اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کدام کامپایلر برای طرح های صنعتی معتبر است؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام به همه
    برای کار کردن با XMEGA به قصد تجاری سازی محصول و با توجه به این که اکثر ما ایرانی ها از نسخه های کرک شده کامپایلر ها استفاده می کنیم به نظر شما کدام کامپایلر برای برنامه نویسی معتبر تر است؟
    و آیا اصلا نسخه کرک شده ایی قابل اطمینان وجود دارد؟

لطفا برای نظرات خود دلایل و مستندات خود را نیز بیان کنید

اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
    شهيد دکتر مصطفي چمران
    اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    ; C is not for children

پاسخ : کدام کامپایلر برای طرح های صنعتی معتب&

ببخشید جسارتا کامپایلر زیاد درست نیست احتمالا منظور شما (IDE-(integrated development environment هست

اگه زیان برنامه نویسی رو هم ذکر میکردید عالی میشد هرچند من سی رو شدیدا پیشنهاد میکنم

به محیطی که توش برنامه نوشته توسعه تست ... میشه IDE میگن مثل محیط کد نویسی بسکام اتمل استودیو میکرو سی ....
    پشن قضیه کامپایلر اونارو تبدیل میکنه
    از لحاظ باگ کامپایلر های رایگانی که در حال توسعه و استفاده هستند وظعیت مطلوبی دارن کامپایلر های غیر رایگان خیالتون راحته که اگه باگی باشه کسی هم
    برای رفعش هست که خیلی به ندرت پیش میاد باگ توی کامپایلر پیدا کنید (به علت توسعه و استفاده ی مداوم)
    کامپایلر ها 99 درصد رایگان هستن خیلی کم کامپایلر غیر رایگان دیدم
    ولی برعکس محیط توسعه یا IDE ها 99 درصد پولی هستن و خیلی کم رایگان توشون هست
    atmel studio
    رایگان!!!
    تولید شرکت اتمل
    بر مینای محیط visual studio که یک IDE بسیار قوی هست
    زبان برنامه نویسی AVR GCC همون سی هست در winAVR که یک زبان شسته رفته و قوی به همراه داکیومنت خوب
    مهمترین مزیتش به نظر من 2 چیزه محیط توسعه توی محیط visual studio هست
    IDE تقریبا همه محیط توسعه مایکروسافت رو میگن بهترینه
    اگه پروژه تیمی هست امکانات زیادی براش وجود داره
    دومیش هم اینه که مستقیما اتمل ازش پشتیبانی میکنه ه بعدا برای مهاجرت به آرم اتمل هم ازش میتونید یکجا بدون تغییر استفاده کنید
    و اگه کسی به برنامه نویس بیچاره اهمیت بده :angry: امکانات اتمل استودیو انقد زیاده که کار رو شدیدا ساده میکنه برای تست و توسعه و پشتیبانی
    امکان استفاده از پلاگین و نوشتن پلاگین برای محیط
    Optimization
    intelly sense که به نوشتن کد کمک میکنه
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

پاسخ : کدام کامپایلر برای طرح های صنعتی معتبر است؟

سلام به همه
      ببخشید جسارتا کامپایلر زیاد درست نیست احتمالا منظور شما (IDE-(integrated development environment هست
      بله حرف شما درسته و ممنون از اصلاحتون
      برای کارهای تجاری و صنعتی مطمئنا زبان C مناسبتره تا زبان BASIC
      و شما IDE مطمئن میشناسید؟
      به عنوان مثال IAR بسیار عالی است اما آیا نسخه کرک شده آن قابل اعتماد است؟

اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
      شهيد دکتر مصطفي چمران
      ; C is not for children

دیدگاه

Atmel Studio عالیه!!!!!!!
        بهترینه!
        کرک هم نمیخواد!
        1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
        من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
        !Electronic On! Programming On
        هوشمندانه سوال بپرسیم!
        http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

atmel studio برای xmega هست یا برای LPC و ARM ؟
          شهيد دکتر مصطفي چمران
          ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
            atmel studio برای xmega هست یا برای LPC و ARM ؟
            ببینید تمام میکرو هایی که اتمل داده بیرون (مثل mega avr,tinyavr XMEGA AVR,at91samxxxx arm) رو ساپورت میکنه.
            lpcمال شرکت nxp هست و ربطی به اتمل نداره.
            هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

هیچ کامپایلری ! طراحی خوب معتبر است .دانش خوب معتبر است .تجربه خوب معتبر است .

http://www.avrfreaks.net/index.php?n...ic&t=44588
              از جمله ی رفتگان این راه دراز
              باز آمده ای کو که به ما گوید راز
              هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
              چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

سلام به همه
                بله حرف شما درسته اما
                اما بعضی از IDE ها زمانی که کرک میشن در تولید HEX عیب هایی رو بوجود میارن که گاهی در طی چند ساعت کار متوجه اون عیب میشین گاهی هم تا چند سال اون عیب خودش رو نشون نمیده
                به عنوان مثال BASCOM در نسخه غیر اصل دستکاری های داره که اصلا نمیشه ازش برای تجارت استفاده کرد ( شخصا زمانی که نسخه اصلی BASCOM رو خریداری کردم تعدادی از کتابخانه هاش رو و رجیستر هارو چک کردم و متوجه این موضوع شدم که در نسخه غیر اصل عیب هایی وجود دارد)
                در مورد کتابخانه AVR-DOS که برای کار کردن با حافظه های مختلف هست (مثل MMC ) و مربوط به BASCOM میشه نسخه ای که هنگام نصب BASCOM در اختیار کاربر قرار میگیرد نسخه دمو می باشد و دارای عیب های فراوانی است و این عیب هه از طرف نویسنده AVR-DOS به عمد گذاشته شده است که باز هم زمانی که نسخه تجاری آن را خریدم و با هم مقایسه کردم متوجه این عیب ها شدم

