اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری ولتاژ

سلام
    من یه مداری توسط AVR میخوام که ولتاژ دو نقطه نسبت به هم بطور دایم برام اندازه بگیره کسی برنامه اش را داره(البته اگه بصورت بسکام باشه ممنون میشم)
    ولتاژ اندازه گیری شده نسبت به زمین نمیخوام بلکه مثل ژراب ولتمتر میخواه بین دو نقطه خاص را اندازه بگیرم .نه نسبت به زمین میشه راهنماییم کنید

پاسخ : اندازه گیری ولتاژ

با سلام

اگه شما میخواین دقیقا مثل مولتی متر، از ولتاژ مورد اندازه گیری ایزوله باشه، باید قبل از میکرو از یه ایزولاتور آنالوگ مثل آیسی AD202 استفاده کنین. ولی اگه ایزوله بودن مهم نیست و تنها دیفرانسیلی خوندن مهمه از یه آمپ دیفرانسیلی مثل AD620 استفاده کنین. اگه سیگنالتون خیلی ضعیف نیست مییتونین یه پ امپ معمولی رو هم دیفرانسیل ببندین.

البته در صورت عدم ایزولاسیون، محدودیت ولتاژ مشترک اون دو نقطه (CMRR) رو خواهید داشت که معمولا تا تغذیه پ امپتونه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
      با سلام

اگه شما میخواین دقیقا مثل مولتی متر، از ولتاژ مورد اندازه گیری ایزوله باشه، باید قبل از میکرو از یه ایزولاتور آنالوگ مثل آیسی AD202 استفاده کنین. ولی اگه ایزوله بودن مهم نیست و تنها دیفرانسیلی خوندن مهمه از یه آمپ دیفرانسیلی مثل AD620 استفاده کنین. اگه سیگنالتون خیلی ضعیف نیست مییتونین یه پ امپ معمولی رو هم دیفرانسیل ببندین.

البته در صورت عدم ایزولاسیون، محدودیت ولتاژ مشترک اون دو نقطه (CMRR) رو خواهید داشت که معمولا تا تغذیه پ امپتونه.
      سلام
      ممنون.1- اره یه مداری میخواد درست مثل مولتی متر عمل کنه یعنی دوتا پراب داشته باشه که ولتاژ دو نقطه نسبت به هم اندازه بگیره.
      2- ولتاژ اندازه گیری من هم از منفی 120 تا 120 ولت مثبت هستش
      3-مثل ولتمتر میخوام بدون اثر بارگذاری روی مدار اصلی باشه
      4-زمین AVR نیز با مدار اصلی کاملا ایزوله هست و هیچ گونه ارتباط الکتریکی باهم ندارند

دیدگاه

بدون بار گذاری که نمیشه. به هر حال هر مداری یه مقاومت ورودی داره و این مقاومت تو مولتیمتر ها در حدود 10 مگا اهمه.

ولی برای حداقل بارگذاری، ولتاژ 120 شما باید با مقاومتهایی تو رنج همون چند مگ تقسیم بشه و بیاد تو رنج 2 و منفی 2. یعنی به نسبت 1/60 تقسیم و بعد بافر بشه. بعدش هم با یه 2 ولت جمع بشه که بیاد تو رنج خوندن میکرو. یعنی 0 تا 4 ولت. و بعد با میکرو خونده بشه. مولتیمتر شرایطش اینطوریه و وقتی شما پرابها رو به ولتاژ، وصل میکنین، دیگه ایزوله نیست.

برای اینکه مدارتون مثل مولتیمتر بشه، کافیه به طرح بالا، یه تغدیه ایزوله از ولتاژ اصلی اضافه کنین. اینطوری تا زمانی که اون دو نقطه رو وصل نکردین، مدارتون ایزوله هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
          بدون بار گذاری که نمیشه. به هر حال هر مداری یه مقاومت ورودی داره و این مقاومت تو مولتیمتر ها در حدود 10 مگا اهمه.

ولی برای حداقل بارگذاری، ولتاژ 120 شما باید با مقاومتهایی تو رنج همون چند مگ تقسیم بشه و بیاد تو رنج 2 و منفی 2. یعنی به نسبت 1/60 تقسیم و بعد بافر بشه. بعدش هم با یه 2 ولت جمع بشه که بیاد تو رنج خوندن میکرو. یعنی 0 تا 4 ولت. و بعد با میکرو خونده بشه. مولتیمتر شرایطش اینطوریه و وقتی شما پرابها رو به ولتاژ، وصل میکنین، دیگه ایزوله نیست.

