اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میکرو و ledیک وات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میکرو و ledیک وات

سلام

من یه مدار دارم که تشکیل شده از یکledیک وات و یه موتور که led هر چند دقیقه به مدت یک دقیقه روشن میشه و همزمان موتور هم نیم دور میزنه اینارو مستقیم دادم به پایه های میکرو و با باتری ۴.۵ ولت تغذیه کردم ولی led و موتور ضعیف کار کنم هم موتور خوب کار کنه هم led پرنورتر
    مرسی

پاسخ : میکرو و ledیک وات

نوشته اصلی توسط javad m
    سلام

من یه مدار دارم که تشکیل شده از یکledیک وات و یه موتور که led هر چند دقیقه به مدت یک دقیقه روشن میشه و همزمان موتور هم نیم دور میزنه اینارو مستقیم دادم به پایه های میکرو و با باتری 4.5 ولت تغذیه کردم ولی led و موتور ضعیف کار کنم هم موتور خوب کار کنه هم led پرنورتر
    مرسی
    ینی موتور و ال ای دی یک واتی رو مستقیم وصل کردی به پایه های میکرو؟ :| !!
    پایه های میکرو تا 10 میلی آمپر جریان خروجی دارن !!
    اون باطریت هم جریان دهیش کمه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir safari
      20 میلی آمپر.
      1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
      من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
      !Electronic On! Programming On
      هوشمندانه سوال بپرسیم!
      http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad m
        سلام

من یه مدار دارم که تشکیل شده از یکledیک وات و یه موتور که led هر چند دقیقه به مدت یک دقیقه روشن میشه و همزمان موتور هم نیم دور میزنه اینارو مستقیم دادم به پایه های میکرو و با باتری 4.5 ولت تغذیه کردم ولی led و موتور ضعیف کار کنم هم موتور خوب کار کنه هم led پرنورتر
        مرسی
        :mrgreen: دیگه هر قطعه ای رو مستقیم به میکرو نزن

میکروکنترلرها نقش کنترل و پردازش رو ایفا میکنند

حالتای خروچی و ورودی میکروها نهایتا 5ولت دی سی هستش ، و نکته : اگه میکروت با 3.3ولت تغذیه بشه نتیجتا ورودی هاش نباید از 3.3ولت بیشتر بشه و خروجیاش هم که دست خودته و هر کدومش به راحتی 3.3ولت میده ضمنا جریان خروجیشونم نهایتا 20میلی آمپره .

حالا میریم سرِ قسمتای دیگه ، شما می خواید یه موتورو کنترل کنید ، قطعا باید از 1درایور استفاده کنید ، چون فرض بگیرید اگر موتور با 5ولت هم روشن شه باز جریان کشی داره و این به میکرو صدمه میزنه ، و دلیل استفاده از درایور به خاطر : 1-جریان و ولتاژ بیشتر و 2-کنترل دور موتور به راحتی هم از جهت چپگرد و راستگرد و هم از جهت کم و زیاد کردن سرعت ؛ حالا سوال واست پیش میاد که می خوای موتورو از لحاظ سرعت و جهت کنترل کنی بایستی از آی سی های درایور مثل (L298-6203-L293, . . . ) بهره ببری ، اگر هم بخوای فقط جهت رو کنترل کنی با ترانزیستور 1پل H ببندی چپ و راستگردو به راحتی می تونی کنترل کنی

برای LED 1 وات هم به خاطر جریان کشی بالا از مدارت مربوطه استفاده کن ؛ من خودم تا به حال راش ننداختم ، یعنی کارم نیومده که بخوام راش بندازم ؛ به بخش LED یه سرچی بزنی همه گی گیرت میاد

موفق باشی .

دیدگاه

سلام مهندس
          شما از میکرو فقط باید برای دستور دادن استفاده کنی و راه اندازی موتور یا led ها رو بزاری بعهده ی درایور ها
          شکل زیر یه درایور سادست واسه 8 کانال - حالا شما به جای هر کدوم از اون led ها میتونی دسته ای led بزاری یا یک led یک وات بزاری
          شما با میکرو بیس ترانزیستور npn رو تحریک میکنی و باعث برقراری ارتباط بین امیتر و کلکتور میشی
          در این حالت جریان مورد نیاز برای روشن شدن led از میکرو گرفته نمیشه
          البته اگه که led جریان زیادی میکشه بهتره از یه ترانزیستور قوی تر استفاده کنی
          میتونی از این ترانزیستور ها استفاده کنی c945 - bd 139 - tip 41 - tip 42
          tip 42 میتونه تو هر کانال تا حدودا 700 led رو روشن کنه .
          امير مسعود مقدم

دیدگاه

راستی یادم رفت بگم واسه راه اندازی موتور ها از آی سی های درایور موتور استفاده کن مثل : l297 - l298 و ...
            دقیقا شما باید enable این آی سی رو با میکرو تحریک کنی تا موتور حرکت کنه مثل کاری که با ترانزیستور کردیم .
            امير مسعود مقدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir safari
              نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
              20 میلی آمپر.
              دوستان لطف کنید همین طور مقادیر را اعلام نکنید که باعث سردرگمی اعضا بشه :NO:
              قسمت Absolute Maximum Ratings دیتاشیت در بخش Electrical Characteristics را مطالعه کنید :read:
              [quote author=AVR datasheet]
              DC Current per I/O Pin ................................................ 40.0mA
              [/quote]
              در ضمن اگه جریان کشی از I/O ها زیاد هست باید تمامی VCC ها و GND ها را متصل کنید
              --------------------------------------------------------
              همونطور که دوستمون آقا مسعود فرمودند میشه از ترانزیستور استفاده کرد
              و میتونی از ULN2003 , ULN2803 استفاده کنی که برای درایو موتورهای کوچک هم مناسب هست :agree:

موفق باشید
              امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X