حالا کاربر کسی باشه که استاد به تمام معنا در برنامه نویسی باشه اما اگر نسخه کرکی استفاده کنه این IDE هست که HEX متناسب با این برنامه نوشته شده را تولید نمیکند

حالا کسی IDE میشناسه که نسخه کرک شده آن هم به خوبی کار کند و مشکل به هم نزند؟(زبان برنامه نویسی و... فرقی ندارد قصد از این تایپیک اسفاده همه دوستان است)
                شهيد دکتر مصطفي چمران
                ; C is not for children

دیدگاه

همون طور که دوستان ذکر کردند اتمل استودیو برای تمام تولیدات اتمل هست اسمش معلومه حالا چه آرم چه 8 بیت تینی مگا فرق نداره
                  در مورد زبان که توافق سی شد ظاهرا
                  در مورد محیط کد نویسی هم winavr و اتمل استودیو که از avr gcc استفاده میکنند (کامپایلر یکی است )
                  در کل اتمل استودیو امکان این رو داره که از ide خودش و کامپایلر دیگه استفاده کنید البته تحت شرایطی که اون هم کار الکیه(مطمئن نیستم دوستان اگه اشتباه میکنم بگن)
                  این رو یادتون نره وقتی محصولات پولی مثل bascom یا میکروسی رو استفاده میکنید کل پشتیبانی از اون نرم افزار برمیگرده به همون شرکت و میزان مصرف کننده های اون نرم افزار

c++ رو ساپورت داره
                  اسمبلی رو ساپورت داره

کامپایلر که avr gcc هست در حال توسعه مدام هست یعنی اگه مشکلی باشه کسی هست که برطرف کنه
                  از میکروسی من برای کار بزرگ استفاده نکردم نمیدونم جواب بده یا نه (چه کرک چه غیر اون) ولی محیط خوبی داره
                  اگه خیلی به استاندارد میخوای فکر کنی باید بری دنبال سی99 که استاندارد ieee برای سی هست استاندارد زیاد داره ولی اون دیگه ربطی به میکرو نداره و در اصل به درد میکرو نمیخوره چون هدر هاش چیز دیگس
                  شما توضیح بیشتر بدید که چه چیزایی مد نظر هست
                  من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

سلام به همه
                    فکر کنی باید بری دنبال سی99 که استاندارد ieee برای سی هست
                    تابه حال همچین چیزی رو نشنیده بودم؟( مطمئن هستید c99 )
                    شما توضیح بیشتر بدید که چه چیزایی مد نظر هست
                    دوست عزیز منظور من یک زبان خاص مثل c یا غیره نیست.
                    چون دیدم خیلی از دوستان دیگه با نسخه های کرک شده برای کارخونه ها ، اورگان های مهم و... برنامه نویسی می کنن و بعد از مدتی اون اشخاصی که از این دستگاه ها استفاده میکنن به مشکلاتی بر میخورن و این باعث میشه که اعتمادشون رو به برنامه نویس های ایرانی از دست بدن.
                    از طرفی کم پیش میاد یک ایرانی بیاد برای به عنوان مثال IAR دوازده میلیون تومان هزینه کنه.
                    هدف من از زدن این تایپیک این بود که دوستان هر مدل محیط برنامه نویسی که مطمئن هست و میشناسن رو در اینجا معرفی کنن تا بقیه هم ازش استفاده ببرن
                    به عنوان مثال معرفی ATMEL STUDIO که شخص عزیزتان (icarus) و دوست خوبمون آقای Mahan.Rafiee معرفی کردن و گفتید که کلا رایگان است پس وقتی که رایگان است مشکلاتی که کرک کردن بوجود می آورد رو ندارد و این خودش خیلی عالیه مخصوصا که از طرف خود شرکت ATMEL هست
                    با این وجود برای بقیه IDE ها هم باید نسخه هایی باشد که مطمئن باشن و کرکشون مشکلی به هم نزند.

