اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برنامه نویسی آردوینو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برنامه نویسی آردوینو

سلام!
    خوب چطوره اولین استارت کار کردن با این برد هارو بزنیم؟
    من که خیلی به این برد و برنامه نویسیش علاقه دارم مخصوصا که منابع بسیار زیادی هم در مورد برنامه نویسیش و آموزش هاش و حتی برنامه های آمادش وجود داره...
    خود سایت آردوینو بزرگترین منبع هستش که همه چیز توش هست
    arduino.cc
    یکی از سایت هایی هم که پروژه های بسیار زیادی رو با همین برد ها درست کرده و ارائه داده سایت instructables هستش.
    www.instructables.com
    البته با یک سرچ کوچیک متوجه میشید که این آردوینو تو دنیای بیرون از ایران چقد محبوبه ولی متاسفانه تو ایران هنوز خوب جا نیوفتاده.
    راستی این آردوینو یه سایت ایرانی هم داره که به گفته خودشون میخوان نمایندگی آردوینو در ایران رو بگیرن. استفاده از این سایت هم بد نیست ولی هنوز خیلی جا داره تا بخواد مثل سایت اصلی کامل و پر محتوا باشه.
    arduino.ir
    خوب این فعلا یه تایپیک کوچیکه تا ببینیم علاقه مندی وجود داره که پیگیر این برد ها باشیم یا نه!
    مسلما هستن کسانی که اطلاعات زیادی در مورد این برد ها داشته باشن و بخوان این تایپیکو زنده نگه دارن من فقط علاقه مندم و اطلاعات آنچنان زیادی ندارم پس حمایت اساتید لازمه.........
    راستی اینم بگم که این بردها اوپن سورس هستن و به راحتی میشه با چند تا قطعه ارزون قیمت و یک میکرو این برد هارو ساخت. :nerd:
    اینم بگم که مطالبی که من در مورد آردوینو میزارم اکثرا از جاهای دیگه کش رفته شدس و فقط جنبه جمع آوری اطلاعات نسبتا مهم برای کسانی که میخوان کار کردن با این برد هارو تازه شروع کنن داره و فاقد هرگونه ارزش قانونی دیگری میباشد!!!
    فقط خودمو خودشو خدامون...

پاسخ : برنامه نویسی آردوینو

آردوینو چیست؟

آردوینو ابزاری است برای تولید کامپیوترهایی که نسبت به کامپیوتر شخصی شما، مقدار بیشتری از دنیای فیزیکی را احساس و کنترل می کنند. این ابزار، یک پلت فرم محاسباتی فیزیکی open-source است که بر اساس یک برد میکروکنترلر ساده تهیه شده، و نیز یک محیط توسعه برای نوشتن نرم افزار جهت کار با برد می باشد.

آردوینو می تواند جهت ایجاد اشیای تعاملی، گرفتن ورودی از تعداد زیادی سوییچ و حسگر، و کنترل تنوعی از لامپ ها، موتورها، و سایر خروجی های فیزیکی به کار گرفته شود. پروژه های آردوینو می توانند مستقل باشند، و یا با نرم افزاری که روی کامپیوتر شما در حال اجراست(مثل Flash ، Processing، MaxMSP)، ارتباط برقرار کند. شما می توانید بردها را به طور دستی مونتاژ کنید و یا به صورت از پیش مونتاژ شده، خریداری کنید؛ محیط برنامه نویسی open-source را می توانید به صورت رایگان دانلود کنید.

زبان برنامه نویسی آردوینو، یک پیاده سازی از Wiring(یک پلت فرم محاسباتی و فیزیکی مشابه) است، که بر اساس محیط برنامه نویسی چندرسانه ای Processing کار می کند.
    چرا آردوینو؟

تعداد زیادی میکروکنترلر و پلت فرم میکروکنترلر دیگر، جهت محاسبات فیزیکی موجود است. بردهای Parallax Basic Stamp، Netmedia's BX-24، Phidgets، MIT's Handyboard و بسیاری بردهای دیگر، عملکرد مشابهی را ارائه می دهند. کلیه این ابزارها، جزئیات درهم و برهمی از برنامه نویسی میکروکنترلر را برداشته و آن را در یک پکیج easy-to-use جمع بندی نموده اند. برد آردوینو همچنین فرایند کار با میکروکنترلرها را تسهیل می کند. لیکن مزایایی را برای معلمان، دانش آموزان و مبتدیان علاقه مند در کلیه سیستم های دیگر ارائه می دهد:

