اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط سریال نیاز به بافر داره؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط سریال نیاز به بافر داره؟؟

سلام دوستان خوبین؟؟
    من تو یه پروژه رو یه بورد 3 تا میکرو دارم که از یکی واسه اون دوتا دیتا میاد بعد هر کی اطلاعات مربوط به خودشو گرفت کارشو انجام میده
    یعنی از هر کدوم از tx و rx میکرو فرستنده دوتا ترک به rx و tx گیرنده ها میره.
    بورد خیلی بزرگ نمیشه فکر کنم نهایتا 15-10 سانت بیشتر نشه!
    حالا به نظرتون بعد از میکرو فرستنده باید باید بافر بذارم؟؟
    اگه نه که هیچی ولی اگه آره چه بافری پیشنهاد میکنین؟
    مرسی از همه

پاسخ : ارتباط سریال نیاز به بافر داره؟؟

سلام
    بافر نیاز نیست فقط 1 مورد اگر در نظر نگرفتید چون تا جای که میدونم مشکل ایجاد می کنه.
    پایه TX معمولا به صورت tri-state نیست (این مورد تو datasheet چک کنید ).
    اگر tri-state نباشه همین جوری 2 تا TX رو به هم وصل نکنید
    می شه کلید دیجیتالی قرار داد و خط TX بین دوتا کلاینت سوئچ کنید .
    بجای کلید از tri-state-buffer هم میشه استفاده کرد که پایه کنترل شون not هم دیگه باشن و توسط یکی از میکرو ها کنترل بشه
    موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Novak
      سلام
      بافر نیاز نیست فقط 1 مورد اگر در نظر نگرفتید چون تا جای که میدونم مشکل ایجاد می کنه.
      پایه TX معمولا به صورت tri-state نیست (این مورد تو datasheet چک کنید ).
      اگر tri-state نباشه همین جوری 2 تا TX رو به هم وصل نکنید
      می شه کلید دیجیتالی قرار داد و خط TX بین دوتا کلاینت سوئچ کنید .
      بجای کلید از tri-state-buffer هم میشه استفاده کرد که پایه کنترل شون not هم دیگه باشن و توسط یکی از میکرو ها کنترل بشه
      موفق باشید
      مرسی
      منظورت اینه که میکرو فرستنده نمیتونه انتخاب کنه به کی بفرسته؟؟
      منظور من این نبودا :biggrin:
      ببین میکرو فرستنده یه سری دیتا میفرسته، بعد دیتا اول مشخص میکنه واسه کدوم میکرو هست.
      من میخوام بدنم میتونم از پایه tx فرستنده دوتا انشعاب بگیرم که یکی به گیرنده A بره و یکی به B؟؟

دیدگاه

پایه های RX بصورت Hi-Z هست، پس میتونی هر چند تایی که خواستی بهم متصل کنی
        اگه شما فقط یک ارسال کننده داشته باشی و چند تا دریافت کننده هیچ مشکلی بوجود نمیاد

ولی اگه تعداد ارسال کننده ها 2 یا بیشتر شد باید از تکنیک هایی استفاده کنی که سطوح منطقی با هم تداخل نداشته باشه

موفق باشید
        امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

ببین مشکل ی تو پایه های RX نیست پس 1 پایه TX به x پایه RX میتونه اطلاعات بفرسته
          مشکل تو TX اگر ارتباط شما 1 طرف باشه ( فقط میکرو اصلی اطلاعات به میکروهای گیرنده A , B ) بفرسته هیچ مشکلی نیست ( تو این حالت TX گیرنده ها رو هوا )
          اما اگر میکرو های A , B هم بخوان به میکرو اصلی دیتا برگردنن اینجاس که مشکل پیش میاد ( مشکل به خاطر متصل شدن 2 تا پایه TX به هم دیگس ) و باید به هر روشی که فکر میکنید بهتر این 2 پایه رو ایزوله کنید بعد به RX میکرو اصلی متصل کنی

البته 1 روش وجود داره که بهش میگن Daisy-chained که n گیرنده و n فرستنده رو بدون هیچ واسطی میتونی بهم وصل کنی ولی برنامه یکم فرق میکنه چون هر میکرو مثل یک repeater هم عمل میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Abbas Sarami
            پایه های RX بصورت Hi-Z هست، پس میتونی هر چند تایی که خواستی بهم متصل کنی
            اگه شما فقط یک ارسال کننده داشته باشی و چند تا دریافت کننده هیچ مشکلی بوجود نمیاد

ولی اگه تعداد ارسال کننده ها 2 یا بیشتر شد باید از تکنیک هایی استفاده کنی که سطوح منطقی با هم تداخل نداشته باشه

موفق باشید
            نوشته اصلی توسط Novak
            ببین مشکل ی تو پایه های RX نیست پس 1 پایه TX به x پایه RX میتونه اطلاعات بفرسته
            مشکل تو TX اگر ارتباط شما 1 طرف باشه ( فقط میکرو اصلی اطلاعات به میکروهای گیرنده A , B ) بفرسته هیچ مشکلی نیست ( تو این حالت TX گیرنده ها رو هوا )
            اما اگر میکرو های A , B هم بخوان به میکرو اصلی دیتا برگردنن اینجاس که مشکل پیش میاد ( مشکل به خاطر متصل شدن 2 تا پایه TX به هم دیگس ) و باید به هر روشی که فکر میکنید بهتر این 2 پایه رو ایزوله کنید بعد به RX میکرو اصلی متصل کنی

