اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یک کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت یک کامپیوتر

سلام دوستان
    نماز روزه هاتون قبول :nice:

من علاقه شدیدی به سیستم های x86 (مخصوصا قدیمی هاشون) دارم و میخوام اگه بشه یه سیستم ساده با رم و فلش بسازم(میشه جای فلش یه رم + دیتا فلش گذاشت و یه میکروی mega8 بیاد و محتویات دیتافلش رو بریزه روی رم و پروسسور از اون رم بوت شه؟ البته رم جدا از رم اصلی).
    خوشبختانه مثل این که ti هنوز داره یه مدل از 486 که بهینه شده و جدید هم هست رو تولید میکنه :wow: و این یعنی حداقل تا 10 سال دیگه تو بازار هست ولی چون وارداتش دردسر داره فعلا از 186 شروع میکنم.

حالا سوالم اینه که برای طراحی یه همچین سیستمی به کجا مراجعه کنم؟(مثلا من دیدم سر راه آدرس از مالتی پلکسر استفاده میشه، دلیلش چیه؟)
    یه دونه چیپ 8086 هم داشتم که بردم مدرسه بچه ها ترکوندنش، باید یکی دیگه بگیرم.
    بعدش چیپ 80186 هم داغ میکنه؟؟؟ اگه داغ میشه به فن نیاز داره؟چیپ 80486SX چطور؟
    (نمیدونم چرا هرکاری میکنم که با ARM کامپیوتر بسازم باز کشیده میشم سمت x86!)

راستی بوت داس چقدر دردسر داره؟ مثل این که باید همه وقفه های بایوس باشن تا کار کنه درسته؟

پاسخ : ساخت یک کامپیوتر 80186

خوب دوستان من چیپ 80186 رو سفارش دادم
    گرمای این چیپ چطوره؟ داغ میشه یا نه؟

برای شروع باید چیکار کنم؟
    بردش تو یه لایه در میاد یا نه؟

اگه بتونم راش بندازم افطار همتون رو دعوت میکنم جوان الکترونیک :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PLASMA
      خوب دوستان من چیپ 80186 رو سفارش دادم
      از کجا سفارش دادی؟
      من عاشق x86 ام!
      اگه این زندگی باشه , اگه این سهمم از دنیاست ; من از مردن هراسم نیست

دیدگاه

دوست عزیز یک سوالی دارم .چرا با وجود پروسسورهای خیلی منعطف تر و امروزی تر با کلی داکیومنت شما رفتی سراغ این پروسسور. می خواهی نقش قبر کنی یا برای کار خیلی خاصی است یا اینکه ....

دیدگاه

در جواب جناب شمس آبادی:
          جوان الکترونیک این میکرو{پروسسور} هارو داره.

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
          دوست عزیز یک سوالی دارم .چرا با وجود پروسسورهای خیلی منعطف تر و امروزی تر با کلی داکیومنت شما رفتی سراغ این پروسسور. می خواهی نقش قبر کنی یا برای کار خیلی خاصی است یا اینکه ....
          میشه یه چند تا از این پروسسور ها معرفی کنید که پکیجشون QFP باشه؟ اگه این کارو کنید خلی عالیه :wow:
          آخه هرچی پروسسور هستش (چه ARM چه MIPS وچه PPCو چه ایکس86) همشون BGA هستن و روی برد دو لایه در نمیان و اگه نباشن هم مثل 8086 منسوخ شدن :angry:
          البته بعضی هاشون رو برد دو رو در میان ولی روت کردنشون کار حضرت فیله :rolleyes:

دیدگاه

قبلا چند تا تاپیک باز شده ولی هیچ کدوم فعال نبودن و به نتیجه نرسیدن. من خودم هم این موضوع رو پیگیری کرده بودم. پارسال یه عمق سنج کشتی واسه تعمیر فرستادن که خیلی با حال بود. یه مادر برد داشت با پردازنده 80186 و سیستم عاملش هم ویندوز 3.1 بود. کل سیستم عامل و نرم فزار روی دو تا eprom ذخیره شده بود. خیلی جالب بود ولی بردش یه کم پیچیده بود. همون موقع رفتم دنبالش. اینجا هم تاپیک زدیم ولی به جایی نرسید. یکی دو تا از دوستان فقط کتاب معرفی کردن. ولی در کل من هستم.
            80186 احتیاجی به هیت سینک نداره. واسه سیستم عاملش هم دو تا راه هست یا خودت مثل میکرو یه برنامه بنویسی و یا از سیتم عامل های آماده استفاده کنی و اونجا برنامه بنویسی.
            من تو دستگاه های آلمانی زیاد دیدیم که از این سیستم استفاده می کنن. ولی بدبختی آلمانی بلد نیستم.

