اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در مورد امپلی فایر و منبع تغذیه...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال در مورد امپلی فایر و منبع تغذیه...

سلام....
    دوستان من تازه وارد تاپیکای امپلی شدم خیلی برام جذاب بود....چیز خاصی بلد نیستم اما میخوام یاد بگیرم و بسازمشون...رشتمم ربطی به برق نداره اصلا
    پس خواهشم اینه که ساده بگید بفهمم...
    دیروز یه امپلی خیلی ضعیف با 555 ساختم و کار کرد(روی برد ماتریسی! تو اسمون ساختمش!)

سوالام شاید خیلی ساده باشه...
    این مدارو از یکی از تاپیکای اینجا پیدا کردم ازش خوشم اومد ولی چنتا چیزشو نمیفهم.

1 . ورودی برق باید ac باشه یا dc ? چون یه جاهایی خونده بودم برق ورودی باید فرکانس مشخصی داشته باشه...بعد یه جا دیگه خوندم باید کاملا صاف و بدون موج باشه!!!

2.توی عکس اونجایی که باشماره 1 و 2 مشخص کردم چرا سیم یهو اومده توی دل مقاومت؟ باید چطوری ببندیمش؟!

3.میشه برای درست کردن برق ورودی از 12 ولت اول برق 12 باتری رو بدم اینورتر تبدیلش کنه 220 ac بعد دوباره بفرستم توی ترانسفورمر تا بشه 45 تا؟
    میدونم منطقی نیست اینکار فقط میخوام ببینم میشه یا نه...

4.میخوام ببینم توان واقعی امپلی چطوری حساب میشه؟اخه یکی از دوستان میگفت av400 خیلی قدرت داره .مدارشو نگا کردم دیدم نباید بیشتر از 1000 وات مصرف کنه...با این حساب امپلی هایی که توی عروسیا استفاده میکنن باید ضعیفتر ازین باشن.پس چرا یه بار میدیدم توی یه جشنی امپلی هی فیوز رو میپروند!
    حالا واقعا پریدن فیوز کار امپلی بوده؟!

5.نیو کیت یه کیت امپلی با tda2005 داره که میخوام فردا برای شروع بسازمش ببینم چه خبره.نوشته 24 وات rms میده و 260وات pmpo میده بیرون....میخوام بدونم
    با این کیت میتونم اندازه ی یه سیستم خونگی که روش نوشته 30 وات صدا بگیرم...مشخصه که کیته باید به اندازه 24 وات صدا بده و سیستمه 30 وات اما مشکل
    اینجاست که این واتهای دروغی زیاد شدن!
    باید کیتی که 24 وات rms میده رو به چه جور بلندگویی وصل کنم تا صداش خوب باشه؟دوتا باند 16 سانتی که روش نوشته 200 وات کافیه؟

6.اگه برق ورودی اون امپی که گذاشتم dc باشه میتونم از برق یه پک باتری 45 ولت استفاده کنم؟چطوری ببندمش؟

7.ولتاژ خروجی ترانسفورمر که ac هست وقتی از یکسوساز دیودی رد میشه انگار زیاد میشه..چه رابطه ایی اینا باهم دارن؟ مثلا ترانس 24 ولت اگه بشه dc میشه
    چند ولت؟

8.روی پخش ماشینا زیاد دیدم که نوشته mosfet 50w*4
    این یعنی چی؟یعنی کلا 200 وات قدرت داره؟یه مقایسش میکنید با اون کیته و مداری که عکسشو گذاشتم؟

9.همین دیگه خیلی ممنون به خاطر همه چیز...منم هرچیزی بلد باشم قول میدم در اختیارتون بزارم.....
    ببخشید خیلی حرف زدم....من 18 سالمه اطلاعاتم کمه .فقط چنتا کتاب خوندمو و بقیش ازین فروم بوده...
    موفق باشید....

پاسخ : چند سوال در مورد امپلی فایر و منبع تغذیه...

