اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خازن مدار تانک در کوره القایی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خازن مدار تانک در کوره القایی

با عرض سلام به دوستان و مهندسین عزیز :

یه سوال راجع به خازن مدار تانک در خروجی مدار کوره القایی داشتم و اون اینه که تو خیلی از عکس ها و ویدیو ها دیدم این خازن رو با موازی کردن تعداد بسیاری خازن می سازند در صورتی که من با یک خازن هم جواب گرفتم ؛ آیا به کار گرفتن این همه خازن و ساخت بانک خازنی علت خاصی داشته یا فقط به دلیل نداشتن مقدار خازن اصلی است ؟؟؟؟؟

پاسخ : خازن مدار تانک در کوره القایی

سلام.
    یک دلیل اون دستیابی به یک ظرفیت مشخص هست که شاید وجود نداشته باشه تو بازار. اما دلیل اصلی اون عبور جریان بسیار زیاد و تقسیم جریان بین چند خازن بجای یک خازن هست که در نتیجه توزیع حرارت یکنواخت و دفع اون ساده تر میشه، علاوه بر اون عمر مفید خازن هم به خاطر کمتر شدن حرارت افزایش پیدا میکنه.
    بعضی جاها که توان زیاد هست میان از یه خازن استفاده میکنن که اون خازن ابعاد مختلفی میتونه داشته باشه.نمونه ای که من دیده بودم اندازه ی رادیاتور ماشین بود ( و شکل ظاهریش هم همینطور) که ورودی آب برای خنک سازی داشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rezahammaslak
      با عرض سلام به دوستان و مهندسین عزیز :

یه سوال راجع به خازن مدار تانک در خروجی مدار کوره القایی داشتم و اون اینه که تو خیلی از عکس ها و ویدیو ها دیدم این خازن رو با موازی کردن تعداد بسیاری خازن می سازند در صورتی که من با یک خازن هم جواب گرفتم ؛ آیا به کار گرفتن این همه خازن و ساخت بانک خازنی علت خاصی داشته یا فقط به دلیل نداشتن مقدار خازن اصلی است ؟؟؟؟؟
      نکنه شما جادوگرین :mrgreen:

خازنتون از چه جنسیه و چقد آمپر ازش میگذره؟
      خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

با سلام

مشابه اون خازنی که آقای مستقیمی گفتن روی دستگاههای SEAM WELD و SPOT WELD هم هست، با ظرفیت چند ده میکرو و توان راکتیو چند ده کیلو وار که برای اصلاح ضریب توان شبکه با سیم پیچ اولیه ترانس، سری میشه. سایزش هم بزرگه و جریانی بیش از 100 آمپر تو دوفاز ازش عبور میکنه. ولی بعید میدونم تو فرکانس بالا کار کنه.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

حامد جان ، من با همین یه دونه خازن از جنس EKP و ظرفیت 1 میکرو فاراد به همراه یک سلف 1.5 میکرو هانری تونستم هسته ای از جنس استیل رو داغ داغ کنم طوری که رنگش کلا عوض شد حالا اگه از نظر شما این جادوگریه نمی دونم . :question: :eek: :question:

آقا شاهرخ من فک کنم دلیلی که آوردی درست تر باشه یعنی با این کار (تقسیم جریان بین خازن ها) قصد دارن عمر مفید خازن رو افزایش بدهند .

دیدگاه

دوستان عزیز یه سوال دیگه هم داشتم که اگه راهنماییم کنید به شدت ازتون ممنون میشم :

کوره القایی که من ساختم و کاملا درست جوابم داده ؛ (یعنی با تغذیه 80 ولت تیغ کاتری از جنس استیل رو طوری داغ می کنه که رنگش عوض می شه ) مدار قفل فرکانسی نداره ، به همین دلیل وقتی جنس هسته رو عوض می کنم مدار تانک از رزونانس فاصله می گیره و باعث میشه هسته جدید در مدت زمان بیشتری داغ کنه ، قصدم این بود که مدار pll و تصحیح فاز رو اضافه کنم چند نمونه هم دیدم ولی

اگه از عزیزان کسی هست که نمونه عملیاتیش رو بسته باشه ممنون می شم اگه مدارشو برام بفرستید تا از اون استفاده کنم . فقط یه لطف کنید اگه روش کار کردید بفرستید .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : خازن مدار تانک در کوره القایی

حامد جان ، من با همین یه دونه خازن از جنس EKP و ظرفیت 1 میکرو فاراد به همراه یک سلف 1.5 میکرو هانری تونستم هسته ای از جنس استیل رو داغ داغ کنم طوری که رنگش کلا عوض شد حالا اگه از نظر شما این جادوگریه نمی دونم . :question: :eek: :question:

آقا شاهرخ من فک کنم دلیلی که آوردی درست تر باشه یعنی با این کار (تقسیم جریان بین خازن ها) قصد دارن عمر مفید خازن رو افزایش بدهند .
              در جریانهای کم میشه از یکی دو تا خازن استفاده کرد.
              برای اینکه ذهنیت بهتری داشته باشید، باید بگم که جریان کویل یه کوره 3 تا 4 کیلووات در حدود 200 تا 400 آمپره که همش از خازن رزونانس هم عبور میکنه. آیا میشه این جریان رو از یه خازن رد کرد؟ فقط یه جادوگر میتونه این کارو بکنه :mrgreen:

دیدگاه

دوستان عزیز یه سوال دیگه هم داشتم که اگه راهنماییم کنید به شدت ازتون ممنون میشم :