شهيد دکتر مصطفي چمران
                    ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی رهی
                      سلام به همهتابه حال همچین چیزی رو نشنیده بودم؟( مطمئن هستید c99 ) دوست عزیز منظور من یک زبان خاص مثل c یا غیره نیست.
                      چون دیدم خیلی از دوستان دیگه با نسخه های کرک شده برای کارخونه ها ، اورگان های مهم و... برنامه نویسی می کنن و بعد از مدتی اون اشخاصی که از این دستگاه ها استفاده میکنن به مشکلاتی بر میخورن و این باعث میشه که اعتمادشون رو به برنامه نویس های ایرانی از دست بدن.
                      از طرفی کم پیش میاد یک ایرانی بیاد برای به عنوان مثال IAR دوازده میلیون تومان هزینه کنه.
                      هدف من از زدن این تایپیک این بود که دوستان هر مدل محیط برنامه نویسی که مطمئن هست و میشناسن رو در اینجا معرفی کنن تا بقیه هم ازش استفاده ببرن
                      به عنوان مثال معرفی ATMEL STUDIO که شخص عزیزتان (icarus) و دوست خوبمون آقای Mahan.Rafiee معرفی کردن و گفتید که کلا رایگان است پس وقتی که رایگان است مشکلاتی که کرک کردن بوجود می آورد رو ندارد و این خودش خیلی عالیه مخصوصا که از طرف خود شرکت ATMEL هست
                      با این وجود برای بقیه IDE ها هم باید نسخه هایی باشد که مطمئن باشن و کرکشون مشکلی به هم نزند.
                      من میگم فقط از ATMEL STUDIO استفاده کنید بهترینه!
                      ویژگی هاش :
                      ---محیط خوب و کاربر پسند (اگر با ویژوال استودیو کار کرده باشید راحت راحت میتونید از اتمل اسودیو استفاده کنید) :redface:
                      ---سرعت بالا تر نسبت به برنامه های دیگر(یه روز من با برنامه کدویژن یه برنامه نوشتم تست کردم بعد همین برنامه رو با اتمل استودیو نوشتم تست کردم اتمل استودیو سرعتش عالی بود!) :wow:
                      ---شرکت سازندش اتمله! :wow:
                      ---وقتی که اولِ کدی رو مینویسیم توش خودش بقیه ی کد رو پیش بینی میکنه!!! :applause: :wow:
                      ---نیازی به کرک و لایسنس و...... نداره و رایگان هست! :redface:
                      ---و...!
                      خلاصه عــــــــــالـــــیـــــــــه!!!!!!!!!!!!!! :applause:
                      هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

فکر کنی باید بری دنبال سی99 که استاندارد ieee برای سی هست
                        تابه حال همچین چیزی رو نشنیده بودم؟( مطمئن هستید c99 )
                        http://en.wikipedia.org/wiki/C99
                        نباید هم شنیده باشید چون به کارتون نمیاد در اصل همین الان هم دارید اگه اشتباه نکنم یا با استاندارد سی99 یا 1894 کار میکنید رجوع شود به دیتاشیت محیط توسعه فعلیتان (مگر این که بخواید کامپایلر بسازید بر مبنای سی)
                        دوست عزیز هدف شما از ایجاد این تاپیک ستودنیه و من هم تشکر ویژه میکنم بابت این مطلب که به کار به چشم حرفه ایی نگاه میکنید
                        c99 یه استاندارد برای نگارش و کامپایل کد سی هست از نقطه نظر بچه های طراح الکترونیک این قضیه به هیچ درد اونها نمی خوره (جسارت نشهه) این مساله فقط برای مصارف خاص هست بیشتر هم نرم افزاری ها باهاش سر و کار دارند(عمرا اگه یه درصد ما هم سر و کار داشته باشیم) شما اگه بری دنبالش فقط وقت هدر دادنه چون کسایه دیگه استانداردش کردن تا ما وقتمون هدر نره (اگه لینک رو نگاه کنید یه مثال از سی99 داره که شما فرقی خاصی با چیزی که تا حالا مینوشتید احساس نمیکنی چون استاندرد شدس) قظیه هم اینجاست که سورس کامپایلر ها همون طور که قبلا گفتم 99 درصد رایگان هستند و هر کس اومد نگارش خودشو توسعه داد (چرا نحوه تعاریف بعضی چیز ها در کدویژن و اتمل استودیو میکروسی و... یه ذره فرق داره ؟؟؟ چرا برای اجرای دستورات اسمبلی از شبیه ساز استفاده میشه ؟ ) برای اینکه زبان سی از هم نپاشه و همه زیر پرچم سی بمونن(مثل لحجه تو زبان های گفتاری میمونه) اومدن استاندارد تعریف کردن یکی دوتا هم نیست بیشتر از 200-300 تا هست تو داکیومنت های هر محیط و زبان برنامه نویسی صد در صد قید میشه اینها ولی کیه که بخونه !!! :cry:
                        در اصل چیزی که ما برای میکرو برنامه مینویسیم سی یا بیسیک نیستند(اشتباه نشه ها هستند ولی فقط سینتکس ها) ما با قواعد نگارش زبان سی و با استفاده از هدر فایل ها و... داریم زبون خودمون رو به زبون میکرو (در مورد اتمل intel hex) میشناسونیم
                        مثال : بچه هایی که معماری کامپیوتر خوندن بهتر درک میکنن
                        برای نوشتن کد اسمبلی و یاد دادن به ما میگفتن که برید اسمبلی امولیتور 8086(هم چین چیزی بود اسمش) رو بگیرید و کار کنید هیچ کس هم نپرسید چرا وقتی کلی نسخه بهتر هست ؟ قضیه اینجاست که اون زبان اسمبلی برای سی پی یو و معماری 8086 اینتل توسعه پیدا کرده بود و اون برنامه شبیه ساز یه کامپیوتر با معماری 8086 در ویندوز های جدید بود کد اسمبلی همونه ولی محیط اجرا شدن فرق داره
                        مورد جالب در مورد کامپایلر ها اینه که شما مثلا یه برنامه تو winavr یا حتی اتمل استودیو مینویسی کامپایل میکنی فایل هگز رو میگیری جالب اینجاس شما اصلا به برنامه احتیاج نداری
                        تو نوت پد هم میتونی بنویسید یعد 1 خط تو محیط dos (منظور Command prompt یا cmd هست) مینویسی و همون فایل هگز رو تحویل میگیری
                        چقدر جالب که تو آموزش ها هم اینا هست ولی کیه که استفاده کنه :angry:
                        به چه درد میخوره ؟ محیط توسعه ها واست عجق وجقن ؟ شبیه ویندوز 95 هستن ؟ خوب خودت بساز و از کامپایلر فقط کد کامپایل شده رو بگیر
                        این کمترین استفاده ای هست که میشه کرد
                        فک کن تحت اینترنت کد هگز بگیری :wow: :wow: خیلی کارا میشه کرد که حتی به فکر خطور نمیکنه

