و سنسور شتاب سنج تمام کارهاش رو انجام داده ام منتها الان سه خروجی(برای آشکارشدن تغییر شتاب در محورهای x,y,z)دارم که در صورت های شدن یکی یا همه ی پورتهای خروجی (PC2,PC3,PC4) برای فعال شدن چاشنی ه شیمیایی در کیسه ی هوا باید جریانی به اون ماده شیمیایی ارسال کنم تا منفجر بشه منتها نمیدونم چطور ارتباط بین خروجی میکرو و قسمت راه انداز و برقرار کنم و از چه مداری استفاده کنم برای اینکار . ممنون میشم اگر راهنمایی م کنید .

پاسخ : سوال درمورد استفاده از خروجی atmega16

:icon_razz: جالبه فکر کنم خودم جواب سوالم رو پیدا کردم ،ظاهرا با استفاده از یک زوج دارلینگتون و رله و 7805 میتونم جریان زیادی در خروجی تولید کنم و همینطور با وصل کردن ترانزیستور به خروجی میکرو و سوئیچ شدن اون میشه از یک ولت روی پایه ی خروجی میکرو استفاده کرد .

دیدگاه

شما بمب سازی؟! oo:
      1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
      من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
      !Electronic On! Programming On
      هوشمندانه سوال بپرسیم!
      http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

سلام
        از چه نوع ماده شیمیایی برای اینکار استفاده میکنی؟
        اگر جواب نگرفتی من چند مدل چاشنی برای کارهای مختلف بلدم بسازم بگو تا بزارم
        (مثل چاشنی حرارتی ، مغناطیسی ، قوسی و... )
        اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
        شهيد دکتر مصطفي چمران
        اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
        ; C is not for children

دیدگاه

پروژم همینجا گیر کرده دنباله چاشنی ام فردا میخواستم برم چندجا تو ناصرخسرو بگردم ببینم چیزی پیدا میشه اگه بشه و جواب بده که عالی میشه بگین ، :agree: :smile:

دیدگاه

:biggrin: نه بمب سار نیستم استاد سختگیری دارم :nerd:

دیدگاه

سلام به همه
              نوشته اصلی توسط sanaei elec
              پروژم همینجا گیر کرده دنباله چاشنی ام فردا میخواستم برم چندجا تو ناصرخسرو بگردم ببینم چیزی پیدا میشه اگه بشه و جواب بده که عالی میشه بگین ، :agree: :smile:
              دوست عزیز برای جواب گرفتن باید خودتم کمک کنی :
              - اسم ماده شیمیایی که استفاده میکنی رو بگو
              - از حالت ماده بگو (پودر ، مایع هست و ...)
              - ماده های شیمیایی مورد استفاده با هم مخلوط هستن یا ایزوله؟
              - و هر اطلاع دیگه ای که بتونه توی طراحی چاشنی کمک کنه
              توضیحاتی رو خودم میزارم:
              - inflation system همون سیستمیه که باعث باز شدن ایربگ میشه
              - این سیستم به طور کلی NaN3 و KNO3 (اسامی دو ماده شیمیایی است) را باهم ترکیب میکنه و باعث تولید گاز نیتروژن میشه
              و اطلاعات شیمی کاملتر اینکه:
              کد:
              2NaN3(S) =====> 2Na(s) + 3N2(g)
              و برای سرعت بخشیدن به واکنش از فرمول زیر استفاده میشه:
              کد:
              6NaO (S) + 2CO2(g) + H2O (g) ======> 2NaHCO3(s)
              حالا اینکه آیا شما به این مواد دسترسی داری؟ (خریدیشون)
              اگر نخریدی اسم بازاریشم بزارم و اگر خریدی چه مقدار ازشون داری؟( بدونم چند مدل چاشنی رو میشه آزمایش کرد)
              و بقیه اطلاعات رو خودت کامل کن و بزار (مثل مایع یا جامد و اینکه با هم مخلوط هستن یا ایزوله و ...) در اختیار بقیه همکارا تا با هم در موردش فکر کنیم و یه چاشنی براش بسازیم (که فکر نمیکنم کار سختی باشه و چند روزه تمام بشه)