ارزان - در مقایسه با سایر پلت فرم های میکروکنترلر، بردهای آردوینو نسبتاً ارزان هستند. ارزان ترین نسخه از ماژول آردوینو می تواند به صورت دستی مونتاژ شود، و حتی ماژول های آردوینو از پیش مونتاژ شده، کمتراز 50 دلار قیمت دارد.
    مستقل از سیستم عامل (Cross-platform) - نرم افزار آردوینو روی سیستم های عامل ویندوز، مکینتاش OSX و لینوکس اجرا می شود. اکثر سیستم های میکروکنترلر منحصر به ویندوز شده اند.
    محیط برنامه نویسی شفاف و ساده - محیط برنامه نویسی آردوینو برای استفاده مبتدیان، ساده است، در عین حال جهت استفاده ی کاربران حرفه ای از مزیتها نیز به اندازه کافی منعطف است. برای مدرسان، بر اساس محیط برنامه نویسی Processing به راحتی قابل استفاده است، بدین ترتیب، دانش آموزانی که برنامه نویسی در آن محیط را یاد می گیرند، با ظاهر و باطن آردوینو آشنا خواهند شد.

نرم افزار قابل توسعه و open-source - نرم افزار آردوینو به صورت یک ابزار open-source منتشر شده است که برای توسعه توسط برنامه نویسان باتجربه موجود می باشد. این زبان می تواند از طریق کتابخانه های C++ گسترش یابد، و افرای که می خواهند جزئیات فنی را بفهمند، می توانند از آردوینو گریزی به زبان برنامه نویسی AVR C که زبان پایه ی آن است، بزنند. به طور مشابه اگر بخواهید، می توانید مستقیما کد AVR-C را درون برنامه های آردوینو خود درج کنید.
    سخت افزار قابل توسعه و open-source - آردوینو بر اساس میکروکنترلرهای ATMEGA8 و ATMEGA168 شرکت Atmel پایه ریزی شده اند. طرح ماژول ها تحت لیسانس Creative Commons مجوز گرفته اند، بنابراین طراحان با تجربه مدار، می توانند ماژول خود را ساخته، توسعه داده و آن را بهبود ببخشند. حتی کاربران نسبتاً بی تجربه می توانند یک نسخه بردبوردی از ماژول را جهت فهم شیوه کار آن بسازند و هزینه ای جهت آن نپردازند.
    خوب اینطور که من متوجه شدم زبان اختصاصیه آردوینو چیزی شبیه C هست اما دقیقا C نیست. اما میشه از زبان C برای برنامه نویسیه این برد ها استفاده کرد و پروژه هارو بر اساس زبان C نوشت.
    نمیدونم درست گفتم یا نه چون نرم افزار processing اونطور که من متوجه شدم با زبان جاوا برنامه نویسی میشه البته اینو بهم گفتنا چون من نمیتونم زبان هارو از هم تشخیص بدم این گفته ی یکی از دوستانه حالا اگه یکی از اساتید بتونه دقیقا بگه زبان آردوینو و processing چه زبانی هست ممنون میشم.

دیدگاه

Syntaxش با C یکیه ولی کتابخونه های اصلیش و بعضی از توابعش ساده تر شدن :-?

دیدگاه

دقیقا کلمه open source مناسبشه....
        به نظر من اگر کسی c را یاد بگیره خیلی موفق تره چون مسلما قابلیت های تجاری سازی بیشتری داری.البته arduino هم خیلی خوبه اما خوب یک سری محدودیت ها داره :rolleyes:

دیدگاه

سلام
          واقعا جای آردوینو تو سایت خالی بود خوشحالم که راه افتاد
          اگه همت کنیم از سایت ایرانی خودش جلومیزنیم
          من یکم کار کردم با بورد مگا2560
          خیلی کار باهاشون جالبه دیگه دنگ و فنگ برنامه نویسی فیوزبیتو اینجور چیزا رو نداره
          برای اکثر قطعات کتابخونه داره که کار برنامه نویسی رو راحتتر میکنه
          این یه شبیه سازی آنالوگ به دیجیتال تو پروتئوسه که کار کردم
          از مدارای عملیشم در اسرع وقت فیلم میذارم
          http://www.aparat.com/v/f37ko
          telgram:09396888049

دیدگاه

اقا از برد اردینو میشه در صنعت استفاده کرد سرعت پروگرام شدن با یو اس بی چقدره

دیدگاه

زبان برنامه نویسیش دقیقا خود C++ هست! شک نکنید
              فقط شی گراش کرده، و شما رو هم ناچار کرده شی گرا کد بزنید.
              تمام توابعی که توش استفاده میکنید سورسش به زبون C++ یا C تو محل نصب هست، و همچنین کتابخونه هاش هم همینطوره
              برای کامپایل هم از GCC استفاده میکنه
              ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