اینجا متوجه میشید که کامپایلر کارش چیه ide کارش چیه
                        راه درست اینه که کرک نکنیم
                        من به مثائل عرفی وارد نمیشم و کاری بهش ندارم ولی خب چون خودم نرم افزاریم میدونم چه سوزی داره ذحمت یک نفر رو کس دیگه ای بیاد بپیچونه
                        همیشه سعی کردم از اوپن سورس و فری ویر استفاده کنم و الان هم هیچ مشکلی ندارم هیچ مشکلی کمک و سوالی هم باشه در خدمتم
                        در هر صورت شما داری محیط نرم افزار رو کرک میکنی کامپایلر اصولا نباید دست خورده بمونه (مگر اینکه از همون اول سازنده تو فکر این مساله بوده باشه که بعید هم نیست)یا ترفند بازاریابی باشه (بسیار دیده شده محصول و کرک اون باهم و توسط تولید کننده بیرون میان اینجوری جلوی کرک توسط بقیه گرفته میشه چون دیگه زحمتشو نمیکشه کسی اما اما اما اما کرک مورد داره و طرف هم که معتاد برنامه شده یا به پشتیبانیش احتیاج داره با کمال میل میاد میخرتش ) با این کار سازنده با یه تیر دو نشون زده طرف از نرم افزار استفاده کرده مصرف کننده بیشتر محیط غنی تر پول بیشتر مبحث آموزشی بیشتر رفع اشکال راحت تر کتاب خونه بیشتر طرفدار بیشتر اینا همه یه طرف سازنده یه مشتری بالقوه رو از دست که نداده هیچ احتمال خرید طرفی که رازی نبوده یک ریال بده رو هم بیشتر کرده حتی کسی هم که پول نداده داره به خریدن بقیه کمک میکنه !!!!

دوست عزیز منظور من یک زبان خاص مثل c یا غیره نیست.
                        من چون از بیسیک متنفرم (بحث فقط سلیقست ولاغیر ویژوال بیسیک دبیرستان رو هم 20 شدم و با علاقه خوندمش :biggrin: :biggrin و اطلاعات من در مورد بیسیک محدود به dim icarus as integer هست :wow: :wow: :wow: نمیتونم نظر در موردش بدم ولی با خونواده زبان سی به کررات کار کردم
                        به قدرتش واقفم و مهم تر از همه در مورد بحث تاپیک کمی (جددا کمی) اطلاعات دارم که شاید کمکی باشه
                        در مورد باقی زبان ها کم لطفی دوستان هست که در بحث شرکت نمیکنند منم اگه بخوام نظر بدم بر مبنای دید خودم هست که اصولی نیست این کار
                        منم دوست دارم ببینم باقی زبون ها چه امکاناتی دارن
                        بخاطر اجبار بود که با بعضی از بهترین زبون های برنامه نویسی (که اول ازشون بدم میومد مثل پایتون ) که تو عمرم کار کردم آشنا شدم اینجا که تازه موضوع تبادل نظره چه بهتر
                        از نقطه نظر حرفه ای و صنعتی بودن زبان سی به شدت مورد استفادست خیلی قویه کاملا استاندارد شدست (بیسیک رو با اون نوشتن دعوا نشه صلوات )
                        از نقطه نظر سرعت زمان اجرا جز نزدیک ترین کد ها به اسمبلی هست
                        30-40 تا دستور بیشتر نداره یاد گیریش ساده هست و سریع
                        و.....

IAR رو کار نکردم ولی لطف کنن کسای که کار کردن بگن چی داره که بقیه محیط ها ندارن ؟

باز هم میگم محیط ویژوال استودیو (که اتمل استودیو همون موقع باز شدن مینویسه با افتخار از اون محیط استفاده میکنه) چون سالهاست برای نوشتن برنامه های فوقالعاده سنگین (بالغ بر چند میلیون خط کد) اون هم تو تیم های بسیار حرفه ای و بزرگ (بگم بیشتر از صد نفر دروغ که نیست هیچ کم لطفی هم هست) داره کار میکنه و توسعه پیدا میکنه بسیار جا افتاده هست
                        یادتون نره محیط ربطی به کامپایلر نداره
                        در مورد کامپایلر avr gcc اگر باگی باشه به سرعت اصلاح میشه و رفع عیب (مخصوصا الان که اتمل هم داره اون رو ساپورت میکنه) ولی در هر صورت مطمئن باشید انقدر مصرف کننده داره که باگی دیگه نمونده فقط بحث بهینه سازیه و کاهش حجم کد و بالا بردن سرعت اجرا

در هر صورت اگه بخواد کار به شکل اصولی بره جلو و به برنامه نویس بدبخت به اندازه باقی نفرات تیم بها داده بشه :angry: :angry: محیط اتمل استودیو براش مثل دیازپام میمونه

از نقطه نظر life cycle نرم افزار , یعنی از لحظه تولد تا مرگش یه برنامه مثل اتمل استودیو (امکانات ویژوال استودیو ) تمام مراحل رو پوشش میده (رجوع شود به کتب مهندسی نرم افزار)
                        از نظر کار حرفه ای کدی که کار کنه تازه شروع کاره (از نظر بچه های الکترونیک سخت افزار )

