اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در طراحی pcb با پرتئوس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در طراحی pcb با پرتئوس

با سلام
    من برای اولین بار با پرتئوس یک مدار ساده را شبیه سازی کردم! و مدار توی محیط شبیه سازی اجرا شد و کار کرد!! و الان رفتم pcb مدار هم طراحی کنم!! هنگامیکه طرح را به روش اتو بر روی فیبر منتقل کردم!! همه چی اوکی بود ولی هنگام که قطعات را مونتاژ کردم!! مدار اجرا نشد!!! مدار چشمک زن 2 تایی هست!!! مشکل اش این بود که چشمک نمی زد!!! فقط یک led روشن می شد !!!
    الان میخواستم بدونم این طرحی که درست کردم: ایا مشکلی دارد؟؟؟
    فیبر اش 5 در5 بود!!!

سپاس

پاسخ : مشکل در طراحی pcb با پرتئوس

اتصالاتت رو با اهم متر چک کن . بیشتر اوقات خطوطی که عملا بدست میاری ترک های خیلی ریز داره که به سختی دیده میشه ولی باعث قطعی در مدارت میشه

دیدگاه

اتصالاتت رو با اهم متر چک کن . بیشتر اوقات خطوطی که عملا بدست میاری ترک های خیلی ریز داره که به سختی دیده میشه ولی باعث قطعی در مدارت میشه
      ممنون دوست عزیز: میشه بیشتر توضیح بدهید!! با اهم متر چک کنم یا مولتی متر؟؟؟؟ ولتاژ را باید چک کنم دیگه؟؟؟؟کدام قطعات؟؟؟؟

سپاس

دیدگاه

نه دوست من . خود مسیر هایی که کشیدی باید چک بشن . ترجیحا" از مولتی متر استفاده بشه بهتره. بعضی از مولتی متر ها قسمتی دارن که در صورت اتصال کوناه صدای بوق میده یا از اون استفاده کن یا از اهم متر.

منظور من این هست که وقتی شما pcb میسازید بدلیل نا صاف بودن سطح مس و خوردگی زیاد( شاید) قسمتی از مسیر هایی که اتصالات قطعات مدار هست دچار قطعی های ریزی میشن که معمولا" به سختی دیده میشن . به همین دلیل میگم از اهم متر برای تست متصل بودن ابتدا و انتهای یک مسیر استفاده کن .
        جسارتا" پیشنهاد ابتدایی هست ولی در صورتی که شما تجربه ای در تهیه pcb نداشته باشید ممکنه بدردتون بخوره چون یکی از ایرادای معمول هست

دیدگاه

نه دوست من . خود مسیر هایی که کشیدی باید چک بشن . ترجیحا" از مولتی متر استفاده بشه بهتره. بعضی از مولتی متر ها قسمتی دارن که در صورت اتصال کوناه صدای بوق میده یا از اون استفاده کن یا از اهم متر.
          ممنون دوست عزیز: 2 ابهام وجود داره برام؟؟!!
          1. ایا طراحی pcb درست هست؟؟ ظاهرا؟؟
          2. طریقه تست را لطفا با جزییات توضیح دهید؟؟؟مثلا مولتی متر باید روی بیزر باید باشد؟؟؟ کدام خطوط را باید تست کرد؟؟ مثبت و منفی؟؟؟و......

سپاس

دیدگاه

1- تشخیص اینکه pcb شما درست هست یا نه بستگی به شکل پایه های ترانزیستور ها داره . اینکه مثلا" کلکتور کدوم سمتی هست . پایه چپ یا راست ولی در کل: اگر همین شماتیک رو به محیط ares منتقل کردید درست هست .
            اگر مدار pcb رو دستی کشیدید احتمال خطا هست .

2- امیدوارم در حال شوخی کردن نباشید
            دوسر پروب رو به دو سر مسیری که قصد تست دارید بزنید . اتصال کوتاه باید باشه

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
              1- تشخیص اینکه pcb شما درست هست یا نه بستگی به شکل پایه های ترانزیستور ها داره . اینکه مثلا" کلکتور کدوم سمتی هست . پایه چپ یا راست ولی در کل: اگر همین شماتیک رو به محیط ares منتقل کردید درست هست .
              ترانزیستور را که طبق نقشه هست!! و مسیر ها دستی نکشیدم!! بلکه از auto router استفاده کردم!! و تنظمات اش هم روی یک لایه بود!!!!
              یک چیزی که اینجا خیلی اذیت می کند!! فاصله ی بین پایه های خازن ,led هست!! که خیلی به هم نزدیک هستند و باعث میشه که در هنگام لحیم دو پایه به هم بچسبد و اتصالی رخ بدهد!!! حد اقل فاصله باید 5 میلی باشه!! که اصلا پرتئوس چنین فاصله ای نداره!! توی فوت پرینت!!! نسخه 8 اش را اسفاده می کنم!!! ایا استاندارد هست این فاصله های کم!!!
              راستی پد های خازن و ترانزیستور خیلی کوچک هستند ایا میشه بزرگ اش کرد!!!

