اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک فوری در منبع تغذیه متغیر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک فوری در منبع تغذیه متغیر

دوستان یه کمک فوری نیاز دارم
    ی مدار درست کردم که با LM317 خروجی ولتاژ بین 1.2تا 35 ولت تغییر میکند
    خواهشا اونایی که وارد به کارند راهنمایی کنند بعد از مونتاژ رو برد خروجی کاملا درسته اما خازن الکترولیت C2 بشدت ظرف 10ثانیه داغ میشه نا امید شدم چیکارش کنم کسی میدونه

همه چیش درسته فقط همون دیگه
    اگه شکل واضح نیس بگید توضیح بدم فقط منت بزارید سرم نگاه کنید و بعد بگید بنظرتون چیکارش کنم مشکل برطرف بشه؟! :cry2:
    برای تصویر بزرگتر اینجا رو ببینیدhttp://upload7.ir/imgs/2014-07/39060083881715618366.jpg
    من بنده آن دمم که ساقی گوید
    یک جام دگر و من نتوانم

پاسخ : کمک فوری در منبع تغذیه متغیر

بچه ها حالا که قراره کمکم کنید بگم که
    ولتاژ همون خازنم 50ولت هست حالا اگه بیشترش کنم چی درست میشه ؟
    یا بجاش از پلی استر استفاده کنم :question:
    اگه یک خازن 1 وات دیگه با خازن سری کنم چی میشه؟
    یا اصلا از مدار برش دارم بجاش خازن C6 که باهاش موازی هست و هم پلی استر رو ظرفیتش رو ببرم بالا؟ :read:
    بذهن ناقص من همینا رسید
    ولی منتظرم باز شما و استاتیدتون بیان و از راهنمایی هاشون استفاده کنم :rolleyes:
    یک جام دگر و من نتوانم

دیدگاه

سلام
      هنوز سالمی؟ :icon_razz: خوبه تو چش وچالت نترکیده.خازن باید 400ولت استفاده کنی نه 50 ولتی!

خازن 1 وات که نداریم همچنین پلی استر 1000میکرو.

اینم بگم این مدار ایزوله از برق شهر نیست واگه دستت به هرجاش بخوره حتی خروجی .بهت شک میده ویا حتی بدتر!!
      پس حواستون به سلامتیتون باشه
      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

:wow:
        ببخشید الان تازه دیدم چی نوشتم
        منظورم مقاومت 1 وات بود که با خازن الکترولیت سری کنم oo:
        حالا من بعد از پل دیودی ،خازن رو گذاشتم که به شدت داغ میکنه در حد آبگرمکن :eek:
        ولتاژشم 50 است
        اما یه سوال چرا ولتاژ خازن باید بالا باشه مگه خروجی پل دیودی چند ولت داریم؟من محاسبه اشو بلد نیستم میپرسما :read:
        یک جام دگر و من نتوانم

دیدگاه

این 400 ولت که گفتم دیگه محاسبات نمیخواد اما اگه میخوای محاسباتش رو بگیری چطوره وطرز کار مدارت.تو گوگل سرچ کن"منابع تغذیه بدون ترانس"بعد همه چیشو توضیح دادن.
          البته خودمونیما 1000میکرو 400ولت.چیز توهمیه ها.
          بازم میگم این جور منابع به درد نمیخوره
          [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

دیدگاه

اینم ببین
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94969.0

دیدگاه

موافق اینم که ایزوله نیس
              برای تغذیه میکرو و مدارات جریان پایین بدرد میخوره منم همین بخشش برام مهمه

ولی من نفهمیدم بالاخره بعد از پل دیودی ولتاژ به چند ولت میرسه ؟

قبلا تو سایت یه تحلیلی درباره ظرفیت خازن پلی استر ورودی دیده بودم که مقدارش رو جریان دهی مدار و ولتاژ بعدش تاثیر داره
              از خدا پنهون نیست از شما چه پنهون اونو oo: نفهمیدم
              باز میتونید بهتر راهنماییم کنید
              یک جام دگر و من نتوانم

