اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش های انتقال فیبرنوری چیست

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منظور پیاده سازی شبکه نوری ،خطوط انتقال،مراکزتقویت نور وسیگنال

پاسخ : روش های انتقال فیبرنوری چیست

سلام دوست عزیز

من سوالت رو کامل درک نکردم اما علی الحساب داشته باشیم یه بحثی در مورد فیبر نوری...

ببین با رشد سیستم های ارتباطی و شبکه های دیجیتال ، همواره بحث سر این بوده که این پیشرفت ها(تو شبکه ها اعم از تغییرات پروتکل های ارتباطی، تغییر لایه های فیزیکی شبکه، تغییر لینک های دیتا و از این جور مسائل...) باید در راستای ارتقائ خطوط ارتباطی پیش بره ، پس طراحان به این فکر افتادن که خطوط ارتباطی رو تقویت کنن . یکی از این تغییرات استفاده از مواد نیمه هادی بود که با اتلاف توان کم ، سرعت انتقال بالایی داشته باشن و تشعشع انتقالیشون هم کم باشه . با تولید نیمه هادی های جدید باز هم طراحان به فکر رشد نحوه ی انتقال اطلاعات بودن تا اینکه به فکر افتادن تا از نور به عنوان حامل اطلاعات استفاده کنن . اما نور چه جوری با دیتا مدل بشه ؟!!!

خب یه سیستم خیلی ساده رو در نظر بگیر . چهار تا LED معمولی داری و چهار تا هم انکودر نوری . یه واحد کنترلی هم داری که وصله به خروجی این انکودر ها و وقتی که انکودر ها نور رو ditect کردن ، بر حسب نوع آرایش باینری که به وجود میارن(یکی در میون ditect کردن) یه سری اطلاعات رو باهاشون مدل می کنن . توی فیبر نوری هم وضع از همین قراره منتهی اونجا معمولا به جای LEDآ‌های معمولی از LD (دیود های لیزری) استفاده می کنن چون خط نوری متمرکزی تولید می کنه و توانش در واحد مشخص خیلی زیاده لذا اتلافش بسیار کمه .

اما ساختار خود فیبر های نوری چه جوریه؟ خب یه استوانه ی شیشه ای رو در نظر بگیر که یه روکش محافظ داره و نسبت به نفوذ یا تشعشع بسیار ایزوله هست . کاری که انجام میشه اینه که اطلاعاتی که به صورت باینری تبدیل شدن یه مجموعه ای از LD ها رو روشن و خاموش می کنن و این نور های تولید شده در طول استوانه حرکت می کنن و بر حسب یه سری روابط و تنظیمات که در مورد زاویه ی شکست نور های تابیده شده و منعکس شده وجود داره ، صحت ارسال اونها تا پایان تضمین میشه . اون طرف خط هم یک ditector نوری وجود داره که اطلاعات ارسالی رو دیکود می کنه .

این ساختار کلی فیبر نوریه خارج از ریزه کاری هاش اما در این مکیان یه سری بحث پیش میاد کهمثلا مطرح می کنن که اگه بخوایم از LEDآ‌استفاده کنیم به طبع در اواسط خط توان سیگنال نوریمون به شدت افت می کنه و در پایان دیتای distort شده داریم یعنی "دیتای ارسالی مخالف است با دیتای دریافتی"
    این مشکل در استفاده از LD ها در فواصل خیلی دور هم ممکنه پیش بیاد اما راه چاره ای که برای این امر پیش بینی کردن اینه که در فواصل مشخصی از خط که با محاسبات دقیق و در نظر گرفتن شرایط محیطی نامناسب ، مشخص میشه از تقویت کننده های سیگنال استفاده می کنن و یا این که ایزولاسمون فیبر رو زیاد می کنن و یا این که از موادی در لایه ی شیشه ای داخلی استفاده می کنن که ضریب جذب بسیار پایینی داشته باشه یا این که قطر هسته ی شیشه ای رو در حد یک طول موج پایین میارن و از این قبیل تمهیدات .
    از مزایای این نوع انتقال هم میشه به پهنای باند زیاد اون اشاره کرد که طبق قانون نایکوئیست ، نرخ بیت ارسالی زیادی رو برای انتقال در نظر می گیره .

اینم یه بحث در مورد فیبر نوری امیدوارم مفید باشه . موفق باشید . :nerd:

[hr]عاقلان نقطه ی پرگار وجودند ولی عشق داند که در این دایره سرگردانند
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

کسی میتونه منبعی معرفی کنه که توش انواع فیبر نوری با کاربردهاش توضیح داده شده باشه ؟
      یک چیز تحقیق مانند میخوام و جدای فرمول ها چیزهای خیلی پیچیده ....
      من نه کتاب پیدا کردم و نه منبع اینترنتی که بتونه همچین چیزایی رو کلی توضیح بده

دیدگاه

جناب بلورچیان سلام

من یه PDFآ‌ به زبون اصلی داشتم که توش رفتارهای نیمه هادی ها رو بررسی کرده بود و از هر کدوم مثالی آورده بود و به صورت کلی توضیح داده بود .
        اما متاسفانه وقتی درایوم remove شد اونم پاک شد ..... :cry2:
        خیلی توی اینترنت گشتم ولی پیداش نکردم . اما یه کتاب هست به نام "الکترونیک نوری" برای انتشارات کانون نشر علوم . کتاب خوبیه و فصل آخرش هم به بررسی فیبرهای نوری پرداخته . مطالبش نسبتا کامله و اون جمع بندی که شما مد نظرتونه رو هم فکر کنم داشته باشه .

[hr]عاقلان نقطه ی پرگار وجودند ولی عشق داند که در این دایره سرگردانند
        دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

سلام
          خواهش میکنم کمکم کنین
          من هفته دیگه کنفرانس دارم درمورد فیبرنوری
          کسی پاورپوینت در این باره نداره آیا...

دیدگاه

کسی مقاله در مورد فیبرنوری نداره .................. :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X