1- اگه منظورتون تغذیه آمپلی فایره باید DC باشه.
    2- اونا مقاومت معمولی نیستن. پتانسیومترن(شما مولتی ترن بذارین). پتانسیومتر سه تا پایه داره و با چرخش یه پیچ میشه مقاومت سر وسط اونو نسبت به دو سر دیگه تنظیم کرد.
    3- میشه ولی بازده خیلی میاد پایین.
    4- برای اندازه گیری دقیق توان وسایل خاصی مورد نیازه ولی یه راه ساده هم هست. شما یه آمپرمتر بذار تو ورودی برق بعد در ولتاژ(که تو این مدار 90 ولت هست) ضرب کن بعد هم تو راندمان نسبی آمپلی فایر که بسته به کلاس کاری آن ها متفاوته(برای این مدار 60 درصد در نظر بگیر)
    توی عروسی ها هم کلی لامپ و وسایل برقی دیگه هم هست اونارو هم باید در نظر گرفت.
    5- tda2005 طبق دیتاشیت حداکثر 20 وات میده ولی اون سیستمتونو نمیدونم. اون بلند گوها هم براش خوبه ولی باید آمپدانس بلندگو رو هم در نظر بگیرید.
    6- اون آمپلی دوبل 45 ولت میخواد و اگه بخوای با باطری 12 ولت بهش برق بدی 8 تا باطری بزرگ نیازه پس کلا بیخیال این کار شو.
    7- ولتاژ ac وقتی dc میشه در رادیکال 2 ضرب میشه.24 ولت هم میشه 35 ولت
    8- یعنی 4 تا خروجی داره هر کدوم 50 وات توان دارن.از کیته قدرتش بیشتره ولی اگه برای ساب میخواین مداری که گذاشتین بهتره.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    یه پیشنهاد: سعی کنید اول یه کم اطلاعات درباره سیستم های صوتی به دست بیارید بعد دست به ساخت مدار بزنید
    این هم تاپیک اصلی این مدار که گذاشتین.
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=73313.0
    موفق باشین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armanbarati
      1- اگه منظورتون تغذیه آمپلی فایره باید DC باشه.
      2- اونا مقاومت معمولی نیستن. پتانسیومترن(شما مولتی ترن بذارین). پتانسیومتر سه تا پایه داره و با چرخش یه پیچ میشه مقاومت سر وسط اونو نسبت به دو سر دیگه تنظیم کرد.
      3- میشه ولی بازده خیلی میاد پایین.
      4- برای اندازه گیری دقیق توان وسایل خاصی مورد نیازه ولی یه راه ساده هم هست. شما یه آمپرمتر بذار تو ورودی برق بعد در ولتاژ(که تو این مدار 90 ولت هست) ضرب کن بعد هم تو راندمان نسبی آمپلی فایر که بسته به کلاس کاری آن ها متفاوته(برای این مدار 60 درصد در نظر بگیر)
      توی عروسی ها هم کلی لامپ و وسایل برقی دیگه هم هست اونارو هم باید در نظر گرفت.
      5- tda2005 طبق دیتاشیت حداکثر 20 وات میده ولی اون سیستمتونو نمیدونم. اون بلند گوها هم براش خوبه ولی باید آمپدانس بلندگو رو هم در نظر بگیرید.
      6- اون آمپلی دوبل 45 ولت میخواد و اگه بخوای با باطری 12 ولت بهش برق بدی 8 تا باطری بزرگ نیازه پس کلا بیخیال این کار شو.
      7- ولتاژ ac وقتی dc میشه در رادیکال 2 ضرب میشه.24 ولت هم میشه 35 ولت
      8- یعنی 4 تا خروجی داره هر کدوم 50 وات توان دارن.از کیته قدرتش بیشتره ولی اگه برای ساب میخواین مداری که گذاشتین بهتره.
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      یه پیشنهاد: سعی کنید اول یه کم اطلاعات درباره سیستم های صوتی به دست بیارید بعد دست به ساخت مدار بزنید
      این هم تاپیک اصلی این مدار که گذاشتین.
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=73313.0
      موفق باشین
      خیلی ممنون برادر.... :rolleyes:

1.خیالم راحت شد....کار با dc اخه راحته....

6.چهل و پنج ولت دوبل یعنی اینکه ترانسش یک ورودی داره اما دوتا خروجی؟ نمیشه بهش بگیم 90 ولت راحت شیم؟ نمیشه با ازمون و خطا تعداد دور سیمپیچ

ثانویه رو اضافه کنیم که مثلا 10 ولت بهش اضافه کنیم؟

8.یه جورایی دارم به این نتیجه میرسم که قدرت یه امپ 200 وات(از لحاظ حجم صدا ) از یه امپی که 4 تا خروجی 50 وات داره قویتره! چون دیدم تعداد باندا وقتی

اضافه میشه حجم صدا تغییر زیادی نمیکنه اما وقتی قدرت امپ دو برابر میشه تغییراتش واضحتره و به قول خودمون میترکونه!

ممنون از پیشنهادتون...دارم تند تند پیش میرم.فردا اون کیترو درست میکنم که یه چیزی دیده باشم........

..............

دیدگاه

6- شما برو به کسی که ترانس میپیچه بگو یه ترانس دوبل 35 ولت 210 وات میخوام.
        8- اگه برای ساب میخواین 200 وات قدرتش بیشتره و بوم بوم بیشتری میکنه.