دیدگاه

میدونید چه اشتباهی کردید؟ دیود زنر در خروجی تغذیه خازنی قرار ندادید. وقتی در حالت بیباری قرار بگیره ولتاژ تغذیه خازنی میتونه به 310 هم برسه. پس باید با دیود زنر مصرف کننده ای به مدار اضافه بشه تا ولتاژ ثابت بمونه و همچنین توان رو خازن بیچاره نیفته. همون خازن 1000 میکرو 50 ولت خیلی خوبه. مدار رو با تغییراتی ویرایش کردم. اینو ببندید بدون هیچ مشکلی تضمینی کار میکنه. هیتسینک مناسب بر روی 13003 فراموش نشود. چون 5.5 وات توات روش میفته
                مواضب باشید دستتون به هیج جای مدار نخوره
                لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                  میدونید چه اشتباهی کردید؟ دیود زنر در خروجی تغذیه خازنی قرار ندادید. وقتی در حالت بیباری قرار بگیره ولتاژ تغذیه خازنی میتونه به 310 هم برسه. پس باید با دیود زنر مصرف کننده ای به مدار اضافه بشه تا ولتاژ ثابت بمونه و همچنین توان رو خازن بیچاره نیفته. همون خازن 1000 میکرو 50 ولت خیلی خوبه. مدار رو با تغییراتی ویرایش کردم. اینو ببندید بدون هیچ مشکلی تضمینی کار میکنه. هیتسینک مناسب بر روی 13003 فراموش نشود. چون 5.5 وات توات روش میفته
                  فهمیدم آقای شاهی
                  واقعا میگن نقش استاد مثله فوت کوزه گریه
                  به نکته ای اشاره کردید که اصلا قبلش بهش توجه نکرده بودم
                  فقط زنر رو مگه برای تثبیت ولتاژ ورودی رگلاتور 317 نباید بزارم؟
                  پس ترانزیستور با مقاومت نباشه هم مشکلی داره؟ :rolleyes:
                  یه چند تا سوال پینگ پنگی کوتاه هم بپرسم:
                  خازن الکترولیت رو بعد از مقاومت 1وات بزارم؟
                  خازن پلی استر هم باید موازی باشه یا همون یه خازن الکترولیت قبل رگولاتورم کافیه؟
                  زنر 1وات باشه؟

پیشاپیش ممنونم ،باشد که از دانش شما بیشتر استفاده کنم :agree:
                  یک جام دگر و من نتوانم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zikzax
                    فهمیدم آقای شاهی
                    واقعا میگن نقش استاد مثله فوت کوزه گریه
                    به نکته ای اشاره کردید که اصلا قبلش بهش توجه نکرده بودم
                    فقط زنر رو مگه برای تثبیت ولتاژ ورودی رگلاتور 317 نباید بزارم؟
                    پس ترانزیستور با مقاومت نباشه هم مشکلی داره؟ :rolleyes:
                    یه چند تا سوال پینگ پنگی کوتاه هم بپرسم:
                    خازن الکترولیت رو بعد از مقاومت 1وات بزارم؟
                    خازن پلی استر هم باید موازی باشه یا همون یه خازن الکترولیت قبل رگولاتورم کافیه؟
                    زنر 1وات باشه؟

پیشاپیش ممنونم ،باشد که از دانش شما بیشتر استفاده کنم :agree:
                    شما سروری جناب. خوب زنر معمولی 0.5 ولت بیشتر تحمل نمیکنه و اگه بخواید زنر بذارید باید زنر 6 وات به بالا گیر بیارید که بعید بدونم پیدا بشه. اوم مقاومت 1 کیلو و زنر و ترانزیستور نقش یه دیود زنر وات بالا رو بازی میکنه که توان به جای اینکه رو زنر بیفته رو ترانزیستور میفته و به همین خاطر میتونه توان خیلی بیشتری رو تحمل کنه .البته میتونی از 12 تا زنر 3.3 ولت به صورت متوالی استفاده کنی ولی باید زنر هارو دور از قطعات مدار مثل خازن بذاری تا حرارتشون بهشون آسیب نزنه. اگه همون ترانزیستور و زنر و مقاومت استفاده کنی بهتره چون میتونی هیتسینک بهش وصل کنی
                    اگه منظورت 1000 میکرویی باشه قبل از مقاومت 1 وات بذاری بهتره. همون کافیه و پلی استر 100 نانو ضرورتی نداره.