سرعت پروگرمش خوبه فقط وقتی از طریق متلب میخواین پروگرم کنید یکم زمانبره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بنیامین خلیلی
                  اقا از برد اردینو میشه در صنعت استفاده کرد سرعت پروگرام شدن با یو اس بی چقدره
                  An Arduino Board is NEVER EVER reliable for industrial usage :angry:
                  حتی کتابخونه هایی ک تایید رسمی سایت آردوینو هستن، بعضن buggy ین. مثل کتابخونه ی OneWire و بعضی دیگر از دوستان.
                  ولی ب عنوان ی برد راه انداز و برا آموزش (بر پایه ی میکروهای 8بیتی AVR) بی نظیره و تقریبن بدون رقیب. :read:

دیدگاه

درباره کتابخونه ها حق با شماست مثلا کتابخونه انکودرشم که من دانلود کردم و اضافه کردم ارور میده و کامپایل نمیشه
                    باید خودمون برنامه بنویسیم
                    ولی تو نت کارای صنعتی دیدم که با آردوینو انجام دادن

دیدگاه

با آردوینو ماهواره هم ساختن!
                      ArduSat ماهواره ی اوپن سورسی هست ک بر پایه ی آردوینو ساخته شده گویا.

راه دور نمیخاد بری، ما خودمون پروژه ی صنعتی زدیم با آردوینو،
                      ولی از کد ها و بوت لودر آردوینو استفاده کردیم، نه برد کامل، که همین حدّش هم مشکلاتی ایجاد کرده.
                      نبود قسمتی ب نام دیباگر و تغییرات function ها توی ورژن های مختلف نرم افزار، استفاده ی اجباری از watchDog میکرو،
                      حجم بالای کد ایجاد شده، مواردی هستن که مشکل ایجاد میکنن.

ولی برای پروسه ی آموزش، بی نظیره...

دیدگاه

یکم گیج شدم :eek: oo:
                        اوردینو یه برنامس که زبان پایش c هست یا یک مثلا بورد یا ic که قابلیت برنامه نویسی داره؟!!!
                        با این سیستم دقیقا چه کارهایی میشه کرد؟مثلا شما با avr سیستم عامل نمیتونی بیاری بالا فقط پردازش های ساده.این سیستمش چیه چه کار میکنه؟ممنون :smile:
                        آرامش هنر نپرداختن به انبوه مسائلیست، که حل کردنش سهم خداست...

دیدگاه

گیجی نداره که :biggrin:
                          Arduino یه Dev Board ساده Opensource با IDE اختصاصیه

دیدگاه

دلیل اینکه از میکرو هایی مثل مگا 2560 و مگا 328 یا چند مدل دیگه استفاده شده چیه؟این میکرو ها امکانات خاصی دارن؟

دیدگاه

آردوینو چه کار می تواند بکند؟

آردوینو می تواند با استفاده از سنسور های مختلف محیط اطراف را احساس کند ، آردوینو می تواند با کنترل لامپ ها ، موتور ها و سایر ماژول ها بر دنیای اطراف خود تأثیر گزاری کند.میکروکنترلر بکار رفته بر روی برد آردوینو بر اساس زبان برنامه نویسی آردوینو (لینک1) (بر پایه Wiring (لینک2)) و محیط ویژه کدنویسی آن (بر پایه (Processing (لینک3)) برنامه ریزی شده است و شما برای کد نویسی به هیچ نرم افزار جانبی و یا کامپایلر دیگری نیاز ندارید. پروژه های آردوینو می توانند به صورت stand-alone و یا مرتبط با سایر نرم افزار های کامپیوتر شخصی شما باشد. برای مثال شما می توانید فرمان های خود را برای کنترل موتور ها با یک کامپیوتر شخصی از طریق پورت USB ارسال نموده و یا داده های سنسورها را نیز از همین پورت دریافت نمایید.

آردوینو تقریبا می تواند به هر چیزی وصل شود ، کامپیوتر شخصی ، گوشی موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، شبکه های محلی و اینترنت از طریق سیم و وایفای ، اتومبیل شخصی ، دستگاهای موجود در منزل و هزاران هزار مورد دیگر.

برای آشنایی با تولید نرم افزار آردوینو ، پروژه آردوینو در GitHub (لینک4) را مشاهده نمایید.همچنین در رابطه با تغیرات نرم افزار در بخش mailing list تولید کنندگان (لینک5) بحث شده است.
                              لبنک (1) http://arduino.ir/Reference
                              لینک (2) http://wiring.org.co/
                              لینک (3) http://www.processing.org/
                              لینک (4) https://github.com/arduino/Arduino
                              لینک (5) https://groups.google.com/a/arduino....rum/developers

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X