اما من بمب و گازهای خطرناک زیادی ساختم کلا علم کیف میده چه در زمینه الکترونیک و چه شیمی و یا هر علم دیگه ای
              ( آخ آخ آخ اما هیچکدوم مثل علومی که توی قرآن هست لذت بخش نیست تا به امروز یکی دو مورد از پیش گویی های قرآن رو فهمیدم و منتظرشونم ) ^^
              اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
              شهيد دکتر مصطفي چمران
              ; C is not for children

دیدگاه

برای انجام پروژت چقدر زمان داری؟
                من شدیدا توی ضبط کردن صدا با vs1003 گیر کردم میخوام بدونم فوریت کارت در چه حده
                شهيد دکتر مصطفي چمران
                ; C is not for children

دیدگاه

سلام دوستان
                  اون موقع ها که دوم سوم راهنمایی بودم یه ترقه کنترلی ساختم :biggrin:
                  چیز جالبی شد و سیستم اتیغه ای هم داشت ...
                  چاشنیش هم از دو تا زغال باتری قلمی که به فاصله کمتر از یک میلیمتر قرار داشت انجام میشد ... (اون موقع ها زیاد بلد نبودم :redface
                  ولی اگر خواستی چاشنی خوبی بسازی یک ترانس رو با تعداد دور بالا در ثانویه بساز و به ورودی اون پالس بده تا ولتاژ زیادی رو بده ... و این ولتاژ رو بده به دو تا الکترود که تقریبا فاصله کمی از هم دارند ... (مثل شمع ماشین) راستی از کوئل ماشین هم میتونی کمک بگیری ... ولی خیلی بزرگه ...

موفق باشید
                  [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
                  معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
                  معرفی نرم افزار Codewizard PWM
                  با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

