اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت تقویت کننده توان 100 وات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت تقویت کننده توان 100 وات

سلام دوستان
    من برای یه پروژه درسی باید یه تقویت کننده توان 100 وات با فرکان 2khz رو هم طراحی کنم و هم بسازم ولی اطلاعات چندانی برای طراحی تقویت کننده و انتخاب قطعاتش ندارم
    تو اینترنت زیاد گشتم ولی همش مقالات تکراری و کلا توضیح دادند که تقویت کننده توان چیه و راجع به ساختش اطلاعات زیادی پیدا نکردم..
    از دوستانی که استاد تر هستند خواهش دارم تا در این زمینه کمکم کنند
    پیشاپیش ممنون از کمکهاتون..
    من آن گلبرگ مغرورم که میمیرم ز بی آبی
    ولی با منت و خواری پی شبنم نمی گردم

پاسخ : طراحی و ساخت تقویت کننده توان 100 وات

سلام
    تقویت کننده جریان یا ولتاژ ؟
    میتونی از امپ های صوتی بهره ببری و اگه میخوای به استاد یا ... تحویل بدی میتونی کاری کنی که محدوده فرکانسیش به محدوده 2 کیلو هرتز محدود بشه.
    شکل موج سینوسیه ؟
    زکات علم نشر آن است
    بیشتر با من اشنا بشین :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
    ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

سلام
      می خوام به استاد تحویل بدم
      اصل روی تحقیقه و گفته که فقط یه نمونه کار ساده بساز و بیار که هم ولتاژ و هم جریان رو تقویت کنه و توی خروجیش بتونیم 100 وات توان داشته باشیم...
      کلا گفته تقویت کننده توان 100 وات....
      راجع به محدود کردن فرکانس چیزی نگفت... فقط گفته تو همین رنج 1-3 کیلو هرتز کار کنه خوبه...
      ممنون..

دیدگاه

سلام

نوشته اصلی توسط b e h n a m
        تقویت کننده جریان یا ولتاژ ؟
        تقویت توان یعنی تقویت جریان و ولتاز.

نوشته اصلی توسط azadmard
        سلام دوستان
        من برای یه پروژه درسی باید یه تقویت کننده توان 100 وات با فرکان 2khz رو هم طراحی کنم و هم بسازم ولی اطلاعات چندانی برای طراحی تقویت کننده و انتخاب قطعاتش ندارم
        یه تقویت کننده توان 100 وات کاملا عملی و تست شده:

برای ساختش هم به لینک های زیر سر بزنید:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=95169.0
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=95547.0

فقط محدوده فرکانسی این تقویت کننده وسیع تر از رنج 1-3 کیلو هرتز هست ( این رنج رو هم شامل میشه) اگه رنج محدود تر خواستید همون طور که دوستمون گفتن میتونید محدوده فرکانسش رو محدود کنید.
        :read:
        قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

