اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بعد از اتوروت چه تغییراتی باید صورت بگیره؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بعد از اتوروت چه تغییراتی باید صورت بگیره؟

سلام دوستان.
    بعد از اتوروت چه تغییراتی باید در برد بدیم؟ (چه چیز هایی باید اصلاح بشن؟)

پاسخ : بعد از اتوروت چه تغییراتی باید صورت بگیره؟

نوشته اصلی توسط PLASMA
    سلام دوستان.
    بعد از اتوروت چه تغییراتی باید در برد بدیم؟ (چه چیز هایی باید اصلاح بشن؟)
    سلام.
    بعد از اتوروت ممکنه بعضی از مسیرها اشتباهاً از رو هم رد شده باشن که باید به روش دستی و یا اتوروت مجدد تصحیح بشن. ممکنه نرم افزار بعضی از مسیرها رو نتونه سیمکشی کنه، این مسیرها هم باید به روش دستی سیم کشی بشن (در بردهای تک لایه احتمال زیاد باید از جامپر استفاده کنید.)

دیدگاه

ممنون
      اگه مسیر روت نشده باشه NETش معلومه دیگه؟
      اتفاقا من مسیر هایی که از رو هم رد شدن زیاد داشتم(البته مسیر های هم اسم)

دیدگاه

یک کار دیگه ای هم که بعد از اتوروت میکنیم اینه که سیگنالهای حساس رو (مثلا کلاک یا RS232 یا هر سیگنال دیتای دیگه) رو از بقیه جدا میکنیم و فقط در یک لایه میکشیمشون که به مشکل نخوریم یا از کنار قطعات نویزی دور میکنیم برنامه آلتیوم تفاوتی بین سیگنالها قائل نمیشه در حالت عادی و باید خودتون این ملاحظات رو در نظر داشته باشید .
        معمولا من مسیرهای بهتری نسبت به نرم افزار پیدا میکنم و دستی مسیرها رو اصلاح میکنم فکر میکنم شما هم یک نگاهی بکنید بتونید مسیرهای بهتری پیدا کنید و از پیچیدگی مسیر کم کنید .

(یک نکته خارج از بحث : حالا که دارید برد میزنید -فکر کنم برای برد ARM تون -اگر تغذیه ها رو از لایه زیر به لایه رو میخواهید بیارید (یا برعکس) حتما حداقل 2 تا ویا استفاده کنید برای این کار . هر ویا حدود 1- 1.5 نانو هانری خاصیت سلفی داره ( میتونید برای ساخت فیلتر ازش استفاده کنید) با زدن 2 تا ویا برای رفتن از لایه زیر به رو این سلف ها با هم موازی میشوند و مقدارشون کم میشه . و ثبات تغذیه بهتری خواهید داشت . یعنی سرعت تثبیت تغذیه در هنگام تغییر و جریان کشی بیشتر میشه .)

دیدگاه

من بردم سر VCC 8 تا ویا داره :redface: و سر GND 10 تا(البته با حساب سوراخ های DIP) :biggrin:
          بردم هم یکم عجله کردم سفارش دادم (بسوزه پدر این عجله)

راستی JTAG خیلی حساسه؟ آخه من گفتم شاید حساس باشه به صورت Diff Pair روت کردم

راستی برای چاپ سبز باید تو برد کار خاصی کرد؟ :cry2:

دیدگاه

یک کار دیگه هم که بعد از اتوروت انجام میشه پلیگان کردن برد هست ! من معمولا 2 طرف برد رو پلیگان میکنم و به نت زمین وصل میکنم و به تعداد بسیار زیاد Via قرار میدم (البته کوچکترین سایز قابل پیاده سازی)
            ببینید یک داستانی به اسم مسیر برگشت وجود داره . هرچقدر فرکانس کاری بالاتر باشه مسیر با اندوکتانس کمتر برای برگشت انتخاب میشه ! و هرچقدر فرکانس کمتر باشه مسیر با امپدانس کمتر . ویا های زیاد به درست شدن مسیرهای کوتاهتر کمک میکنه .
            یک چیز دیگه الان یادم اومد گفتید چاپ سبز :
            چاپ سبز گویا کمی اثرات نویز رو کم میکنه .توصیه میشه دور مدارتون یک نوار به عرض 50 میل بکشید (در تمام لایه ها) و هر 50 -100 میل با ویا به لایه زیر وصل کنید .(اگر مدارات فرکانس بالا رو باز کرده باشید همچین چیزیو توش دیده اید احتمالا! ) و روی این نوار رو چاپ سبز نزنید . این هم یکی از کارایی هست که بعد از اتوروت انجام میشه و برای کاهش نویز محیط بکار میره .