ما میگیم(نرم افزاری ها) که بیشترین هزینه (هم تولید کننده هم مصرف کننده ) برای حفظ و نگه داری اون کد هست(بچه های الکترونیک بخونن سخت افزار :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen (بشتر تو پروژه های بزرگ و پروژه های نرم افزاری)
                        حالا اتمل استودیو این رو جزو بدیهیاتش داره (به لطف محیط ویژوال استودیو)
                        اگه همون لحظه نوشتن کدت هزینه پردازش (میزان پردازشی که لازم داره ) یا امکان توسعهmaintain ability !!! یا پیچیدگی کدcode complexity !!!!!!!! رو توی همون لحضه که داری تایپ میکنی
                        آیا وسوسه نمیشی کدی بنویسی که روون تر قابل فهم تر (هم انسان هم ماشین) سبک تر و پیچیدگی کمتر باشه( اینجاست که اونایی که با پر شدن رم مشکل دارن میفهمن چی میگم) ؟؟؟
                        اینا تازه واسه منی هست که 1 درصد از قدرتش رو استفاده میکنم
                        توی یه پروژه نرم افزاری شما مدام کدت داره بهینه میشه به روز میشه
                        این باعث میشه صد ها نسخه از نرم افزارت (فریم ویر در زمینه الکترونیک) در بیاد آخرش هم گیچ و هاج و واج موندی با هزار تا اسم که هر بار save as کردی واسه پروژه
                        حالا کدومش کار میکنه :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

خب مرد مومن (خودمو دارم میگم ) اتمل استودیو revision داره مدیریت version داره build داره اینا همش واسه منه که پدرم در نیاد
                        100 تا از یه پروژه ساختم (مثال هستش )25 تاش با ورژن 1 25 تاش با ورژن 2 الا آخر
                        حالا همه مشتریام دارن زنگ میزنن میخوان یه مشکلی رفع بشه یا یه امکانی اظافه بشه
                        انگری برد نیست که هر هفته پ دیتش کنن !!!
                        حالا 4 تا ورژنی که دارم 400 تا زیر مجموعه داره نکنه قراره واسه هر مشتری یه save as بگیرم ؟؟؟
                        یا نکنه قراره به همشون به زور یه نسخه که حالا الکبی و بدون هیچ نیازی خواستنه های 100 تا مشتریم توش چپیده رو بدم شاید امکانات سخت افزار یکیش اچازه نده ؟
                        حالا تکلیف چیه ؟
                        میبینی تو همین مثال ساده چقد پیچیدگی هست چقد از بحث دور میشه آدم ؟
                        اینا چیزاییه که قریب به 30 سال تجربه مایکروسافت پشتش بوده
                        در آخر بگم روزی که برای اولین بار میخواستم برای میکرو برنامه بنویسم اول کدویژن نصب کردم منی که تاحالا 100(صفت تفظیلیه) تا نرم افزار نوشتم داشت گریم میگرفت که این چه محیطیه
                        حوصلم نکشید
                        چیزی که دوستمون Mahan.Rafiee میگه در مورد اینکه
                        ---وقتی که اولِ کدی رو مینویسیم توش خودش بقیه ی کد رو پیش بینی میکنه!!!
                        این همون intelli sens هست که تو پست اول گفتم
                        اینا واسه من
                        یه چیز جز بدیهیات بود (بچه های الکترونیک بخونن هویه مارک خوب با نوک نسوز) بعد اومدم اون محیط خشک رو دیدم (پیچ گوشتی رو گاز گرم کردن)
                        بعد دیدم که اااااااا چه جالب موقع تایپ کد ازم ایراد نمیگیره باید بشینم 20 خط کد بزنم بعد f5 کنم ببینم آقا موقع کامپایل چیزی پیدا میکنه یا نه !!!!!
                        بعد از خودم میپرسیدم این برنامه که ایرانو تحریم کرده کرکش سخت گیر میاد موقع نوشتن هیچ کمک خاصی نمیکنه (موقع نوشتن نه ابزارهای کمکی که نوشتن برنامش وواسه خودم آب خوردنه تو زبونای دیگه ) با نت پد ویندوز چه فرقی داره ؟
                        رفتم میکرو سی محیط جیگول پیگول رو کاغذ کلی امکانات اما موقع کد نوشتن؟!؟!؟!؟ (در کل محیط خوبی هست اون هم) ؟؟ بگذریم
                        مطلب طولانی شد و حوصله سر بر

این ها ابزار های کار یک برنامه نویسن شوخی نیست یه مونتاژ کار هر وقت اومد با پیچ گوشتی و گاز برد مونتاژ کرد منم میرم تو نت پد کد میزنم خیلی سادست
                        من وقتی تازه اول اومدم فروم های الکترونیک رو خوندم گیج و گنگ بودم چون با اصطلاحات آشنا نبودم با کار برد ها نحوه انجام ها و...
                        الان چون بحث در مورد نرم افزار هست شاید برای بقیه اینطور باشه (طبیعیه باشه چون 2 تا مقوله کاملا جدا هستند)
                        خدا رو شکر بچه های الکترونیک در زمینه یاد گیری کم نمیزارن (بر عکس نرم افزاری ها ) چرا چون همه چیزی رو به سختی بدست میارن هزینه ها بالاست
                        از همون اول قدر همه چیو میدونن حالا هم اگه بخوان تو نرم افزار عمیق وارد شن از نقطه نظر حرفه ای کار اصولی نیست در بعضی موارد(پروژه های سنگین)
                        ولی برای کارای عادی خیلی خوبه که از همه لحاظ اصول رعایت بشه مثلا همون قدر که طراحی پی سی بی تو نویز تاثیر داره برنامه هم در جای خودش موثر هست
                        چرا اینا جا میفتن ؟خب این بر میگرده به اینکه دید نرم افزار با دید سخت افزار متفاوت هست و هیچ مسولیتی از این نظر گردن بچه های الکترونیک از بابت طراحی نرم افزار نیست و بالعکس
                        باز هم میگم این ها از نقطه نظرات کسی هست که کارش بیشتر نرم افزاره تا سخت افزار برای بچه های الکترونیک شاید این ها ملاک نباشه یا اهمیت نداشته باشه خیلی مثائل تو این زمینه چون از دو دید کاملا متفاوت نرم افزار سخت افزار داره بهش نگاه میشه بکل فرق میکنن