دیدگاه

بله ممنون :agree:
                      من الان دارم شماتیک شما رو میکشم
                      خازن الکترولیتم رو میدم تو ورودی قبل از مقاومت 1وات بعد از تثبیت زنری ترانزیستوری و قبل از رگولاتورم هم خازن استفاده نمیکنم،اوکی؟ :biggrin:

میشه به من یاد بدید وات زنر رو چجوری حساب میکنید ؟ که میگید بیشتر از 6 وات میشه

یک جام دگر و من نتوانم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zikzax
                        بله ممنون :agree:
                        من الان دارم شماتیک شما رو میکشم
                        خازن الکترولیتم رو میدم تو ورودی قبل از مقاومت 1وات بعد از تثبیت زنری ترانزیستوری و قبل از رگولاتورم هم خازن استفاده نمیکنم،اوکی؟ :biggrin:

میشه به من یاد بدید وات زنر رو چجوری حساب میکنید ؟ که میگید بیشتر از 6 وات میشه
                        خوبه . چیز خاصی نیست. مقاومت ظاهری خازن (راکتانس) میشه: (*3.14*f*C ) تقسیم بر 2 که f همون فرکانس برق شهره. به جای C هم ظرفیت خازن بر حسب فاراد. حالا با V=iR جریان رو به دست میاری در 40 ولت ظرب میکنی میشه توان.
                        مثلا برای شما: 40-230 میشه 180. راکتانس 2.2 میکرو هم میشه 1450 اهم. حالا 190/1450 میشه 0.131 آمپر. که در 40 ضربش کنی میشه 5.25 وات که من زیادی رندش کرده بودم گفتم 6 وات :icon_razz:

دیدگاه

مرسی
                          دارم چند دور میخونم که ملکه ذهنم بشه
                          آخه ذهنم با محاسبات میونه خوبی نداره :read:
                          یک جام دگر و من نتوانم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن محمدشاهی
                            با سلام
                            ممنون از این مدار خوبت
                            میشه یکم تجزیه تحلیلش رو انجام بدی منم یاد بگیرم
                            مثلا اون خازن و مقاومت ورودی چه نقشی داره تا اخر
                            ممنون
                            برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
                            راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

با سلام
                              ممنون از این مدار خوبت
                              میشه یکم تجزیه تحلیلش رو انجام بدی منم یاد بگیرم
                              مثلا اون خازن و مقاومت ورودی چه نقشی داره تا اخر
                              ممنون
                              [/quote]
                              خازن پلی استر 2.2 میکرو نقش مقاومت رو بازی میکنه(مقاومت ظاهری خازن که توضیحش رو قبلا دادم) و چون هنگام متصل شدن به برق به صورت لحظه ای ولتاژ افزایش پیدا میکنه باید یه مقاومت مثلا 100 اهم بذاریم تا هم کلید جرقه نزنه هم ولتاژ خازن C2 سریع بالا نره و مدار آسیب نبینه. در ضمن مقاومت باید تحمل جریان لحظه ای رو داشته باشه و اگه مقاومت معمولی بذاری سریع اتصال باز میشه. به همین خاطر باید یا مقاومت آجری بذاریم یا مثلا 10 تا مقاومت معمولی 1 کیلو رو موازی کنیم تا تحمل این جریانو داشته باشه خازنC2 هم باید ظرفین بالایی داشته باشه تا ریپل شدید اونو در لحظه وصل شدن بگیره وگرنه... . خوب پس تا اینجا خازن رو به عنوان مقاومت در نظر بگیریم ولی فرقش با مقاومت اینه که تلف نمیکنه توان رو بلکه مقدار اضافی اون رو به شبکه بر میگردونه. پل دیود هم که خودت میدونی. هونطور که میدونی اگه یه مقاومت با برق شهر سری کنی تو حالت بی باری ولتاژ همون 300 ولته و برای تثبیت ولتاژ باید زنر قرار بدیم تا نذاره تو حالت بیباری ولتاژ همینطور بره بالا. زنر وات بالا هم اگه گیرتون نیومد میتونید با ترانزیستور و مقاومت و زنر معمولی یه طنر گنده تر بسازید. همین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X