دیدگاه

سلام دوست عزیز

از نحوه و نوع سوالاتتون کاملا مشخصه مبتدی هستید و تازه میخواد با الکترونیک آشنا بشین
          پیشنهاد من بهتون اینه....
          اول یک کتاب اصول و مبانی الکترونیک بگیرید با دقت بخونید با مفاهیم تغذیه و جریانهای مستقیم و متناوب و ویژگی ها و مشخصاتشون آشنا بشین و بعد یک کتاب قطعه شناسی بگیرین قطعات رو بطور نسبی یاد بگیرید که هر قطعه چیه چه کاری انجام میده
          بعدش کمی تمرین لحیم کاری کنید دستتون خوب راه بیافته
          بعد از کیتهای ساده ای مثل فلیپ فلاپ یا همون چشمک زن یا آژیر و یا کیتهای ساده شروع کنید
          کمی آشنا شدین با الکترونیم و مفاهیم اولیه اون بعد بیاین سراغ آمپلی فایر
          اول چند مدل آمپلی فایر ساده و معمولی بسازید و کم کم شروع کنید مطالعه مفاهیم اون انواع آمپلی فایر ...پری آمپلی فایر...کلاسهای اون ...مشخصات اونا و غیره
          کار شما درست مثل دانشجوی پزشکیه که ماه اول دانشگاه تیغ برداشته میخواد جراحی قلب باز انجام بده
          عزیز من از پایه و کم کم شروع کن به امید خدا و کمی پشتکار زود یاد میگیری و میای بالا
          همه ما همه روزی مثل تو از صفر شروع کردیم
          البته کار پر زحمت و سختیه آسون نیست خیلی ها میان و ول میکنن میرن پشتکار میخواد و فقط علاقه و علاقه و علاقه
          موفق باشی عزیزم
          تا توانی رفع غم از چهره ای غمناک کن***در جهان گریاندن آسان است اشکی پاک کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SHAHRYAR52
            سلام دوست عزیز

از نحوه و نوع سوالاتتون کاملا مشخصه مبتدی هستید و تازه میخواد با الکترونیک آشنا بشین
            پیشنهاد من بهتون اینه....
            اول یک کتاب اصول و مبانی الکترونیک بگیرید با دقت بخونید با مفاهیم تغذیه و جریانهای مستقیم و متناوب و ویژگی ها و مشخصاتشون آشنا بشین و بعد یک کتاب قطعه شناسی بگیرین قطعات رو بطور نسبی یاد بگیرید که هر قطعه چیه چه کاری انجام میده
            بعدش کمی تمرین لحیم کاری کنید دستتون خوب راه بیافته
            بعد از کیتهای ساده ای مثل فلیپ فلاپ یا همون چشمک زن یا آژیر و یا کیتهای ساده شروع کنید
            کمی آشنا شدین با الکترونیم و مفاهیم اولیه اون بعد بیاین سراغ آمپلی فایر
            اول چند مدل آمپلی فایر ساده و معمولی بسازید و کم کم شروع کنید مطالعه مفاهیم اون انواع آمپلی فایر ...پری آمپلی فایر...کلاسهای اون ...مشخصات اونا و غیره
            کار شما درست مثل دانشجوی پزشکیه که ماه اول دانشگاه تیغ برداشته میخواد جراحی قلب باز انجام بده
            عزیز من از پایه و کم کم شروع کن به امید خدا و کمی پشتکار زود یاد میگیری و میای بالا
            همه ما همه روزی مثل تو از صفر شروع کردیم
            البته کار پر زحمت و سختیه آسون نیست خیلی ها میان و ول میکنن میرن پشتکار میخواد و فقط علاقه و علاقه و علاقه
            موفق باشی عزیزم
            بله درست میفرمایید....
            البته منم یکم سوتی دادم توی پست اول! چون یادم رفته بود شکل قطعه هارو...اون پتانسیومترو پیش خودم میگفتم مقاومت متغیره چیه! از کجا گیر بیاریم! اصلا تو فکر پتانسیومتر نبودم...قبلا روی سیمپیچ تسلا کار میکردم توی اواتارمم هست عکسش(عکس مال من نیست)
            وقتی 8 سالم بود فکر کنم کیت درست میکردم...الانم دوست دارم درست کنم....حتما....
            معمولا کارای اینطوری رو یهو از جای سخت شروع میکنم که کارمم تند پیش میره!!!
            علاقه که خیلی دارم...میدونم بیخیالش نمیشم....مرسی به خاطر راهنماییاتون...خوشحال شدم...ادم خیالش راحت میشه با حرفای شما
            دیروز که امجد بودم یه مالتی متر و سوییچ 10 امپر و یه سری چیز دیگه گرفتم که کلا خوش گذشت...قطعات این امپلی هم سفارش دادم بیاد .هروقت ساختمش
            اگه مشکل نداشت که میزارمش اینجا...اگرم مشکل داشت یه تاپیک میزنم میریم تو کارش :read:

دیدگاه

دوستان قطعات رو گرفتم همرو...فقط چنتا سوال دیگه دارم:

1.رفتم ترانزیستور بگیرم به جای mje340 اشتباهی kse340 داده...اینا یکین؟ اخه تا اومدم قطعاتو نگاه کنم و دیدم اشتباهه رفتم عوض کنم یارو مغازرو بست و رفت!

از یکی دیگه پرسیدم گفت امکانش هست یکی باشن...

2.برای منبع تغذیه باید دقیقا باتری هارو چطوری وصل کنم....حدس خودم اینه که 90 ولت باتری داشته باشم که به صورت سری وصلن به همدیگه...قطب مثبت

رو به سیم مثبت امپ وصل کنم.منفی رو هم به منفی ...مرکز باتری ها که یه منفی هست رو هم به قسمت زمین مدار وصل کنم؟

3.اگه دوتا سوییچ 20 ولت داشته باشم این کمبود ولتاژ مدارو اذیت میکنه؟

4.مولتی ترن هارو بیرون مدار تنظیم کنم بعد بزنم جا؟ یه بزارم تو مدار بعد تنظیم کنم؟

5.این تصویر زیری با نقشه ی بالایی نمیخونه شماره ی قطعه ها و جاهاشون...

اگه با اینا درستش کنم خوبه؟
              C1 = 2,2 µF-100 V
              C2 = 330 pF-100 V
              C3 = 100 nF -100 V
              C4 = 100 µF 63 V
              C5, C6 = 18 pF
              C7 = 100 nF
              R1, R3 = 47 K
              R2 = 2K2
              R4, R5 = 3K9
              R6 = 1 K
              R7 = 27 K
              R8, R9, R11 = 100 ohms
              R10 = 10 K
              R12, R13 = 470 ohms
              R14, R15 = 0.33 ohms 5 watts
              R16 = 10 ohms 3 watts
              T1, T2 = 2N5401, ZTX558, BC556B
              T3, T4 = BF470, MJE350, 2SB649
              T5, T6 = BF469, MJE340, 2SD669
              T7 = IRF540, IRFP240, 2SK1530, 2SJ162, BUZ900DP, BUZ901DP
              T8 = IRF9540, IRFP9240, 2SJ201, 2SK1058, BUZ905DP,
              P1 = 2K5 trimmer
              F1, F2 = 3 A

دیدگاه

بازم سلام دوستان....مدارو ساختم ....چون برد خام نداشتم روی همین برد معمولی قطعات رو گذاشتم کنار هم بستم ببینم چطوری میشه نتیجش شد این:

خیلی بد شکل شده ببخشید...

متاسفانه کار نکرد...مالتی مترو میزنم بین پایه ی مثبت و منفی مقاومت رو بی نهایت نشون میده...در صورتی که هیچ جاش قطعی نداره چندید بار چک کردم... :angry:

قطعات رو قبل از بستن تست میکردم و میزدم جا که یه وقت مشکل پیش نیاد...اون تاپیک خود این امپلیهم خیلی شلوغ شده...همرو خوندم ماشالاه در مورد

مولتی متر و سنگ فرز و همه چیز بحث شده توش! :surprised:

مقاومت بین پایه های ترانزیستورا وقتی برق ندارن باید چقدر باشه؟

یه تاپیک جدابزنم یا همینجا ادامه بدیم بهتره؟ ببخشید من توی هرپستم یه انبار سوال میکنم

-----------------
                پ.ن .1 ....همین الان فهمیدم یادم رفته پایه ی یکی از ترانزیستورای 350 رو بهم جوش بدم...وصل کردم اما بازم مشکل پابرجاست و اصلا جریان نمیکشه....

بازم چک کردم اما مشکلی نداشت....

دیدگاه

برد های آماده اشکالاتی رو پیش میارن که اگه پیداش کنی به احتمال زیاد بزنی مدار و.... تیکه تیکه کنی
                  دنبال اتصالی باش برای من هم زیاد پیش اومده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdiaz75
                    برد های آماده اشکالاتی رو پیش میارن که اگه پیداش کنی به احتمال زیاد بزنی مدار و.... تیکه تیکه کنی
                    دنبال اتصالی باش برای من هم زیاد پیش اومده
                    این بردی که من استفاده کردم فقط سوراخ داره...پشتش اصلا مس نداره! :eek: همرو با سیم به هم وصل کردم....انگار یه جایی از نقشه مشکل داره...

