اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قطع و وصل ولتاژ 12 ولت 100 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قطع و وصل ولتاژ 12 ولت 100 آمپر

سلام
    من می خوام دو عدد بوبین 12VDC ولت 50 آمپر که به عنوان آهنربا استفاده می کنم قطع و وصل کنم.از چه قطعه الکترونیکی می تونم برای این کار استفاده کنم که این جریان زیاد سوئیچ کنه و هزینش هم زیاد نشه (زیر 10000 تومان ) .از رله و کنتاکتور هم نمی خوام استفاده کنم.لطفا در این مورد راهنماییم کنید

پاسخ : قطع و وصل ولتاژ 12 ولت 100 آمپر

با توجه به قیمتی که گفتید:
    چهار عدد ماسفت irf3205 رو موازی کنید(با رعایت قواعد اتصالات در موازی کردن)
    علت این که گفتم 4 تا به خاطر اینه که پایه های اون نمیتونند به خوبی این جریان رو تحمل کنند و دمای پایه ها به شدت بالا میره و همچنین اطمینان بیشتر. یه علت دیگه هم پایین بودن کیفیت :mrgreen:. یه علت دیگه هم ساده تر کردن خنک سازی و کمتر شدن دمای پیوند هر ماسفت.
    و با دادن ولتاژ بین 10 تا 18 ولت به گیتشون سوییچ کنید. اگه سرعت سوییچ پایینه از مقاومت 1 کیلو متصل به گیت سورس استفاده کنید. دیود هرزگرد فست مثل 5822 فراموش نشه.
    سرعت سوییچ و مدت زمان روشن بودن رو هم بفرمایید بهتره
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

:eek: اینجور که تو میخوای راه نداره با موازی کردن ماسفت میشه تا یه مدت استفاده کرد اما قطعه ای که اکسید نازکتری داره(قطعات هم نام دقیقاً مثل هم نیستن) و زود تر روشن میشه بعد از یه مدت میسوزه و باعث سوختن بقیه میشه. مگه اینکه خرج کنی ... :twisted: یا کنتاکتور یا یه ماسفت قدرتمند پیدا کن....
      من آن آشفته ماشینم که تایر زیر تن دارم
      و از اسرار بازارم همان قدر زیر و بم دارم
      چنان خسته شدم از گردش چرخان چرخانم
      که امروزه تمنای دویدن بر دو پا دارم

دیدگاه

با توجه به قیمتی که گفتید:
        چهار عدد ماسفت irf3205 رو موازی کنید(با رعایت قواعد اتصالات در موازی کردن)
        علت این که گفتم 4 تا به خاطر اینه که پایه های اون نمیتونند به خوبی این جریان رو تحمل کنند و دمای پایه ها به شدت بالا میره و همچنین اطمینان بیشتر. یه علت دیگه هم پایین بودن کیفیت :mrgreen:. یه علت دیگه هم ساده تر کردن خنک سازی و کمتر شدن دمای پیوند هر ماسفت.
        و با دادن ولتاژ بین 10 تا 18 ولت به گیتشون سوییچ کنید. اگه سرعت سوییچ پایینه از مقاومت 1 کیلو متصل به گیت سورس استفاده کنید. دیود هرزگرد فست مثل 5822 فراموش نشه.
        سرعت سوییچ و مدت زمان روشن بودن رو هم بفرمایید بهتره
        راه حل دیگه نیست؟من باید هم منفی و هم مثبت قطع وصل کنم که اون موقع باید 8 عدد ماسفت قرار بدم که مدارم خیلی شلوغ میشه.رله هست که 50 آمپر تحمل کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dideh
          :eek: اینجور که تو میخوای راه نداره با موازی کردن ماسفت میشه تا یه مدت استفاده کرد اما قطعه ای که اکسید نازکتری داره(قطعات هم نام دقیقاً مثل هم نیستن) و زود تر روشن میشه بعد از یه مدت میسوزه و باعث سوختن بقیه میشه. مگه اینکه خرج کنی ... :twisted: یا کنتاکتور یا یه ماسفت قدرتمند پیدا کن....
          موازی کردن ماسفت ها در صورتی که اتصالاتشون به درستی انجام بشه خیلی خوب هم جواب میده. بله درسته که مثل هم نیستند نهایتش ممکنه از یه ماسفت جریان بیشتری عبور کنه که مهم نیست چون آمپر مورد نظر 100 هست و ماسفت ها هم 110 آمپری هست. فرض کن مقاومت on یکیش کمتر باشه و در بد ترین شرایط از یکی به جای 25 آمپر 35 آمپر بگذره. چی میخواد بشه؟
          نوشته اصلی توسط ali_elect62
          راه حل دیگه نیست؟من باید هم منفی و هم مثبت قطع وصل کنم که اون موقع باید 8 عدد ماسفت قرار بدم که مدارم خیلی شلوغ میشه.رله هست که 50 آمپر تحمل کنه؟
          خوب کنتاکتور استفاده کنید دیگه. شما همون اول فرمودی نمیخوام کنتاکتور استفاده کنم. :surprised:. رله که گنده بشه بهش میگن کنتاکتور. بله کنتاکتور بالاتر از 50 آمپر هم هست.