خیلی ممنون
          بحث رو توی همون لینکی گه قرار دادید ادامه میدم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
            سلام
            تقویت توان یعنی تقویت جریان و ولتاز.
            مگه تو فرستنده های رادیویی جریان هم نیاز به تقویت داره ؟
            از این جهت پرسیدم که با توجه به فرکانس گفتم شاید فرستنده بخواد بسازه
            باز سطر اول رو خوب نمیدونم ممنون میشم بگین
            زکات علم نشر آن است
            بیشتر با من اشنا بشین :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
            ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
              مگه تو فرستنده های رادیویی جریان هم نیاز به تقویت داره ؟
              از این جهت پرسیدم که با توجه به فرکانس گفتم شاید فرستنده بخواد بسازه
              باز سطر اول رو خوب نمیدونم ممنون میشم بگین
              کلا تقویت کننده های ترانزیستوری رو به دودسته فرکانس پایین در حد چند کیلو (نهایت 20 کیلو) و فرکانس بالا ( که برای فرستنده رادیویی باز هم حد میانی مثلا چند ده مگا هرتز رو درنظر میگیرند) تقسیم میشن.که برای تقویت کننده های رادیویی تحلیل DC دقیقا مشابه فرکانس پایینه ولی در تحلیل AC دیدگاه متفاوته :read:
              در ساخت یک فرستند رادیویی دو تقویت کننده داریم: یک تقویت کننده صوتی فرکانس پایین که قبل از مدولاتور قرار داره و یک تقویت کننده فرکانس بالا (رادیویی) که بعد از مدولاتور قرار میگیره.
              در تقویت کننده های ترانزیستوری ارایش های مختلف امیتر مشترک، کلکتور مشترک و بیس مشترک رو داریم که هرکدوم از نظر بهره ولتاز و بهره جریان و... باهم تفاوت میکنند.و بهره توان رو از رابطه زیر حساب میکنیم:
              Ap=Av*Ai
              حالا در ارایش های مختلف بهره توان هم با هم تفاوت میکنه،در ارایش امیتر مشترک چون بهره ولتاز و بهره جریان زیادی داریم درنتیجه بهره توان خیلی زیادی به ما میده،ولی در ارایش کلکتور مشترک که بهره ولتاز کم و بهره جریان زیادی داریم،بهره توان زیاد و تقریبا برابر با بهره جریان میشه! ودر بیس مشترک،بهره جریان کم و بهره ولتاز زیاد و بهره توان زیاد و تقریبا برابر با بهره ولتاز میشه.
              با توجه به فرکانس چون فرکانس کاری این دوستمون پایینه و در انجمن مدارات صوتی سوال پرسیدن من فکر کردم که منظورشون تقویت کننده صوتی هست :mrgreen: .

دیدگاه

میشه دوستانی که می دونند طبقات مختلف این تقویت کننده بالا رو توضیح بدهند که چطوری کار می کنه؟؟؟
                مثلا اصلا تقویت ولتاژ کجا انجام میشه؟؟؟ تقویت جریان؟...تکنیک های رفع نویز؟؟چگونگی انتخاب قطعات با توجه به فرکانس و...
                هدف من از ایجاد تاپیک هم اینه که بیوفتم تو کار تقویت کننده ها و هم اینکه این پروژه رو به استاد تحویل بدمو... :biggrin:
                ممنون میشم دوستانی واردترند کمکم کنند...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadmard
                  میشه دوستانی که می دونند طبقات مختلف این تقویت کننده بالا رو توضیح بدهند که چطوری کار می کنه؟؟؟
                  با مفاهیم و اصطلاحات الکترونیک اشنایی دارید؟ حقیقتش اگه پایه ای کسی بخواد توضیح بده شاید چرای تک تک المانها و طرز کار این مدار هزار صفحه هم نوشتن بخواد.من خیلی خلاصه کلیت رو جواب میدم.
                  نوشته اصلی توسط azadmard
                  مثلا اصلا تقویت ولتاژ کجا انجام میشه؟؟؟
                  دو ترانزیستور Q3 و Q 4 طبقه تقویت کننده ولتاز هستن،که این شکل اتصالشون به تقویت کننده ولتاز بالانس شده معروفه (بالانس شده شکلهای دیگه ای هم داره :read .از خصوصیاتش بهره بیشتر ولی خطی بودن کمتر هست.
                  نوشته اصلی توسط azadmard
                  تقویت جریان؟
                  دو ترازیستور 5200 .چون ترازیستور های قدرت بیسشون جریان زیادی میکشه مستقیم نمیشه به طبقه تقویت دامنه وصل و راه اندازیشون کرد،که از دو ترانزیستور Q6 و Q7 به عنوان درایور و راه انداز استفاده میکنیم :read: .
                  نوشته اصلی توسط azadmard
                  تکنیک های رفع نویز؟؟
                  در اینجا استفاده از زوج دیفرانسیل در طبقه ورودی و فیدبک منفی به حذف نویز علاوه بر وظایف دیگشون خیلی کمک میکنند.
                  -------------
                  در مورد فرکانس و پاسخ فرکانسی:
                  فرکانس قطع بالا ناشی از خازن های داخلی ترانزیستور هست و معمولا در فرکانس های پایین درنظر گرفته نمیشن و خازن های کوپلاز و بای پس باعث فرکانس قطع پایین میشن که در اینجا بعلت استفاده از بار فعال خازن های بای پس حذف شدن.
                  :read:

دیدگاه

از مفاهیم پایه تا حدودی اطلاع دارم :rolleyes:
                    اما میخام بصورت حرفه ای یاد بگیرم :read:
                    q5برای چیه؟؟ تقویت جریان؟؟؟
                    چرا بین بیس q6 و بیس q7 یه مقاومت و دوتا دیود گذاشته؟؟(برای تاخیر زمانی بین فعالسازی دوتا ترانزیستور یا جلوگیری از اینکه ترانزیستور q6 با استفاده از q4 بصورت مستقیم فعال بشه؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azadmard
                      از مفاهیم پایه تا حدودی اطلاع دارم :rolleyes:
                      اما میخام بصورت حرفه ای یاد بگیرم :read:
                      q5برای چیه؟؟ تقویت جریان؟؟؟
                      چرا بین بیس q6 و بیس q7 یه مقاومت و دوتا دیود گذاشته؟؟(برای تاخیر زمانی بین فعالسازی دوتا ترانزیستور یا جلوگیری از اینکه ترانزیستور q6 با استفاده از q4 بصورت مستقیم فعال بشه؟؟؟
                      Q5 منبع جریان. :read:
                      با اون دو تا دیود ترانزیستورهای قدرت رو در استانه روشن شدن قرار میدیم( کلاس های تقویت کننده ها رو مطالعه کنید) اگه اونا نباشن تا زمانی که سیگنالمون به 0.7 نرسیده چون ترانزیستور های قدرت خاموشند در خروجی هیچی نداریم واین باعث یه اشکال بنام اعوجاج تقاطعی میشه :read: .

دیدگاه

با سلام
                        من تو ساخت مدارت صوتی تجربه دارم ولی تخصص ندارم ؛ دوست دارم به صورت تخصصی یاد بگیرم اعم از اصطلاحات تخصصی کلاس های مختلف تقویت کننده ها و. . . از دوستان محترم میخوام اگه منبع خوب سراغ دارن معرفی کنن کتاب مقاله وب سایت و... فرقی نداره فقط مفید باشه ؛ آقای musefian شما که دیگه خودتون مهندس الکترونیک هستین اگه منبع خوب سراغ دارین بی زحمت معرفی کنید.با تشکر از همه شما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EleCoModern
                          با سلام
                          ... اعم از اصطلاحات تخصصی کلاس های مختلف تقویت کننده ها و. . . از دوستان محترم میخوام اگه منبع خوب سراغ دارن معرفی کنن کتاب مقاله وب سایت و... فرقی نداره فقط مفید باشه...
                          سلام
                          برای پایه مباحث میتونید مراجع الکترونیک (به زبان فارسی ) رو بخونید.برای طراحی هم توی اینترنت کتابهای طراحی به زبان انگلیسی زیاد هستن مثلا کتاب Bob Cordell مطالب خوبی داره.
                          این یه نسخه از کتابه:

http://s5.picofile.com/file/8129925268/cordell_ch01.pdf.html

این نسخه کامل نیست.من کاملشو ندارم از اینترنت پیدا کنید.
                          در مورد تقویت کننده های قدرت و کلاس ها لینک زیر یه pdf که به زبان خیلی ساده کلیت رو خیلی خوب توضیح داده:

http://s5.picofile.com/file/8129920218/transistor_1_power_amplifier.pdf.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X