چون من چندین بار چک کردم همه اتصالات رو از روی نقشه و خود برد!

اگه یه کوچولو جریان میکشید باز خوب بود...اما بین دو سر مدار چند مگا اهم مقاومت وجود داره! :eek: یعنی یه اتصالی دارن اما خود قطعات مشکل دارن....

منم راهم دوره همش نمیتونم بیام تهران به خاطر قطعات ریزه میزه! :cry2:

اینو میزارم کنار میرم یدونه دیگه با tda2030 میسازم ببینم چی میشه....

دیدگاه

دقیقا 1 ماه.
                      سلام.
                      دوست عزیز امپلی ساختن رو برد 1000 سوراخ همش دردسره.فیبر زدن با اتو که کاری نداره.
                      تغذیه امپت چند تا باطری هست و ولتاژ و امپرشون چیه ؟؟؟
                      ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                        دقیقا 1 ماه.
                        سلام.
                        دوست عزیز امپلی ساختن رو برد 1000 سوراخ همش دردسره.فیبر زدن با اتو که کاری نداره.
                        تغذیه امپت چند تا باطری هست و ولتاژ و امپرشون چیه ؟؟؟
                        مدارو روی یه برد تمیزتر ساختم و کوچیکترش کردم...با قطعات جدید...
                        همین الان با دوتا باتری 12 ولت 7 امپر خواستم روشنش کنم که دیدم که جفت ماسفتا گرم شدن مقاومت 5 وات ها هم گرم شدن...فکر کنم یه خرابکاریه بزرگ کردم!
                        اما ماسفت و مقاومت اضافی دارم!
                        توی اون تاپیک هم که کسی نگفت علت داغ شدن ماسفتا چی بود!
                        ولتاژ هم توی خروجی داشتم که بلندگو میخواست بزنه بیرون....
                        یه امپلی کوچولو با 7377 ساختم کلی خوشحالم کرد چون یهو صداش اومد کلی شاد شدیم. ..اما این واقعا اذیت میکنه! :angry:
                        حالا باید چکار کنم؟اگه دوباره قطعات رو عوض کنم که دوباره میسوزن!

دیدگاه

دوست عزیز این امپ رو دوستان زیادی تو انجمن ساختن و مشکلی نداشته.
                          اینم عکسش
                          http://s5.picofile.com/file/8135817692/20120722124.jpg
                          یکبار دیگه مقادیر قطعات رو چک کن ببین درسته.
                          فکر نمیکنم با دوبل 12 بتونی حتی تستش کنی.حداقل دوبل 24 نیازه.

ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط -LEON-
                            دوست عزیز این امپ رو دوستان زیادی تو انجمن ساختن و مشکلی نداشته.
                            اینم عکسش
                            http://s5.picofile.com/file/8135817692/20120722124.jpg
                            یکبار دیگه مقادیر قطعات رو چک کن ببین درسته.
                            فکر نمیکنم با دوبل 12 بتونی حتی تستش کنی.حداقل دوبل 24 نیازه.

داداش مرسی....تو عکسی که گذاشتین دوتا bc داره...چرا مال من 4 تا داره؟
                            pcb و توضیحات این عکسی که گذاشتید رو دارید؟
                            میتونم با دوتا سوییچینگ 25 ولت 5 امپر راش بندازم؟ازینا:

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
                              اونی که شما ساختی که 4 تا BC داره ورزن 2 این امپ هست.
                              http://s5.picofile.com/file/8135880192/V2.gif

اونی که عکسشو واست گذاشتم همون امپلی هست اما ورژن 1 هست.
                              http://s5.picofile.com/file/8135880150/V1.gif

اینم فایل ZIP هر دو امپلی با PCB و توضیحات مربوط به تنظیم تنظیم مولتی ترن ها.
                              http://s5.picofile.com/file/8135880968/80W_RMS.exe.html

اره با این سویچینگ ها راه میوفته اما حد اکثر قدرتش رو نمیتونی بگیری.
                              دقت کن مثبت سویچینگ اول باید به مثبت امپ بخوره.
                              منفی سویچینگ دو باید به منفی امپ بخوره.
                              سر وسط مثبت و منفی سویچینگ 1 و 2 باید به هم وصل بشه و وصل بشه به گراند امپ.
                              در ضمن سویچینگ با اینکه خروجیش تثبیت شده هست بازم باید خازن بذاری چون نویز داره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X