دیدگاه

میتونی یه کنتیکتور 75 آمپر بزاری ولی اگر تعداد قطع و وصل زیاد باشه مثلا 1000 تا در روز عمر کنتاکتور یه سال هم نمیشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
              موازی کردن ماسفت ها در صورتی که اتصالاتشون به درستی انجام بشه خیلی خوب هم جواب میده. بله درسته که مثل هم نیستند نهایتش ممکنه از یه ماسفت جریان بیشتری عبور کنه که مهم نیست چون آمپر مورد نظر 100 هست و ماسفت ها هم 110 آمپری هست. فرض کن مقاومت on یکیش کمتر باشه و در بد ترین شرایط از یکی به جای 25 آمپر 35 آمپر بگذره. چی میخواد بشه؟خوب کنتاکتور استفاده کنید دیگه. شما همون اول فرمودی نمیخوام کنتاکتور استفاده کنم. :surprised:. رله که گنده بشه بهش میگن کنتاکتور. بله کنتاکتور بالاتر از 50 آمپر هم هست.
              نه ، نه ، نه، اشتباه متوجه منظورم شدید. خوب لحظه اول که سیستم روشن میشه جریان لحظه ای زیاد از ماسفت با لایه ی اکسید شده ی نازکتر عبور میکنه و بعد از یه چند صد مرتبه سویچ کردن قطعه از کار میوفته . البته اگه اثر سلفی بالا باشه مشکلی پیش نمیاد اما با توجه به جریان صد آمپر فکر نکنم اثر القایی بالایی داشته یاشیم.

اضافه شده در تاریخ :
              دوست من اگه از من میشنوی تو کتاب جغدی نیگا کن قطعاً تریاک پر قدرت پیدا میکنی...
              من آن آشفته ماشینم که تایر زیر تن دارم
              و از اسرار بازارم همان قدر زیر و بم دارم
              چنان خسته شدم از گردش چرخان چرخانم
              که امروزه تمنای دویدن بر دو پا دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dideh
                دوست من اگه از من میشنوی تو کتاب جغدی نیگا کن قطعاً تریاک پر قدرت پیدا میکنی...
                jتریستور هم تو ولتاژ و جریان dc دردسرش زیادتر ماسفت هست
                به نظر من از ماسفت و یه آیسی دراور استفاده کن نگران چیزای دیگه هم نباش چون کنتاکتور تو این جریان خیلی بزرگ میشه و عمرش واقعا کمه
                تریستور هم مدار گیتش پیچیده هست چون باید توی dc با کموتاسیون اجباری خاموش بشه بهترین مدار همون ماسفت هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dideh
                  نه ، نه ، نه، اشتباه متوجه منظورم شدید. خوب لحظه اول که سیستم روشن میشه جریان لحظه ای زیاد از ماسفت با لایه ی اکسید شده ی نازکتر عبور میکنه و بعد از یه چند صد مرتبه سویچ کردن قطعه از کار میوفته . البته اگه اثر سلفی بالا باشه مشکلی پیش نمیاد اما با توجه به جریان صد آمپر فکر نکنم اثر القایی بالایی داشته یاشیم.
                  فرقی نداره همون لحظه اول هم جریان با همون نسبت تقسیم میشه. بعد جریان لحظه ای 3205 هم 390 آمپره. تازه آهنربای الکتریکی هم جریان لحظه ای بالاتر نداره. جریان از صفر شروع میشه تا به جریان نامیش برسه. اثر القایی هم با دیود هرزگرد گرفته میشه و با کمی تاخیر بوبین خاموش میشه.
                  اگه درست مدارو ببندید تا ده ها سال یا بیشتر هم میتونه مداوم کار کنه. همون طور که دوستمون ehsanbagheri فرمودند عمل کنید.