ممنونم از لطفتون،راستش تا بحال با مواد شیمیایی کار نکردم و تو شیمی ضعیف هستم ،هیچ ماده ی شیمیایی ای تابحال نخریدم .
                    توی یک فیلم خارجی دیدم که مهندسی برای اینکار از باروت بی دود استفاده میکنه که خیلی خوب نتیجه گرفته بود ازش برای کار آزمایشگاهی ، اما متاسفانه اینجا که داشتن سلاح ممنوعه پس باروتم پیدا نمیشه به این راحتی از چندجا سوال کردم گفتن کلا موادی که زود مشتعل بشن یا منفجر بشن رو نمیتونی تو فروشگاههای مواد شیمیایی پیدا کنی و فروششون ممنوعه و باید نامه نگاری بشه و ..... .
                    اصلا ترکیبات شیمیایی رو نمیشناسم کلا ناامید شدم و تصمیم گرفتم با استاد صحبت کنم که به یه خروجی نوری راضی بشه اما خیلی دوست داشتم کارم رو کامل انجام بدم ،اگر با این علمه کم من به شیمی به نظرتون راهی هست که واقعا خیلی ذوق زده میشم اگه بتونم درستش کنم .
                    تا روزهای آخر تیرماه باید کلیات پروژه رو تموم کنم و برای دفاعیه آماده بشم...
                    ماده ای که لازم دارم باید پودری باشه/بعد از واکنش گاز تولید کنه /درجه اشتعال پایین و سرعت اشتعال بالا داشته باشه که به محض سنس کردن سنسور عمل کنه .
                    اما به نظر خودم هرچیزی که منفجر بشه حتی اگر موج انفجار کمی که تولید میکنه تغییری تو حالت کیسه ایجاد کنه کافیه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sanaei elec
                      ممنونم از لطفتون،راستش تا بحال با مواد شیمیایی کار نکردم و تو شیمی ضعیف هستم ،هیچ ماده ی شیمیایی ای تابحال نخریدم .
                      توی یک فیلم خارجی دیدم که مهندسی برای اینکار از باروت بی دود استفاده میکنه که خیلی خوب نتیجه گرفته بود ازش برای کار آزمایشگاهی ، اما متاسفانه اینجا که داشتن سلاح ممنوعه پس باروتم پیدا نمیشه به این راحتی از چندجا سوال کردم گفتن کلا موادی که زود مشتعل بشن یا منفجر بشن رو نمیتونی تو فروشگاههای مواد شیمیایی پیدا کنی و فروششون ممنوعه و باید نامه نگاری بشه و ..... .
                      اصلا ترکیبات شیمیایی رو نمیشناسم کلا ناامید شدم و تصمیم گرفتم با استاد صحبت کنم که به یه خروجی نوری راضی بشه اما خیلی دوست داشتم کارم رو کامل انجام بدم ،اگر با این علمه کم من به شیمی به نظرتون راهی هست که واقعا خیلی ذوق زده میشم اگه بتونم درستش کنم .
                      تا روزهای آخر تیرماه باید کلیات پروژه رو تموم کنم و برای دفاعیه آماده بشم...
                      ماده ای که لازم دارم باید پودری باشه/بعد از واکنش گاز تولید کنه /درجه اشتعال پایین و سرعت اشتعال بالا داشته باشه که به محض سنس کردن سنسور عمل کنه .
                      اما به نظر خودم هرچیزی که منفجر بشه حتی اگر موج انفجار کمی که تولید میکنه تغییری تو حالت کیسه ایجاد کنه کافیه .
                      از تجزیه آب نمک کمک بگیر
                      از دو الکترود گازهای اکسیژن و هیدروژن بیرون میاد
                      این دوگاز رو با هم درون یک شیشه آزمایشگاهی کن و کبریت روشن رو کنارش بگیر ببین چه قدرتی داره ...
                      بی خطر هم هست ... چون بعد از انفجار تبدیل به آب میشه ...
                      راستی چرا از کپسول هوا استفاده نمیکنی ؟؟؟
                      یک شیر هم سر راهش بگذار و موقع برخورد شیر هوا عمل کنه و کیسه باد بشه ... البته این یک ایده است ... :redface:
                      [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
                      معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
                      معرفی نرم افزار Codewizard PWM
                      با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