برای اینکه مدارتون مثل مولتیمتر بشه، کافیه به طرح بالا، یه تغدیه ایزوله از ولتاژ اصلی اضافه کنین. اینطوری تا زمانی که اون دو نقطه رو وصل نکردین، مدارتون ایزوله هست.
          ممنونم
          چندتا سوال
          1- پس ورودی ADC میکرو هم مقاومتش بالاست و در حقیقت مثل مقاومت ورودی ولتمتر عمل میکنه یعنی اثر بارگذاری نداره
          2-ایا مبدل انالوگ به دیجیتالی وجود داره که وظیفه اش همونی که من میخوام باشه.یعنی انالوگ را به دیجیتال فقط تبدیل کنه
          3-اگهممکنه شکل مداری با اون توصیفهایی که برام نوشتی میتونی بذاری.منظورم همون AVR به همراه ایزولاتوری که گفتین.مرسی

دیدگاه

1 - بله. ولی نمیتونین 120 ولت رو بهش بدین. چون دیود های محافظش رو میسوزونه.

2 - منظورتون نامفهومه. همه a/d ها همینکارو میکنن.

3 - بخش آنالوگش یه جمع کننده پ امپی هست که تو همه کتابای الک 2 پیدا میشه. تو دیجیتالش هم من متاسفانه AVR کار نمیکنم. اگه مثل مولتیمتر باشه به ایزولاتور هم نیازی نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
              1 - بله. ولی نمیتونین 120 ولت رو بهش بدین. چون دیود های محافظش رو میسوزونه.

2 - منظورتون نامفهومه. همه a/d ها همینکارو میکنن.

3 - بخش آنالوگش یه جمع کننده پ امپی هست که تو همه کتابای الک 2 پیدا میشه. تو دیجیتالش هم من متاسفانه AVR کار نمیکنم. اگه مثل مولتیمتر باشه به ایزولاتور هم نیازی نیست.
              خوب من جوابمو نگرفتم مبدل انالوگ به دیجتالی سراغ داری که نسبت به تغذیه خودش اولا کاملا ایزوله باشه(یعنی ولتاژ ورودی نسبت به تغذیه خود ای سی که ممکنه 5 ولت یا بیشتر باشه ایزوله باشه).ثانیه اینکه اثر بارگذاری ناچیزی داشته باشه(مثل ولتمتر)
              اگر ای سی سراغ داری و بااون کار کردین ممنون میشم معرفی کنی

دیدگاه

آقا! این جمله که " آیسی نسبت به تغذیه خودش ایزوله باشه" یعنی چی؟ :eek:

زیر سیکل بگین ما هم بفهمیم :read:. بازم میگم. شما ولتاژ 120 ولت رو به هیچ آیسی نمیتونین مستقیم بدین. برای اینکار احتیاج به یه مقسم ولتاژ و یه بافر دارین. بنا براین مقاومت ورودی مدار شما میشه مقاومتهای تقسیم ولتاژتون و مقاومت ورودی ADC دیگه مهم نیست چون داره از بافر سیگنال رو میگیره. مولتی متر، آیسی نیست. یه دستگاهه که توش همین مدارات و آیسی ها استفاده شدن.

اگه فقط برای اندازه گیری و نمایش دادن میخواین آیسی 7107 برای نمایش روی سون سگمنت و آیسی 7106 برای نمایش روی LCD هست. توجه کنین که ورودی این آیسی ها فقط 2- تا 2 ولته و باید ولتاژتون رو تقسیم کنین. اگه هم نخواستین بسازین ساخته شده ش تو بازار هست که از رنج مثبت و منفی 200 ولتش استفاده کنین. قیمتش هم حدود 18 تومنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                  آقا! این جمله که " آیسی نسبت به تغذیه خودش ایزوله باشه" یعنی چی؟ :eek:

زیر سیکل بگین ما هم بفهمیم :read:. بازم میگم. شما ولتاژ 120 ولت رو به هیچ آیسی نمیتونین مستقیم بدین. برای اینکار احتیاج به یه مقسم ولتاژ و یه بافر دارین. بنا براین مقاومت ورودی مدار شما میشه مقاومتهای تقسیم ولتاژتون و مقاومت ورودی ADC دیگه مهم نیست چون داره از بافر سیگنال رو میگیره. مولتی متر، آیسی نیست. یه دستگاهه که توش همین مدارات و آیسی ها استفاده شدن.