دیدگاه

از کنتاکتور به علت حجم زیادش نمی تونم استفاده کنم.جایی که برد قرار گرفته خیلی کمه.از ماسفت IRF3205 استفاده کردم خیلی داغ می کرد و نمی تونست جریان کافی به بوبین بده و قدرت بوبین کم می شد.در صورت موازی کردن باید هم منفی و هم مثبت قطع وصل کنم که اون موقع باید 8 عدد ماسفت قرار بدم که مدارم خیلی شلوغ میشه

دیدگاه

از کنتاکتور به علت حجم زیادش نمی تونم استفاده کنم.جایی که برد قرار گرفته خیلی کمه.از ماسفت IRF3205 استفاده کردم خیلی داغ می کرد و نمی تونست جریان کافی به بوبین بده و قدرت بوبین کم می شد.در صورت موازی کردن باید هم منفی و هم مثبت قطع وصل کنم که اون موقع باید 8 عدد ماسفت قرار بدم که مدارم خیلی شلوغ میشه
                      به احتمال زیاد مدار درایور گیت اشتباه بوده
                      مداری رو که بستی بزار تا بینیم چطور بوده
                      یه مورد دیگه میمونه که اون هم IGBT هست که باز هم نیاز به یه گیت درایور خوب داره
                      و برای استفاده از ماسفت یا IGBT باید از هیت سینک مناسب هم استفاده بشه

دیدگاه

به احتمال زیاد مدار درایور گیت اشتباه بوده
                        مداری رو که بستی بزار تا بینیم چطور بوده
                        یه مورد دیگه میمونه که اون هم IGBT هست که باز هم نیاز به یه گیت درایور خوب داره
                        و برای استفاده از ماسفت یا IGBT باید از هیت سینک مناسب هم استفاده بشه
                        من این مدار بستمhttp://meysamexp.blog.com/wp-content...og/irf3205.gif

دیدگاه

سلام
                          من می خوام دو عدد بوبین 12VDC ولت 50 آمپر که به عنوان آهنربا استفاده می کنم قطع و وصل کنم.از چه قطعه الکترونیکی می تونم برای این کار استفاده کنم که این جریان زیاد سوئیچ کنه و هزینش هم زیاد نشه (زیر 10000 تومان ) .از رله و کنتاکتور هم نمی خوام استفاده کنم.لطفا در این مورد راهنماییم کنید
                          هر چقدر پول بدی آش می خوری. با داشتن هدفِ 10 هزار تومن هزینه، بعد از 2 ماه وقت تلف کردن و هزینه حدود 200 هزار تومن برای نمونه اولیه، می فهمی که نمی تونی این چیزی که می خوای رو با 10 هزار تومن درست کنی...
                          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

خدا بگم چیکارتون کنه :angry:. برای راه اندازی 3205 باید بین 10 تا 18 ولت به گیتش بدید. این طوری که شما با 5 ولت بستید ماسفت خیلی ضعیف درایور میشه و معلومه که کم میاره. دیتاشیت رو بخونید و جدول هارو هم نگاه کنید.
                            این مدارو ببندید

دیدگاه

من اگر ترانزیستور NPN حذف کنم و منفی مستقیم از میکرو به R2 وصل کنم مشکلی پیش میاد؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X