قرمز: ترانزیستور
              سبز:خازن
              نارنجی:led

سپاس

دیدگاه

برای اینکه اتفاقی که گفتید نیفته باید فوت پرینت خازن و led تغییر کنه . در پروتئوس انواع و اقسام فوت پرینت هست که بعد از طراحی مدار میتونید از اونها استفاده کنید . برای تغییر فوت پرینت دو راه وجود داره . راه اول از طریق قسمت شماتیک و محیط شبیه سازی هست و راه دوم در محیط pcb
                من راه دوم که در محیط pcb هست رو توضیح میدم:
                1-روی قطعه ای که میخواهید فوتپرینتشو تغییر بدید دابل کلیک کنید ( به عنوان مثال خازن)
                2 - جلوی مقدار package نام فوت پرینت فعلی قطعه هست یک کپی ازش تهیه کنید
                3- پنجره را ببندید و از طریق آیکون بالای صفحه وارد library بشید
                4- در قسمت keyword مقدار فوت پرینت قطعه رو paste کنید .
                5 - یکی دو عدد از آخر چیزی که پیست کردید که حذف کنید بقیه مدل های موجود برای شما نمایش داده مشه . میتونید قطعه دلخواه که دارای پد های بزرگ یا فاصله پایه های بیشتری هست انتخاب کنید
                6- شماره فوتپرینتش رو کپی کنید و از محیط خارج شده و دوباره به محیط pcb برگردید.
                7 - دوباره روی قطعه دابل کلیک کنید و در قسمت package مقدار فوتپرینتی که کپی کردیدو paste کنید
                فوتپرینت شما تغییر کرد

پیشنهاد میکنم اگر فوتپرینت مناسب وجود نداره از فوتپرینت قطعه دیگه ( مثلا" کانکتور CONN-SIL2 ) استفاده کنید
                بعد از انتخاب قطعه از گزینه خط کش برای مقایسه مقدار فاصله پایه ها در روی pcb و مقدار واقعی استفاده کنید

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: این خط کش را از کجا باید فعال کرد؟؟؟
                  ولی در کل پرتئوس خیلی ضعیف هست!! در این ضمینه!! فوت پرینت هاش استاندارد نیستند!!!

دیدگاه

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
                      راستی برای سوراخ کردن فیبر: برای مقاومت و خازن و... چه نمره از مته خوب هست؟؟
                      سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
                        ممنون دوست عزیز:
                        راستی برای سوراخ کردن فیبر: برای مقاومت و خازن و... چه نمره از مته خوب هست؟؟
                        سپاس
                        نمره 0.5
                        0.8
                        و1
                        1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
                        من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
                        !Electronic On! Programming On
                        هوشمندانه سوال بپرسیم!
                        http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahan.Rafiee
                          نمره 0.5
                          0.8
                          و1
                          گاهی اوقات 1.5 هم استفاده میشه ولی خیلی خیلی کم (برای پین هایی که به بدنه بیشتر کانکتورها وصل هستند (که این پین ها نقش محکم نگه داشتن قطعه برروی برد دارن) بکار میره)
                          در ضمن مته شماره 1 تو پایه های رگولاتور ها و بعضی ترانزیستور ها و گاهی اوقات خازن های ظرفیت بالا و ولتاژ و مقاومت های آجری و وات بالا بکار میره
                          مته شماره 0.8 برای مقاومت های معمولی ، بیشتر ترانزیستور ها ، آیسی ،دیود ،تک سوییچ،خازن های ظرفیت پایین و ولتاژ پایین و دیگر قطعات کاربرد داره (خلاصه خیلی پر کاربرده)
                          مته 0.5 هم برای جامپر زدن و مقاومت های وات پایین و قطعاتی که پینهاشون ریز هستند کاربرد داره
                          هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سایمون
                            ...
                            2- امیدوارم در حال شوخی کردن نباشید
                            دوسر پروب رو به دو سر مسیری که قصد تست دارید بزنید . اتصال کوتاه باید باشه
                            سلام
                            ایشون شوخی نمیکنن چون تازه دارن الکترونیک یاد میگیرن
                            هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

احتمالا پایه های ترانزیستور رو اشتباه در نظر گرفتی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X