دیدگاه

چه جوری میشه جاهایی که نباید چاپ سبز بخوره رو مشخص کرد؟
              من پلیگان نزدم، ایراد نداره؟
              فرکانس برد خیلی کمه در حدی که مدار روی برد برد جواب میده
              حالا پی سی بی رو میذارم یه بررسی بکنید
              به هر حال من برد رو سفارش دادم (گفتم که عجله کردم) :cry2:

به هر حال ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PLASMA
                چه جوری میشه جاهایی که نباید چاپ سبز بخوره رو مشخص کرد؟
                من پلیگان نزدم، ایراد نداره؟
                فرکانس برد خیلی کمه در حدی که مدار روی برد برد جواب میده
                حالا پی سی بی رو میذارم یه بررسی بکنید

اگه جایی که میخواید چاپ سبز نخوره توی Top Layer است از Top Solder و اگه توی Bottom Layer است از Bottom Solder استفاده کنید.
                در کل استفاده از پلیگان بهتره ولی اگه استفاده نکردی اشکال نداره

موفق باشید.

دیدگاه

ممنون :wow:

اینم بردمه:
                  http://s5.picofile.com/file/8127949718/l17_PcbDoc.html

دیدگاه

سلام .

آقای پلاسما لطف میکنی کتاب خونه ی اون خازن ها و پوش باتون و کریستال و خازن SMD هات رو بدی. ( زیاد شد!)

چون 3D model داره میخواستم . واسه خازن الکترولیت ها که من چون ندارم پین هدر 2 پین میزاشتم.

خدا خیرت بده . اون کتاب خونه ها رو به من هم بده. :rolleyes:

تشکر.
                    [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
                    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

کتابخونه My Library هستش که تو انجمن گذاشتن:
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=61031.msg538537#msg538537

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PLASMA
                        ممنون :wow:

اینم بردمه:
                        http://s5.picofile.com/file/8127949718/l17_PcbDoc.html
                        سلام.
                        من یه نگاه گذرا به بردتون انداختم. در کل خوبه، ولی یه نکته ای رو در نظر نگرفتید. دقت فاصله Clearance برای اکثر تولید کننده های pcb حداکثر به مقدار 10 mil است در صورتیکه شما یه چیزی حدود 8 mil قرار دادید که ممکنه یه کمی دردسرساز بشه. اگه مجبور بودید از این فاصله استفاده کنید، بهتر بود بعد از اتوروت جاهایی که اجباری نبود رو به صورت دستی کمی جابه جا میکردید تا یه کم بازتر بشن.

راستی اگه بردتون چاپ سبز نیست، توی مونتاژ کریستال دقت کنید. هنگام مونتاژ، بدنه کریستال رو به سطح pcb نچسبونید، چون از اونجائیکه بدنه کریستال فلزیه و همچنین چند مسیر سیگنال از زیر کریستال و در لایه رویی (Top Overlay) رد شدن، اگه بردتون چاپ سبز نشده باشه، اون چند مسیر اتصال کوتاه میشن.

موفق باشید.

دیدگاه

ممنون، اتفاقا چند مورد رو بهم تذکر دادن و رفعشون کردم ولی از اونجایی که آیسی پایه هاش ریزه بعضی جاها باید از این ضخامت استفاده شه :rolleyes:

چند تا ویا رو هم به زور جا به جا کردم (مثل ویای پایه 80)
                          و در نهایت چون اولین بردمه از چاپ سبز صرف نظر کردم(در مورد کریستال هم ممنونم که گفتین، ممکن بود همین چند روز الافم کنه)

دیدگاه

سلام.
                            بردتون رو ندیدم، ولی به نظرم اونطوری که روت دستی تمیز و با سلیقه میشه، اتوروت نمیشه.
                            سعی کنین تا جایی که میتونین از اتوروت استفاده نکنین.

دیدگاه

پاسخ : بعد از اتوروت چه تغییراتی باید صورت بگ

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                              سلام.
                              بردتون رو ندیدم، ولی به نظرم اونطوری که روت دستی تمیز و با سلیقه میشه، اتوروت نمیشه.
                              سعی کنین تا جایی که میتونین از اتوروت استفاده نکنین.
                              ولی برای برد ها پیچیده ای که کلی نت دارند ، 2-3 روز طول میکشه تا دستی روت بشن.
                              [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
                              درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X