اگه فقط برای اندازه گیری و نمایش دادن میخواین آیسی 7107 برای نمایش روی سون سگمنت و آیسی 7106 برای نمایش روی LCD هست. توجه کنین که ورودی این آیسی ها فقط 2- تا 2 ولته و باید ولتاژتون رو تقسیم کنین. اگه هم نخواستین بسازین ساخته شده ش تو بازار هست که از رنج مثبت و منفی 200 ولتش استفاده کنین. قیمتش هم حدود 18 تومنه.
                  خوب ای سی بافر میشه بهم معرفی کنی.بابت تقسیم ولتاژ هم از دو مقاومت اهم بالا استفاده میکنم تا اثر بارگذاری هم نداشته باشه
                  یه سوال دیگه اینکه اگه با مقاومت اهم بالا تقسیم ولتاژ انجام بدم بعد مستقیم به دو سر AVR بدم مشکلی که نداره (منظورم این هستش که دیگه از ای سی مبدل انالوگ به دیجتال استفاده نکنم و از خاصیت ADC خود AVR استفاده کنم)یا اینکه بهتره از ای سی A/D استفاده کنم

دیدگاه

سلام به دوستان
                    هزینه تموم شده با آی سی 7107 خیلی کمتر از AVR و LCD
                    نو رسیده جان شماتیکی از مدار ولتمتر و آمپرمتر با آی سی 7107 داری که مطمئن جواب بده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
                      خوب ای سی بافر میشه بهم معرفی کنی.بابت تقسیم ولتاژ هم از دو مقاومت اهم بالا استفاده میکنم تا اثر بارگذاری هم نداشته باشه
                      یه سوال دیگه اینکه اگه با مقاومت اهم بالا تقسیم ولتاژ انجام بدم بعد مستقیم به دو سر AVR بدم مشکلی که نداره (منظورم این هستش که دیگه از ای سی مبدل انالوگ به دیجتال استفاده نکنم و از خاصیت ADC خود AVR استفاده کنم)یا اینکه بهتره از ای سی A/D استفاده کنم
                      آیسی بافر یه پ امپ مثل LM358 . برای تقسیم، از مقاومتهای چند مگ مثلا 1.2M و 22K (یا به همین نسبت) استفاده کنین. بعدش بدین به بافر و بعدش با یه 2 ولت جمعش کنین و در انتها هم به میکرو بدینش. همون ADCآ‌ میکرو خوبه. بهتره بعد از تقسیم مستقیم به میکرو ندین و حتما بافرش کنین.

نوشته اصلی توسط amirjazire
                      نو رسیده جان شماتیکی از مدار ولتمتر و آمپرمتر با آی سی 7107 داری که مطمئن جواب بده؟
                      8- 9 سالی میشه که دیگه از اینا نساختم. ولی تا اونجایی که یادمه طبق همون دیتا شیتش میساختیم و کار میکرد. برای آمپر متر هم جریان باید با یه مقاومت تبدیل به ولتاژ بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                        8- 9 سالی میشه که دیگه از اینا نساختم. ولی تا اونجایی که یادمه طبق همون دیتا شیتش میساختیم و کار میکرد. برای آمپر متر هم جریان باید با یه مقاومت تبدیل به ولتاژ بشه.
                        دوست عزیز من طبق دیتاشیت آی سی مدارو شبیه سازی کردم ولی 1 ولت که میدم 99 ولت نشون میده راهنماییم کنی ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                          آیسی بافر یه پ امپ مثل LM358 . برای تقسیم، از مقاومتهای چند مگ مثلا 1.2M و 22K (یا به همین نسبت) استفاده کنین. بعدش بدین به بافر و بعدش با یه 2 ولت جمعش کنین و در انتها هم به میکرو بدینش. همون ADCآ‌ میکرو خوبه. بهتره بعد از تقسیم مستقیم به میکرو ندین و حتما بافرش کنین.

مدار بافر با ای سی LM324 بستم .ورودی مدار تقریبا 1.5 ولت بود ولی خروجی صفره.ای سی هم سالمه؟؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirjazire
                            دوست عزیز من طبق دیتاشیت آی سی مدارو شبیه سازی کردم ولی 1 ولت که میدم 99 ولت نشون میده راهنماییم کنی ممنون میشم
                            شبیه سازی رو نمیدونم. چون پروتئوس کار نمیکنم. ولی هیچ شبیه سازی مثل عمل نمیشه. رنج ورودی این آیسی تو حالت بدون تقسیم مقاومت، 2 ولته. اگه شما یه ولت بدین مثلا باید 999 یا 990 نشون بده که ممکنه تو شبیه سازی صفرش رو حذف کرده باشه و بشه 99. یعنی شاید درست باشه. ورودیتونو از صفر تا 2 تغییر بدین و نمایشگر رو ببینین.

حتما یدونه عملی ببندین. ظاهرا الان فیک این آیسی هم اومده. جنس خوب بگیرین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
                              مدار بافر با ای سی LM324 بستم .ورودی مدار تقریبا 1.5 ولت بود ولی خروجی صفره.ای سی هم سالمه؟؟؟؟؟
                              اگه فقط بافر ساده میخواین باید خروجی رو به پایه منفی وصل کنین و به پایه مثبت ورودی بدین. نقشه مداری که بستین رو بذارین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X