سلام به همه
                        اما متاسفانه اینجا که داشتن سلاح ممنوعه پس باروتم پیدا نمیشه
                        - طرز ساختش رو میزارم اما نوع نظامی نیست و بیشتر جنبه آزمایشگاهی داره
                        از چندجا سوال کردم گفتن کلا موادی که زود مشتعل بشن یا منفجر بشن رو نمیتونی تو فروشگاههای مواد شیمیایی پیدا کنی و فروششون ممنوعه و باید نامه نگاری بشه و ..... .
                        توی اکثر فروشگاه هایی که مواد شیمیایی برای آزمایشگاه هارو میفروشن چیزایی که تو نیاز داری هست
                        بله به نامه نگاری نیاز داره اما خیلی سادست :
                        به استادت بگو که یک نامه بهت بده درمورد اینکه دفتر آموزش دانشگات یک نامه به همراه مهری که همیشه میزنن بهت بده:
                        از طرف دانشگاه ......... به فروشگاه لوازم آزمایشگاهی ......... (که حتما اسم فروشگاه باید قید شده باشد )
                        جناب آقای ........ (که نام و مشخصات خودتان می باشد) برای خرید مواد شیمیایی .......... جهت آزمایش های کلاسی از طرف دانشگاه مسول خرید میباشن
                        یا به خود مسول دفتر آموزش بگو که برای فروشگاه لوازم آزمایشگاهی ......... و برای خرید ........ یک نامه برایتان تنظیم کنه.
                        اما یادت نره که از استادت نامه گرفته باشی قبلش.
                        من توی آزمایشگام فقط C4 ندارم :cry:
                        این خیلی سادست دستور باروت آزمایشگاهی رو برات میزارم:
                        1- ماده سره چوب کبریت به اندازه لازم هرچی بیشتر داشته باشی بیشتر میتونی تست انجام بدی(اما حداقل 2 بسته کبریت پر لازم داری)
                        برای جدا کردنشونم میتونی با یک دمباریک یا امبردست نوک کبریت رو فشار بدی و بچرخونی.
                        سعی کن چوب باهاش زیاد قاطی نشه تا ناخالصیت کم باشه
                        2- چند تکه چوب بهتره که مال صندوق میوه باشه (نئوپان نباشه و حتما چوی خالص باشه)
                        اگر بهش میخ یا منگنه و... هست همشون رو جدا کن و بهتره که چوبت تمیز باشه
                        توی یک ظرف فلزی ( مثل استامبولی کارگرای بنایی) با این چوبا آتیش روشن کن و برای روشن کردنش از مواد شیمیایی دیگه استفاده نکن
                        بزار تا خوب این چوبا بسوزن و خاکستر بشن
                        ذغالی که چوب نیم سوخته قاطیش نباشه و هرچی خاکستر هست رو ازش جدا کن و بقیش رو بریز دور
                        ذغال ها و خاکستر هارو خوب با هم قاطی و آسیاب کن تا جایی که وقتی با دستت لمسش میکنی قطعات آسیاب نشده زیر دستت نیاد
                        3- اگرم خواستی یکم گورگرد از یه فروشگاه لوازم آزمایشگاهی بخر (ممنوع نیست و ارزان هم هست) مقدارشم به اندازه یک لیوان آب خوری پر(اگر داشت پودرش رو بخر و اگر پودر نبود خودت پودرش کن)
                        حالا :
                        پودر کبریت جهت تولید گاز هست
                        ذغال واکنش رو سریعتر و دودش رو بیشتر میکنه
                        گوگرد واکنش رو ادامه دار میکنه
                        اگر خواستی میتونی گوگرد رو حذف کنی
                        پودر کبریت رو هم تا میتونی آسیاب کن
                        برای آسیاب کردن هیچ قسمتی از آسیاب برقی استفاده نکن
                        برای آسیاب کردن از وسیله فلزی استفاده نکن
                        (بزارشون توی یک دستمال پارچه ای و بسابشون)
                        بهشون ضربه نزن
                        از عینک محافظ و دستکش هم استفاده کن
                        توی خونه درستش نکن
                        خطر آنچنانی نداره اما بی خطر هم نیست
                        مقدار مخلوط کردن
                        پودر کبریت بیشتر از پودر ذغال و گوگرد هست و مقدار پودر ذغال از پودر گوگرد بیشتره
                        اگر از یک قاشق به عنوان پیمانه استفاده کنیم:
                        یک قاشق پودر کبریت
                        یک چهارم قاشق پودر ذغال
                        یک هشتم پودر گوگرد
                        اینهارو با هم خوب مخلوط کن اما ضربه نزن ، توی مخلوط کردن گرم نشن
                        ماده شیمیایی برای باز کردن ایربگ آماده است
                        این ماده شیمیایی ممنوعیت نداره چون ماده اصلی که باعث قدرت زیادش میشه و فقط اون ماده ممنوع است رو نگفتم.
                        این ماده رو اگر روی یک سطح باز قرار بدی و آتیشش بزنی فقط دود میکنه و هیچ کار دیگه ای انجام نمیده
                        اما اگر توی یک محیط بسته قرارش بدی بعد از فعال شدن موج خوبی از خودش تولید میکنه.

