اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار برای تشخیص تخلیه ولتاژ سینوسی 1500V

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار برای تشخیص تخلیه ولتاژ سینوسی 1500V

با سلام
    توی یه مدار High Voltage به دلیل رخ دادن یه رویداد به صورت لحظه ای یه ولتاژ سینوسی بوجود میاد. به صورت 0ولت تا حدود 1500ولت و دباره تا منفی 1500ولت و دوباره 0ولت.
    کل این تغییر ولتاژ در کسری از ثانیه اتفاق می افته. میشه گفت شبیه به یه تخلیه هست.

حالا من میخوام این اتفاق به صورت یه لامپ led یا یه beep به کاربر اطلاع داده بشه. مثلا برای حدود 3 ثانیه یه لامپ روشن بشه یا ...

دوستان به نظر شما چجور مداری طراحی کنم که بتونه این اتفاق رو تشخیص بده و خبر بده. نکته مهم اینه که نباید از المانی استفاده کنیم که احتیاج به تغذیه داره. یعنی فقط میتونیم از المانهایی مثل مقاومت و خازن و دیود و تریستور و ... استفاده کنیم که نیاز به تغذیه جدا ندارند.

پاسخ : مدار برای تشخیص تخلیه ولتاژ سینوسی 1500V

سلام دوست عزیز

پیشنهاد میکنم برای تشخیص ولتاژ مورد نظر خود از یک تقسیم کننده مقاومتی استفاده کنید به این صورت که مثلااگر می خواهید بالای 1000 ولت را تشخیص دهد مقاومتها را طوری انتخاب کنید که به محض رسیدن به اختلاف پتانسیل 1000 ولت در دوسر کل مقاومتها، بین مقاومتها شما ولتاژ روشن شدن یک LED را داشته باشید. سپس این ولتاژ را به یک خازن مناسب منتقل کنید تا شارژ شود. سپس LED را توسط ولتاژ ذخیره شده در خازن می توانید برای مدتی روشن نگه دارید. دقت کنید با استفاده از زنر می توانید ولتاژ شارژ خازن را محدود کنید تا LED و خازن آسیب نبینند و با استفاده از پل دیود هم میتوانید سیکل منفی را هم پوشش دهید.

امیدوارم متوجه شده باشید

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X