در آخر این رو اظافه کنم
                        کرک بده حتی کرک بدون اشکال
                        اپن سورس خوبه
                        کامپایلر به ذات ایرادی نداره چون مهندسی پشتش خیلی سنگین و زیاده
                        این چیزایی که ما به اسم کامپایلر و نرم افزار توسعه میشناسیم برای میکرو (به دل نگیرید) اسباب یازی هستند علت؟
                        اگر خواستید این رو تو مطلب جداگونه ای توضیح میدم از حوصله و مبحث اینجا بدور هست
                        چون اینا همشون میان میشن instruction های اسمبلی همون هایی که اولین صفحه دیتاشیت تمام محصولات اتمل هست و هیچ کس بهش نگاه نمیکنه
                        همونی که اتمل با افتخار میزنه تو خط های اول صفحه اول دیتاشیت هاش :
                        [• Advanced RISC Architecture
                        – 131 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution
                        – 32 x 8 General Purpose Working Registers
                        – Fully Static Operation
                        – Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
                        – On-chip 2-cycle Multiplier
                        • Nonvolatile Program and Data Memories]

خب یکی نیست بگه فرق مگا 32 با 131 دستور و مگا 8 با 130 دستور و مگا 128 با 133 دستور tiny13 با 120 دستور چیه ؟؟؟
                        این 10-15 تا دستور که کمتر و بیشتر میشن کجا میرن ؟ چی هستن چی کار میکنن ؟

صرفا جهت اطلاع خودم اگه کسی اینارو خونده اینچا بگه دلم خنک شه

و من میرم صفحه بعد تا پین اوت و شماره پایه هاش رو ببینم :wow: :wow: :wow:

خب از منبر میام پایین میکروفن رو میدم باقی دوستان
                        در مورد تک تک موارد اگه سوال چه بابت اطلاعات عمومی چه بابت اطلاعات تخصصی مطلبی سوال بود بی تعارف بگید در حد توانم در خدمتم
                        موارد داخل پرانتز عموما جهت آشنایی با دید های مختلف سخت افزار نرم افزار بیان شدن.
                        با عرض پوزش از طولانی شدن مطلب

دیدگاه

سلام به همه
                          یک صلوات بفرستین خوشحال شم
                          اه خدای من
                          اصلا فکر نمیکردم یکی از بچه های نرمافزار پاش به بخش xmega باز بشه بعدشم به اینجا سر بزنه
                          کلا همیشه آدم خوش شانسی بودم همشم مدیونه عینک ریبونومم
                          دوست عزیز از راهنمایی که کردین کمال تشکر رو دارم
                          واقعا عالی بود و مفید
                          چند ماهی بود که سعی داشتم از بچه های نرم افزار در این خصوص راهنمایی بگیرم
                          اکثر بچه های الکترونیک استاد خوبی در زمینه آموزش صحیح برنامه نویسی نداشتن اگرم داشتن برای یک یا دو ترم باهاش کلاس داشتن و این برای اینکه یک شخص بتونه صحیح و اصولی برنامه بنویسه تقریبا یعنی هیچ
                          من توی زندگیم تقریبا هر برنامه و هر دستگاهی که خواستم رو ساختم (در هر زمینه که علاقه داشتم الکترونیک ، برق ، شیمی ، فیزیک و ....) و همگی هم جواب دادن اما
                          اما با اطمینان میتونم بگم که تا به حال هیچ کدوم از برنامه هایی که نوشتم اصولی نبوده
                          و این قضیه برای هر شخصی که بخواد کارهای بزرگی انجام بده یک سد عزیمه
                          من چون از بیسیک متنفرم
                          دقیقا من هم همین حس رو دارم اما برای آخرین کارم دارم هنوز ازش استفاده می کنم و بعد از اتمام این محصول دوباره میرم به زبان c
                          اتمل هست و هیچ کس بهش نگاه نمیکنه
                          همونی که اتمل با افتخار میزنه تو خط های اول صفحه اول دیتاشیت هاش :
                          کد:
                          [• Advanced RISC Architecture
                          – 131 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution
                          – 32 x 8 General Purpose Working Registers
                          – Fully Static Operation
                          – Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
                          – On-chip 2-cycle Multiplier
                          • Nonvolatile Program and Data Memories]
                          دوست من این مورد رو فکر کنم کمی اشتباه میکنی
                          اتفاقا خیلی از بچه های الکترونیک وقتی قطعه جدیدی رو مطالعه میکنن این قسمتاش خیلی مهم و دوست داشتنیه
                          و چند سالی هم میشه که یه بخش دیگه هم در مورد بعضی از شرکت های تولید کننده قطعات اضافه شده اون هم مقدار تولید گاز های مختلف توسط قطعه رو نشون میده
                          منتها چون تقریبا (تاکید میکنم تقریبا) این مشخصات بین هر خانواده (خانواده قطعه تولید شده) یکی هست و یا کمی با هم تفاوت داره بعد از خواندن یکی دومورد از هر خانواده دیگه به این اطلاعات اهمیت زیادی داده نمیشه (چون فرد با ساختار قطعه آشناییه اولیه رو پیدا کرده و اطلاعات بیشتر به کارش نمیاد)
                          به عنوان مثال زمانی که تازه خانواده xmega متولد شدن همین موضوعات بحث داغی شده بود.
                          شهيد دکتر مصطفي چمران
                          ; C is not for children