ادامه دارد
                        شهيد دکتر مصطفي چمران
                        ; C is not for children

دیدگاه

سلام مجدد
                          http://uploadazad.com/uploads/pkij_air.jpg
                          این عکس ساختار کلی محرک ایربگ رو نشون میده
                          یه قوطی محکم نیاز داری به شعاع بین 0.5 تا 2 سانتی متر
                          که از یک طرف کاملا باز باشه و از یک طرف فقط جای عبور دوتا سیم برای ارتباط با چاشنی
                          برای چاشنی میتونی از موارد زیر خودت انتخاب کنی:
                          1- یک لامپ معمولی کوچک 3 ولتی رو جوری میشکونی که به سیم داخلش هیچ آسیبی نرسه بعد اون رو داخل قوطی قرار میدی و سپس اون قوطی رو از ماده ساخته شده پر میکنی جوری که سیم لامپ با اون ماده تماس مستقیم داشته باشه اما مراقب باش سیم قطع نشه
                          2- برای اطمینان بیشتر از عمل کردن چاشنی میتونی بجای لامپ 3 ولتی از یک لامپ 220 ولتی استفاده کنی
                          3- بجای لامپ میتونی از بازار یک مقدار سیم المنت 12 ولتی بخری و در انتهای قوطی قرار بدی
                          من شماره 3 رو پیشنهاد میدم
                          برای تهیه قوطی میتونی از داروخونه یک بسته قرص جوشان ایرانی ویتامین ث 500 بگیری یا هر ویتامین دیگه ای
                          بعد از اینکه از دو سر سیم المنت مقداری رو از قوطی دادی بیرون به سوراخ انتهای قوطی چسب بزن تا پلمپ بشه
                          وقتی که قوطی رو از ماده ساخته شده پر کردی کمی (دقت کن دوست عزیز فقط کمی) فشارشون بده
                          در آخر هم اون قسمتی از قوطی که کاملا باز بوده رو برای اینکه ماده ازش بیرون نریزه با یک وسیله ضعیف ببند(مثل دستمال کاغذی)
                          حالا کیسه ای که قراره به عنوان ایربگ استفاده بشه رو میتونی با این قوطی باد کنی
                          دقت بشه که در زمان فعال شدن از قوطی کمی سوخته های ماده به بیرون پرتاب میشه پس جلوی صورت کسی قرار نده اگر خواستی بگو تا توضیح بدم چجوری میشه جلوی این تیکه های سوخته رو گرفت
                          از قسمتی که دستمال گذاشتی گاز با شدت خارج میشه
                          و اگر این ماده در یک محیط کاملا بسته و محکم قرار بگیره باعث تولید صدای بلند و انفجار میشه
                          قبل از اینکه به استادت نشونش بدی حداقل یکبار خودت تستش کن اما کسی روبه روی این قوطی نباشه
                          من همچین چیزی رو در دوره راهنمایی ساختم و کاملا کار میکنه
                          http://uploadazad.com/uploads/te2n_lamp.jpg
                          http://uploadazad.com/uploads/hzwq_photo.jpg

شهيد دکتر مصطفي چمران
                          ; C is not for children

دیدگاه

:applause: وای باورم نمیشه... نمیدونم چطوری تشکر کنم ازتون دارم فردا میرم که موادش و تهیه کنم و انجامش بدم حتما نتیجه رو اعلام میکنم . من مدتهاست که سوالم رو حتی توی فروم مهندسیه شیمی و شیمیست ها مطرح کردم اما هیچ کس کمکی نکرد و کسانی هم که کمک کردن خیلی تخصصی با موضوع برخورد کردن که من اصلا سردرنیاوردم .یک دنیا ممنونم ازتون .
                            :wow: :wow:

دیدگاه

راستی چرا از کپسول هوا استفاده نمیکنی ؟؟؟
                              یک شیر هم سر راهش بگذار و موقع برخورد شیر هوا عمل کنه و کیسه باد بشه

این هم ایده ی خوبی هست اما یک مقدار بخش مکانیکی به اش اضافه میشه و سرعت پایین میاد وگرنه فکر خوبیه ممنونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X