اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت بهترین دیمر موتور یونیورسال سنگ فرز بدون اپتو ترایاک.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت بهترین دیمر موتور یونیورسال سنگ فرز بدون اپتو ترایاک.

سلام به دوستان و اساتید انجمن. بنده میخواستم برای یک موتور سنگ فرز یه دیمر بسازم. اون طور که تحقیق کردم برای موتور های یونیورسال باید از زیرو کراست(که نمیدونم دقیقا یعنی جچی) استفاده کرد. اما میخواستم بپرسم آیا با استفاده از همین مدار و استفاده از ترایاک قدرتمندتر و در صورت نیاز تغییر خازن و مقاومت و همچنین اضافه کردن اسنابر مناسب بر روی ترمینال 1 و 2 ترایاک میتوان یک موتور 900 وات یونیورسال را کنترل کرد؟ اشکال خاصی داره؟
    این مدار برای موتور 100 وات یونیورسال به خوبی کار میکنه اما شک دارم که برای موتور های توان بالا هم جوابگو باشند.
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=71404.msg445645#msg445645
    این را هم در نظر بگیرید که جریان لحظه ای این موتر ها میتواند چندین برابر حالت عادی باشد.
    اگر مداری دارید که برای این گونه موتور ها جواب داده است ممنون میشم بزارید :applause:
    مدار جاروبرقی رو هم اگه داشتید بزارید :applause:
    از پاسختون پیشاپیش ممنونم.
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

پاسخ : کمک برای ساخت بهترین دیمر موتور یونیورسال سنگ فرز بدون اپتو ترایاک.

با سلام

جناب محمد شاهی، اگه از دیمر برای کنترل دور میخواین استفاده کنین، باید بگم تو این روش، دور به بار وابسته میشه و ثبات نداره. ولی به هر حال همون فرمایش خودتون درسته و با یه تریاک قویتر مشکل حل میشه.

توی تریاکها رابطه خطی بین توان خروجی و جریان تحریک گیت وجود نداره و همشون با تزریق یه جریان خیلی کم ( با توجه به دیتا شیت) روشن میشن. مثلا من با یه مدار تحریک ثابت، که توی کار به تریاک 700 آمپری فرمان میده، موقع تست، یه BT136 رو روشن میکنم.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام. ممنون از راهنماییتون جناب نو رسیده عزیز. به نظر شما اسنابر برای موتور های یونیورسال بر حسب توان چه طور محاسبه میشه؟ آیا درسته که اسنابر رو بر روی ترمینال 1 و 2 قرار بدیم؟ یا باید بر روی دوسر موتور قرار داد؟ ترایاک bt139 برای موتور 1 کیلو وات کفایت میکنه؟
      لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

والا دروغ چرا؟ من اصلا توی کارهام از اسنابر استفاده نمیکنم. اگه خدای نکرده oo: بخوام محافظ بذارم از وریستور استفاده میکنم. البته روش محاسبه ش رو هم مثلا تو کتاب مارتی براون خوندم. ولی هیچوقت نفهمیدم.

ولی چیزی که فهمیدم اینه که تا حدودی با سعی و خطا باید به دست بیاد و مقادیرش به ولتاژ و جریان و فرکانس هم وابسته س. منم از چیزایی که خیلی متغیر باشن و نقطه ثابتی به عنوان تکیه گاه نداشته باشن خوشم نمیاد.

دیدگاه

یعنی به جای اسنابر وریستور میزارین؟ولتاژش رو چطور تعیین میکنید؟
          به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
          الکترونیک قدرت
          الکترونیک آنالوگ
          طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
          ---------------------BMCELEC@-------------------
          ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
          ---------------www.bmc-elec.com--------------
          ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
            یعنی به جای اسنابر وریستور میزارین؟ولتاژش رو چطور تعیین میکنید؟
            چند درصد بالاتر از پیک ولتاژ سوئیچ.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X