اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سئوال در مورد پروتل و کتابخانه اش

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سئوال در مورد پروتل و کتابخانه اش

با سلام
    من میخواستم بدونم چه نسخه ای از پروتل از همه بهتر هست و مشکل کرک ندارد و از همه مهمتر کتابخانه کاملی دارد؟؟؟
    لطفا نسخه ی کامل را معرفی کنید و حجم اش چند است؟؟؟
    حجم کتابخانه چند است؟؟؟
    من میخواستم با پرتئوس کار کنم ولی همین اول: مشکل قطعات داره!!!
    میخواستم شماتیک این مدار را در بیارم یعنی pcb طراحی کنم ولی این 2 قطعه را ندارد!!! ایا پروتل این 2 قطعه وجود دارد؟؟؟ دیکدر و ان ماژول فرستنده!!! با خط قرمز مشخص کردم!

سپاس

پاسخ : چند سئوال در مورد پروتل و کتابخانه اش

کسی نیست یک راهنمایی ساده بکند!!!

دیدگاه

سلام.

من آلتیوم دیزاینر 10 (سال 2011) نصب کردم. ازش راضی ام. خود نرم افزارش حدود 650 مگا بایت فضا اشغال کرده ولی کتابخانه اش متفاوت هست. کتابخانه اصلی نرم افزار که میشه از سایت اصلی به صورت جداگانه دانلود و نصب کرد چیزی حدود 500 مگا بایته. اما اگه بخوای کتابخانه های قطعات خاص و همچنین کتابخانه سه بعدی رو اضافه کنی خب خیلی بیشتر از اینا میشه. لازم به ذکره که بگم کتابخانه های بیشتر قطعاتی که توی ایران هست رو چند نفر از دوستان در این انجمن زحمت کشیدن و گذاشتن که با یه جستجو توی همین انجمن میتونی پیدا و نصب کنی.

در مورد سوال بعدی، من پروتئوس بلد نیستم ولی یه قاعده کلی توی نرم افزارهای طراحی pcb هست و اون اینه که قرار نیست که همه ی قطعات شماتیک دارای فوت پرینت pcb باشن. توی اینجور موارد شما باید پکیج فوت پرینت مناسب رو پیدا کرده (یا خودتون بسازید) و به اون قطعه شماتیک لینکش کنید. مثلاً اگه اون دیکدر PT2272 که توی اون شماتیک گذاشتین از نوع دیپ هستش، یه فوت پرینت DIP18 پیدا کنید چون همه آی سی های 18 پایه دارای فوت پرینت DIP18 هستند. اون ماژول رادیویی که مطمئین باشید توی هیچ نرم افزاری نیست، بنابراین کتابخانه اش را یا باید از اینترنت پیدا کنید و یا خودتون زحمت ساختش رو بکشید.

یا یه راه خیلی ساده (ولی غیر استاندارد) میتونید به سادگی از کانکتورهای پین هدر استفاده کنید، یعنی توی شماتیکتون به جای اون ماژول رادیویی پین هدر بزارید (هر چند این روش اصلاً توصیه نمیشود )

موفق باشید.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:از اینکه پاسخ دادی
        من آلتیوم دیزاینر 10 (سال 2011) نصب کردم. ازش راضی ام. خود نرم افزارش حدود 650 مگا بایت فضا اشغال کرده ولی کتابخانه اش متفاوت هست.
        من نسخه 10 این نرم افزار را از سافت گذر میخوام دانلود کنم !! حدود 2/5 گیگ هست!! ایا خودش هست!!! برای شما چطور 650 مگ هست!!!!
        این را دانلود کنم (سافت گذر)
        http://www.softgozar.com/WebPage/Download.aspx?SoftwareId=764
        یا این را!
        نسخه 2009 هست!
        http://www.* * *.com (ایران پروتل)

کتابخانه اصلی نرم افزار که میشه از سایت اصلی به صورت جداگانه دانلود و نصب کرد چیزی حدود 500 مگا بایته. اما اگه بخوای کتابخانه های قطعات خاص و همچنین کتابخانه سه بعدی رو اضافه کنی خب خیلی بیشتر از اینا میشه
        بفرما لینک کتابخانه برای نسخه 10 هست گمان کنم ولی 500 مگ نیست!! 305 مگ هست!!
        http://techdocs.altium.com/display/ADOH/Download+Libraries
        توی سایت سافت گذر یک کتابخانه با داکیومنت لینک داده بود!! حدود 2/5 گیگ!!!! ان چه نوع کتابخانه ای است که انقدر سنگین هست!!!!
        یا یه راه خیلی ساده (ولی غیر استاندارد) میتونید به سادگی از کانکتورهای پین هدر استفاده کنید، یعنی توی شماتیکتون به جای اون ماژول رادیویی پین هدر بزارید (هر چند این روش اصلاً توصیح نمیشود
        این روش مگه جواب نمیده!!!!!!!!

سپاس

دیدگاه

اون 650 مگی که گفتم بدون Help و کتابخانه است. نسخه ای که من نصب کردم، Help و کتابخانه نداشت. کتابخانه رو جدا دانلود و نصب کردم. اگه محدودیت دانلود نداری همون 2.5 گیگی رو دانلود کن، صد در صد کامله. یا می تونی نسخه 10.11 رو با حجم 1.77 گیگ از لینک زیر دانلود کنی:
          http://www.techno-electro.com/46-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-Altium-Designer-10-11.html

اون کتابخانه ای که توی سایت اصلی زده 305 مگ از نوعه ZIP هست. بنابراین وقتی اکسترکتش کنی خیلی بیشتر میشه، چیزی حدود 500 تا 600 مگ.

و اما جواب سوال آخر. پین هدر جواب میده ولی بهتره کتابخونه رو پیدا کنید یا واسش بسازید. چون وقتی دارید پین هدر رو توی برد جایگذاری میکنید، از اونجائیکه محدوده قطعه اصلی مشخص نیست، ممکنه هنگام مونتاژ به یه قطعه دیگه گیر کنه یا از رو بردتون بزنه بیرون. اون موقع است که دیگه دردسر میشه :angry:

موفق باشید.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
            راستی فوت پرینت tsop 1738 که یک نوع مادون قرمز هست: توی کتابخانه التیوم وجود داره؟؟؟
            سپاس

دیدگاه

توی کتابخونه سرچ کردم نبود.

ولی ساخت یه کتابخونه توی پروتل چند دقیقه بیشتر زمان نمیبره. بنابراین خودتون رو محدود به کتابخانه های موجود نکنید.
              موفق باشید.

دیدگاه

توی کتابخونه سرچ کردم نبود.
                ممنون دوست عزیز:
                توی پرتئوس هم نیست!!!! ساخت اش راحت هست؟؟
                سپاس

دیدگاه

توی پروتل که خیلی راحته. توی پرتئوس هم احتمالا راحت باشه. کافیه توی دیتاشیت فاصله پایه ها نسبت به هم رو نگاه کنی بعدش سه تا پد با همون فواصل بزاری. بعدش هم یه خط مارکاژ به اندازه محل قرارگیری قطعه دور اون پدها بکشی.
                  موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X