دیدگاه

سلام مجدد
                            خوشحال شدم که لااقل دل یکی از بچه های الکترونیک رو شاد کردم چون خیلی خیلی ازشون یاد گرفتم و خیلی با حوصله همه چی رو توضیح دادن واسم همیشه
                            شما هم خونسردیتو حفظ کن دوست عزیز برای عینکت ضرر داره :biggrin:

والا راهنمایی خاصی نبود باز هم میگم هر جا مبهم بود یا احتیاج به توضیح اضافه داشت بگید در خدمتم

اکثر بچه های الکترونیک استاد خوبی در زمینه آموزش صحیح برنامه نویسی نداشتن
                            ما هم متاسفانه خیری ندیدیم (دور از جون بعضی اساتید واقعا عزیز و ذحمت کش)

در زمینه آموزش صحیح برنامه نویسی نداشتن اگرم داشتن برای یک یا دو ترم باهاش کلاس داشتن
                            همون طور که گفتم عموما احتیاجی نیست برای پروژه های بزرگ(کار ها به شدت تخصصی میشن) مثل این میمونه که بگیم نرم افزاری ها چرا دیجیتال رو انقدر کم کار میکنند
                            تعریف و هدفی که از رشته شما شده چیز دیگه ای بوده احتمالا ولی این هیج ربطی به اینکه بخوایید یاد نگیرید یا کم یاد بگیرید نداره

اما با اطمینان میتونم بگم که تا به حال هیچ کدوم از برنامه هایی که نوشتم اصولی نبوده
                            فکر میکنید نبوده چون در هر صورت نتیجه دادن

من چون از بیسیک متنفرم
                            همون طور که گفتم این صرفا نظر شخصی هست و به قدرت و سادگی بیسیک خیلی احترام میزارم
                            و همین طور افراد زیادی رو که با دنیای برنامه نویسی میکرو .... آشنا کرده رو هم نباید از یاد برد

دوست من این مورد رو فکر کنم کمی اشتباه میکنی
                            اتفاقا خیلی از بچه های الکترونیک وقتی قطعه جدیدی رو مطالعه میکنن این قسمتاش خیلی مهم و دوست داشتنیه

کاملا با شما موافقم و به هیچ وجه قصد جسارت نداشتم منظورم این بود که اون دستورات برای زمانی هست که از اسمبلی استفاده کنید
                            تا قدرت واقعی رو متوجه شید و اون دستوراتی که کم و زیاد میشن رو درک کنیم (علت و کاربرد)
                            عموما این کد ها (instruction) ها تا زمانی که از اسمبلی استفاده نکنیم خوندنشون فایده نداره دقت کنید عموما

مساله هم اونجاست که شما میگی
                            این مشخصات بین هر خانواده (خانواده قطعه تولید شده) یکی هست و یا کمی با هم تفاوت داره بعد از خواندن یکی دومورد از هر خانواده دیگه به این اطلاعات اهمیت زیادی داده نمیشه (چون فرد با ساختار قطعه آشناییه اولیه رو پیدا کرده و اطلاعات بیشتر به کارش نمیاد)
                            این جا اونجاییه که آدم از پیشرفت عقب میمونه شرکت به اون بزرگی کل مهندساش جمع شدن یه دستور به میکرو اظافه کردن اون دستور چرا اظافه شده اگه فایده ای نداره ؟

در مورد اسمبلی تاپیک فوق العاده آقای طراح خیلی خویه
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=39020.0

در مورد چرا و چگونه این مسائل کتاب های مهندسی نرم افزار معماری کامپیوتر طراحی کامپایلر و...

برای کد بهینه نوشتن اون دستورات رو باید بدونید چی هستند و چی کار میکنند (راه درست و اصولی)
                            اگه حوصله ندارید ولی کامپایلر داکیومنت خوبی داره اون ها (فقط و فقط زبان اصلی فقط فقط خود کامپایلر) مطالعه بشه تو بعضیهاشون انقد تمیز توضیح داده که کدوم دستور برای چه کاری و چه عملیاتی بهتره

در آخر چیزی که واقعا نمیدونم چرا یادم رفت بگم اینه
                            قوی ترین این زبون ها اسمبلیه
                            اینا همه میان میشن اسمبلی درسته که نوشتنش شاید هچل هفت به نظر بیاد ولی دقت کنید همه میشن اسمبلی !!!!!!!!
                            همون 130 و خورده ای Instruction پس خوبه که بدونیمش
                            لااقل با نحوه معماریش آشنا بشید بعد درک ADCH ,ADCL میشه آب خوردن شما در واقع دیگه سیستم رو درک میکنید نحوه کارش چیه

سوالی که ذهن رو قلقلک بده :biggrin: :
                            کد ها که تو رم قرار گرفتن چجوری میتونن یه لامپ و روشن خاموش کنن ؟
                            مرحله به مرحله درک میشه

