ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    2010/10/03
    286
    5

محدوديت stm32f103 تا 56 مگاهرتز

با سلام
    من تازگي ها به stm32 رو آوردم و يک عدد هدربرد سايت را تهيه کردم تا با آن شروع کنم و يک برنامه تست چشمک زن با هاش نوشتم. اما در کمال تعجب مي بينم که تا فرکانس 56 مگاهرتز بيشتر کارنمي کنه! :eek: در حالي که تو ديتاشيت نوشته 72 مگاهرتز.
    تازه اين فرکانس با اسيلاتور داخلي عمل مي کنه با اسيلاتور کريستالي که تا 52 مگاهرتز بيشتر نمي تونم باهاش کار کنم. واقعا موندم.در حالي که اين قطعه تو تامين اولين مشخصاتش مونده تو استفاده از امکانات ديگرش چه مشکلاتي پيش خواهد آمد لطفا دوستان کمک کنند.
    2011/08/07
    اصفهان
    974
    65

پاسخ : محدوديت stm32f103 تا 56 مگاهرتز

نقل قول نوشته اصلی توسط DesignerEng
    با سلام
    من تازگي ها به stm32 رو آوردم و يک عدد هدربرد سايت را تهيه کردم تا با آن شروع کنم و يک برنامه تست چشمک زن با هاش نوشتم. اما در کمال تعجب مي بينم که تا فرکانس 56 مگاهرتز بيشتر کارنمي کنه! :eek: در حالي که تو ديتاشيت نوشته 72 مگاهرتز.
    تازه اين فرکانس با اسيلاتور داخلي عمل مي کنه با اسيلاتور کريستالي که تا 52 مگاهرتز بيشتر نمي تونم باهاش کار کنم. واقعا موندم.در حالي که اين قطعه تو تامين اولين مشخصاتش مونده تو استفاده از امکانات ديگرش چه مشکلاتي پيش خواهد آمد لطفا دوستان کمک کنند.
    چطور فرکانس کاري رو اندازه گيري کرديد؟
    خروجي ها ماکزيمم ميتونند با فرکانس 50 مگاهرتز کارکنند ( اين ايده آل هيت و به برنامه نويسي شما هم مربوط ميشه)
    هسته ميتونه تا 72 مگ هم کار کنه که بايد کريستال و pll رو درست تنظيم کني
    2010/10/03
    286
    5

ممنون از توجهتان
    از طريق بيت هاي mco تو رجيستر RCC_CFGR ميشه خروجي کلاک را فعال کرد و با تنظيم PA8 مي توان آن را مشاهده کرد.
    Bits 26:24 MCO: Microcontroller clock output
    Set and cleared by software.
    0xx: No clock
    100: System clock (SYSCLK) selected
    101: HSI clock selected
    110: HSE clock selected
    111: PLL clock divided by 2 selected
    کد:
     RCC_APB2ENR_bit.IOPAEN=1;
     GPIOA_CRH_bit.MODE8=3;
     GPIOA_CRH_bit.CNF8=2;
    من از بابت خروجي کلاک مشکلي ندارم حتي فرکانس هاي بالاتر هم از ميکرو گرفتم. مشکلم اينه که با وقتي خروجي PLL را بيشتر از 56 مگاهرتز مي برم ديگر هسته برنامه را اجرا نمي کند. برنامه هم برنامه خيلي ساده چشمک زن هست. خروجي را هم با اسيلوسکوپ اندازه گيري مي کنم. برنامه اين هست:
    کد:
     char flg='f';
     while(1){
      if(flg=='t'){

GPIOC_ODR_bit.ODR1=0;
       flg='f';
      }
      else{
       GPIOC_ODR_bit.ODR1=1;
       flg='t';
      }
     }
    2010/10/03
    286
    5

البته اينو بگم که تو کلاک بالاتر از 56 تا چند ميلي ثانيه برنامه کار مي کنه و بعد از اون ديگه کار نمي کنه.
    2011/08/07
    اصفهان
    974
    65

کريستال رو چند گذاشتي؟
    2010/10/03
    286
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
    کريستال رو چند گذاشتي؟
    کريستال همان کريستال هدربرد هستش. 8 مگاهرتز
    2010/12/30
    53
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط DesignerEng
    با سلام
    دوست عزیز. با عرض سلام.
    تقریبا همه میکروکنترلر هایی که با حافظه کد (فلش) داخلی عرضه میشوند وکلاک آنها بالای 30Mhz است ، به دلیل سرعت پاسخ دهی کم این حافظه ها مجبورند از ترفند هایی برای بالاتر بردن سرعت اجرای دستورات استفاده کنند. عموما بدین صورت که یک باس اختصاصی 64 یا 128 بیتی یا حتی بیشتر به حافظه فلش متصل شده و در هر بار اجرای دستور چند دستور بعدی را نیز واکشی میکنند.
    در این حالت باید زمانی که فرکانس هسته را افزایش میدهید حتما کلاک حافظه کد در حد مجاز ( تقریبا زیر 30Mhz )باقی بماند . و گرنه حافظه فلش پاسخگوی سرعت CPU نبوده و دستورات نامعتبر خواهد شد. در STM32 برای این کار به اصطلاح چند wait state وجود دارد. یعنی به ازای هر wait state متناسب با فرکانس CPU کلاک اعمالی به حافظه فلش بر عدد خاصی تقسیم میشود.
    در دیتاشیت میکروکنترلر بخش مربوط به این بحث رو دنبال کنید.
    2010/10/03
    286
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط e.fazli
    دوست عزيز. با عرض سلام.
    تقريبا همه ميکروکنترلر هايي که با حافظه کد (فلش) داخلي عرضه ميشوند وکلاک آنها بالاي 30Mhz است ، به دليل سرعت پاسخ دهي کم اين حافظه ها مجبورند از ترفند هايي براي بالاتر بردن سرعت اجراي دستورات استفاده کنند. عموما بدين صورت که يک باس اختصاصي 64 يا 128 بيتي يا حتي بيشتر به حافظه فلش متصل شده و در هر بار اجراي دستور چند دستور بعدي را نيز واکشي ميکنند.
    در اين حالت بايد زماني که فرکانس هسته را افزايش ميدهيد حتما کلاک حافظه کد در حد مجاز ( تقريبا زير 30Mhz )باقي بماند . و گرنه حافظه فلش پاسخگوي سرعت CPU نبوده و دستورات نامعتبر خواهد شد. در STM32 براي اين کار به اصطلاح چند wait state وجود دارد. يعني به ازاي هر wait state متناسب با فرکانس CPU کلاک اعمالي به حافظه فلش بر عدد خاصي تقسيم ميشود.
    در ديتاشيت ميکروکنترلر بخش مربوط به اين بحث رو دنبال کنيد.
    تشکر فراوان
    با اين حساب فکر کنم که حتي فلش ميکرو را اورکلاک هم کرده بودم :biggrin:
    رفرنس منوال را نگاه کردم، رجيسترFLASH_ACR براي تنظيم wait state هستش.
    فعلا دسترسي به ميکرو ندارم اما بعد از آزمايش نتيجه را مي گم.
    نکته ديگري نداره؟ :redface:
    2010/10/03
    286
    5

مشکل حل شد.براي استفاده از حداکثر کلاک(مجاز) بايد latency از رجيستر flash_acr را برابر 2 قرار دهيم.
نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9