کوره القایی که من ساختم و کاملا درست جوابم داده ؛ (یعنی با تغذیه 80 ولت تیغ کاتری از جنس استیل رو طوری داغ می کنه که رنگش عوض می شه ) مدار قفل فرکانسی نداره ، به همین دلیل وقتی جنس هسته رو عوض می کنم مدار تانک از رزونانس فاصله می گیره و باعث میشه هسته جدید در مدت زمان بیشتری داغ کنه ، قصدم این بود که مدار pll و تصحیح فاز رو اضافه کنم چند نمونه هم دیدم ولی

اگه از عزیزان کسی هست که نمونه عملیاتیش رو بسته باشه ممنون می شم اگه مدارشو برام بفرستید تا از اون استفاده کنم . فقط یه لطف کنید اگه روش کار کردید بفرستید .
                معمولا کسی مداری رو که چند یا چندین ماه روش کار کرده رو به راحتی روی نت قرار نمیده.
                ولی:
                یه سری سایت هست که داخلش مدار کاربردی کامل رو گذاشته.
                داخل این سایت هم یه مدار با PLL داره و هم یه مدار با میکرو.
                http://www.mindchallenger.com/inductionheater

اینجا هم دو مدار به صورت رزونانس سری و موازی رو ساخته:
                http://uzzors2k.4hv.org/index.php?page=phys

در کل باید بگم که روش کار یکیه. شما باید مداری درست کنید که فرکانس سوییچینگ رو در رزونانس نگه داره. من این کار رو با میکرو انجام میدم و خیلی ها با PLL. اصلا مهم نیست که چطور انجام بشه!

از یه سری نشونه های مداری باید استفاده کنید.
                در یه تاپیک دیگه قبلا هم گفتم. برای اینکه بتونید فرکانس رزونانس رو پیدا کنید باید فاز خروجی اینورتر رو با فاز جریان اینورتر یا با فاز ولتاژ خازن رزونانس مقایسه کنید.

در مدار کوره، وقتی فرکانس اینورتر بالاتر از فرکانس رزونانس باشد، جریان اینورتر از ولتاژ اون عقب تره و وقتی پایین رزونانس باشد، جریان جلو می افتد. البته معمولا از مقایسه فاز جریان استفاده نمی شود.

همچنین ولتاژ خارن رزونانس در حالتی که فرکانس اینورتر بیشتر از رزونانس باشه، بین 180 تا 90 درجه جلوتره و وقتی فرکانس کمتر از رزونانس باشه، بین 90 تا 0 درجه جلوتره. به عبارتی وقتی ولتاژ خازن از ولتاژ اینوتر 90 درجه جلوتر باشه، یعنی مدار در رزونانسه.

در مدارات PLL، فاز ولتاژ خازن با فاز خروجی PLL مقایسه شده و متناسب با آن فرکانس خروجی PLL تغییر میکند. همین روش را می توان به طور نرم افزاری در میکروکنترلر هم پیاده کرد.

دیدگاه

آقا حامد خیلی خیلی ممنونم ، پیج فوق العاده ای بود ، کلی مطالب مفید برای گفتن داشت.

من هم از میکزو می تونم استفاده کنم و هم از مدار pll به نظرت کدوم راحتتره ، و سوالی که داشتم اینه که تو یه مدار موازی تانک نمونه ولتاژ رو از ولتاژ دو سر خازن می گیرم ، نمونه جریان رو چطوری می تونم بگیرم ؟

یه سوال کوچولوی دیگه هم هست اونم اینه که تو تمام پیچ ها اومدن از half bridge استفاده کردند ولی من برای اینورتر با full bridge کار کردم و تو محاسبه مقدار maching inductor شک دارم چرا که تو full bridge باید دو تا مچینگ بذارم دو طرف مدار تانک حالا برای محاسبه مقدار اون می تونم به صورت آیینه ای مدار رو به دو پایه تقسیم کنم یعنی امپدانس مدار تانکم رو نصف کنم و برای هر کدام از پایه ها نصف امپدانس اصلی را برای محاسبه قرار بدم یا نه ؟

دیدگاه

عکس مدار full-bridge تو این سایت هست
                    http://www.richieburnett.co.uk/indheat.html

دیدگاه

آقا حامد خیلی خیلی ممنونم ، پیج فوق العاده ای بود ، کلی مطالب مفید برای گفتن داشت.

من هم از میکزو می تونم استفاده کنم و هم از مدار pll به نظرت کدوم راحتتره ، و سوالی که داشتم اینه که تو یه مدار موازی تانک نمونه ولتاژ رو از ولتاژ دو سر خازن می گیرم ، نمونه جریان رو چطوری می تونم بگیرم ؟

یه سوال کوچولوی دیگه هم هست اونم اینه که تو تمام پیچ ها اومدن از half bridge استفاده کردند ولی من برای اینورتر با full bridge کار کردم و تو محاسبه مقدار maching inductor شک دارم چرا که تو full bridge باید دو تا مچینگ بذارم دو طرف مدار تانک حالا برای محاسبه مقدار اون می تونم به صورت آیینه ای مدار رو به دو پایه تقسیم کنم یعنی امپدانس مدار تانکم رو نصف کنم و برای هر کدام از پایه ها نصف امپدانس اصلی را برای محاسبه قرار بدم یا نه ؟

من تا حالا از PLL استفاده نکردم. ولی با میکرو خیلی خوب میشه این کارو کرد. نمونه جریان رو از خروجی اینورتر میشه گرفت (با ترانس جریان :nerd: )

استفاده از هاف بریج بخاطر سادگی درایو گیته... در مورد سلف هم باید بگم مقدار اون مهمه. در هاف بریج ولتاژ خروجی اینورتر نصف تغذیه DC هست ولی در فول بریج برابر با تغذیه ورودی. اینجا رو ببینید:
                      http://dynphys.com/?q=node/11

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X