البته 1 روش وجود داره که بهش میگن Daisy-chained که n گیرنده و n فرستنده رو بدون هیچ واسطی میتونی بهم وصل کنی ولی برنامه یکم فرق میکنه چون هر میکرو مثل یک repeater هم عمل میکنه
            مرسی از هر دوتون دوستان
            الان دقیقا همینی که گفتین هست یعنی میکرو های A و B هم برای میکرو اصلی اطلاعات میفرستن
            واسه اینکه اینا رو از هم جدا کنم که تداخل نداشته باشن چه تکنیکی باید استفاده کرد؟ چه آی سی باید استفاده کنم چون دارم pcb میکشم باید بش اضافه کنم ؟
            بازم ممنون :icon_razz:

دیدگاه

با دو تا دیود کوچولو خط های tx رو از هم جدا کن :smile:
              زیباترین لبخند لبخند خداست

دیدگاه

اگه سرچ میکردی ، پیدا میکردی ، قبلاً بحث شده:

دیدگاه

اگه سرچ میکردی ، پیدا میکردی ، قبلاً بحث شده:
                  مرسی دستت درد نکنههههه :biggrin: :icon_razz:

دیدگاه

دیودش افت ولتاژش خطا ایجاد نمیکنه؟
                    چرا از max485 استفاده نمیکنین؟من واسه شبکه 17 مدار استفاده کردم عالیه
                    انحصار طلبي علمي در دنياي امروز جايگاهي ندارد،بياييد تا دانسته هاي خود را هرچند اندک؛با ديگران به اشتراک بگذاريم...
                    فرهنگ و تمدن بي همتاي ايرانيان به سبب حمله ي وحشيانه مغولان نابود شد،امروز نوبت من و توست که با انتشار دانسته هاي خود ايران را به جايگاه بي همتاي گذشته باز گردانيم.

پيامبر اکرم(ص)فرمودند بهترين مردم کساني هستند که خيرشان به ديگران برسد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شریف شریف زاده
                      چرا از max485 استفاده نمیکنین؟من واسه شبکه 17 مدار استفاده کردم عالیه
                      حقیقتش من یه جورایی صورت مساله رو پاک کردم چون خیلی زمانم کمه
                      من چون از atmega128 استفاده میکنم و دوتا واحد usart داره، اون دوتا هر کدوم واسه یکی از usartاش میفرستن :redface:

دیدگاه

با هر میکرویی میتونین چندتا Uart داشته باشین،حتما نیاز نیست سخت افزاری باشه اگر بحث اینتراپت مطرح نیست،البته نمیدونم با نرم افزاری هم میشه اینتراپت داشت یا نه
                        انحصار طلبي علمي در دنياي امروز جايگاهي ندارد،بياييد تا دانسته هاي خود را هرچند اندک؛با ديگران به اشتراک بگذاريم...
                        فرهنگ و تمدن بي همتاي ايرانيان به سبب حمله ي وحشيانه مغولان نابود شد،امروز نوبت من و توست که با انتشار دانسته هاي خود ايران را به جايگاه بي همتاي گذشته باز گردانيم.

دیدگاه

با هر میکرویی میتونین چندتا Uart داشته باشین،حتما نیاز نیست سخت افزاری باشه اگر بحث اینتراپت مطرح نیست،البته نمیدونم با نرم افزاری هم میشه اینتراپت داشت یا نه
                          شرمنده بین بحث میام
                          اما با میکرو های قلابی تو بازار کافیه یه بار یوزارت نرم افزاری راه بندازی تا ببینی به جای کد بهت موزیک تحویل میدن oo: oo: oo: :mrgreen: :mrgreen:
                          بهترین گزینه rs485 نیمه دو طرفست
                          راحت
                          و
                          کارا
                          ...
                          زمان هم نمیبره
                          خیالتم مطمئنه

دیدگاه

مهندس 1N60 ژرمانیوم هست ، افتش 0.2 ولته (5ولت میشه 4.8 ولت) ، اگه سیلیکونی هم باشه (مثل 1N4148) باز هم مشکلی پیش نمیاد.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rezash86
                              شرمنده بین بحث میام
                              اما با میکرو های قلابی تو بازار کافیه یه بار یوزارت نرم افزاری راه بندازی تا ببینی به جای کد بهت موزیک تحویل میدن oo: oo: oo: :mrgreen: :mrgreen:
                              بهترین گزینه rs485 نیمه دو طرفست
                              راحت
                              و
                              کارا
                              ...
                              زمان هم نمیبره
                              خیالتم مطمئنه
                              نمیدونم،والا من الان همزمان پرینتر حرارتی و یه مدار سربال دیگرو به مگا8 وصل کردم،یه مدار دیگم دارم ماژول صوت و مدار دیگه ای وصله بهش مشکلی نبوده
                              مهندس 1N60 ژرمانیوم هست ، افتش 0.2 ولته (5ولت میشه 4.8 ولت) ، اگه سیلیکونی هم باشه (مثل 1N4148) باز هم مشکلی پیش نمیاد.

موفق باشید
                              درسته حرفتون،تاخیر در انتشارش برای باود های بالاتر در هرصورت ممکنه مشکل ساز باشه،یه دیود دیگه هم هست که من برای کارای سرعتی با افت کم استفاده میکنم خوبه BAT85
                              کلا که rs485 چیزه دیگه ایه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X