در مورد کد نوشتن از موضوع بحث کمی خارجه ولی
                            کتابای الگوریتم خیلی خوبه ولی جلوتر که میرید میبینید بیشتر بدیهیات رو توضیح دادن تکرار مکررات در مباحث پایه :cry2: ریاضی خیلی موثر هست
                            و این که کد زیاد بنویسین مدام بهترش کنید یعد که فکر کردید عالی شد ببندینش 2 ماه دیگه بهش نگاه کنید ببینید بازم نظرتون همینه ؟ پروژه های قدیمتون رو باز کنید
                            کد هاش رو دوباره ببینید

در مورد بهینه نوشتن الگوریتم های مختلف (روش های حل یه مساله اینجا منظوره) رو باید ببینید بعضی وقت ها کامپایلر راه ساده رو جلوتون میگزاره بعضی وقتها یه جزیره که اگه بهش برسین راه برگشت نداره

بزارید یه مثال بزنم تا عمق فاجعه بیشتر درک بشه در همه زمینه ها
                            اگه از 100 نفر بپرسن مانیتور جزو لوازم وردی کامپیوتر هست یا خروجی 99 تاشون میگن خروجی اون یک نفر هم احتمالا اشتباهی میگه ورودی
                            حالا واقعیت اینه که مانیتور هم ورودی هست هم خروجی نشونش هم به عنوان مثال
                            پایه شماره 5 همین ال سی در 16*2 هست نوشته R/W مدیریت مد خواندن نوشتن که کافیه مقدار صفر یا یک بدیم تا ثابت بمونه جالب اینجاست که ذحمتش رو میدیدم به میکرو در حالی که میشه 1 پایه صرفه جویی کرد !!!!
                            حالا چرا همه میگن خروجیه ؟ بحث میره 40 سال پیش !!!! که مانیتور ها آنالوگ بودن و خوندن ازشون اگه بگیم غیر ممکن نبود خیلی سخت بود
                            کتاب ها از فرنگی به فارسی ترجمه شدن و ترجمه ها ترجمه تر !!! غافل از اینکه دیگه اون تکنولوژی منسوخ شده بوده ولی اشتباه پشت اشتباه
                            جالب تر اینکه چون توی ایران سیستم عامل رو فقط داس و ویندوز میشناسن و معماری اونها مانیتور رو خروجی میدونه به این شکل ترجمه شدن
                            حالا اگه از لینوکس استفاده میکردیم اونجا یاد میگرفتیم که همه قطعاتی که به کامپیوتر متصل میشن میتونن ورودی خروجی باشن و مثل فایل میشه توی اونها نوشت!!!!
                            و همون طور که فایل رو میخونیم میشه خوند
                            این اشتباهات نسل به نسل منتقل میشه و میرسه به من و شما آخر من از خودم پرسیدم این lcd رو کدوم احمقی اومده 8 پایه واسه دیتا گزاشته بعد همه داریم 4 تاشو استفاده میکنیم ؟؟؟ آخر فهمیدم منم که از بی اطلاعی و ندونستن فک میکنم بقیه بلد نیستن خودم بلدم !!!

حالا این وسط یه گریز به نرم افزار میزنیم
                            برای خوندن مانیتور (یه وسیله آنالوگ خیلی کند) این که بیایم اطلاعات رو از مانیتور مستقیما بخونیم کار عبث و بیهوده ای هست پس مثلا میایم ماتریسی که اطلاعات
                            صفحه مانیتور رو توی رم داره میخونیم اطلاعات (اگه از اشتباهات انتقال صرف نظر کنیم) همون هست اینجا میبینی با یه کلک ساده چقدر سرعت خوندن افزایش پیدا کرد ؟؟؟؟
                            البته هزینش هم یه مقدار خطای جزیی با احتمال خیلی کم هست که قابل چشم پوشیه
                            کد نوشتن دنیای ترفنده
                            باید نوشت

لطفا بحث به سمت همون کامپایلر ها بره تا تاپیک منحرف نشه سوال در هر زمینه داشتین در خدمتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meerkat

http://www.avrfreaks.net/index.php?n...ic&t=44588
                              لینکی که این دوست معرفی کردند توسط یه دیوننه ی avr :nice:
                              به صریح ترین و قشنگ ترین شکل ممکن همه بحث های مارو یک جا جمع کرده
                              زیادی رک گفته ولی بهترین کار رو کرده
                              البته شما نباید دنبال جوابی که به اسم کامپایلر یا محیط توسعه منتهی بشه توش بگردی
                              این قسمتش خیلی قشنگ بود

کد:
                              Please don't ask "Which compiler is the best?" 

We can not give you any meaningful answer. The only thing that will come out of it is a more or less illuminated debate where the one thing that everyone agrees on is that everyone else is wrong. This phenomenon is called "the compiler wars". 

Why there is no answer to the question "Which AVR C compiler is the best?" 

1. You have to start by defining "best". What aspect are you wanting the compiler to be best in? Running fast? Producing fast code? Producing small code? Having syntactic constructs for AVR/embedded work (e.g. must you have things like PORTB.3 = 1; rather than PORTB |= 1<<3;)? What about support for different AVR parts (e.g. memory challenged Tinys, very new devices, devices with "huge" flash)? 

2. Are we talking about the compiler proper, or are we talking about an IDE solution? Are you confident in setting up build instructions, such as makefiles, yourself or do you want a IDE with wizards and such to make your life easier? Do you want/need automatic code generation, so that you don't have to cram every last detail in the data sheet to get an interrupt service routine written or make your timer tick? Are you prepared to abandon your own favourite editor?

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X