دیدگاه

پردازنده رو که گرفتم شروع میکنم :smile: بعد به توصیه آقای کربلایی که میگن از پردازنده های به روز استفاده بشه، میرم سراغ اینتل اتم (حالا یا برد آماده، یا ساخت برد و یا...)
              بعد از ساخت برد کاری که باید انجام بشه اینه که یه دونه GA یا GRAPHICS Adapter برای LCD های موجود در بازار (من 7-اینچ دارم) طراحی بشه و بهش وصل شه که البته کار راحتی نیست.
              ولی به نظر من باید اول برنامه نویسیش رو یاد بگیریم و یه مدار تو پروتئوس ببندیم. (و صد البته از مطالعه دیتاشیت نباید غافل شد).
              به هر حال من الان دنبال ساخت یک کامپیوتر کامل نیستم، میخوام آروم شروع کنم تا به امید خدا هم یه چیزی یاد بگیرم و هم مسیرم برای کار با سی پی یو های قویتر (حتی معماری های متفاوت مثل پاور پی سی)
              هموار شه. درسته که خیلی فرق دارن ولی از لحاظ بستن مدار تقریبا یکی هستن (حتی میشه گفت جدید تر ها راحت ترن چون فقط حافظه میخوان و بقیه چیز هارو به صورت Built-In دارن)
              فعلا هم میخوام مثل میکرو برنامه بنویسم و بعد از یادگیری کافی ببینم که میتونم یه بایوس ساده رو بنویسم یا برای سخت افزار تغییر بدم؟(البته کار حضرت فیله (بنده خدا حضرت فیل همه کار های مارو انجام میده )
              به هر حال خوشحال میشم کمکم کنید.

دیدگاه

خوب این مشخصات سیستمیه که قراره ساخته بشه:
                پردازنده 80186(البته این مشخصات طوریه که حتی میشه سیستم رو بدون تغییرات زیاد با STM32 هم ساخت! :agree: )
                دلیل این که به پردازنده قدیمی هم راضی هستم اینه که میخوام از پایه یاد بگیرم و دیگه از میکروکنترلر به سمت پردازنده برم. پروسسور هایی مثل 9260 زیادی پیچیدن و بیشتر از یادگیری مجبور به تقلید خواهیم شد.
                512 کیلوبایت رم استاتیک(در آینده دینامیک :biggrin: )،
                یه ای ای پرام برای بایوس و یا برنامه اصلی (البته باید براش یه پروگرامر بسازیم)
                سوکت توسعه که شامل باس آدرس و داده و پین های کنترل خواهد بود. باید تمامی لوازم جانبی که ساخته میشه تحت این سوکت باشه، اینجوری میتونیم بدون تغییر کارت های جانبی مادر بردمون رو تغییر بدیم و
                حتی میشه بدون مشکل معماری پردازنده رو هم تغییر داد)
                یک مموری کارت و یا نند فلش که از طریق یک میکروکنترلر AVR به صورت پارالل قابل دسترسی باشه و جایگزین هارد دیسک بشه.( و البته تحت سوکت توسعه باشه )
                یک کارت گرافیک تحت سوکت توسعه (یه اسم خو پیشنهاد بدین که دیگه هی نگیم سوکت توسعه ) که یک فریم بافر داشته باشه (1.5 مگ کافیه) و از طریق یه میکرو با درایور ال سی دی ارتباط برقرار کنه
                بعد از این کارها میتونیم به راحتی پروسسور رو ارتقا بدیم. فقط به خاطر این گفتم که یه سوکت توسعه باشه تا به راحتی بتونیم اجزای سیستم رو تغییر بدیم و اونو ارتقا بدیم.
                به نظرم بهتره اول MainBoard رو بورد 1K سوراخ () بسته شه، چون اینجوری راحت تر میشه تغییرش داد. خوبیه این برد اینه که حتی میشه روش Core-i7 رو هم با فرکانس پایین و با مداری
                بزرگتر از میز راه اندازی کرد =))
                فعلا همین قدر بسه

دیدگاه

بر اساس اطلاعات دیتاشیت، به خاطر این که پین های دیتا و آدرس روی هم هستن، باید از آیسی های لچ استفاده بشه.
                  اول آدرس داده میشه و بعد پین ALE اون رو لچ میکنه، بعدش دیتا داده میشه. این جوریه که آیسی انقدر کوچیک شده و مثل 68000
                  بزرگ نیست،
                  راحت بود، نه؟ همه چیز راحته، به شرطی که علمش رو داشته باشیم. :read:

دیدگاه

خوب،
                    یه سوال،
                    آیا آدرس بوت از 0x0000 شروع میشه؟ یا باید از آدرس خاصی استفاده شه؟
                    تا جایی که من فهمیدم پروسسور ها نیازی به رم برای بوت شدن ندارن، درسته؟ چون رم فقط برای ذخیره داده کاربرد داره!
                    چجوری باید کاری کنیم که هنگام فراخوانی وقفه، مثلا INT 10h، کار مورد نظرمون انجام بشه، مثلا AX برابر 10 بشه؟
                    چون یکی از چیز های واجب برای بوت سیستم عامل داس وقفه ها بودن

با سپاس

دیدگاه

دوست عزیز، اگه درس میکروپروسسور نگذروندی بهتره بیخیال این قضیه بشی. چون همه ش تو اون درسه و بلد نباشی کلاهت پسِ معرکه ست.
                      من با 8085، 8086، 8088، 80368 و امثالهم کار کردم. بُرد هم زدم. برنامه هم نوشتم. خیلی دوستانه و برادرانه می گم که بیخیالش شو. این راهی که داری می ری بعد از 2 سال به ترکمنستان هم نمیرسه...
                      یه برد سوئیچ مخابراتی دیدم که توش 2 تا میکروپروسسور 80386 بود. مثه بخاری داغ می شن و فرکانسشون حداکثر 30MHz هست! یه میکروی ARM معمولی ساده فرکانسش 72MHz هست راحــــــــت. 32 بیتی هم هست. تازه 80186 که 16 بیتیه.
                      ببین منو، شما هنر کنی سخت افزارشو ببندی. تازه میرسی به نرم افزار. باید عمرت رو تلف کنی که کامپایلرش رو پیدا کنی. این چیزایی که دنبالش هستی مربوط به 20 سال پیشه.

عزیز دل برادر، بیا و از خرِ شیطون پیاده شو. میدونم بچه باهوش و با استعدادی هستی. ولی چرا می خوای منو عذاب بدی با این کارات؟!!! پاشو بیا برو سراغِ ARM. هم آینده داره هم نون و آب داره برات. 80x86 مـــُــرده. شک نکن. حتی اگه بهت بگم که 90% سوئیچ های تلفن شهری با 80x86 ساخته شدند و الآن دارن کار می کنن. با تمام این تفاصیل، اون دوره تموم شده. دنیا دنیای ARM اِ.
                      به حرفِ من گوش بده. من 4 تا پیراهن بیشتر پاره کردم! از بس که این جَوونا اذیت می کنن آدمو...
                      بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

ممنون از نصیحتتون
                        بسیار خوب. کار رو با ARM ادامه میدم.

دیدگاه

این تاپیک هم به نتیجه نرسید. هر کی میخواد تو این زمینه یه حرکتی بکنه دوستان سریع منصرفش می کنن. خود منم هم همین جوری شدم. ولی هنوزم تو وجودم احساس می کنم که یه روزی میسازمش.

دیدگاه

حرف دوستان از روی دلسوزیه
                            ولی مسئله اینه که من این تاپیک رو زدم که یه چیری یاد بگیرم و بتونم یه سیستم بسازم تا یه چیزی یاد بگیرم.
                            اگه بخوام که یک شبه بتونم یه مادر برد ایکس86 بزنم و دو سوته روش ویندوز 1 بوت کنم، که نه چیزی یاد میگیرم و نه لذت بخشه!
                            ولی وقتی هیچ کس کمکی نمیکنه، دیگه چیکار میشه کرد؟ فقط میشه رفت سراغ ARM.
                            من حتی برنامه داشتم که با NS486SXF که یه پروسسور مدرن بر پایه 486 هست کار کنم.
                            ARM هم که به لطف پکیج BGA یه چیز گرون و دست نیافتنیه :angry: این همه شرکت PCB حتی همین برد دولایه رو هم درست در نمیارن.
                            خیلی از BGA هارو میشه رو برد دو لایه هم در آورد (مثل LX800 از AMD)
                            بین این شرکت ها یه دونه Kara PCB با کیفیت هست که یه سفارش تکی بهشون دادم حداقل یه ایمیل نزدن که بگن ما برامون نمیصرفه برد تکی بزنیم!!!
                            آلفا و ... هم که زیر 10 میل نمیزنن.
                            ARM های QFP هم که یا محدودن و یا طراحی بردشون خیلی سخته!
                            به هر حال یه راهی پیدا میکنم. یهو دیدین فردا OMAP3530 رو با فرکانس 10 مگاهرتز و برد تک لایه راه انداختیم
                            حالا تنها راه استفاده از پردازنده هایی هست که فسیل شدن و فروشنده ها فقط میخوان که سریع تر از شرشون خلاص شن.

دیدگاه

اومدم با دست پر:
                              RISC OS یه سیستم عامل برای ARM هست که میتونه روی ARM7 به بالا اجرا شه :wow: احتمالا بشه رو STM32F103ZET6 هم پورتش کرد.
                              الان یه ایمیل بهشون زدم که ببینم چطوریه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X